Jump to content

[S60 3rd Edition] Hacks & Patches


liogr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ντάξ καλά πάμε... Ήταν τόσο ευκολη η λύση και κανένας δεν την σκεφτηκε τόσες μέρες :p

 

nervous ευχαριστούμε για την παρεμβαση σου :)

 

 

και τι ακριβως κερδιζουμε (περα απο αυτο με τις εφαρμογες που κανουμε sign οπως αναφερθηκε) αν μπορουμε να δουμε αυτους τους φακελους? Αν καποιος που ξερει και μπορει να πειραξει αυτα τα αρχεια τι θα μπορουσε να κανει?

 

Δέν ξέρω τι γίνεται αν πειράξει κάποιος κάποιο αρχείο του λειτουργικού, άν και δέν νομίζω να γίνεται τίποτα (γι'αυτό υπάρχει το Z: )

Αν δέν νιώθετε ασφαλείς, να κάνετε τους φακέλους να εμφανίζονταί μόνο οταν θέλετε να περάσετε μια εφαρμογή, και μετά την επανεκκίνηση να μήν τους εμφανίζετε.

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, παιδάκια, το κόλπο ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ. :dance:

Απλά ορισμένες διευκρινήσεις στον οδηγό του φίλου liogr:

 

1. Όντως τα αρχεία HelloCarbide.exe και HelloCarbide.sis δεν χρειάζονται.

2. Μόλις το .py γράψει στην οθόνη του υπολογιστή "candidate" και κλείσει το παράθυρο, ΔΕΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΥΜΕ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ από το τηλέφωνο. Πρώτα πάμε στο TRK και επιλέγουμε disconnect, αλλιώς το τηλέφωνο κολλάει.

3. Το κόλπο με το Profiler λειτουργεί κανονικά μετά το restart. Βλέπω κανονικά sys και private. :D

 

Αυτά τα ολίγα.

Και πάλι ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια και το ψάξιμο. :respect:

Αξίζει τον κόπο. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους τα καταφερες εαν τα εγραφες απο την αρχη ποιο αναλυτικα θα βγαζαμε ακρη ποιο ευκολα :)

 

Αφου μπορεις να μπεις στο φακελο private...

 

πηγαινε εδω http://tools.ext.nokia.com/agents/index.htm

και κατεβασε το S60_3_1_Prof_v1_62_SIZE.sisx

 

Αφου το κανεις εγκατασταση στο κινητο σου κανε οτι λεει εδω

 

1) Options -> Profiler -> Start

2) Μόλις δείτε να λεει ‘Status:Sampling’ στο πάνω μέρος της οθόνης, επιλέξτε Options -> Profiler -> Stop.

3) Μετά απο 2 δευτερόλεπτα θα λέει ‘Status:Finished’

4) Κλείστε την εφαρμογή

5) Αντιγράψτε το CProfDriver_SISX.ldd στον φάκελο C:\Sys\Bin\ χρησιμοποιόντας καποιον file browser και αντικαταστήστε το υπάρχον

6) Μετά απο κάθε επανεκκίνηση επαναλάβετε τα βήματα 1 εως 4 :)

 

 

 

Αξίζει τον κόπο. :)

Σαν να αγορασαμε καινουριο κινητο :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Eπιτελους τα καταφερες εαν τα εγραφες απο την αρχη ποιο αναλυτικα θα βγαζαμε ακρη ποιο ευκολα :)

 

Αφου μπορεις να μπεις στο φακελο private...

 

πηγαινε εδω http://tools.ext.nokia.com/agents/index.htm

και κατεβασε το S60_3_1_Prof_v1_62_SIZE.sisx

 

Αφου το κανεις εγκατασταση στο κινητο σου κανε οτι λεει εδω

 

 

Α, το κατάφερα κι αυτό ήδη, το ανέφερα στο #3 στο προηγούμενο post μου ότι το Profiler δουλεύει κανονικά μετά από κάθε restart. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

@johnsour οταν ανοιγουν ολοι οι φακελοι στο κινητο σου ειναι διαφορετικα μπορεις να βαλεις ποιο ευκολα αλλο λογοτυπο να μπεις στα μυνηματα σου στο φακελο C και να παρεις το φακελο. Δεν ξερω τι να σου πω εαν σου αρεσει να ψαχνεσαι με τα κινητα δοκιμασε το. Στο μελλον μπορει να δουμε και εφαρμογες που για να σπασουν θα πρεπει να εχουμε αυτους τους φακελους ανοικτους :)

 

Οπως ειπες μου αρεσει να ψαχνομαι με τα κινητα αλλα για να κανω το συγκεκριμενο trick Θα ηθελα να ξερω τι πραγματικα θα κερδισω...κατι χρησιμο δλδ.. αν ειναι για τα μνματα κλπ, δ με ενδιαφερει να το κανω.

 

Σε εσας για παραδειγμα που το κανατε, που θα χρησιμοποιησετε αυτη τη δυνατοτητα?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

CProfDriver_SISX.ldd \

Αυτος ο φακελος που βρισκεται?

Υπαρχει στο bin αλλα απο που θα τον παρω για να τον αντικαταστησω?

Πειραζει που τα capson capsoff τα εκανα απεγκατασταση?

 

Εχω προβλημα. Οταν βαζω το καλωδιο για να κανω μεταφορα αρχειων μου λεει οτι δεν μπορει να γινει γιατι η καρτα μνημης χρησιμοποιειται απο αλλη εφαρμογη. Ολες οι εφαρμογες ειναι κλειστες!

Link to comment
Share on other sites

Eκανες αυτο που γραφω στο 53 ποστ?

 

Τα capson και capsoff δεν χρειαζονται αφου θα κανεις αυτη την δουλεια με τον profiler.

 

To CProfDriver_SISX.ldd ειναι ενα αρχειο οπου πρεπει να το βαλεις μεσα στο C:\Sys\Bin\ με καποιο fileman.

 

Εαν εχεις τα μυνηματα σου να αποθυκευονται στην καρτα μνημης βαλε τα στην συσκευη για να μπορεσεις να συνδεθεις με το καλωδιο.

 

 

Υπαρχει και η http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ωραία όλα αυτά, αλλά από τη στιγμή που εμφανίσαμε τους κρυφούς φακέλους με το Profiler, είναι δυνατό να τους εξαφανίσουμε ξανά χωρίς να κάνουμε επανεκκίνηση??? :confused:

 

Ξέρω υπάρχει πάντα η δυνατότητα να θέσουμε την αντίστοιχη ρύθμιση στον File manager (system/hidden: off), αλλά γίνεται να τους έχουμε ξανά κρυμμένους κανονικά όπως πριν, χωρίς επανεκκίνηση???

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εαν ειχαμε τα capson και capsoff και λειτουργουσαν μπορει και να γινοταν τωρα δεν μπορουμε :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειχαμε τα capson και capsoff και λειτουργουσαν μπορει και να γινοταν τωρα δεν μπορουμε :)

 

Α, κατάλαβα. Πάντως προσωπικά τους φακέλους δε σκοπεύω να τους έχω συνέχεια ανοικτούς, αν και έχουμε αυτή την πολυτέλεια. Είναι και λιγάκι επικίνδυνο, μιας και το είχα ξεσυνηθίσει το 2nd Edition από τότε που πήρα το Ν82.

 

Πάντως να απαντήσω και σε κάτι που ειπώθηκε το μεσημέρι, ότι δηλαδή ίσως με αυτό τον τρόπο να μπορείς να διαγράψεις αρχεία του drive Z. Προφανώς αυτό δε γίνεται, καθότι το Z είναι ROM και τα περιεχόμενά του αλλάζουν μόνο με αναβάθμιση (είναι εκεί όπου αποθηκεύεται το firmware και από εκεί το ανακτά το τηλέφωνο κάθε φορά που κάνουμε format). ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Eκανες αυτο που γραφω στο 53 ποστ?

 

Τα capson και capsoff δεν χρειαζονται αφου θα κανεις αυτη την δουλεια με τον profiler.

 

To CProfDriver_SISX.ldd ειναι ενα αρχειο οπου πρεπει να το βαλεις μεσα στο C:\Sys\Bin\ με καποιο fileman.

 

Εαν εχεις τα μυνηματα σου να αποθυκευονται στην καρτα μνημης βαλε τα στην συσκευη για να μπορεσεις να συνδεθεις με το καλωδιο.

 

 

Υπαρχει και η http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/edit.gif :)

Tα μυνηματα στην συσκευη αποθηκευονται...

Link to comment
Share on other sites

Τοτε βρες ποια εφαρμογη δεν σε αφηνει να συνδεθεις..
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Τοτε βρες ποια εφαρμογη δεν σε αφηνει να συνδεθεις..
Μα ειναι ολες κλειστες! Εβγαλα και την καρτα μνημης και την ξαναεβαλα αλλα τιποτα!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας! Εκανα την διαδικασία αλλα στο κινητο μου (N80) ο φακελος sys δεν εχει φακελο bin μεσα και ούτε με αφήνει να κανω επικόλληση το αρχειο μεσα. Και να προσπαθήσω να το κανω επικόλληση μου βγάζει ο x-plore " Can't open file. C:\SYS\CprofDriver_SISX.ldd".

Στον φαkελο SYS παταω attributes και βγάζει "Error can't read file attributes". ΚΑΙ τέλος όταν κάνω αναζήτηση μεσα στον φακελο αρχειο ldd, "not found no matching files found in folder C:\SYS"

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γινεται.Να σημειώσω οτι καταφερα να δω τους φακέλους ΜΟΝΟ με το profiler με το python ενω η πορτ ηταν σωστή μετά απο μισό λεπτο εκλεινε το προγραμμα αυτοματα αuτο ποu τρέχει μεσω Dos

 

Edit. To ιδιο συμβαίνει και στον φακελο private

iPad Pro 2020, iPhone 12 pro max
Link to comment
Share on other sites

αφου κανετε το trick υπαρχει και αντιστοιχο για να εγκαταστωνται unsigned εφαρμογες.το δοκιμασα πριν λιγο στο ν95 και δουλευει!

 

προσοχη για τους χρηστες n95 8gb.αν βαλετε την εκδοση v20 τοτε το trick δε θα δουλεψει.μεχρι νεοτερας ...

Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Αρη υπαρχει και λειτουργει σε Ν95 8GB το εχω δοκιμασει προσωπικα :)

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2298683#post2298683

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, ξέρουμε σε ποια κινητά δουλεύουν τα Caps on / Caps off???

Γιατί δε δουλεύουν σε όλα??? Αν δεν κάνω λάθος στο Ν82 δε δουλεύουν... :confused:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ο Φιλος Liosgr ειπε οτι το αρχείο CProfDriver_SISX.ldd ήταν για Symbian 9.1.. Το σωστο αρχειο για symbian 9.2 που το βρισκαμε?

 

Eπιτελους τα καταφερες εαν τα εγραφες απο την αρχη ποιο αναλυτικα θα βγαζαμε ακρη ποιο ευκολα :)

 

Αφου μπορεις να μπεις στο φακελο private...

 

πηγαινε εδω http://tools.ext.nokia.com/agents/index.htm

και κατεβασε το S60_3_1_Prof_v1_62_SIZE.sisx

 

Αφου το κανεις εγκατασταση στο κινητο σου κανε οτι λεει εδω

 

Τα αρχεία rar περιέχουν ακριβώς ότι θα χρειαστείτε. Τα carbide δέν χρειάζονται σε όλες τις συσκευές*, αλλα όλα τα άλλα αρχεία είναι σωστά :)

 

Παιδιά, ωραία όλα αυτά, αλλά από τη στιγμή που εμφανίσαμε τους κρυφούς φακέλους με το Profiler, είναι δυνατό να τους εξαφανίσουμε ξανά χωρίς να κάνουμε επανεκκίνηση??? :confused:

 

Ξέρω υπάρχει πάντα η δυνατότητα να θέσουμε την αντίστοιχη ρύθμιση στον File manager (system/hidden: off), αλλά γίνεται να τους έχουμε ξανά κρυμμένους κανονικά όπως πριν, χωρίς επανεκκίνηση???

 

Λογικά σε λίγο καιρό θα τα καταφέρουν να λειτουργούν τα capson/off. Όταν δώ κάτι, θα σας ενημερώσω :)

 

Α, κατάλαβα. Πάντως προσωπικά τους φακέλους δε σκοπεύω να τους έχω συνέχεια ανοικτούς, αν και έχουμε αυτή την πολυτέλεια. Είναι και λιγάκι επικίνδυνο, μιας και το είχα ξεσυνηθίσει το 2nd Edition από τότε που πήρα το Ν82.

 

Πάντως να απαντήσω και σε κάτι που ειπώθηκε το μεσημέρι, ότι δηλαδή ίσως με αυτό τον τρόπο να μπορείς να διαγράψεις αρχεία του drive Z. Προφανώς αυτό δε γίνεται, καθότι το Z είναι ROM και τα περιεχόμενά του αλλάζουν μόνο με αναβάθμιση (είναι εκεί όπου αποθηκεύεται το firmware και από εκεί το ανακτά το τηλέφωνο κάθε φορά που κάνουμε format). ;)

 

Ακριβώς! δέν γίνεται τροποποίηση στον Z! Εσεις μπορείτε να αλλάξετε την ROM του υπολογιστή σας; Όχι. Το ίδιο συμβαίνει με το κινητό. Ο μόνος τρόπος για να αλλάξουν τα αρχεία του Z, είναι αν έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό (προγράμματα και συσκευές) και αλλάξεις το firmware πρίν το περάσεις.

 

 

Όσο για το τελευταίο firmware του n95 8gb

 

αφου κανετε το trick υπαρχει και αντιστοιχο για να εγκαταστωνται unsigned εφαρμογες.το δοκιμασα πριν λιγο στο ν95 και δουλευει!

 

προσοχη για τους χρηστες n95 8gb.αν βαλετε την εκδοση v20 τοτε το trick δε θα δουλεψει.μεχρι νεοτερας ...

 

It seems - and i feel really stupid saying this and posting it over all the forums that it won't work anymore- that the problem was that I used the new TRK app (wich was not good) and that i didn't disconnect the App trk app when pulling out the USB. Ther4 the hack didn't work anymore ....

 

Αυτά λέει στο forum του Symbian-Freak που σημαίνει οτι λειτουργεί και με την v.20.0.016

Εάν θέλει κάποιος να το ρισκάρει για να μας επιβεβαιώσει οτι λειτουργεί, ας το κάνει (χωρίς να έχω εγώ η οποιοσδήποτε άλλος καμία ευθυνη σε περίπτωση που δέν δουλέψει το κολπο).

 

* Σήμερα που έκανα το κόλπο σε N73 ενός φίλου, χρειαζόταν και τα carbide. Δέν γινόταν χωρίς αυτά, αλλα μόλις τα έβαλα έγινε με την πρώτη :)

 

Συγνώμη για το μέγεθος του Post :)

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να εχω προσωπικη αποψη.αυτο ακουσα αυτο ειπα.αν ειδατε κατι αλλο πειτε το το.
Ωρα να δοκιμασω κατι νεο!
Link to comment
Share on other sites

Στην επομενη αναβαθμιση του Ν82 εαν δεν λειτουργει το κολπο και δεν μπορω να κανω sign της εφαρμογες θα το σκεφτω παρα πολυ για να την κανω :)
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Kalytera na mhn kanete anavathmish mexri na eimaste sigouroi oti tha doulevei sto mellon h diadikasia. Sorry gia ta greeklish, eimai ap'to kinhto.Β

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λιγο κατεβασα ενα αρχειο με το ονομα Lonely Cat Games X-Plore v1.22 Allfiles ελπιζω να ειναι αυτο που νομιζω και να μπορουμε να μπουμε στους φακελους sys και private χωρις την παραπανω διαδικασια..

 

Επειδη ομως την εχω κανει δεν θελω να το κανω εγκατασταση στο κινητο μου γιατι σε περιπτωση που δεν λειτουργει θα πρεπει να τα κανω ολα απο την αρχη. Εαν το δοκιμασει καποιος ας μας πει :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα την έκδοση απο ένα απο τα δύο γνωστά μαγαζάκια με Αllfiles (είναι η 1.21 δυστυχώς) και δουλεύει κανονικά. Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει pm. Ίσως βοηθήσω :P

 

Απλά το μόνο πρόβλημα είναι οτι ΔΕΝ μπορεις να κάνεις καμμία διαδικασία, μόνο να δείς μπορείς (αντε και να αντιγράψεις).

 

Edit: Οκ βρήκα και την 1.22 και την έκανα, λειτουργεί άψογα :)

Ericsson PH388, Ericsson T29, Panasonic GD35, Panasonic GD87, Nokia 8210, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 3410, Nokia 7250i, Nokia 6100, Nokia 6510, Nokia N-Gage, Mitsubishi M341i, Sharp GX-17, Nokia 6020, Nokia E50, Nokia 6120 Classic, Nokia 5800XM, Nokia N900, Huawei Ideos X5 Pro, Acer Liquid E2, Lenovo K3 Note, Xiaomi Mi A1, Nokia 7.2, Poco F3 and counting...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...