Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro (Raphael)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
Εάν τρέξεις το .exe αυτό κάνει την αποσυμπίεση μόνο του και βλέπεις τα περιεχόμενα αρχεία (φρόντισε να το έχεις σε έναν φάκελο για να κάνει εκεί extract τα αρχεία αυτά). Ένα από αυτά είναι και το .nbh που χρειάζεσαι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Eαν θελησω να βαλω την original rom στο κινητο που εχει ηδη hardspl θα αντιμετωπισω προβλημα?Δισταζω γιατι βλεπω πως εκτος απο τη rom θα εγκαταστησει και boot loader μαζι...
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Όχι δεν υπάρχει πρόβλημα. Το hard-spl θα ισχύει και με την official. Πρέπει να περάσεις και το stock-SPL για να ξανακλειδώσεις τη συσκευή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει το κινητό να λαμβάνει κάθε 4 ώρες τα email μου μέσω gprs. Αφού τελειώσει το gprs μένει ανοιχτό και πρέπει να το κλείνω εγώ. Υπάρχει τρόπος να κλείνει μόνο του?

 

Το touchflo detacher λειτουργεί με το tf3d2 από το topaz? Το έχει δοκιμάσει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχω βάλει το κινητό να λαμβάνει κάθε 4 ώρες τα email μου μέσω gprs. Αφού τελειώσει το gprs μένει ανοιχτό και πρέπει να το κλείνω εγώ. Υπάρχει τρόπος να κλείνει μόνο του?

 

Αν θυμάμαι καλά υπάρχει ρύθμιση να το αλλάξεις αυτό μέσα από το Diamond Tweak.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι ειναι!

Στην κατηγορια data στο πρωτο που λεει disable connection after αν θυμαμαι καλα, το εχω βαλει να τερματιζει τη συνδεση μετα απο 1 λεπτο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε :

 

Με το 1.14.25.05 Radio που πέρασα χθες, η διαφορά είναι τεράστια σε όλα. Σε σήμα δεν το συζητάμε καν, νομίζω έχω επανέλθει στα (πολύ καλά) επίπεδα του παλιού μου TyTN (σύγκριση σε ίδια σημεία, ίδια χρήση κλπ) ! Από GPS επίσης πάρα πολύ καλά, αν και δεν έχω μέτρο σύγκρισης - ούτε είχα ποτέ πριν ενσωματωμένο GPS, ούτε πρόλαβα να το τεστάρω με το stock radio !

 

Τώρα στο ...φλέγον θέμα της μπαταρίας, και εκεί βελτιώθηκε πολύ η κατάσταση, αλλά και πάλι είναι αρκετά απογοητευτική. Με ελαφριά χρήση: λίγα λεπτά ομιλίας, μερικά μόνο SMS, 1-2 GPS tests (των λίγων μόνο λεπτών), 2-3 email check (με άμεση αποσύνδεση μετά το check) και χρήση alarm το πρωί (με 3-4 snooze :p)... δεν έφτασε καν το 24ωρο, και έκλεισε πλέον μόνο του περίπου στις 22 ώρες.

Όμως υποθέτω (και ελπίζω) ότι παίζει ρόλο και το ότι εκτός των παραπάνω, στη διάρκεια της μέρας χθες έκανα πολλές εγκαταστάσεις / ρυθμίσεις software, αρκετά soft-reset, κλπ - γενικώς μπόλικο σετάρισμα.

 

Κάποιος που έχει δοκιμάσει αρκετά και το 1.12.25.19 και το 1.14.25.05 radio, έχει δει διαφορά στην κατανάλωση (σε ίδιες συνθήκες) ανάμεσα στα δύο ;

 

Τέλος, ξέρει κανείς αν οι επιλογές Power Management του Advanced Config Tool μπορεί να έχουν κανένα καλό αποτέλεσμα ; Default είναι όλες disabled.

 

Αυτά, και το testing συνεχίζεται :)

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει αρκετά και τα δύο radio. Όπως έχω γράψει και πιο παλιά το 1.14.25.05 υπερτερεί ( αν και ελαφριά ) κατα τη γνώμη μου σε θέμα μπαταρίας.

 

Για να γλυτώσεις λίγο μπαταρία απενεργοποίησε το 3g, αν δεν το χρειάζεσαι. Δοκίμασε και αυτό εδώ το πρόγραμμα, δείχνει να κάνει δουλειά!!!!!

Και προσπάθησε, όσο μπορείς , να μην το αφήνεις να πέφτει κάτω απο το 10% η μπαταρία......

 

Τώρα για το αν κάνουν δουλειά οι επιλογές Power Management του Advanced Config Tool δεν ξέρω, πάντως η coocked rom που έχω τα έχει σχεδόν όλα enabled!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ alex - σίγουρα δεν μπορώ να βγάλω συμπεράσματα από μια μόνο μέρα δοκιμής, οπότε θα δω τουλάχιστον για μερικές μέρες πώς θα πάει η μπαταρία με αυτό το radio. Έχω βάλει την επιλογή 3G στο Comm Manager, ώστε να το ενεργοποιώ όταν θέλω (κυρίως για internet).

 

Τώρα για το nueDynamicClock που μου ανέφερες, θα το έχω υπ'όψη αλλά να σου πω την αλήθεια... δεν το τολμάω εύκολα, ειδικά σε κάτι τέτοιο που δεν έχει δοκιμαστεί καλά ακόμα (και είναι και beta...) !

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ποιες Power Management επιλογές είναι enabled στη δική σου rom (επειδή είπες "σχεδόν όλα") ; Για να κάνω κι εκεί δοκιμές.

 

Με το δικό σου setup (rom, radio, κλπ) περίπου πόσο κρατάει η μπαταρία με μια μέση χρήση ; Για να ξέρω να έχω και όσο το δυνατόν ρεαλιστικές προσδοκίες ! :)

Link to comment
Share on other sites

Στο power management όλες οι επιλογές είναι enabled εκτός απο τα δύο τελευταία, το AC resuming from suspend timeout και το Battery resuming from suspend timeout οπου δίπλα έχουν την τιμή 120 και τα δύο ενώ κάτω είναι άδειο.....

 

Εγώ είμαι με 1.14.25.05 radio και την PROven 3.2 rom και απενεργοποιημένο 3g.

Η μπαταρια κρατάει ανάλογα με τη χρήση. Αν αρχίσω να ασχολούμαι με wifi και gps, δεν θα τη βγάλει τη μέρα. Συνήθως το φορτίζω κάθε δύο μέρες αλλά το πειράζω αρκετά και το έχω ανοιχτό το βράδυ!!! Αν δεν το πειράζω θα βγάλει τις τρεις μέρες σίγουρα ( μπορεί και παραπάνω )

Σήμερα για παράδειγμα το έβγαλα απο το φορτιστή στις 7 το πρωί. Έκανα κανα δύο τηλεφωνήματα ελάχιστων λεπτών, κανα δύο μηνύματα, περίπου μια με μιάμιση ώρα wifi για surfing mail και κατι ενημερώσεις, περίπου δύο soft reset, κάπου στο τέταρτο gps (ίσως και παραπάνω δεν θυμάμαι καλά), περίπου 5 λεπτά msn μέσω gprs και το έχω βάλει κάθε δύο ώρες να λαμβάνει email μέσω gprs. Αυτή τη στιγμή, δηλαδή ύστερα απο 11 ώρες, η μπαταρία είναι στο 53% και δεν έχω σκοπό να το φορτίσω απόψε.

Link to comment
Share on other sites

alex αν καταφέρω να φτάσω τη σχέση χρήσης/κατανάλωσης που περιγράφεις στο σημερινό σου παράδειγμα, θα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, μια και περιέγραψες περίπου το είδος χρήσης που συνήθως κάνω κι εγώ !

 

Θα "παίξω" με το Power Management, και ίσως να περάσω και το προγραμματάκι που λέγαμε για τη CPU. Θα ενημερώσω όταν θα έχω νεότερα :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τώρα για το nueDynamicClock που μου ανέφερες, θα το έχω υπ'όψη αλλά να σου πω την αλήθεια... δεν το τολμάω εύκολα, ειδικά σε κάτι τέτοιο που δεν έχει δοκιμαστεί καλά ακόμα (και είναι και beta...) !

 

Έχει δοκιμαστεί, μη το φοβάσαι.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Για πολλους λογους ( οσημαντικοτερος εκ των οποιο ειναι το οτι δεν ειδα φοβερη διαφορα απο εναλλαγη σε cooked σε σχεση με τη τελευταια επισημη,αλλα και διαφορα μικροπροβληματακια που αντιμετωπισα) αποφασισα να γυρισω στην επισημη ρομ (αλλαζοντας μονο το radio) και να την φερω στα μετρα μου,οσο μπορω.Εχω τις εξης αποριες:

1.Τα mods στο manilla (χρωμα,slider,tabs) που γινονται με αντικατασταση των αρχειων στο windows folder θα επηρρεασουν τα ελληνικα?

2.Υπαρχει οποιοσδηποτε τροπος να εχω το tf3d και σε landscape mode στην επισημη ρομ?

3.Τελικα τι ακριβως συμβαινει με τους display drivers?Κατεβασα το atid3d_driver.cab και ειδα απιστετυη διαφορα στο VRHologram.Ομως διαβαζω πως υπαρχουν και αλλοι drivers,οπως αυτος του omnia,αλλα και καποιος με ονομα opengles.dll.Αυτοι τι ακριβως βελτιωνουν?Εψαξα αρκετα στο xda αλλα χαθηκα.Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος που να βελτιωνει το video playback και ποιος ειναι?

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Για να εχεις tf3d και σε landscape mode, κατεβασε το απο εδω.

 

Display driver που να βελτιωνει το video playback δεν υπαρχει προς το παρον, απλως ο ati driver βελτιωνει τις επιδοσεις πιο πολυ στα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος που να βελτιωνει το video playback και ποιος ειναι?

 

Δεν θα βρεις κάτι ουσιαστικό για τη συσκευή. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μετατρέψεις το video στην κατάλληλη ανάλυση/ποιότητα για τη συσκευή σου με έναν από τους πολλούς converters που κυκλοφορούν στο net.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Back up που εχουμε παρει με το pim backup, μπορουμε να το επαναφερουμε σε αλλο κινητο?

π.χ. αν παρω Back up απο το touch pro μπορω να το επαναφέρω σε ενα xperia?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να το πας σε όποια συσκευή θες (winmo πάντα), αν και καλό είναι μόνο τα sms/mms, τις επαφές και ραντεβού καλό είναι μέσω Outlook να τα επαναφέρεις αλλιώς θα έχεις διπλοεγγραφές.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει παιδια για το HTC καποιος browser (οπερα,skyfire,ΙΕ κτλ) ο οποιος να οταν μπαινω στην σελιδα του youtube να μου δειχνει πατωντας play κανονικα το βιντεακι? γιατι εχω δοκιμασει πολυ πραγμα και φλασ και τζαβα players και τιποτα..

Επισης αν γνωριζει κανεις γιατι πως λεγετε εκεινο το phone skin το μαυρο που εχει κυκλοφορισει τωρα τελευταια γιατι κατεβασα μια ROM η οποια εχει ενα αλλο και δεν μαρεσει :lol::lol:

"kicked by console"
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
υπαρχει παιδια για το HTC καποιος browser (οπερα,skyfire,ΙΕ κτλ) ο οποιος να οταν μπαινω στην σελιδα του youtube να μου δειχνει πατωντας play κανονικα το βιντεακι? γιατι εχω δοκιμασει πολυ πραγμα και φλασ και τζαβα players και τιποτα..

 

 

Δεν σου κάνει ο ενσωματωμένος youtube player της συσκευής; :confused:

 

Επισης αν γνωριζει κανεις γιατι πως λεγετε εκεινο το phone skin το μαυρο που εχει κυκλοφορισει τωρα τελευταια γιατι κατεβασα μια ROM η οποια εχει ενα αλλο και δεν μαρεσει :lol::lol:

 

Πες μας ποια ROM κατέβασες γιατί εάν πρόκειται για cooked, πρέπει να ξέρουμε εάν έχεις τον dialer του blackstone ή αυτόν του Topaz.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει παιδια για το HTC καποιος browser (οπερα,skyfire,ΙΕ κτλ) ο οποιος να οταν μπαινω στην σελιδα του youtube να μου δειχνει πατωντας play κανονικα το βιντεακι? γιατι εχω δοκιμασει πολυ πραγμα και φλασ και τζαβα players και τιποτα..

Επισης αν γνωριζει κανεις γιατι πως λεγετε εκεινο το phone skin το μαυρο που εχει κυκλοφορισει τωρα τελευταια γιατι κατεβασα μια ROM η οποια εχει ενα αλλο και δεν μαρεσει :lol::lol:

Νομίζω ο Skyfire το κάνει. Αλλά θα συμφωνήσω με τον athanaso, αν μιλάμε για YouTube, είναι απείρως πιο πρακτικός ο ενσωματωμένος player.

 

Παίδες ξέρει κανείς πώς μπορώ να ορίσω ποιοι λογαριασμοί email, αλλά και με ποια σειρά, θα εμφανίζονται στην αντίστοιχη σελίδα του TF3D ; Έχω αρκετούς (5-6) αλλά νομίζω το TF3D μπορεί να δείχνει μέχρι 4, οπότε καλό θα ήταν να μπορούσα να επιλέξω...

 

Και ένα update, για εγκυκλοπαιδικούς / στατιστικούς λόγους :) :

 

Μετά το Radio 1.14.25.05, δοκιμάζω και το 1.12.25.19 και νομίζω ότι είναι καλύτερο - έχω καλύτερο σήμα, και αισθητά καλύτερη διάρκεια μπαταρίας (πράγμα που μπορεί να οφείλεται στο καλύτερο σήμα) ! Στο GPS το ίδιο καλό, ίσως και λίγο καλύτερο και εκεί. Θα δείξει...

 

Μετά είναι και το άλλο : ανεξαρτήτως radio, η διάρκεια της μπαταρίας δείχνει να γίνεται καλύτερη όσο περνάνε οι μέρες (και το αδειάζω/φορτίζω/αδειάζω κ.ο.κ.). Δεν είναι ιδέα μου, ήδη έφτασε τη μιάμιση μέρα άνετα (εκεί που δεν έβγαζε ούτε μία !), και δείχνει να βελτιώνεται κι άλλο. Και πάντα με την ίδια χρήση και σκάλισμα :) Άρα τα πράγματα δείχνουν να πηγαίνουν πολύ καλά ! Φαίνεται ότι, ως ένα σημείο τουλάχιστον, ισχύει ακόμα η "παλιά" πρακτική των κύκλων φόρτισης/αποφόρτισης.

 

 

Άντε και μια ερώτηση (έχω και μια υπόληψη, post χωρίς ερώτηση ; :p) :

 

Όσοι έχετε το Radio 1.12.25.19, έχετε περάσει και το αντίστοιχο rilphone2.dll ; Γιατί διαβάζω ότι βελτιώνει την απόδοση του συγκεκριμένου radio ακόμα περισσότερο, αλλά αν δεν αληθεύει δεν θέλω να το ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Στο 1.14.25.05 που έχω τώρα έχω περάσει και το αντίστοιχο rilphone.dll (οχι με τη διαδικασία που το μετονομάζεις σε rilphone2.dll και αλλάζεις την τιμή στη registry, αλλά με το cab).

Όταν είχα το 1.12.25.19 δεν το είχα περάσει. Ίσως γι' αυτό σε εμένα να λειτουργεί καλύτερα το 1.14.25.05!!!

 

Φίλε μου τη συσκευή, αν επιτρέπεται, την έχεις αγοράσει καινούρια?

 

Υ.Γ. Τώρα ετοιμάσου να σε μαλώσει ο moderator λόγω συνεχόμενων post:p:O:cry::p

Link to comment
Share on other sites

Στο 1.14.25.05 που έχω τώρα έχω περάσει και το αντίστοιχο rilphone.dll (οχι με τη διαδικασία που το μετονομάζεις σε rilphone2.dll και αλλάζεις την τιμή στη registry, αλλά με το cab).

Όταν είχα το 1.12.25.19 δεν το είχα περάσει. Ίσως γι' αυτό σε εμένα να λειτουργεί καλύτερα το 1.14.25.05!!!

Θενκς alex... Κι εγώ δεν την έχω περάσει ακόμα, το σκέφτομαι. Θα ψάξω παραπάνω για αναφορές άλλων χρηστών και θα δω αναλόγως... Αν και άλλοι από εδώ έχουν περάσει και rilphone.dll, θα εκτιμούσα τις εμπειρίες τους !

 

Φίλε μου τη συσκευή, αν επιτρέπεται, την έχεις αγοράσει καινούρια?

Α, τώρα γίνεσαι αδιάκριτος :p

Ναι, καινούρια, αν και δεν είναι από τα πρόσφατα serial numbers.

 

Υ.Γ. Τώρα ετοιμάσου να σε μαλώσει ο moderator λόγω συνεχόμενων post:p:O:cry::p

:O Αν είναι να φάω μια κατσάδα, να τη φάω... Αλλά το έκανα εν γνώσει μου : τα 3 posts αφορούσαν 3 εντελώς διαφορετικά θέματα, γι'αυτό δεν θεώρησα καλό να τα κάνω όλα edit στο πρώτο... Τώρα αν ήταν λάθος η σκέψη μου, να τα ακούσω και καλά να πάθω :O

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θυμάμαι πως στην αρχή δεν είχα περάσει το rilphone.dll οταν είχα το 1.12.25.19. Αργότερα είχα περάσει μια rom που είχε απο μόνη της το rilphone αυτού του radio και δεν είδα καμία διαφορά. Βέβαια δεν είμαι και σίγουρος γιατί δεν την κράτησα πολύ εκείνη τη rom οπότε δεν το είχα τεστάρει αρκετά ώστε να βγάλω συμπεράσματα!

 

Δοκίμασε το λίγο έτσι, αργότερα πάρε ένα backup με το sprite backup και δοκίμασε να περάσεις το άλλο rilphone.dll. Αν σου κολλήσει τίποτα το κινητό σε flight mode επαναφέρεις το backup και ούτε γάτα ούτε ζημιά:D

 

αααα και όταν σε ρώτησα για το αν πήρες καινούρια τη συσκευή, ήταν για την μπαταρία που λες οτι στρώνει.

Αυτή η πρακτική με τους κύκλου φόρτισης που λες ισχύει!!

Link to comment
Share on other sites

alex ευχαριστώ, ακριβώς τέτοιες αναφορές εμπειριών από ...βετεράνους είναι που με κάνουν να αισθάνομαι λίγο πιο σίγουρος για το τι πάω να κάνω :)

 

Την προηγούμενη εβδομάδα που το πήρα, ψιλοαπογοητεύτηκα αρχικά με το άθλιο σήμα και την φρικτή διάρκεια μπαταρίας, αλλά χάρη στη βοήθεια από σένα και τους άλλους φίλους, μεταμορφώνεται σιγά-σιγά σε πραγματικά καταπληκτικό μηχανηματάκι !

 

Και σόρρυ σε όλους για το βομβαρδισμό ερωτήσεων... αλλά νομίζω ότι με καταλαβαίνετε ;)

 

...Και το testing συνεχίζεται :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
:O Αν είναι να φάω μια κατσάδα, να τη φάω... Αλλά το έκανα εν γνώσει μου : τα 3 posts αφορούσαν 3 εντελώς διαφορετικά θέματα, γι'αυτό δεν θεώρησα καλό να τα κάνω όλα edit στο πρώτο... Τώρα αν ήταν λάθος η σκέψη μου, να τα ακούσω και καλά να πάθω :O

 

Δεν πρόκειται να φας "κατσάδα" ή τίποτα παρόμοιο, δεν είμαστε για αυτό εδώ. Η σκέψη σου είναι σωστή, εντούτοις πρέπει κάτι να κάνουμε για να διατηρείται μια τάξη στο forum για το καλό όλων μας και να το κάνουμε ξεκάθαρο ότι δεν είναι chat room. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...