Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro (Raphael)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

exm καλυτερα κοιτα στο επισημο σαιτ της ace για την επισημη...

ειναι πιο κατανοητο και εχει και τα λινκς

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δοκιμασα να κανω hardspl χωρις sim,microsd και παλι error 202.

ετρεξα και το αρχειο για hardspl απο τη συσκευη αλλα η οθονη σβηνει και δεν κανει reboot η συσκευη...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.

 

μετα απο καιρο ειπα να κανω ενα HardSPL και να βαλω unofficial ROM και θελω να σας ρωτησω το εξης..

 

γνωριζοντας οτι τα ελληνικα τις ACE δεν περνανε μετα απο πανω πως θα μπορω να γραφω με Ελληνικους χαρακτηρες στα κειμενα στα μηνυματα κτλ..

 

ειναι καποιο software η ρύθμιση ?

 

Eπισης πως γινεται οταν παταω στα εικονιδια της Today πανω πανω να με βγαζει κατευθειαν στο μενου του εικονιδιου που πατησα και οχι σε ενα κεντρικο και να επιλεξω μετα.. π.χ να παταω στην μπαταρια και να με βγαζει στο μενου της μπαταριας κ.ο.κ

 

Ευχαριστω.

"kicked by console"
Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα να κανω hardspl χωρις sim,microsd και παλι error 202.

ετρεξα και το αρχειο για hardspl απο τη συσκευη αλλα η οθονη σβηνει και δεν κανει reboot η συσκευη...

 

Κοίταξε μήπως σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα κανένα firewall κανένα antivirus....

Δοκίμασε να κάνεις τη διαδικασία σε άλλον υπολογιστή....

 

Καλησπερα σας.

 

μετα απο καιρο ειπα να κανω ενα HardSPL και να βαλω unofficial ROM και θελω να σας ρωτησω το εξης..

 

γνωριζοντας οτι τα ελληνικα τις ACE δεν περνανε μετα απο πανω πως θα μπορω να γραφω με Ελληνικους χαρακτηρες στα κειμενα στα μηνυματα κτλ..

 

ειναι καποιο software η ρύθμιση ?

 

Eπισης πως γινεται οταν παταω στα εικονιδια της Today πανω πανω να με βγαζει κατευθειαν στο μενου του εικονιδιου που πατησα και οχι σε ενα κεντρικο και να επιλεξω μετα.. π.χ να παταω στην μπαταρια και να με βγαζει στο μενου της μπαταριας κ.ο.κ

 

Ευχαριστω.

 

Για να γράφεις ελληνικά με το hardware πληκτρολόγιο βάλε το AEKmap για software πληκτρολόγιο υπάρχουν πολλές επιλογές, εγώ προτείνω fingerkeybord 2 είναι free και τα δύο με μια απλή αναζήτηση θα τα βρείς!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ελεγα και εγω να βαλω την "καινουρια" γνησια (εργαστασιακη) ΡΟΜ και χαθηκα...

 

Απο που κατεβαζω τι; προκειμενου να:

 

1) Εχω την γνησια, original της HTC εκδοση

 

2) Η οποια βεβαιως-βεβαιως να περιλαμβανει τα ελληνικα στην αναγνωση και στη γραφη.

 

http://www.htc.com.gr/forum/showthread.php?t=12643

 

Χρειάζεται registration σε περίπτωση που δεν έχεις κάνει.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

 

Ωραια ως εδω, αλλα αξιζει το κοπο να προβω στη κινηση/αναβαθμιση;

 

θα πρεπει να ξανα-εγκαταστησω προγραμματα, παρολο που αυτα ειναι περασμενα στο MemoryCard; Κατι ακουσα οτι πολλα προγραμμα ΔΕΝ λειτουργουν μετα σωστα (Destinator κλπ). Ισχυει;

 

Γενικοτερα, τι "κερδιζει" κανεις με τη νεα εκδοση;

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ειδικά η πρώτη ROM του Pro δεν ήταν και ότι καλύτερο έχουμε δει από official ROM. Πιστεύω ότι αξίζει η αναβάθμιση.

 

Η εγκατάσταση των προγραμμάτων γίνεται από την αρχή. Το Destinator εάν το έχεις στην κάρτα μνήμης δεν χρειάζεται ξανά εγκατάσταση, αρκεί μόνο να φτιάξεις ένα shortcut στα προγράμματα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω κατεβασει το:

 

HTC Touch Pro_RUU_Raphael_HTC_Europe_5.05.401.1_R_Radio_Signed_Raphael_52.58.25.30_1.11.25.01_Ship

 

Προσπαθω να το "ανοιξω/τρεξω" αλλα δεν... Δεν ανταποκρινεται...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Ακολουθείς τις οδηγίες που αναφέρονται αναλυτικά;

 

Έχεις συνδέσει τη συσκευή σου με το PC; Έχεις το ActiveSync ενεργοποιημένο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε 'συ Αθανασο,

 

σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια! Λες να ξεκινησα να εγκαθιστω κατι στο κινητο χωρις να το εχω συνδεσει με τον υπολογιστη;

 

Το συνδεσα, το ActiveSync τρεχει κανονικα, συγχρονιζει (πχ επαφες κλπ) μπορω να δω κανονικα, οπως παντα τα περιεχομενα του κινητου (File Brαwsing) αλλα οταν παω να κανω διπλο κλικ και εγκατασταση το exe αρχειο που εγραψα πριν ΔΕΝ κανει κατι...

 

Δοκιμασα και ξανακατεβασα το αρχειο αλλα και παλι. Αλλα προγραμματα τυπου exe Που ξεκιναει η εγκατασταση στο PC και συνεχιζει-τελειωνει στο κινητο μπαινουν κανονικα...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μην το παίρνεις προσωπικά αλλά εδώ μέσα έχω δει πολλά και γιαυτό το κρίνω σκόπιμο να ρωτήσω το αυτονόητο. :rolleyes:

 

Από που την κατέβασες τη ROM; Προσωπικά μου φαίνεται σαν πρόβλημα του PC σου. Μπορείς να απενεργοποιήσεις το Antivirus που ενδεχομένως έχεις. Κάνε και μια επανεκκίνηση στον υπολογιστή και ξαναδοκίμασε.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

Οχι, οχι! Δεν το πηρα προσωπικα... Ισα-ισα που ηθελα να φανει και λιγο χιουμοριστικο, ασχετα αν δε φανηκε...

 

Εν πασει περιπτωση, μπηκε... Ολα μπηκαν και τα προγραμματα αλλα εχω κανα-δυο θεματακια...

 

1ον) Το SpB Mobile Shell Δεν λειτουργει σωστα... Δεν δουλευει η λειτουργεια οπου καθως κανουμε slide το δαχτυλο στη μεση βγαινει το μενου, στα αριστερα το ημερολογιο και στα δεξια οι αγαπημενες επαφες... Δεν δουλευει αυτη η δυνατοτητα... Δε ξερω γιατι :(

 

Τα υπολοιπα θα τα τεσταρω μολις τα δοκιμασω...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα το περασμα της καινουριας ROM Και εχοντας δοκιμασει καποια πραγματα:

 

Δουλευουν μια χαρα, WiFi, GPRS (Wind Plus), TomTom, Destinator, GPS TEST αλλα εξακολουθω να εχω προβλημα με το SPB Mobile Shell...: Δε μπορω να επιλεξω με το Slide Οπως ανεφερα και πιο πανω μεταξυ Ημερολογιο-Επαφες-Μενου.

 

Και το δευτερο: Κλεινω το κινητο, το ανοιγω οποτε και πρεπει να το ξεκλειδωσω. Παταω κατω αριστερα, μετα μεση και δεξια, το κινητο ανοιγει αλλα ΔΕΝ φεγγει... Δεν εχω φωτισμο!

 

Εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! Τι να κανω αλλο;

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε μήπως σου δημιουργεί κανένα πρόβλημα κανένα firewall κανένα antivirus....

Δοκίμασε να κάνεις τη διαδικασία σε άλλον υπολογιστή....

δοκιμασα και σε αλλο pc. το firewall το εχω παντα απενεργοποιημενο και δοκιμασα και με το antivirus disabled.

antivirus εχω το ka*spersky...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Και το δευτερο: Κλεινω το κινητο, το ανοιγω οποτε και πρεπει να το ξεκλειδωσω. Παταω κατω αριστερα, μετα μεση και δεξια, το κινητο ανοιγει αλλα ΔΕΝ φεγγει... Δεν εχω φωτισμο!

 

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του φωτισμού να δεις μήπως έχει πειραχτεί τίποτα εκεί.

 

(και αν θες μη γράφεις συνεχόμενα μηνύματα μιας και αντιτίθεται στους κανονισμούς του forum. Εάν θέλεις να προσθέσεις κάτι απλά επιλέγεις την "Τροποποίηση" που υπάρχει στο πρώτο post σου)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μετα το περασμα της καινουριας ROM Και εχοντας δοκιμασει καποια πραγματα:

 

Δουλευουν μια χαρα, WiFi, GPRS (Wind Plus), TomTom, Destinator, GPS TEST αλλα εξακολουθω να εχω προβλημα με το SPB Mobile Shell...: Δε μπορω να επιλεξω με το Slide Οπως ανεφερα και πιο πανω μεταξυ Ημερολογιο-Επαφες-Μενου.

 

Και το δευτερο: Κλεινω το κινητο, το ανοιγω οποτε και πρεπει να το ξεκλειδωσω. Παταω κατω αριστερα, μετα μεση και δεξια, το κινητο ανοιγει αλλα ΔΕΝ φεγγει... Δεν εχω φωτισμο!

 

Εχω δοκιμασει ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!! Τι να κανω αλλο;

 

Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβα τι ζητας αλλα αν ενοεις το slide που κανεις απο την πανω μπαρα προς τα κατω για να σου βγαλει τα τρια tabs θα πρεπει να εχεις απενεργοποιησει την επιλογη του touchflo που πατας την πανω μπαρα και σου βγαζει τη μαυρη σελιδα με τα μεγαλυτερα εικονιδια.

Επισης φυσικα αυτονοητο ειναι το slide να μην ξεκιναει απο εικονιδια αλλα απο αδειο σημειο της πανω μπαρας...

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασα και σε αλλο pc. το firewall το εχω παντα απενεργοποιημενο και δοκιμασα και με το antivirus disabled.

antivirus εχω το ka*spersky...

Δοκιμασες σε αλλον υπολογιστη και σου βγαζει το ιδιο error;

Τη διαδικασια την κανεις με το αυθεντικο καλωδιο που εχει μεσα το πακετο, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τη διαδικασια την κανεις με το αυθεντικο καλωδιο που εχει μεσα το πακετο, ετσι;

 

Και αν δεν δουλεύει με αυτό... ας δοκιμάσει και με άλλο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

 

1) Το πρόβλημα με το slide στο Spb Mobile Shell οπως και να το εννοουσα, λυθηκε...

 

2) Το προβλήμα με το φωτισμό παραμένει... Όλες οι ρυθμισεις μου φαινονται φυσιολογικες! ΔΕΝ εχει "αυτοματη ρύθμιση", το εχω βαλει σχεδον στο τερμα στο φωτισμό, να μη σβηνει απο μονο του κλπ κλπ κλπ...

Παρολα αυτα, οταν κλεισω απο πανω το κινητο και το ξανανοιξω, 50% ανοιγει ο φωτισμός 50% ΔΕΝ ανοιγει...

 

3) ΔΕΝ μπορω επισης να κανω φακελους (και υποφακελους) στα ΣΜΣ/ΜΜΣ... Εχω ΜΟΝΟ τα default:

Απεσταλμενα

Διεγραμμενα

Εισερχομενα

Εξερχομενα

Προχειρα...

 

Δε μπορω, οπως πριν την ΛΑΘΟΣ-ΚΙΝΗΣΗ-ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ, να δημιουργησω καινουργους φακελους :(

 

Ελπιζω να μην αναψω τα αιματα αλλα μου εχει ανεβει εμενα το αιμα στο κεφαλι...

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες σε αλλον υπολογιστη και σου βγαζει το ιδιο error;

Τη διαδικασια την κανεις με το αυθεντικο καλωδιο που εχει μεσα το πακετο, ετσι;

 

ναι! ενω την official rom την περασε κανονικα, οταν παω να κανω hardspl μου βγαζει connection error 202.

 

μηπως θελει να κανω εγκατασταση κατι αλλο πριν απο το hardspl?

Link to comment
Share on other sites

@gnikolai

 

πάντως εγώ που πέρασα την official αγγλική rom στο κινητό μου, δεν έχω κανένα από τα παραπάνω προβλήματα.

Εμένα η επιλογή auto adjust backlight είναι κλικαρισμένη..

Link to comment
Share on other sites

Για πέστε λίγο εμπειρίες από wm6.5 όσοι τα έχετε βάλει.

 

Δοκίμασα την Mystic RC1 και φαινόταν πολύ καλή αλλά με κρέμασε, γιατί με έπαιρναν τηλ και αυτό έμεινε μουγκό δεν χτύπησε ήχος αλλά δεν άναψε ούτε η οθόνη. Είχατε καμία παρόμια εμπειρία οι έχοντες δοκιμάσει τα 6,5. Από μπαταρία πως σας πήγε μιας και ακούγονται πολλά και οι γνώμες διίστανται.

 

Επίσης πολύ ωραίο το Titanium αλλά το νέο TF3D έχει πιο πολλές λειτουργιές ενσωματωμένες που το κάνουν να δείχνει γυμνό.

 

Κατά τα άλλα μια χαρά δεν υπήρξαν άλλα σοβαρά προβλήματα (σε σχέση με άλλη ROM 6.5 που είχα δοκιμάσει παλιότερα) αλλά άμα είναι να μείνω στο TF3D τότε το κάνω με 6.1 που είναι και δοκιμασμένα.

HTC Touch • HTC Touch Pro • HTC Desire • HTC Sensation XE • Sony Xperia Z1 • LG G4 • Xiaomi Mi A1 • Xiaomi Mi A2
Link to comment
Share on other sites

Για πέστε λίγο εμπειρίες από wm6.5 όσοι τα έχετε βάλει.

 

Δοκίμασα την Mystic RC1 και φαινόταν πολύ καλή αλλά με κρέμασε, γιατί με έπαιρναν τηλ και αυτό έμεινε μουγκό δεν χτύπησε ήχος αλλά δεν άναψε ούτε η οθόνη. Είχατε καμία παρόμια εμπειρία οι έχοντες δοκιμάσει τα 6,5. Από μπαταρία πως σας πήγε μιας και ακούγονται πολλά και οι γνώμες διίστανται.

 

Επίσης πολύ ωραίο το Titanium αλλά το νέο TF3D έχει πιο πολλές λειτουργιές ενσωματωμένες που το κάνουν να δείχνει γυμνό.

 

Κατά τα άλλα μια χαρά δεν υπήρξαν άλλα σοβαρά προβλήματα (σε σχέση με άλλη ROM 6.5 που είχα δοκιμάσει παλιότερα) αλλά άμα είναι να μείνω στο TF3D τότε το κάνω με 6.1 που είναι και δοκιμασμένα.

 

Εγω χρησιμοποιω την τελευταια build 21500 του Da_G και δεν μπορω να πω οτι εχω προβληματα σαν και το δικο σου.

Ολα δουλευουν απροβληματιστα σε μενα απλα εχει πολλα lags και κολλαει συχνα η τρωει κολληματα και κολλαει για καμια 10 δευτερολεπτα και μετα ξεκολαει μονη της.

Παντως γενικως τετοια πραματα.

Επισης δεν μπορεις να εχεις πολλα προγραμματα ανοιχτα (πανω απο 7-8) γιατι η συσκευη τα παιζει και γινεται πολυ αργη.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ολα δουλευουν απροβληματιστα σε μενα απλα εχει πολλα lags και κολλαει συχνα η τρωει κολληματα και κολλαει για καμια 10 δευτερολεπτα και μετα ξεκολαει μονη της.

 

Αυτό φίλε μου μόνο "απροβλημάτιστα" δεν θα το χαρακτήριζα! :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι..δεν έχω καλό σήμα στο σπίτι μου και πάνω στην ένδειξη του δικτύου πολλές φορές από G αλλάζει σε E. Τι ακριβώς είναι αυτό ρε παιδιά?Δεν πιστέυω να μιλάω μέσω 3G και να χρεώνομαι διαφορετικα??
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...