Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond (P3700)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εμένα πάλι δεν μου φάνηκε ότι είπες αυτό

αν δεν ξέρουμε μια πληροφορία και υποθέτουμε, ας μην λέμε τίποτα (με αποτέλεσμα να διασπείρονται λάθος πράγματα)

 

αλλά αυτό δεν πάει σε εσένα, γιατί από ότι φαίνεται παρεξήγησα το τι είπες πραγματικά ε;

 

οκ

 

Το συνήγορο του διαόλου εκανα, διορθωσα λιγο την απάντηση του παλικαριού, απλα λεω οτι δεν χρειαζεται τοση ειρωνία για μια λαθος διατύπωση.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μόλις έβαλα την Vanilla 1.0 ROM του Swtos και έπαθα την πλάκα μου...

 

Αυτό το πράγμα πετάει! Είναι Diamond on Steroids! Η διαφορά ειναι εκπληκτική... το scrolling είναι απίστευτα γρήγορο, ενώ ακόμα και το windows folder ανοίγει instantly... και έχεις και 160mb free να βάλεις ότι θες!

 

Καταπληκτικό ROM!

Θα βάλω όλα τα apps που χρησιμοποιώ να δω αν θα διατηρήσει την ταχύτητά του...

Link to comment
Share on other sites

Panosha ShineOn installed...

 

Δεν βλέπω καμία ουσιώδη διαφορά στην ταχύτητα... αλλά τα περιπου 110mb ήταν αξιοσημίωτη διαφορά :D

 

Σε μια ωρα εκανες τεστ σε 4 ρομ ρε τερας?

Για να δεις ποσο καλη ειναι μια ρομ πρεπει να την κρατησεις τουλαχιστον 4 μερες.

Αυτό που κερδίζεις αυτη την στιγμή απο τις μαγειρεμενες ειναι λιγη ram και λιγη μνήμη παρα πανω, ειναι κατι που δεν τα εχει ανάγκη το διαμαντι. Θέλω να πω πως το φλασαρισμα του διαμαντιου με μαγειρεμενες δεν ειναι τοσο αναγκαίο(σε ποιο παλιες συσκευες ηταν υποχρεωτικο), ποιο πολυ ειναι για να έχουμε να λεμε και για να παιζουμε.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την Vanilla 1.0 ROM του Swtos και έπαθα την πλάκα μου...

 

Αυτό το πράγμα πετάει! Είναι Diamond on Steroids! Η διαφορά ειναι εκπληκτική... το scrolling είναι απίστευτα γρήγορο, ενώ ακόμα και το windows folder ανοίγει instantly... και έχεις και 160mb free να βάλεις ότι θες!

 

Καταπληκτικό ROM!

Θα βάλω όλα τα apps που χρησιμοποιώ να δω αν θα διατηρήσει την ταχύτητά του...

Γι' αυτήν εδώ λες;;;:

WM6.1 WWE CE OS 20748, Build 20748 V1.2 Full, UC Ready

 

ή αυτή;

 

WM6.1 WWE CE OS 20748, Build 20748 V1.1 Vanilla, UC*

 

Περιμένουμε κι άλλο feedback.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την Vanilla 1.0 ROM του Swtos και έπαθα την πλάκα μου...

 

Αυτό το πράγμα πετάει! Είναι Diamond on Steroids! Η διαφορά ειναι εκπληκτική... το scrolling είναι απίστευτα γρήγορο, ενώ ακόμα και το windows folder ανοίγει instantly... και έχεις και 160mb free να βάλεις ότι θες!

 

Καταπληκτικό ROM!

Θα βάλω όλα τα apps που χρησιμοποιώ να δω αν θα διατηρήσει την ταχύτητά του...

 

Βαλε το manila και πες μας σε ποσα δευτερόλεπτα θα ανοίξει ο windows folder.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Α αν είναι η έκδοση χωρίς το manila χαίρω πολύ τότε. Για κάνε αυτό που λέει ο konadrio πρώτα και βλέπουμε μετά.
Link to comment
Share on other sites

Σε μια ωρα εκανες τεστ σε 4 ρομ ρε τερας?

Για να δεις ποσο καλη ειναι μια ρομ πρεπει να την κρατησεις τουλαχιστον 4 μερες.

Αυτό που κερδίζεις αυτη την στιγμή απο τις μαγειρεμενες ειναι λιγη ram και λιγη μνήμη παρα πανω, ειναι κατι που δεν τα εχει ανάγκη το διαμαντι. Θέλω να πω πως το φλασαρισμα του διαμαντιου με μαγειρεμενες δεν ειναι τοσο αναγκαίο(σε ποιο παλιες συσκευες ηταν υποχρεωτικο), ποιο πολυ ειναι για να έχουμε να λεμε και για να παιζουμε.

 

Οχι 4 δεν έκανα... 2 έκανα... Πρώτα έβαλα την Panosha Shine On...

Ωραίο ROM, το ίδιο με το μαμά σχεδόν, ίδιο feel με το original UK 1.93 rom που είχα. Μεγάλο ατού τα updated progs και τα +40 mb free (μετράνε).

 

Να σου πω, περίμενα μεγαλύτερη διαφορά στην ταχύτητα αλλά δεν είδα, τα πάντα αντιδρούσαν το ίδιο με το hard-reseted 1.93 stock.

 

Μετά έβαλα το vanilla rom του swtos... δεν έχει τπτ μέσα, στα δίνει ο swtos σε cabs αν τα θες.

 

Ε, δεν το περίμενα τέτοια διαφορά. Όλα είναι πιο "snappy". Το scrolling με το δάκτυλο είναι super smooth, ενώ ακόμα και το άνοιγμα του \windows γίνεται αστραπιαία!

 

Σίγουρα θέλει μερικές μέρες τεστινγκ (αλλά και να βάλω πάνω όλα τα προγράμματα που θέλω) για να το κρίνω 100%, αλλά η πρώτη εντύπωση είναι απίστευτη.

 

Γι' αυτήν εδώ λες;;;:

WM6.1 WWE CE OS 20748, Build 20748 V1.2 Full, UC Ready

 

ή αυτή;

 

WM6.1 WWE CE OS 20748, Build 20748 V1.1 Vanilla, UC*

 

Περιμένουμε κι άλλο feedback.

 

Για καμία από τις δύο. Διάβασα ότι δεν τα πήγαινε καλά ο swtos με τα 20748 builds και έβαλα την

 

WM6.1 WWE CE OS 20721, Build 20721.1.4.0 V1.00 Vanilla, UC

 

η οποια από ότι φαίνεται θα παραμείνει για τις επόμενες μέρες...

 

αν καταφέρει να διατηρησει αυτήν την ταχύτητα αφού βάλω όλα τα apps που θέλω, το σωστό θα ήταν να στείλουμε recommendation στην HTC να την κάνει official!

Link to comment
Share on other sites

Βαλε το manila και πες μας σε ποσα δευτερόλεπτα θα ανοίξει ο windows folder.

 

OK, περιμενε 5 λεπτά ;)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι όταν ο κόσμος διαβάζει και λίγο πριν ρωτήσει. Για να μην χάνεται το μισό της ημερομηνίας πρέπει να της αλλάξει φορμάτ. Δε γίνεται αλλιώς. Πήγαινε Start>Settings>System Tab>Regional Settings>Date Tab και άλλαξε τη μορφή του Long Date. Κάτι άλλο δε μπορείς να κάνεις δυστυχώς.

Και καλωσήρθες κι εδώ.

 

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση. Πήγα εκεί που λες, άλλαξα τη ρύθμιση (την κάτω που σου δίνει 2 επιλογές -σημειωτέον και την πάνω επιλογή που είναι για την σύντομη ημ/νια την αναφέρει ως εκτενή ημ/νια- ) αλλά δεν γίνεται τίποτα. :(

 

Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? πχ πειράζοντας κάτι στη registry, αλλά τι? Έχω το resco explorer 7 αν βοηθάει σε κάτι.

 

Όποιος μπορεί να απαντήσει, γιατί είναι πολύ σπαστικό να βλέπεις τα γράμματα το ένα πάνω στο άλλο και ειδικά στην αρχική οθόνη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... με το manilla φορτωμένο η διαφορά είναι αισθητή. θέλει γεμάτα 10 δευτερόλεπτα για να ανοίξει τον φάκελο. Κάθε φορά [και μετά από κάθε soft reset] +/- 2-3 δευτερόλεπτα.

 

Θα έλεγα ότι το manila είναι ελαφρώς πιο γρήγορο από του panosha. Οχι μεγάλες διαφορές όμως.

 

Σαν συσκευή πάντως εξακολουθώ να την νιώθω λίγο πιο γρήγορη.

 

Οι επόμενες μέρες θα δίξουν. Θα το στήσω όπως ακριβώς το θέλω χωρίς manila (spb, phonealarm, resco, wisbar lite) και θα το κρατησω για λίγο καιρό να δω αν μπορεί να κρατήσει αυτήν την υπέροχη ταχύτητα :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση. Πήγα εκεί που λες, άλλαξα τη ρύθμιση (την κάτω που σου δίνει 2 επιλογές -σημειωτέον και την πάνω επιλογή που είναι για την σύντομη ημ/νια την αναφέρει ως εκτενή ημ/νια- ) αλλά δεν γίνεται τίποτα. :(

 

Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? πχ πειράζοντας κάτι στη registry, αλλά τι? Έχω το resco explorer 7 αν βοηθάει σε κάτι.

 

Όποιος μπορεί να απαντήσει, γιατί είναι πολύ σπαστικό να βλέπεις τα γράμματα το ένα πάνω στο άλλο και ειδικά στην αρχική οθόνη...

 

Δοκίμασες να βάλεις κανέναν από τους editors του manila/touchflo που κυκλοφορούν; μπορεί να βρείς καμια επιλογή που να βγάζει την ημερομηνία ή το όνομα της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση. Πήγα εκεί που λες, άλλαξα τη ρύθμιση (την κάτω που σου δίνει 2 επιλογές -σημειωτέον και την πάνω επιλογή που είναι για την σύντομη ημ/νια την αναφέρει ως εκτενή ημ/νια- ) αλλά δεν γίνεται τίποτα. :(

 

Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος? πχ πειράζοντας κάτι στη registry, αλλά τι? Έχω το resco explorer 7 αν βοηθάει σε κάτι.

 

Όποιος μπορεί να απαντήσει, γιατί είναι πολύ σπαστικό να βλέπεις τα γράμματα το ένα πάνω στο άλλο και ειδικά στην αρχική οθόνη...

 

Δες εδω ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=418151 )

οταν θα μπεις το προγραμμα πηγαινε Μenu/More settings/TF3D/ dddd d MMMM

 

Το προγραμμα κανει πολλα καλα αλα θελει προσοχη, στη χειροτερη hard reset, γι αυτο καλo backup στα απαραιτητα.

 

Με αυτη την ρυθμιση χανεις το ετος, που δεν χρειαζεται να υπαρχει.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και οι περισσότεροι μπαίνετε και στο Navimania απ' όπου το πήρα, ας υπάρχει κι εδώ να το βλέπουν μερικοί μερικοί.....

European Smart Phone panel Mobile Devices Brand HTC Touch Diamond

 

http://www.eisa.eu/eisa/awards/2008-2009#award_65

 

:yahoo::up::yahoo::clap:

 

Απ τις συσκευες που εχω δουλεψει, το diamond ειναι μακραν ανωτερο σε γενικες γραμμες. Πιστευω πως αν ο αντικαταστάτης του βγει στο ιδιο μεγεθος θα ειναι μια συσκευη υπερπλήρες. (flash, external storage).

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το απεκτησα κ εγω με ελληνικα κ παιζω ολη μερα! :p

 

Καποιες ερωτησεις:

 

1) ψαχνω για μετρητη data γιατι εχω καποιο οριο στο 3g, κανα link?

 

2) υπαρχει καπου εφαρμογη για την εμφανιση εορτων? :confused:

 

3) τιθεται θεμα εγγυησης με αλλαγη της registry? :O

:)
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

1) ψαχνω για μετρητη data γιατι εχω καποιο οριο στο 3g, κανα link?

 

Spb GPRS Monitor ή KG Power Toys. (To δεύτερο θα το βρεις free στο section των Windows Mobile Software).

 

2) υπαρχει καπου εφαρμογη για την εμφανιση εορτων? :confused:

 

Με το TF3D ενεργοποιημένο δεν μπορείς εκτός και εάν εγκαταστήσεις το Second Today και βάλεις μετά το eortologio (θα το βρεις στο ίδιο μέρος) Με το second today θα μπορείς να εναλλάσσεσαι σε περιβάλλον με ή χωρίς το TF3D. Πρέπει να διαβάσεις λίγο τι κάνουν όλα αυτά και πως τα χρησιμοποιούμε. Έχουν αναφερθεί πιο πίσω.

 

3) τιθεται θεμα εγγυησης με αλλαγη της registry? :O

 

Όχι, δεν έχεις πρόβλημα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Δες εδω ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=418151 )

οταν θα μπεις το προγραμμα πηγαινε Μenu/More settings/TF3D/ dddd d MMMM

 

Το προγραμμα κανει πολλα καλα αλα θελει προσοχη, στη χειροτερη hard reset, γι αυτο καλo backup στα απαραιτητα.

 

Με αυτη την ρυθμιση χανεις το ετος, που δεν χρειαζεται να υπαρχει.

 

Το έκανα αυτό που είπες, αλλά μου πετάει μήνυμα λάθους που λέει: "Για αυτή την εφαρμογή απαιτείται νεότερη έκδοση του Microsoft. NET Compact Framework από την έκδοση που είναι εγκατεστημένη σε αυτή τη συσκευή".

 

Έχετε καμιά ιδέα που θα βρω αυτό που ζητάει??? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό που είπες, αλλά μου πετάει μήνυμα λάθους που λέει: "Για αυτή την εφαρμογή απαιτείται νεότερη έκδοση του Microsoft. NET Compact Framework από την έκδοση που είναι εγκατεστημένη σε αυτή τη συσκευή".

 

Έχετε καμιά ιδέα που θα βρω αυτό που ζητάει??? :rolleyes:

 

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=e3821449-3c6b-42f1-9fd9-0041345b3385&DisplayLang=en

Link to comment
Share on other sites

 

Να φανταστώ λοιπόν συγχρονισμό και το τρέχω στο πισί μου, σωστά?

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δούλεψε και επιτέλους άλλαξα την ημερομηνία στην αρχική οθόνη.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τη βοήθεια και την καλή δουλειά που κάνετε σε αυτό το φορουμ. :)

 

Φαίνεται ότι έχει πολλές λειτουργίες που μπορούν να πειραχτούν με αυτό, μήπως υπάρχει κάπου κάποιο μανουαλ να αρχίσω το διάβασμα, μην το ψάχνω στα τυφλά και κάνω καμιά βλακεία πρώτου μεγέθους???

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έβαλα την Vanilla 1.0 ROM του Swtos και έπαθα την πλάκα μου...

Μια ερώτηση, γιατί δεν το έχω ξεκάθαρο: η ROM του Swtos έχει TF3D και, αν όχι, πόσο θα πέσουν πάλι οι "επιδόσεις" αν το εγκαταστήσεις; Δηλαδή, η μεγάλη διαφορά είναι το TF3D, αν αφαιρεθεί, ή τα υπόλοιπα που αλλάζει η ROM;

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μια ερώτηση, γιατί δεν το έχω ξεκάθαρο: η ROM του Swtos έχει TF3D και, αν όχι, πόσο θα πέσουν πάλι οι "επιδόσεις" αν το εγκαταστήσεις; Δηλαδή, η μεγάλη διαφορά είναι το TF3D, αν αφαιρεθεί, ή τα υπόλοιπα που αλλάζει η ROM;

 

Ανάλογα με την έκδοση που θα βάλεις, υπάρχει με ή χωρίς προεγκατεστημένο το TF3D. Χωρίς το TF3D η συσκευή είναι αρκετά πιο γρήγορη ανεξαρτήτως ROM. Η αλήθεια πάντως είναι ότι ο swtos έχει κάνει πολύ καλό tweaking και σε συνδυασμό με το νεότερο build, έχει βελτιωθεί κατά πολύ η απόδοση της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Φαίνεται ότι έχει πολλές λειτουργίες που μπορούν να πειραχτούν με αυτό, μήπως υπάρχει κάπου κάποιο μανουαλ να αρχίσω το διάβασμα

 

Manual για την εφαρμογή; Δύσκολο. Ότι δεν καταλαβαίνεις... δεν το πειράζεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδία θα ήθελα να μου πείτε αν αξίζει να βάλω το 150 Surf & mail της vodafone.

Σερφάρισμα, mail και msn?

 

Α και να κάνω update τον καιρό

Link to comment
Share on other sites

Manual για την εφαρμογή; Δύσκολο. Ότι δεν καταλαβαίνεις... δεν το πειράζεις.

 

Αυτό είχα σκοπό να κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. :)

 

Αν παρελπίδα πέσει στην αντίληψη κάποιου, ποστάρετε το λινκ, το ίδιο θα κάνω και εγώ.

 

Να 'στε καλά παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν παρελπίδα πέσει στην αντίληψη κάποιου, ποστάρετε το λινκ, το ίδιο θα κάνω και εγώ.

 

Manual δεν υπάρχει γιατί απλά αναλύεται το καθένα τι κάνει μέσα στην ίδια εφαρμογή. Για όλα τα υπόλοιπα που δεν καταλαβαίνει με μια απλή αναζήτηση θα ενημερωθείς τι κάνουν. :rolleyes:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...