Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Pro (Raphael)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πρώτο άσε το default που είναι τα αγγλικά... και μετά βάλε τα δικά σου.

Thanks a lot..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ την RomeOS ROM 1.12 και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Διαβάζω όμως πάρα πολύ καλά σχόλια για την v1.22 που κυκλοφόρησε ο Monx και σκέφτομαι να την περάσω. Την έχει δοκιμάσει κανέις απο εσάς να μας πεί τα δικά του σχόλια?

 

H 1.21 που έχω πηγαίνει καλά ως τώρα (βασίζεται στο os build 20758 όπως και η 1.22)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
H 1.21 που έχω πηγαίνει καλά ως τώρα (βασίζεται στο os build 20758 όπως και η 1.22)

 

Έχω δει κάποια bugs στην 1.21. Συνιστώ ανεπιφύλακτα την 1.22 (αν και αυτή θα αλλάξει σύντομα μιας και έχουμε βρει και εδώ κάποιο μικροθεματάκια).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
pou mporo na bro tin Romeo 1.22 ke tropo enkatastasis tis ?

 

Tha ti breis edw an kai tha sou proteina na min ti baleis akoma mexri na lythoun kapoia mikroproblimatakia. H egkatastasi den einai dyskoli alla prepei prwta na ksekleidwseis ti syskevi gia na mporesei na dextei cooked ROM. Afto simainei kai katargisi tis eggyisis (mexri na tin ksanakleidwseis bebaia). To thema einai oti prepei na apoktiseis mia eksoikeiwsi me afta ta pragmata prwta prin probeis se peretairw kiniseis.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το παρακολουθήσεις αν οφείλεται στο ότι μετά από κάποια ώρα μπαίνει σε Sleep Mode? (παρόλο που η οθόνη μπορεί να παραμένει μισοφωτισμένη λόγω σχετικής ρύθμισης όταν είναι σε ρεύμα)

 

Δεν πρέπει να είναι κάτι τέτοιο γιατί την ώρα που το κάνει δουλεύω είτε το MyMobiler είτε βλέπω τα αρχεία του PPC μέσω explorer. Ξαφνικά χάνει την σύνδεση. Κολλάει το MyMobiler ή εξαφανίζεται το TouchPro από τον explorer. Σπάνια βέβαια γίνεται αυτό. Μιλάμε για 3 φορές σε διάστημα ένος μήνα με διαφορετικές rom.

Δεν έχω αφήσει ποτέ το MyMobiler ανοιχτό χωρίς να κάνω κάτι ώστε να κάνει νανάκια. :lol:

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν βάζεις την "μαμά" ζελατίνα και να την βγάλεις όταν έρθει η άλλη....?

το πήρα από φίλο που το είχε 2 βδομάδες αλλά είχε καταφέρει να πετάξει την ζελατίνα μην γνωρίζοντας την χρησιμοτητά της!

Μου απάντησαν στο mail και είπαν να κάνω λίγο υπομονή ακόμα...δεν έχω άλλη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιν μίας μέρας με το Touch Pro μπορώ να πώ οτι η απογοήτευση για το Tοuch Flo 3D δεν με αφήνει να χαρώ το πολύ καλό αυτό μηχάνημα...Δυσχρηστο, εφετζίδικο και απλά μή λειτουργικό, ειδικά σε σχέση με τα speed dials.Εχω ψαξει για κάποιο 3rd party app που να δίνει μία σελίδα με 9,12,15 speed dials αλλα δεν βρίσκω..Και δέν θελω να αναγκαστω να το σπρώξω...Είμαι ΟΚ χωρίς το TF3D, αλλά θα ήθελα speed dials με finger swipe ή έστω με επιλογή κουμπιού..

Μου φαίνεται απίστευτο να αναπολώ την χρηστικότητα του TC..Κανείς καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιν μίας μέρας με το Touch Pro μπορώ να πώ οτι η απογοήτευση για το Tοuch Flo 3D δεν με αφήνει να χαρώ το πολύ καλό αυτό μηχάνημα...Δυσχρηστο, εφετζίδικο και απλά μή λειτουργικό, ειδικά σε σχέση με τα speed dials.Εχω ψαξει για κάποιο 3rd party app που να δίνει μία σελίδα με 9,12,15 speed dials αλλα δεν βρίσκω..Και δέν θελω να αναγκαστω να το σπρώξω...Είμαι ΟΚ χωρίς το TF3D, αλλά θα ήθελα speed dials με finger swipe ή έστω με επιλογή κουμπιού..

Μου φαίνεται απίστευτο να αναπολώ την χρηστικότητα του TC..Κανείς καμία ιδέα?

οχι και να το σπρωξεις.. καμια συσκευη δεν ειναι τελεια και ουτε προκειτε να βγει. καποια εφαρμογη θα υπαρχει.. κανε λιγο υπομονη διαφορετικα αν ενδιαφερεσε να το "σπρωξεις" ενδιαφερομαι εγω!

Link to comment
Share on other sites

οχι και να το σπρωξεις.. καμια συσκευη δεν ειναι τελεια και ουτε προκειτε να βγει. καποια εφαρμογη θα υπαρχει.. κανε λιγο υπομονη διαφορετικα αν ενδιαφερεσε να το "σπρωξεις" ενδιαφερομαι εγω!

 

Το ξέρω αυτό και το κατανοώ, όμως περίμενα λίγη παραπάνω χρηστικότητα.Το πληκτρολόγιο είναι όντως χρηστικό και βολέυει πολύ, αλλα παίρνω ένα σωρό τηλέφωνα ανά πάσα στιγμή και θέλω το καλύτερο δυνατό μενου γι αυτό τον σκοπό.Χάθηκε ο κόσμος να βάλουν ενα speed dial assigned σε ένα κουμπί?Δεν νομίζω οτι ζητάω πολλά.Δεν φημίζομαι για την υπομονή μου...Ελπίζω να βγεί κάτι σύντομα αλλιώς..

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αυτό και το κατανοώ, όμως περίμενα λίγη παραπάνω χρηστικότητα.Το πληκτρολόγιο είναι όντως χρηστικό και βολέυει πολύ, αλλα παίρνω ένα σωρό τηλέφωνα ανά πάσα στιγμή και θέλω το καλύτερο δυνατό μενου γι αυτό τον σκοπό.Χάθηκε ο κόσμος να βάλουν ενα speed dial assigned σε ένα κουμπί?Δεν νομίζω οτι ζητάω πολλά.Δεν φημίζομαι για την υπομονή μου...Ελπίζω να βγεί κάτι σύντομα αλλιώς..

παντως επειδη ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο τηλ(εχω κανει και θεμα για μαζικη παραγγελεια του pro) αν αποφασισεις να το δοσεις στειλε μου ενα mail..

Link to comment
Share on other sites

παντως επειδη ενδιαφερομαι για το συγκεκριμενο τηλ(εχω κανει και θεμα για μαζικη παραγγελεια του pro) αν αποφασισεις να το δοσεις στειλε μου ενα mail..

 

Οκ, θα σε ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κατοπιν μίας μέρας με το Touch Pro μπορώ να πώ οτι η απογοήτευση για το Tοuch Flo 3D δεν με αφήνει να χαρώ το πολύ καλό αυτό μηχάνημα...Δυσχρηστο, εφετζίδικο και απλά μή λειτουργικό, ειδικά σε σχέση με τα speed dials.

 

Eisai apo tous ligous pantws pou einai apogoitevmenoi me to TF3D. H alitheia einai oti einai idiaiteri efarmogi alla pistevw oti pleon einai aparaititi stis sygxrones syskeves.

 

Episis den briskw toso dysxristo to TF3D oso isxyrizesai an kai ola afta einai antikeimenikes apopseis. Me tis swstes cooked ROMs pantws... to manila petaei!!! :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Eisai apo tous ligous pantws pou einai apogoitevmenoi me to TF3D. H alitheia einai oti einai idiaiteri efarmogi alla pistevw oti pleon einai aparaititi stis sygxrones syskeves.

 

Episis den briskw toso dysxristo to TF3D oso isxyrizesai an kai ola afta einai antikeimenikes apopseis. Me tis swstes cooked ROMs pantws... to manila petaei!!! :rolleyes:

 

Δεν εχω μπει ακομη στον κοσμο των cooked roms, αν και πρωην κατοχος 4 wm. Μήπως ξερεις παρολα αυτα αν μπορών να βρώ το παλιό (καλο)touch flo για το Pro?(το είχαμε συζητησει προ ημερων).Αν όχι θα δωσω στο TF3D μια ακομη ευκαιρία αν και πλέον το βλεπω με κακό ματι:)

 

Αλλο παλι..Εχω βάλει μία εικόνα wallpaper στο TF3D και δέν βγάινει με τίποτα!!Πάω στο Today, την κάνω untick, την διαγράφω, κάνω soft reset, όμως η εικόνα εκεί, ακούνητη μόνο στο TF3D..Οταν απενεργοποιώ το flo, φεύγει...

Link to comment
Share on other sites

Κατοπιν μίας μέρας με το Touch Pro μπορώ να πώ οτι η απογοήτευση για το Tοuch Flo 3D δεν με αφήνει να χαρώ το πολύ καλό αυτό μηχάνημα...Δυσχρηστο, εφετζίδικο και απλά μή λειτουργικό, ειδικά σε σχέση με τα speed dials.Εχω ψαξει για κάποιο 3rd party app που να δίνει μία σελίδα με 9,12,15 speed dials αλλα δεν βρίσκω..Και δέν θελω να αναγκαστω να το σπρώξω...Είμαι ΟΚ χωρίς το TF3D, αλλά θα ήθελα speed dials με finger swipe ή έστω με επιλογή κουμπιού..

Μου φαίνεται απίστευτο να αναπολώ την χρηστικότητα του TC..Κανείς καμία ιδέα?

 

Χμ δεν είμαι σίγουρος ποια ακριβώς λειτουργικότητα χρειάζεσαι στο Speed Dial. Για ανάλυσέ το λίγο, ίσως να γίνεται, αν όχι με το TF3D, με κάποιο επιπλέον πρόγραμμα.

 

Όταν πατάς την επιλογή Phone που υπάρχει κάτω αριστερά στο Home Screen (ή αν δεν υπάρχει, όταν πατάς ελαφρά το talk/send button), δεν σε βγάζει στο Phone screen όπου μπορείς να πατήσεις κάποιο Speed Dial?

 

Η λειτουργία Speed Dial στην Phone screen αυτή είναι ως εξής:

Speed Dial

Use Speed Dial to call frequently-used numbers with a single tap. For example,

if you assign a contact to the location 2 in Speed Dial, you can tap and hold the

number 2 key on the Phone screen keypad to dial the contact’s number.

 

To create a Speed Dial entry

1. On the Phone screen, tap Menu > Speed Dial.

2. Tap Menu > New.

3. Tap a contact, then select the phone number of the contact that you want

assigned to the speed dial key.

4. In Location, select an available key to use as the speed dial key.

5. Tap OK.

 

Στην Phone screen, από την επιλογή Menu κάτω δεξιά, επέλεξε View, Speed Dial, αν σου δείχνει κάτι άλλο. Αρχικά, επειδή υπάρχει το keypad, φαίνονται μόνο τα δύο πρώτα speed dials. Αν πατήσεις το εικονίδιο του πληκτρολογίου για να φύγει από τη μέση, φαίνονται και τα υπόλοιπα. Εναλλακτικά πατάς Menu, Speed Dial για να τα δεις όλα. Το swipe λειτουργεί (όταν είναι αρκετά για να γίνει swipe).

 

Βέβαια λογικά κανείς το δουλεύει κατευθείαν, απλά πατώντας μέσα τον αριθμό του speed dial που θέλει.

 

Αν θες κάποια παραπάνω λειτουργικότητα, είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα που θα το κάνει αυτό που θες. Μπορείς να το εγκαταστήσεις και να το κάνεις assign στο talk/send button, για να το εμφανίζεις αμέσως.

 

Μιά άλλη επιλογή είναι να χρησιμοποιείς τα Favorite Contacts. Αν δεν σε βολεύει το swipe στις photos των favorite contacts, μπορείς να βάλεις την εφαρμογή icontacts που βγάζει τα favorites σε λίστα (με δυνατότητα swipe πάλι).

 

Αν σου φαίνεται αργό το TF3D, βάλε κάποια tweaks που κυκλοφορούν και βελτιώνουν την ταχύτητα του και την απόκριση της οθόνης. Μπορείς να εγκαταστήσεις το Diamond TF3D Config που τα περιλαμβάνει.

Link to comment
Share on other sites

Tha ti breis edw an kai tha sou proteina na min ti baleis akoma mexri na lythoun kapoia mikroproblimatakia. H egkatastasi den einai dyskoli alla prepei prwta na ksekleidwseis ti syskevi gia na mporesei na dextei cooked ROM. Afto simainei kai katargisi tis eggyisis (mexri na tin ksanakleidwseis bebaia). To thema einai oti prepei na apoktiseis mia eksoikeiwsi me afta ta pragmata prwta prin probeis se peretairw kiniseis.

 

akomi mia erotisi ....

pos mporo na kano cooked tin rom ?????

 

thanks again

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω μπει ακομη στον κοσμο των cooked roms, αν και πρωην κατοχος 4 wm. Μήπως ξερεις παρολα αυτα αν μπορών να βρώ το παλιό (καλο)touch flo για το Pro?(το είχαμε συζητησει προ ημερων).Αν όχι θα δωσω στο TF3D μια ακομη ευκαιρία αν και πλέον το βλεπω με κακό ματι:)

 

Δώσε μια ευκαρία ακόμα στο TF3D, αν βάλεις τα tweaks που σου είπα που βελτιώνουν την ταχύτητα, ίσως σου φανεί πιο λειτουργικό.

 

 

Αλλο παλι..Εχω βάλει μία εικόνα wallpaper στο TF3D και δέν βγάινει με τίποτα!!Πάω στο Today, την κάνω untick, την διαγράφω, κάνω soft reset, όμως η εικόνα εκεί, ακούνητη μόνο στο TF3D..Οταν απενεργοποιώ το flo, φεύγει...

 

Το Wallpaper μπορείς να το αλλάξεις πατώντας το Settings tab στο TF3D.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
φιλε harris οπως σου ειπε ο φιλος γιαννης(athanaso) πρωτα ξεκλειδωνεις την συσκευη σου και υστερα περνας μια ρομ της αρεσκειας σου απο αυτες που κυκλοφορουν στο xda,αλλα περιμενε λιγακι να μαθεις καλα την συσκευη σου και υστερα εχεις ολο τον χρονο να δοκιμασεις ρομ(εγω προσωπικα περασα cook μετα απο 2 χρονια :D )
Link to comment
Share on other sites

akomi mia erotisi ....

pos mporo na kano cooked tin rom ?????

 

thanks again

 

Για την περίπτωση που βιάζεσαι και δεν θες να ακολουθήσεις την προτροπή να εξοικειωθείς πρώτα με τη συσκευή:

 

 

Το ξεκλείδωμα της συσκευής για να μπορείς να εγκαταστήσεις μια μαγειρεμένη rom, γίνεται εγκαθιστώντας το HardSPL που υπάρχει εδώ.

 

Οι οδηγίες εγκατάστασης του HardSPL υπάρχουν εδώ, και εν συντομία είναι:

 

1) download Hard-SPL package from attachment, extract to an empty folder. make sure it's launched from a local drive (not through network drive, etc.)

2) you must Have Phone Synced with PC in Windows Mobile!

3) run RaphaelHardSPL-Unsigned_190_1_3.exe,

4) follow steps in the RUU, check device for prompts after PC shows loading bar.

5) it should go to black screen now.

6) SPL flashes, device automatically reboots, job done.

7) to confirm you got it installed, go into bootloader mode (tricolour screen!) and verify the screen shows 1.90.OliNex.

 

Μετά κατεβάζεις την ROM της αρεσκείας σου και την εγκαθιστάς. Αν θες την ROMeOS, κατέβασέ την από εδώ (rapidshare, το password του .zip είναι ILoveROMeOS (case sensitive)) και απλά τρέξε το .exe που υπάρχει μέσα στο .zip και ακολούθησε τις οδηγίες.

 

To σχετικό νήμα στο xda για την ROMeOS είναι εδώ.

 

Τα συνήθη disclaimers ισχύουν :-)

 

καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Για την περίπτωση που βιάζεσαι και δεν θες να ακολουθήσεις την προτροπή να εξοικειωθείς πρώτα με τη συσκευή:

 

Εγώ θα επέμενα ότι δεν υπάρχει λόγος βιασύνης. Γιατί να βάλει κάποιος cooked ROM από τη στιγμή που δεν ξέρει καν τι είναι έτσι ώστε να συνειδητοποιήσει εάν πραγματικά τη χρειάζεται;

 

Ας τονίσουμε στον φίλο δύο πράγματα που πρέπει πάντα να λέμε:

 

1. Εάν θέλει ελληνικό μενού... το ξεχνάει.

 

2. Με το ξεκλείδωμα χάνει την εγγύηση (μέχρι να ξανακλειδώσει τη συσκευή). Το λέω αυτό γιατί έχουν εμφανιστεί και περιπτώσεις που λάθος flashάρισμα μπορεί να κάνει μη λειτουργική μια συσκευή με αποτέλεσμα να μην μπορεί να ξανακλειδωθεί και συνέπεια... χαλασμένη συσκευή και χωρίς εγγύηση.

 

(εγω προσωπικα περασα cook μετα απο 2 χρονια :D )

 

Το θεωρώ φυσιολογικό. Η cooked ROM δεν είναι μόδα. Την περνάς όταν πραγματικά αναζητήσεις το κάτι παραπάνω από τη συσκευή σου.

 

Δεν εχω μπει ακομη στον κοσμο των cooked roms, αν και πρωην κατοχος 4 wm. Μήπως ξερεις παρολα αυτα αν μπορών να βρώ το παλιό (καλο)touch flo για το Pro?(το είχαμε συζητησει προ ημερων).

 

Δεν μπαίνει αυτό μιας και προοριζόταν για συσκευές με οθόνη QVGA ενώ η δικιά σου είναι VGA.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι ούτως ή άλλως τέτοια κίνηση μόνο ως πισωγύρισμα μπορεί να θεωρηθεί εξάλλου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ φυσιολογικό. Η cooked ROM δεν είναι μόδα. Την περνάς όταν πραγματικά αναζητήσεις το κάτι παραπάνω από τη συσκευή σου.

 

Συμφωνώ. Και στο pro η ενσωματωμένη rom είναι χωρίς προβλήματα, αντίθετα από ότι έχω ακούσει για τις πρώτες rom άλλων συσκευών.

 

Πάντως, αν κάποιος θέλει μια μαγειρεμένη απλά για ένα νέο OS built (που μπορεί να διορθώνει κάποια μικρά bugs), ή για ένα καλύτερο radio, ή απλά μια rom που είναι αισθητικά βελτιωμένη, εμένα μου αρκεί ως λόγος για να τη βάλει.

 

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω σε αυτό, είναι ότι γίνεται συνήθεια να βάζει κανείς τη νέα έκδοση (έστω και αν έχειμόνο μικρές βελτιώσεις), και όσο να ναι, όσο και να έχει αυτοματοποιήσει τη διαδικασία, τρώει κάποιο χρόνο :-)

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ φυσιολογικό. Η cooked ROM δεν είναι μόδα. Την περνάς όταν πραγματικά αναζητήσεις το κάτι παραπάνω από τη συσκευή σου.

 

fisika ke exis dikeo

 

afto pou anazito ine ontos to kati parapano ....

imou ke paleotera katoxos pocket pc

alla to flash itan tote poli pio efkolo

pote den skeftika gia to thema enkiisis ....(an pathi kati erxete ke to htc hd heheheh)

 

aplos blepo oti me tin nea romeo ine pio grigoro ke ta menu poli pio aksiologa topothetimena ke prosegmena .....

 

ke gia akomi ena logo mou aresi na asxoloume ke na matheno

:)

 

p.s. tora pou grafo ime etimos na magirepso....:( ke gia na ime ilikrinis me problimatises

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ke gia na ime ilikrinis me problimatises

 

Ως όφειλα! :rolleyes:

 

Κοίτα... οι καινούργιες συσκευές έχουν πολύ καλό bootloader και δύσκολα η συσκευή καταστρέφεται για να είμαι ειλικρινής. Εάν ακολουθήσεις ακριβώς τα βήματα... δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

 

Με τη ROMeOS 1.22 πάντως... θα δεις άλλη συσκευή από θέμα ταχύτητας/απόκρισης.

 

(ΥΓ. Εάν μπορείς... γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.)

 

Το μόνο πρόβλημα που βλέπω σε αυτό, είναι ότι γίνεται συνήθεια να βάζει κανείς τη νέα έκδοση (έστω και αν έχειμόνο μικρές βελτιώσεις), και όσο να ναι, όσο και να έχει αυτοματοποιήσει τη διαδικασία, τρώει κάποιο χρόνο :-)

 

Εάν μπεις σε αυτό το τρυπάκι... δεν έχει τελειωμό! :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

fisika ke exis dikeo

 

afto pou anazito ine ontos to kati parapano ....

imou ke paleotera katoxos pocket pc

alla to flash itan tote poli pio efkolo

pote den skeftika gia to thema enkiisis ....(an pathi kati erxete ke to htc hd heheheh)

 

aplos blepo oti me tin nea romeo ine pio grigoro ke ta menu poli pio aksiologa topothetimena ke prosegmena .....

 

ke gia akomi ena logo mou aresi na asxoloume ke na matheno

:)

 

p.s. tora pou grafo ime etimos na magirepso....:( ke gia na ime ilikrinis me problimatises

 

Μην ανησυχείς, προχώρα στο φαγητό, η romeos όντως είναι πολύ ωραία

Και η εγκατάσταση νέας ρομ σου δίνει και την αίσθηση ότι έχεις πλήρη έλεγχο της συσκευής, και βοηθάει και στο να μάθεις τη συσκευή και τα wm καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...