Jump to content

Καρτοκινητή Vodafone International


Vangelakis4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πραγματικά

Είχαμε δύο νέα πακέτα στο International

150 λεπτά ομιλίας με 5 ευρώ

και 600 λεπτά ομιλίας μεταξύ συνδρομητών Ιnternational .

Το πρώτο πακέτο νομίζω είναι που ενδιαφέρει αρκετό κόσμο .

Επίσης τώρα πια προσφέρει ελκυστικές τιμές διεθνούς τηλεφωνίας από Αμερική μέχρι Ιταλία Γερμανία Ακόμα και Πακιστάν Μπαγκλαντές Συρία και πολλές άλλες χώρες μεταναστών δηλαδή δεν απευθήνετε πλέον μόνο στην Ανατολική Ευρώπη .

Παρόλα αυτά μιλάει μόνο Ελληνικά και στις γλώσες τις Ευρώπης .

Το θεωρώ λίγο τρελό να δίνεις την χαμηλώτερη τιμή για Η.Π.Α. αλλά να περιμένεις ο Αμερικανός να μιλάει Ρώσικα για να μάθει το υπόλοιπό του .......

 

με την ευκαιρία να και ο νέος τιμοκατάλογος διεθνών κλήσεων

 

Τέλη συνδιαλέξεων εθνικών κλήσεων και διεθνών κλήσεων

 

Τέλη συνδιαλέξεων εθνικών κλήσεων και διεθνών κλήσεων

 

Νέα χαμηλότερη χρέωση με αποστολή δωρεάν SMS στο 1235

Κλήσεις προς σταθερά δίκτυα των χωρών Αλβανία, Βουλγαρία, Γεωργία, Ουκρανία, Ρουμανία, Ρωσία 0,0020 € / δευτ. -

Κλήσεις προς κινητά δίκτυα της Αλβανίας

0,0035 € / δευτ. -

Κλήσεις προς κινητά δίκτυα των χωρών Γεωργία, Ουκρανία, Ρουμανία, Ρωσία 0,0035 € / δευτ. -

Κλήσεις προς κινητά δίκτυα στη Βουλγαρία

0,0042 € / δευτ. -

Κλήσεις προς Vodafone International συνδρομητές 0,0020 € / δευτ. -

Κλήσεις προς κινητά και σταθερά δίκτυα Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής 0,0017€ /δευτ. -

Κλήσεις προς κινητά και σταθερά δίκτυα Ιταλίας

0,0035 € /δευτ. -

Κλήσεις προς κινητά και σταθερά δίκτυα Γερμανίας, Κύπρος, Μολδαβία, Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν, Καζακστάν, Φιλιππίνες, Ουζμπεκιστάν, Ινδία, Κίνα

0,0035 € / δευτ. -

Κλήσεις προς κινητά και σταθερά δίκτυα Τουρκίας, Ιαπωνία, Ιορδανία, Ινδονησία, Παλαιστίνη,Ζιμπάμπουε, Καμερούν, Σουδάν

0,0071 € / δευτ.

-

Κλήσεις προς κινητά και σταθερά δίκτυα Συρίας 0,0071 € / δευτ 0,0042 € / δευτ

Κλήσεις προς κινητά και σταθερά δίκτυα Λευκορωσίας, Κροατία, FYROM, Πολωνία

0,0042 € / δευτ 0,0035 € / δευτ.

Κλήσεις προς κινητά και σταθερά δίκτυα Βοσνία, Λιθουανία, Ουγγαρία, Νιγηρία, Αίγυπτος, Αλγερία, Μπαγκλαντές, Πακιστάν, Ιράν, Ιράκ

0,0042 € / δευτ -

Κλήσεις προς κινητά και σταθερά δίκτυα Σερβία

0,0071 € / δευτ. 0,0035 € / δευτ.

Κλήσεις προς κινητά και σταθερά δίκτυα Μοντενέγκρο, Σλοβενία, Λεττωνία, Τσεχία, Εσθονία, Σλοβακία

0,0071 € / δευτ. 0,0042 € / δευτ

Κλήσεις προς κινητά και σταθερά δίκτυα Καμπότζη 0,0119 € / δευτ. -

Άλλες εθνικές κλήσεις 0,0042 € / δευτ. -

Εθνικά SMS / διεθνή SMS 0,04 € / SMS -

Εθνικά MMS / διεθνή MMS 0,36 € / MMS -

Video - κλήση προς εθνικά δίκτυα 0,0166 € / δευτ. -

Video - κλήση προς διεθνή δίκτυα 0,0476 € / δευτ. -

 

Ισχύει χρέωση ανά δευτερόλεπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο ομιλίας.

 

 

 

Υπάρχει όμως και η ανακοίνωση της Vodafone στην σελίδα http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=27901&dateFrom=&dateUntil=

Αντιγράφω το σημείο που μας ενδιαφέρει

Κατά τη διάρκεια χρήσης των διαθέσιμων λεπτών ομιλίας, ελάχιστη διάρκεια χρήσης ανά κλήση είναι τα 3 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ λίγο τρελό να δίνεις την χαμηλώτερη τιμή για Η.Π.Α. αλλά να περιμένεις ο Αμερικανός να μιλάει Ρώσικα για να μάθει το υπόλοιπό του .......

.......

 

Υπάρχει όμως και η ανακοίνωση της Vodafone στην σελίδα http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=27901&dateFrom=&dateUntil=

Αντιγράφω το σημείο που μας ενδιαφέρει

Κατά τη διάρκεια χρήσης των διαθέσιμων λεπτών ομιλίας, ελάχιστη διάρκεια χρήσης ανά κλήση είναι τα 3 λεπτά.

 

Πάντα ενημερωμένος είσαι! :)

 

Για αυτό με τις γλώσσες ακρόασης τους είχα στείλει μέιλ και ουσιαστικά δεν μου είχαν απαντήσει, απλά μου επανέλαβαν το τι ισχύει. Όταν τους ξαναέγραψα επισημαίνοντας εκ νέου το σημείο αυτό με τις γλώσσες ακρόασης, δεν μου απάντησαν ποτέ. :mad:

 

Διάβασα την ανακοίνωση, αλλά είναι παράλειψη νομίζω που δεν το αναφέρουν στη σελίδα με τα πακέτα!

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=7241

Ωχ, πάλι θα γράφω μέιλ; :mad: Άσε, βαριέμαι...

Α ρε βοντα, μισές δουλειές κι εσύ; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβασα την ανακοίνωση, αλλά είναι παράλειψη νομίζω που δεν το αναφέρουν στη σελίδα με τα πακέτα!

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=7241

Ωχ, πάλι θα γράφω μέιλ; :mad: Άσε, βαριέμαι...

Α ρε βοντα, μισές δουλειές κι εσύ; :rolleyes:

 

Κοίτα να δεις τι γίνεται καμιά φορά!

Προχτές που ήμουν στις καλές μου, τελικά έστειλα μειλ στη vodafone σχετικά με το 3' στη σελίδα με τα πακέτα.

Και σήμερα το διόρθωσαν και μου έστειλαν και μειλ που με ενημερώνουν ότι το διόρθωσαν!

cool :cool:

 

btw το πακετάκι προς σταθερά δεν είναι κακό

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
αυτη τη στιγμη το international εχει ιδιες χρεωσεις με το frog της cosmote και γινεται πιο ανταγωνιστικο γιατι υποστηριζει και βιντεοκλησεις ;)
Link to comment
Share on other sites

αυτη τη στιγμη το international εχει ιδιες χρεωσεις με το frog της cosmote και γινεται πιο ανταγωνιστικο γιατι υποστηριζει και βιντεοκλησεις ;)

 

Έχει και τα 2 πακέτα, το πρώτο με 5€ με 600 λεπτά ομιλίας προς International και το δεύτερο με 5€ με 150 λεπτά ομιλίας προς σταθερά. Είναι για περιορισμένη χρονική περίοδο, αλλά μπορεί κάποια στιγμή να μονιμοποιηθεί η προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

H sim στο vodafone international εχει μενου υπηρεσιων οπως το cu και το a la carte η δεν εχει? εγω δεν εχω αγορασει το πακετο αλλα εκανα μεταφορα απο cu σε international γι αυτο ρωταω...
Link to comment
Share on other sites

Για υπηρεσίες κάλεσε 1286

 

Αλλο ρωτησα

 

θελω να μαθω εαν υπαρχει ενσωματωμενο μενου υπηρεσιων στη σιμ του international,υπαρχει κατι τετοιο η δεν υπαρχει? εκανα μεταφορα απο cu σε international οποτε δε ξερω......

 

π.χ στο cu υπαρχει το cu menu

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ρωτησα

 

θελω να μαθω εαν υπαρχει ενσωματωμενο μενου υπηρεσιων στη σιμ του international,υπαρχει κατι τετοιο η δεν υπαρχει? εκανα μεταφορα απο cu σε international οποτε δε ξερω......

 

π.χ στο cu υπαρχει το cu menu

 

Καταρχην το cu εχει το δικο του menu. Το International εχει το ιδιο menu με το (παλιο) ala carte. Σε καθε περιπτωση αφου απλα εκανες αλλαγη πακετου και οχι αλλαγη sim λογικα δεν θα υπαρχει και καμια αλλαγη στο menu (θα εξακολουθει να γραφει cu). Ελπιzω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι χρεώσεις για Άλλες εθνικές κλήσεις 0,0035 € / δευτ. αν στείλεις sms στο 1239 από πότε ισχύουν;

Δεν το είχα αντιληφθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι χρεώσεις για Άλλες εθνικές κλήσεις 0,0035 € / δευτ. αν στείλεις sms στο 1239 από πότε ισχύουν;

Δεν το είχα αντιληφθεί...

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=254295

Link to comment
Share on other sites

Από 3 Οκτωβρίου... Μόνο 9 μέρες πίσω είμαι, πάλι καλά :D.

-Δεν τολμάς να λείψεις μια βδομάδα και γίνεται χαμός :p!!!

:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Έχει αλλάξει η χρέωση για τις εθνικές κλήσεις από 1/1/10 όπως έλεγε το σάιτ;

Έχει πάει 0,252 ή έχει παραμένει 0,21€ ανά λεπτό;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, άλλαξε tseapis.

Για 80 secs προς voda international χρέωσε 0,16 ευρώ, άρα 0,0020e/sec, άρα επιβεβαιώνεται το υπόμνημα (1) του τιμοκαταλόγου:

1. Οι χρεώσεις ισχύουν εφόσον ο συνδρομητής αποστείλει κενό SMS στο 1239 (Οι χαμηλότερες χρεώσεις της συγκεκριμένης προσφοράς θα ισχύουν μέχρι 31/12/2009 για όλους τους συνδρομητές καρτοκινητής Vodafone International που θα στείλουν ΔΩΡΕΑΝ κενό SMS στο 1239). Διαφορετικά οι χρεώσεις είναι ως εξής: 0,0042 € / δευτ για κλήσεις προς εθνικούς προορισμούς, 0,0020€ / δευτ για κλήσεις προς Vodafone International συνδρομητές στην Ελλάδα, και 0,04€ / SMS για αποστολή SMS προς Vodafone International συνδρομητές στην Ελλάδα.

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2401

 

Μέχρι 31/12/09 το μόνο που άξιζε από voda (αναφέρομαι αποκλειστικά στις χρεώσεις) ήταν μόνο το international...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις μπήκα στο vodafone.gr και είδα ότι έχει αλλάξει η ανακοίνωση και λέει ότι ισχύει μέχρι 31/03/2010.

Εγώ γι'αυτό ρώτησα, αν κάποιος το είχε δοκιμάσει ο ίδιος για να δει τι χρεώνει πραγματικά από 01 Ιανουαρίου -την ανακοίνωση την είχα διαβάσει, εννοείται.

Έχει η αδερφή μου VF international (για να έχει φτηνό SMS προς το εξωτερικό) αλλά τσεκάρει το υπόλοιπο της το πολύ 1 φορά την εβδομάδα και δεν μπορούσε να μου πει εκείνη αν άλλαξε η χρέωση ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την στιγμή που έγραψα το προηγούμενο ποστ, ίσχυαν όλα τα παραπάνω.

Τώρα που βλέπω κι εγώ το site, μάλλον το αλλάξανε μετά τις 10/1.

Καλό αυτό μιας και το ιντερνάσιοναλ ήταν το μόνο καρτοκινητό της voda που ψιλοάξιζε σε χρεώσεις.

Βλέπω επίσης πως επανέφερε και τα πακέτα χρόνου ομιλίας.

Ακόμη καλύτερα.

Θα τσεκάρω τις πραγματικές χρεώσεις μέσα στο Σ/Κ και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα δυστυχώς να βγάλω ακριβές συμπέρασμα!

1) Το μενού όταν καλείς το 1252 άλλαξε εντελώς.

Έγινε πολύ γρήγορο και μινιμαλιστικό.

Καλείς και απευθείας σου λέει "πάτησε 1 για υπόλοιπο κλπ".

2) Επειδή άλλαξε το μενού οδηγιών, σκέφτηκα να ξαναστείλω κενό sms στο 1235 και 1239 λαμβάνοντας απάντηση οτι είμαι ήδη εγγεγραμένος στην υπηρεσία.

3) Έκανα μια κλήση των 18 sec σε άλλο ιντερνάσιοναλ και από 1,38ευρώ πήγα στα 1,34.

0,04ε για 18 sec βγαίνει 0,002222ε/sec αλλά επειδή η ενημέρωση χρόνου δεν δίνει πέρα των 2 δεκαδικών ψηφίων, αυθαίρετα το θεωρώ ως 0,0020ε/sec, δηλαδή η παλιά τιμή χωρίς να είσαι εγγεγραμένος στην υπηρεσία του 1239!

Γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να χρεώσει 0,001667 χ 18 = 0,03 ευρώ και να πέσω στα 1,35 και όχι στα 1,34!

Η άλλη σκέψη ήταν να υπάρχει ίσως ελάχιστη χρέωση 30 δευτερόλεπτα, αλλά και πάλι 0,001667 χ 30 = 0,05ε, άρα θα έπρεπε να πέσω στα 1,33ε.

Δεν ξέρω, μου φαίνεται πως οι χρεώσεις ίσως να μην έχουν αλλάξει για κάποιον λόγο και να παραμένουν ακόμη:

"Διαφορετικά οι χρεώσεις είναι ως εξής: 0,0042 € / δευτ για κλήσεις προς εθνικούς προορισμούς, 0,0020€ / δευτ για κλήσεις προς Vodafone International συνδρομητές στην Ελλάδα, και 0,04€ / SMS για αποστολή SMS προς Vodafone International συνδρομητές στην Ελλάδα." :worry:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2401

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπόρεσα δυστυχώς να βγάλω ακριβές συμπέρασμα!

1) Το μενού όταν καλείς το 1252 άλλαξε εντελώς.

Έγινε πολύ γρήγορο και μινιμαλιστικό.

Καλείς και απευθείας σου λέει "πάτησε 1 για υπόλοιπο κλπ".

2) Επειδή άλλαξε το μενού οδηγιών, σκέφτηκα να ξαναστείλω κενό sms στο 1235 και 1239 λαμβάνοντας απάντηση οτι είμαι ήδη εγγεγραμένος στην υπηρεσία.

3) Έκανα μια κλήση των 18 sec σε άλλο ιντερνάσιοναλ και από 1,38ευρώ πήγα στα 1,34.

0,04ε για 18 sec βγαίνει 0,002222ε/sec αλλά επειδή η ενημέρωση χρόνου δεν δίνει πέρα των 2 δεκαδικών ψηφίων, αυθαίρετα το θεωρώ ως 0,0020ε/sec, δηλαδή η παλιά τιμή χωρίς να είσαι εγγεγραμένος στην υπηρεσία του 1239!

Γιατί διαφορετικά θα έπρεπε να χρεώσει 0,001667 χ 18 = 0,03 ευρώ και να πέσω στα 1,35 και όχι στα 1,34!

Η άλλη σκέψη ήταν να υπάρχει ίσως ελάχιστη χρέωση 30 δευτερόλεπτα, αλλά και πάλι 0,001667 χ 30 = 0,05ε, άρα θα έπρεπε να πέσω στα 1,33ε.

Δεν ξέρω, μου φαίνεται πως οι χρεώσεις ίσως να μην έχουν αλλάξει για κάποιον λόγο και να παραμένουν ακόμη:

"Διαφορετικά οι χρεώσεις είναι ως εξής: 0,0042 € / δευτ για κλήσεις προς εθνικούς προορισμούς, 0,0020€ / δευτ για κλήσεις προς Vodafone International συνδρομητές στην Ελλάδα, και 0,04€ / SMS για αποστολή SMS προς Vodafone International συνδρομητές στην Ελλάδα." :worry:

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2401

 

 

Εχω παρατηρήσει ότι η Vodafone στα καρτοκινητά της χρεώνει ελαφρα παραπάνω στις κλήσεις επειδή από τη στιγμή που θα πατήσεις τον τερματισμό της κλήσης μέχρι το συστημα τους να τον λάβει χάνονται επιπλέον μερικά δευτερόλεπτα. Αρα φαίνεται να χρεώνει παραπάνω. Ισως αυτό να εξηγεί αυτό που περιγράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, τι να πώ?

Το ιντερνάσιοναλ ήταν ένα νούμερο που έπρεπε να χρησιμοποιώ για 6 μήνες μόνο και τώρα δεν το χρειάζομαι.

Γενικά, αποφεύγω την Voda για διάφορους λόγους αλλά το ιντερνάσιοναλ είναι το μόνο που έχει σχετικά καλές χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά spartak και tseapis, το 0.21ε/λεπτό μέχρι 31/03, δεν ίσχυσε και ούτε πρόκειται να ισχύσει ποτέ!

Κακώς η voda έβγαλε ανακοίνωση για φθηνότερη χρέωση μέχρι 31/03.

Από την πρώτη μέρα του νέου έτους, υπήρχε η βασική χρέωση του 0.252ε/λεπτό(=0,0042 €/δευτ).

Αυτό είναι το συμπέρασμα που προκύπτει από τον 3ο κατά σειρά πίνακα-ανακοίνωση που έβγαλε η voda μέσα σε λίγες μέρες για το ιντερνάσιοναλ μετά τη νέα προσφορά του unlimited:

"1. Οι χρεώσεις ισχύουν εφόσον ο συνδρομητής δεν είναι εγγεγραμμένος στο πρόγραμμα Vodafone Unlimited. Διαφορετικά οι χρεώσεις είναι ως εξής: 0,39 € / λεπτό για κλήσεις προς όλους τους εθνικούς προορισμούς με ελάχιστο χρόνο χρέωσης κλήσης τα 30 δευτερόλεπτα. Μετά την πάροδο των 30 πρώτων δευτερολέπτων χρεώνεστε ανά επιπρόσθετο δευτερόλεπτο ομιλίας.":

http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=2401

:down:

Edited by peramatz
Link to comment
Share on other sites

Μπάχαλο...

Πάντως στο ιντερνασιοναλ της αδερφής μου δεν βάζω το unlimited. Για τη χρήση που κάνει δεν συμφέρει καθόλου. Ε, όχι και 0,39€ το λεπτό!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Υπάρχει αντίστοιχο πακέτο στο CIAO και είναι για κινητά AMC 30 sms Και 30 λεπτά ομιλίας με 5 ευρώ.Η μία εταιρεία αντιγράφει την άλλη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...