Jump to content

Τα ωραιότερα μέρη της Ελλάδας


HellasLover
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ποια μέρh της Ελλάδας θεωρείται τα πιο όμορφα? Εκτος τα γνωστά νησιά (μύκονος, σαντορίνη κτλ). Όχι μονο για καλοκαιρινές διακοπές, αλλα και με τις ιδανικές συνθήκες να κατοικήσει κάneiς και να ζήσει σαν άνθρωπος.

Εγώ ψηφίζω Θεσσαλονίκη, τη θεωρώ πιο ήρεμη, με πολιτισμένο κόσμο, καθαρούς δρόμους που..χωράει αυτοκίνητα και θέσεις parking. Τη θεωρώ μια πόλη που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την Αθηνα, με φιλόξενα στέκια και ρομαντική ατμόσφαιρα.

Δεν είχα τη τύχει να την επισκεφτώ αλλα αυτό το καλοκαίρι το χω και αυτό μέσα στο πρόγραμμα! Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια απ' όσους έχουν πάει και την έχω ερωτευτεί μέσα από τις φωτογραφίες. Σκέφτομαι σοβαρά να ζήσω εκεί όταν επιστρέψω στη πατρίδα.

:cool:

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ποια μέρh της Ελλάδας θεωρείται τα πιο όμορφα? Εκτος τα γνωστά νησιά (μύκονος, σαντορίνη κτλ). Όχι μονο για καλοκαιρινές διακοπές, αλλα και με τις ιδανικές συνθήκες να κατοικήσει κάneiς και να ζήσει σαν άνθρωπος.

Εγώ ψηφίζω Θεσσαλονίκη, τη θεωρώ πιο ήρεμη, με πολιτισμένο κόσμο, καθαρούς δρόμους που..χωράει αυτοκίνητα και θέσεις parking. Τη θεωρώ μια πόλη που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την Αθηνα, με φιλόξενα στέκια και ρομαντική ατμόσφαιρα.

Δεν είχα τη τύχει να την επισκεφτώ αλλα αυτό το καλοκαίρι το χω και αυτό μέσα στο πρόγραμμα! Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια απ' όσους έχουν πάει και την έχω ερωτευτεί μέσα από τις φωτογραφίες. Σκέφτομαι σοβαρά να ζήσω εκεί όταν επιστρέψω στη πατρίδα.

:cool:

 

ZOMFG :blink::confused:

Μάλλον την έχεις δει σε καρτποστάλ:worry:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Οντως η Θεσ/νικη ειναι, αν οχι η ομορφοτερη, απο τις ομορφοτερες πολεις της Ελλαδας.

Απο οσες πολεις εχω επισκεπτει, η Καστορια και η Κοζανη ειναι οι αγαπημενες μου. Λαρισα και Πρεβεζα ειναι και αυτες ωραιες πολεις.

Απο νησια, ξεχωριζω την Κεφαλλονια και την Μηλο

"I am the passenger

And I ride and I ride

I ride through the citys backside

I see the stars come out of the sky..."

Link to comment
Share on other sites

Kai η Κρήτη ειναι πολύ όμορφη,,,Χανιά,Ηράκλειο... εχει και πολύ όμορφες κοπέλες:love::love:

αλλα και βορειο Ελλάδα εχει καλο κοσμο και ωραια μέρη,,,,επίσης πολυ όμορφες παραλίες εχει η πελλοπόνησος:)

 

Καλο θα ήταν να εχεις 2-3 σπιτια σε διαφορα μερη της Ελλαδας:p και να τη γυριζεις ολοκληρη οποτε θες;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ποια μέρh της Ελλάδας θεωρείται τα πιο όμορφα? Εκτος τα γνωστά νησιά (μύκονος, σαντορίνη κτλ). Όχι μονο για καλοκαιρινές διακοπές, αλλα και με τις ιδανικές συνθήκες να κατοικήσει κάneiς και να ζήσει σαν άνθρωπος.

Εγώ ψηφίζω Θεσσαλονίκη, τη θεωρώ πιο ήρεμη, με πολιτισμένο κόσμο, καθαρούς δρόμους που..χωράει αυτοκίνητα και θέσεις parking. Τη θεωρώ μια πόλη που δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από την Αθηνα, με φιλόξενα στέκια και ρομαντική ατμόσφαιρα.

Δεν είχα τη τύχει να την επισκεφτώ αλλα αυτό το καλοκαίρι το χω και αυτό μέσα στο πρόγραμμα! Έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια απ' όσους έχουν πάει και την έχω ερωτευτεί μέσα από τις φωτογραφίες. Σκέφτομαι σοβαρά να ζήσω εκεί όταν επιστρέψω στη πατρίδα.

:cool:

 

Και λίγα λες. Όχι επειδή είμαι απο τη Σαλονίκη αλλά σαν τη Σαλονίκη δεν υπάρχει. Αυτή την πόλη την λατρεύω. Η ιδανική πόλη και για τους φοιτητές! Τέλεια είναι τα φοιτητικά χρόνια στη Θεσσαλονίκη!Και όσοι έρχονται την λατρεύουν!

Να έρθεις με το καλό και να μείνεις για πάντα!

Και να ξέρεις ότι στη Σαλονίκη αμάξι δεν χρειάζεσαι.Την περπατάς άνετα και με τα πόδια και το ευχαριστιέσαι!:happy:

 

Θα πάρω το αμάξι μου στην τσέπη χαρτζιλίκι

κι απόψε τα μεσάνυχτα θαρθω Θεσσαλονίκη

 

Θεσσαλονίκη είσαι μια στον κόσμο δεν ειν άλλη

Θεσσαλονίκη μου γλυκειά που να χει τέτοια ομορφιά

και τα δικά σου κάλλη

 

Θεσσαλονίκη μάγισσα τραβάς σαν το μαγνήτη

Θεσσαλονίκη μάνα μου γλυκειά Θεσσαλονίκη

 

Θεσσαλονίκη είσαι όμορφη σ όλες τις γειτονιές σου

με τα γλυκά κορίτσια σου και τις παλιές γωνιές σου

 

http://www.youtube.com/watch?v=O3uZ9hexkj8

 

Επίσης ένα πάρα πολύ όμορφο μέρος της Ελλάδας είναι η Πάργα!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου αρεσει η πολυ της Καστοριας,των Ιωαννινων και του Βολου!

περισσοτερο ομως μου αρεσει η πολη μου,η Θεσσαλονικη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω για τη Θεσσαλονικη.Σπουδαζω 2,5 χρονια εδω(βεβαια την ηξερα ηδη γιατι ειμαι απο Γιαννιτσα,50 χλμ αποσταση) και ειναι τελεια.Εννοειται πως δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο Αθηνα,αντιθετως νομιζω πως ειναι καλυτερα εδω και αν σκεφτεσαι σοβαρα να μεινεις στο συνιστω ανεπιφυλακτα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ZOMFG :blink::confused:

Μάλλον την έχεις δει σε καρτποστάλ:worry:

 

Ειδικά αυτόν τον καιρό η Θεσσαλονίκη είναι ένα χάλι και μισό.

Ένα απέραντο εργοτάξιο.

 

EDIT: Μέτσοβο από μένα.Μαγευτικό μέρος.Νιώθεις αποκομμένος από τα σύγχρονα και χαίρεσαι άλλη ζωή.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αυτόν τον καιρό η Θεσσαλονίκη είναι ένα χάλι και μισό.

Ένα απέραντο εργοτάξιο.

 

EDIT: Μέτσοβο από μένα.Μαγευτικό μέρος.Νιώθεις αποκομμένος από τα σύγχρονα και χαίρεσαι άλλη ζωή.

Θα συμφωνήσω. Έχει καταντήσει τραγική... Βρώμικη, με όλα τα πεζοδρόμια γεμάτα παρκαρισμένα αυτοκίνητα και μηχανάκια, δρόμους σε αποσύνθεση σε πολλά σημεία...

Από τα μέρη που έχω γυρίσει στην Ελλάδα, έχω πάθει πλάκα με τα Τρίκαλα. Πανέμορφη πόλη, με το ποτάμι να περνάει μέσα από την πόλη (κάτι που δεν συνηθίζεται στην Ελλάδα) και τις πολλές γέφυρες, πολιτισμένους οδηγούς που πάντα σταματάνε στις διαβάσεις για να περάσουν οι πεζοί και χωρίς φασαρία από τέρμα τη μουσική στα αμάξια και μηχανάκια που μαρσάρουν όταν ξεκινάνε. Επίσης είναι ζωντανή πόλη και τις καθημερινές, ενώ έχει πολύ καλές ταβέρνες (το αδύνατο σημείο μου) με πολύ καλό φαγητό, κάτι που έχουμε ξεχάσει εδώ στη Θεσσαλονίκη με τα περισσότερα ταβερνάκια να έχουν γίνει δήθεν και το φαγητό να είναι ζεσταμένο σε φούρνο μικροκυμάτων.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Η Θεσσαλονίκη έχει καταντήσει η χειρότερη πόλη στην ελλάδα, ένα απέραντο εργοτάξιο με άχρηστα έργα, ένα απίστευτο κυκλοφοριακό, μηδέν πράσινο, και μηδεν υποδομή.

Βέβαια κάθε Χριστούγεννα και Πάσχα έχουμε τις εκδηλώσεις που μας προσφέρει ο Δημαρχός μας. Θα μπορούσα να μιλάω για ώρες αλλα δεν μπορώ με πιανουν τα νευρά.

Link to comment
Share on other sites

Η Θεσσαλονίκη έχει καταντήσει η χειρότερη πόλη στην ελλάδα, ένα απέραντο εργοτάξιο με άχρηστα έργα, ένα απίστευτο κυκλοφοριακό, μηδέν πράσινο, και μηδεν υποδομή.

Τελικά το μετρό είναι άχρηστο;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

θα συνφωνησω με τον Petros the Great για τα Τρικαλα μια και ειναι ομορφη πολη και ησυχη!!παντος μου αρεσει και η Θεσσαλονικη και η Καστορια παρα πολυ!!

Φυσικα και Η Λαρισα μια και σαν Λαρισαιος ξερω καλυτερα απο πολους για την απιστευτη ζωη που εχει κυριος νυχτερινη,ειναι γεματη πεζοδρομους(τριτη στην ευρωπη)και πολλα αλλα...;)

 

δειτε...

 

''Σήμερα είναι η πρώτη πόλη στην Ελλάδα σε ποσοστό πρασίνου

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B1#.CE.9C.CE.B5.CE.BB.CE.BB.CE.BF.CE.BD.CF.84.CE.B9.CE.BA.CE.AE_.CF.80.CF.8C.CE.BB.CE.B7

 

δειτε..

Η κεντρική της πλατεία, μάλιστα, είναι η μεγαλύτερη σε μήκος σε όλη την Ελλάδα. Οι πεζόδρομοι, συνολικού μήκους 8χλμ., καθιστούν τη Λάρισα μία πρότυπη ευρωπαϊκή πόλη και συγκεκριμένα την τρίτη πόλη στην Ευρώπη με τους περισσότερους πεζόδρομους.

 

http://www.ert.gr/menoumellada/tourdetails.asp?id=618

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα συνφωνησω με τον Petros the Great για τα Τρικαλα μια και ειναι ομορφη πολη και ησυχη!!παντος μου αρεσει και η Θεσσαλονικη και η Καστορια παρα πολυ!!

Φυσικα και Η Λαρισα μια και σαν Λαρισαιος ξερω καλυτερα απο πολους για την απιστευτη ζωη που εχει κυριος νυχτερινη,ειναι γεματη πεζοδρομους(τριτη στην ευρωπη)και πολλα αλλα...;)

 

Θα συμφωνήσω επίσης για τα Τρίκαλα, και ιδίως για την περιοχή του Περτουλίου, που είναι πανέμορφη χειμώνα-καλοκαίρι.

Επίσης, μένοντας στη Θεσσαλία, πανέμορφη είναι η Λίμνη Πλαστήρα, αλλά κυρίως και τα δικά μου μέρη εδώ, Βόλος, Πήλιο και Σποράδες. :)

 

Και εννοείται ότι Salonica rulez, αλλά κυρίως λόγω αναμνήσεων (απίστευτα φοιτητικά χρόνια). :respect:

(κακά τα ψέμματα, κάθε φορά που την επισκέπτομαι, τη βρίσκω ολοένα και πιο απάνθρωπη και απρόσωπη και είναι κρίμα. :X)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω επίσης για τα Τρίκαλα, και ιδίως για την περιοχή του Περτουλίου, που είναι πανέμορφη χειμώνα-καλοκαίρι.

Επίσης, μένοντας στη Θεσσαλία, πανέμορφη είναι η Λίμνη Πλαστήρα, αλλά κυρίως και τα δικά μου μέρη εδώ, Βόλος, Πήλιο και Σποράδες. :)

 

Και εννοείται ότι Salonica rulez, αλλά κυρίως λόγω αναμνήσεων (απίστευτα φοιτητικά χρόνια). :respect:

(κακά τα ψέμματα, κάθε φορά που την επισκέπτομαι, τη βρίσκω ολοένα και πιο απάνθρωπη και απρόσωπη και είναι κρίμα. :X)

σωστος!!!ξεχασα να αναφερω το πανεμορφο πηλιο και τον Βολο με το φοβερο λιμανι και τα ωραια ουζερι!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σωστος!!!ξεχασα να αναφερω το πανεμορφο πηλιο και τον Βολο με το φοβερο λιμανι και τα ωραια ουζερι!!!

 

...εχμ, βασικά τσιπουράδικα είναι, καθότι κατά κύριο λόγο σερβίρουν τσίπουρο (αν και αρκετά όντως στην ταμπέλα λένε "ουζερί"). :)

 

Τώρα που φτιάχνει σιγά-σιγά ο καιρός μας έχει πάρει τα μυαλά η παραλία με όλα τα μαγαζιά (cafe, τσπουράδικα κλπ).

Δεν είναι να καθίσεις μέσα, ούτε για δουλειά όρεξη ούτε για τίποτα. :D

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πατε Ικαρια και μεινετε μια βδομαδα και θα με θυμηθειτε.....
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ που έχω πάει λίγες φορές στην Θεσσαλονίκη δεν μπορώ να πω οτι μου άρεσε ιδιαίτερα. Τα Γιάννενα είναι αρκετά όμορφη πόλη με πολλές επιλογές, αλλά το κακό είναι οτι έχει πολλή υγρασία. Θα συμφωνίσω επίσης με το Μέτσοβο!!! :) Τώρα για καλοκαίρι θα πω την Λευκάδα και συγκεκριμένα την παραλία "πόρτο κατσίκι". Πραγματικά είναι υπέροχο μέρος.. ότι και να πω λίγο θα είναι!!!
Link to comment
Share on other sites

Χαλκιδική.Τέλος.Έτσι απλά.Μόνο κάποια μέρη στην Πελλοπόνησο συγκρίνονται με αυτήν (δεν ξέρω για Κρήτη τι παίζει).Πρέπει να τη δεις από μόνος σου για να καταλάβεις για τι σου μιλάω και όχι από το βλέμμα κάποιου καμμένου πρωτευουσιάνου που μποτιλιαρίζεται για να κάνει μπάνιο ένα Σάββατο στο πρώτο πόδι.Είναι αρκετά μεγάλη για να μην στην δίνουν οι χιλιάδες τουρίστες,κοσμοπολίτικη αν το θες αλλά και ήρεμη,βουνό και θάλασσα,50 λεπτά από θεσσαλονίκη,ούτε υγρασία,ούτε βροχές,τίγκα στο πράσινο σε στεριά και θάλασσα.Θα μου πεις γιατί δεν πάνε όλοι τότε?Γιατί τώρα μεγαλώνει αφού τα μεγαλύτερα πληθυσμιακά της κέντρα (Μουδανιά και Πολύγυρος) είναι 10,000 και 8,000 αντίστοιχα.Χαλκιδική λοιπόν όλα τα άλλα (ακόμα και τα νησιά) είναι δυο επίπεδα ποιότητας ζωής παρακάτω..καλή τύχη σε ότι και αν διαλέξεις :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

βορεια ευβοια!μια μονο βολτα στο καταπρασινο δασος μεσα στο βουνο&θα σας παρει τα μυαλα...
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το μετρό είναι άχρηστο;

δυστυχώς φίλε μου το προγραμματισμένο δρομολόγιο που θα κάνει δεν θα εξυπηρετεί πολύ κόσμο και αν σκεφτείς ότι δεν θα συνεργάζετε με τον ΟΑΣΘ τότε ποιός ο λόγος κάποιος απο Τούμπα, Καλαμαριά, δελφων, όλγας, παραλία κτλ να πληρώσει εξτρά τα 2 ευρώ για να κατέβει κέντρο και να επιστρέψει εφόσον κάνει την δουλεια με του 50 λεπτά και χωρίς να αλλάζει μέσο.

Το μετρό πρέπει να περάσουν πολλα χρόνια να επεκταθεί σε όλες τις περιοχές για να πείς οτι δεν είναι άχρηστο.

Εδω λείπουν βάσικα πράγματα απο την πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις, ωραία όλα αυτά τα μέρη που λέτε για διακοπές (Ικαρία, Χαλκιδική, Βόρεια Έυβοια) αλλα για να πάει κάποιος να μείνει εκεί μόνιμα;;;)

 

Τι ποιότητα ζωής θα έχει (μιλάμε για όλο το χρόνο), τι επαγγελματική απασχόληση θα βρει, και τι lifestyle το χειμώνα που θα ερημώνει;

 

Επίσης, για κάποιες από τις μικρότερες πόλεις στις οποιες αναφέρεστε: ωραία μπορεί να είναι να πας για ένα Σαββατοκύριακο, άντε 1 βδομάδα ίσως και μερικούς μήνες. Πηγαίντε ζήστε όμως εκεί μερικά χρονάκια να βαρέσετε ενέσεις και μετά τα ξαναλέμε.:lol:

 

Για τη Θεσσαλονίκη, φιλε HellasLover, θα συμφωνήσω με κάποιους από τους προλαλήσαντες. Πέρασα εκεί υπέροχα φοιτητικά χρονια, αλλα πλέον έχει αρχίσει να παίρνει όλα τα άσχημα της Αθηνας. Ατέλειωτο μποτιλιάρισμα, parking πουθενά, βρώμικη, ηχορύπανση κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν καποιος θελει ποιοτητα ζωης δεν πρεπει να μεινει μεσα στην πολη....

Καλυτερα κοντα με μια πολη και οχι μεσα... η ποιοτητα ζωης ειναι ποιο κοντα στη φυση;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν καποιος θελει ποιοτητα ζωης δεν πρεπει να μεινει μεσα στην πολη....

Καλυτερα κοντα με μια πολη και οχι μεσα... η ποιοτητα ζωης ειναι ποιο κοντα στη φυση;)

θα συμφωνησω μαζι σου αλλα στις μερες μας υπαρχουν και επιτακτηκες αναγκες που το καθιστουν λιγο δυσκολο θεμα...δουλεια,σχολεια,ιατροι κ.τ.λ
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω μαζι σου αλλα στις μερες μας υπαρχουν και επιτακτηκες αναγκες που το καθιστουν λιγο δυσκολο θεμα...δουλεια,σχολεια,ιατροι κ.τ.λ

 

kI εγω θα συμφωνήσω μαζι σου:p

 

Δυστηχως οι δουλειες των νέων είναι μέσα στην πόλη, επίσης και οι καλοί γιατροί και τα νοσοκομεία βρισκονται στις πόλεις, οπότε ένας νέος δεν μπορέι να ζησει μακρια απο αυτά,πρέπει να κανει καποιες υποχωρησεις,,,το ιδανικοτερο θα ηταν (τουλαχιστον για μενα) να μενει σε ενα σημειο εξω απο καποια πολη και να εχει αμεση προσβαση στα θετικα της πολης αλλα να μην εχει τα αρνητικα της...βεβαια ειναι λιγο δυσκολο:O...

Πλεον όλες οι πόλεις γίνονται όπως η Αθηνα,,,τσιμεντοποιουν τα παντα,,χωρις να αφηνουν καθολου πρασινο,,, δυστηχως το ίδιο εχει αρχισει να γίνεται και εδώ στην Καλαμάτα...είναι σαν να εχεις πάρει μια περιοχή της Αθήνας και να την έχεις μεταφέρει στην Πελλοπονησο..

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...