Jump to content

Καρτοκινητή Vodafone International


Vangelakis4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

επειδή δε βλέπω πληροφορίες στο σαιτ.

ξέρει κανείς το πακέτο των 5€ (40 λεπτά) για αλβανία πόσες φορές μπορεί να ενεργοποιηθεί μέσα σε ένα μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως τα πακέτα της Vodafone ενεργοποιούνται δύο φορές τον μήνα . Για το συγκεκριμένο δεν γνωρίζω αλλά πρόσεχε

δεν ισχύει γενικά για Αλβανία

Ισχύει για τα Αλβανικά κινητά Vodafone.

Τα υπόλοιπα δίκτυα χρεόντονται 0,216 το λεπτό και τα σταθερά 0,12

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

σε άλλα πακέτα αναφέρει το πλήθος των ενεργοποιήσεων.

π.χ

Το μηνιαίο πακέτο CU SMS A LOT 600 έχει διάρκεια 30 ημέρες και επιτρέπονται τέσσερις ενεργοποιήσεις ανά μήνα.

 

το πρόσεξα αυτό με τα κινητά vodafone.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχει βγει ανακοίνωση από την vodafone που προβλέπει αλλαγές στις χρεώσεις του vodafone international με unlimited, από τις 11/06/2010, ως εξής:

 

"

Πρόγραμμα καρτοκινητής “Vodafone International” με «Vodafone Unlimited”

 

Οι χρεώσεις για φωνητικές κλήσεις προς εθνικούς αριθμούς κινητής και σταθερής τηλεφωνίας και για αποστολή μηνυμάτων SMS προς εθνικούς αριθμούς κινητής τηλεφωνίας των συνδρομητών Vodafone International που έχουν επιλέξει να εγγραφούν στο πρόγραμμα Vodafone Unlimited διαμορφώνονται ως εξής:

 

Μείωση της χρέωσης των φωνητικών κλήσεων από 0,0065€ το δευτερόλεπτο (0,3900€ το λεπτό) σε 0,0061€ το δευτερόλεπτο (0,3683€ το λεπτό).

 

Αύξηση της χρέωσης των γραπτών μηνυμάτων από 0,0407€ ανά μήνυμα σε 0,1200€ ανά μήνυμα. Επιπλέον, η ελάχιστη διάρκεια χρέωσης κλήσεων ομιλίας προς εθνικούς αριθμούς κινητής και σταθερής τηλεφωνίας, καθώς και των εξερχομένων κλήσεων περιαγωγής όσων είναι επιπρόσθετα εγγεγραμμένοι στην υπηρεσία Vodafone Passport, αυξάνεται από 30 σε 45 δευτερόλεπτα. Ακόμη, μειώνεται η χρέωση της βίντεο-κλήσης προς εθνικούς αριθμούς κινητής και σταθερής τηλεφωνίας από 0,0169 €/δευτ (1,0164€/λεπ) σε 0,0066 € /δευτ (0,3978€/λεπ) ενώ παράλληλα αυξάνεται η ελάχιστη διάρκεια χρέωσης , από 1 δευτερόλεπτο σε 45 δευτερόλεπτα. Δεν αλλάζουν οι υπόλοιπες χρεώσεις συμπεριλαμβανομένων των χρεώσεων διεθνών κλήσεων, των χρεώσεων υπηρεσιών και των λοιπών χρεώσεων κατά τη διάρκεια περιαγωγής.

"

 

http://www.vodafone.gr/portal/client/news/announcementClient!pressReleaseDetails.action?pressReleaseId=39614&dateFrom=&dateUntil=

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:mad:

Μπήκα να δω τις χρεώσεις για το Vodafone International που ενδιαφέρει έναν Ρώσο φίλο μας και πρόσεξα ότι ενώ έχει ειδική σελίδα για το Unlimited στο international, δεν βρήκα πουθενά να λέει ΕΜΦΑΝΩΣ ότι ο δημοσιευμένος τιμοκατάλογος για τα SMS εδώ δεν ισχύει εάν έχεις βάλει το Unlimited!

Έχω στραβωθεί ή πάει να μας εξαπατήσει η βοντα;

Εγώ ήξερα για την ανακοίνωση και το βρήκα, αλλά κάποιος που κάνει μια διερεύνηση μόνος του, κινδυνεύει να την πατήσει και να πληρώνει το SMS 0,12 αντί για 0,0414 όπως βλέπουμε εδώ. :mad:

 

edit: Eίχα ξεχασει ενα μηδενικο στο κοστος του sms.

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

:mad:

Μπήκα να δω τις χρεώσεις για το Vodafone International που ενδιαφέρει έναν Ρώσο φίλο μας και πρόσεξα ότι ενώ έχει ειδική σελίδα για το Unlimited στο international, δεν βρήκα πουθενά να λέει ΕΜΦΑΝΩΣ ότι ο δημοσιευμένος τιμοκατάλογος για τα SMS εδώ δεν ισχύει εάν έχεις βάλει το Unlimited!

Έχω στραβωθεί ή πάει να μας εξαπατήσει η βοντα;

Εγώ ήξερα για την ανακοίνωση και το βρήκα, αλλά κάποιος που κάνει μια διερεύνηση μόνος του, κινδυνεύει να την πατήσει και να πληρώνει το SMS 0,12 αντί για 0,414 όπως βλέπουμε εδώ. :mad:

 

Σε κάτι τέτοια είναι μανούλα η vodafone. Και μετά σου έρχεται ο ουρανός σφοντύλι και ψάχνεσαι γιατί φεύγουνε οι μονάδες.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το SMS στο international θα παραμείνει στο 0,0414€;

Άρα θα είναι το φτηνότερο SMS προς Ελλάδα και εξωτερικό αν θέλεις να έχεις vodafone, σωστά;

 

Όσο για τον τιμοκατάλογο του international σε συνδυασμό με το unlimited, τους έχω στείλει 3 μέιλ, τον έχουν διορθώσει ήδη 2 φορές και ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΛΑΘΟΣ η διατύπωση τους!!! :mad:

Γράφουν:

" Εθνικά SMS / διεθνή SMS2 0,0414 € / SMS "

και στην υποσημείωση 2 γράφουν:

" 2. H χρέωση της αποστολής μηνύματος είναι 0,12 € /μήνυμα. "

χωρίς να αναφέρουν ότι το 12 ισχύει σε συνδυασμό με το unlimited.

 

Μόλις τώρα τους ξανάστειλα μέιλ μπας και το φτιάξουν κάποια στιγμή...

Για να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φαίνεται ότι είναι η πιο οικονομική λύση - πια - για κάποιον χρησιμοποιεί αποκλειστικά και μόνο το κινητό του για εθνικά SMS.

Η χρέωση του € 0,39 / λεπτό είναι σαφέστατα εξωφρενική.

 

Πάντως μπορώ να πω ότι γενικά είμαι απαισιόδοξος αναφορικά με τα τιμολόγια των εταιρειών κινητής. Προβλέπω και νέες αυξήσεις , καθώς 1/1/2011 έχουμε και νέες μειώσεις στα τέλη τερματισμού κλήσης...............................

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι είναι η πιο οικονομική λύση - πια - για κάποιον χρησιμοποιεί αποκλειστικά και μόνο το κινητό του για εθνικά SMS.

Η χρέωση του € 0,39 / λεπτό είναι σαφέστατα εξωφρενική.

 

Πάντως μπορώ να πω ότι γενικά είμαι απαισιόδοξος αναφορικά με τα τιμολόγια των εταιρειών κινητής. Προβλέπω και νέες αυξήσεις , καθώς 1/1/2011 έχουμε και νέες μειώσεις στα τέλη τερματισμού κλήσης...............................

τι είναι ακριβώς το

κόστος τερματισμού κλήσης ; ο ελάχιστος χρόνος χρέωσης; . Αφού η χρέωση είναι ανά δευτερόλεπτο στο συγκεκριμένο πακέτο. Εκτός και αν συνδιαστει με unlimited που έχει ελάχιστο χρόνο χρέωσης τα 45".

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Κόστος τερματισμού κλήσεως , είναι το ποσό που πληρώνει ένας πάροχος (π.χ . η Vodafone) για να τερματίσει την κλήση σε έναν άλλο πάροχο (π.χ. στην WIND).
Link to comment
Share on other sites

Κόστος τερματισμού κλήσεως , είναι το ποσό που πληρώνει ένας πάροχος (π.χ . η Vodafone) για να τερματίσει την κλήση σε έναν άλλο πάροχο (π.χ. στην WIND).

 

δηλαδή; , δεν το εποιασα. Μέχρι τώρα τι πληρώναμε; σαν τέλη τερματισμού κλήσης?.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν πληρώναμε τίποτα .Οι εταιρείες πληρώνουν μεταξύ τους. Αυτός είναι ο λόγος που οι κλήσεις προς το ίδιο δίκτυο προσφέρονται φτηνώτερα. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν πληρώναμε τίποτα .Οι εταιρείες πληρώνουν μεταξύ τους. Αυτός είναι ο λόγος που οι κλήσεις προς το ίδιο δίκτυο προσφέρονται φτηνώτερα.

 

οκ. Σε ευχαριστώ. Εξάλλου οι κλήσεις με βάσει τις ανατιμήσεις είτε καλέσεις συνδρομητή ίδιου δικτύου είτε αλλού δικτύου το κόστος δεν αλλάζει παρά μόνο όταν έχεις κάποιο πακέτο ενεργοποίημενό. Π.χ. Στο cu.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

οκ. Σε ευχαριστώ. Εξάλλου οι κλήσεις με βάσει τις ανατιμήσεις είτε καλέσεις συνδρομητή ίδιου δικτύου είτε αλλού δικτύου το κόστος δεν αλλάζει παρά μόνο όταν έχεις κάποιο πακέτο ενεργοποίημενό. Π.χ. Στο cu.

 

 

Όταν καλείς μέσα στο ίδιο δίκτυο , τότε το δίκτυο δεν έχει κόστος. Εαν καλείς άλλο δίκτυο , τότε το δίκτυο που είσαι , πληρώνει "κάτι" στον άλλο πάροχο.

 

Εαν έχεις χρέωση π.χ. € 0,37 / λεπτό και μιλάς στο ίδιο δίκτυο , τότε είναι 100% κέρδος για τον πάροχό σου. Εαν μιλήσεις προς άλλο δίκτυο , τότε κερδίζει πιο λίγα.

 

Συνοψίζοντας : Τα υπερκέρδη των εταιρειών αυτά τα χρόνια έχουν βγει γιατί αυτοί κερδίζουν και όταν δέχεσαι κλήσεις (δηλαδή ακόμη και όταν δεν πληρώνεις)!!!

lalista.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το SMS στο international θα παραμείνει στο 0,0414€;

Άρα θα είναι το φτηνότερο SMS προς Ελλάδα και εξωτερικό αν θέλεις να έχεις vodafone, σωστά;

 

Όσο για τον τιμοκατάλογο του international σε συνδυασμό με το unlimited, τους έχω στείλει 3 μέιλ, τον έχουν διορθώσει ήδη 2 φορές και ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΛΑΘΟΣ η διατύπωση τους!!! :mad:

Γράφουν:

" Εθνικά SMS / διεθνή SMS2 0,0414 € / SMS "

και στην υποσημείωση 2 γράφουν:

" 2. H χρέωση της αποστολής μηνύματος είναι 0,12 € /μήνυμα. "

χωρίς να αναφέρουν ότι το 12 ισχύει σε συνδυασμό με το unlimited.

 

Μόλις τώρα τους ξανάστειλα μέιλ μπας και το φτιάξουν κάποια στιγμή...

Για να δούμε!

 

Τι να πω πλέον!!!

Έχουν αλλάξει 4 φορές την διατύπωση και είναι ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΑΘΟΣ!

Έλεος, ρε παιδιά!

Διαβάστε διατύπωση υποσημείωσης

"

1. Οι χρεώσεις ισχύουν εφόσον ο συνδρομητής δεν είναι εγγεγραμμένος στο πρόγραμμα Vodafone Unlimited. Διαφορετικά οι χρεώσεις είναι ως εξής: 0,37 € / λεπτό για κλήσεις προς όλους τους εθνικούς προορισμούς με ελάχιστο χρόνο χρέωσης κλήσης τα 45 δευτερόλεπτα. Μετά την πάροδο των 45 πρώτων δευτερολέπτων η χρέωση είναι ανά επιπρόσθετο δευτερόλεπτο ομιλίας. To ίδιο ισχύει και τη χρέωση της αποστολής μηνύματος η οποία είναι 0,12 € /μήνυμα και ισχύει εφόσον ο συνδρομητής δεν είναι εγγεγραμμένος στο Vodafone Unlimited.

"

και πέστε μου τι καταλάβατε!

Θα πάρω το τμήμα παραπόνων να καταθέσω παράπονο ότι 2 μήνες τώρα δεν μπορούν να φτιάξουν μια διατύπωση της προκοπής για τον τιμοκατάλογο του INTERNATIONAL.

Τα 'χω πάρει, σας λέω :chair:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

χρησιμοποιει καποιος απο εδω τετοιο πακετο για να καλει σερβια?

 

προσπαθω να δω αν συμφερει να χω εναν τετοιο αριθμο για σμσ και ομιλια...οι χρεωσεις για μεσα στην ελλαδα καλες φαινονται παντως!:)

Link to comment
Share on other sites

χρησιμοποιει καποιος απο εδω τετοιο πακετο για να καλει σερβια?

Ναι, εγώ. Συγκεκριμένα, με την αποστολή κενού μηνύματος στο 1235, η χρέωση για κλήση προς Σερβία είναι 0,0036 € / δευτ. (η οποία είναι ίδια με του Βατράχου). Προσωπικά είμαι περισσότερο ευχαριστημένος με vodafone σε ό,τι αφορά την ποιότητα του ήχου απ' ό,τι με τον Βάτραχο, που σε πολλές περιπτώσεις είχα συνεχόμενα προβλήματα να κάνω τηλεφωνήματα, όπως επίσης και να παραλάβω και να στείλω μηνύματα από Σερβία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρε, βρε! Διορθώθηκε και ο τιμοκατάλογος στο ανανεωμένο σάιτ!

Ε, δεν τους πήρε και πολύ καιρό... :p

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά αλλάξανε οι τιμές ή μου φαίνεται;

 

πχ το πακέτο για αλβανία πόσο χρόνο έδινε και πόσο έκανε;

νομίζω άλλαξε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

oι αλητες μου αλλαξαν την γλωσσα στο 1252 (ενημερωση χρονου)

και την εκαναν αλβανικα :lol:....ειδαν οτι πηγα στην Αλβανια

και με περασαν για Αλβανο...:wacko:

 

...πριν τους παρω τηλεφωνο....ξερει κανεις αν υπαρχει κανενας τροπος

να αλλαξει αυτο;;;:confused:

 

oι αλητες μου αλλαξαν την γλωσσα στο 1252 (ενημερωση χρονου)

και την εκαναν αλβανικα :lol:....ειδαν οτι πηγα στην Αλβανια

και με περασαν για Αλβανο...:wacko:

 

...πριν τους παρω τηλεφωνο....ξερει κανεις αν υπαρχει κανενας τροπος

να αλλαξει αυτο;;;:confused:

 

ακυρο...το βρηκα...

 

περνεις το 1252 πατας το πληκτρο 3 και μετα το 1 ....

 

:p

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση!

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
σε περιαγωγη, ενω το sms ειναι 0,13, στο international λεει οτι ειναι 0,36!!!!! http://www.vodafone.gr/portal/client...n?pageId=10560 δεν πανε καλα!

 

0,13 λέει . Δεν λέει 0,36

Link to comment
Share on other sites

Αν υπαρχει αριθμος βοντα ιντερνασιοναλ στη ζωνη 3 και θελει να στειλει μηνυμα στην ελλαδα η χρεωση ειναι αυτο το 0,4ε?

Παλιοτερα υπηρχαν και κατι μισες χρεωσεις,καταργηθηκαν?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...