Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond (P3700)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Εχω εδω και δυο μερες το Diamond. Δε σας κρυβω οτι ειναι η πρωτη φορα που αποκτω ενα PPC κινητο και καπως με ξενιζει αυτο. Για την ωρα το θεωρω δυσχρηστο και καποια πραγματα που ειχα συνηθισει σε αλλα κινητα, νομιζω οτι λειπουν. Διαβασα τις τελευταιες 25 σελιδες περιπου :blink: του thread σας και πραγματικα νομιζα οτι διαβαζα κινεζικα. ΤΟΣΟ ασχετος ειμαι με τους ορους.... Εν τη παροδω θεωρω οτι θα μαθω περισσοτερα, αλλα προς το παρον εχω καποιες, απλες νομιζω, ερωτησεις. Παρακαλω, οποιος ξερει να μου απαντησει.

α) Καταρχην, παρατηρω οτι υπαρχει μονο μια λιστα μηνυματων. Δηλαδη το τηλεφωνο δεν ξεχωριζει "Εισερχομενα", "Εξερχομενα" κλπ κλπ. Κατι που, αν ισχυει, δε μου αρεσει καθολου. Υπαρχει καποια ρυθμιση που να τα συμμαζευει λιγο? Ασε που λαμβανω τις αναφορες σαν ξεχωριστο μηνυμα. Επισης προσεξα οτι δεν εχει καποια επιλογη για να επιλεγει κανεις ολα τα μηνυματα. Δηλαδη εαν φτασω 100 μηνυματα θα πρεπει να τα σβησω ολα ενα ενα?

β) Προσπαθω να μπω στο messenger και στο yahoo mail μου, αλλα δεν μπορω γιατι δεν με αφηνει να το γυρισω απο Ελληνικα σε Αγγλικα. Ετσι δεν μπορω να κανω εγγραφη. Και στα μηνυματα δεν μπορω να βαλω αγγλικες λεξεις.

γ) Και μη γελασετε τωρα. Θελω να καθαρισω την αρχικη οθονη απο οποιαδηποτε πληροφορια, ετσι ωστε να βλεπω το wallpaper που εχω βαλει πεντακαθαρα, χωρις να παρεμβαλλονται αυτες. Δε θελω ουτε ρολοϊ. Μπορει να γινει αυτο?

δ) Τον destinator 7 τον εχω. Πως εγκαθισταται?

ε) Στην αρχη, οταν πρωτοανοιξα το κινητο, με ρωτησε εαν ηθελα να καταχωρω κωδικο οταν το κινητο μενει πολυ ωρα αδρανες, προκειμενου να μπορω να το χρησιμοποιησω και παλι. Απαντησα "Ναι", αλλα τωρα βλεπω οτι αυτο ειναι πολυ ενοχλητικο και δεν το θελω πλεον. Πως το απενεργοποιω?

Παιδια, οι ερωτησεις που εχω ειναι απειρες (να φανταστειτε οταν παω στις ρυθμισεις και στα προγραμματα, δεν καταλαβαινω τι κοιταω. Τοσο καλα....) αλλα προς το παρον, αν μπορειτε, απαντηστε μου σε αυτες γιατι δεν ξερω τι να κανω. Εχω ψαξει και το manual, αλλα δεν απαντα με σαφηνεια.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Υ.Γ. Θα επανελθω! (Απειλη ειναι αυτο, ε?):lol:

Καταρχην παιξε λιγο με την συσκευη σου χωρις να φοβασαι για να καταλαβεις τι παιζει.

α)Πατα εκει που λεει εισερχομενα και θα δεις και τα υπολοιπα, σύρε το δαχτυλο σου επανω και μαρκαρε οσα μηνυματα θες για να τα διαγραψεις. Θα πας απο το μενου μυνηματα οχι απο tf3d.Αναφορα μπορεις αμα θες να επιλεξεις να μην σου ερχεται.

β)Ανοιξε το πληκτρολογιο για να γραψεις, στο κατω εικονιδιο του πληκρολογιου εχει ενα βελακι, αν το πατησεις θα εμφανιστει ενα μενου, πατα εκει που λεει Ελληνικα και επελεξε αλλη γλωσσα γραφης.

γ)Στο tf3d αυτο που θες δεν γινεται, το μονο που μπoρεις να κανεις ειναι να πας ρυθμισεις, προσωπικό, σημερα και στο δευτερο tab να ξετσεκαρεις οτι επιλογες εχει τσεκαρισμενες.

δ) http://www.navimania.gr/showthread.php?t=5384 , βαλε αυτο που ειναι copy paste.

ε)Ρυθμισεις,προσωπικο, κλειδωμα.

 

Καλως ηρθες στα wm.

 

 

παιδια για το ελληνικο το διαμαντι βγηκαν καινουργιες rom;

 

Δες στο site της htc, χλωμο να εχει βγει κατι.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οταν ειναι καποιος νεος σε ενα νεο περιβαλον/συσκευη (δηλαδη πρωτη φορα με Windows Mobile) καλο ειναι να διαβαζει και λιγο το manual και να μην τα θελει ολα στο χερι!
Link to comment
Share on other sites

Οταν ειναι καποιος νεος σε ενα νεο περιβαλον/συσκευη (δηλαδη πρωτη φορα με Windows Mobile) καλο ειναι να διαβαζει και λιγο το manual και να μην τα θελει ολα στο χερι!

 

+1, αλλά εδώ είμαστε για να βοηθάμε τον κοσμάκι...

Notebook User: Lenovo 3000 N200
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειμαι πολυ κοντα στην αποφαση να το αγορασω αλλα θα ηθελα να ρωτησω 2-3 πραγματακια

1. πως ειναι η ενταση του κινητου χωρις ακουστικα απο το μεγαφωνο

2. αν καποιος εχει διαπιστωσει ευαισθησια στις επαφες των ακουστικων.το ξερω οτι ειναι πολυ νωρις αλλα σε παλιοτερο κινητο καθε τοσο επρεπε να αλλαζω ακουστικα

3, πως ειναι η ληψη απο το ραδιοφωνο και ποσους σταθμους περιλαμβανει(εχω κολλημα με το ραδιο)

4, εχει φακο?

σορρυ αν σας κουρασα αλλα ο καθενας με τα κολληματα του.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

ειμαι πολυ κοντα στην αποφαση να το αγορασω αλλα θα ηθελα να ρωτησω 2-3 πραγματακια

1. πως ειναι η ενταση του κινητου χωρις ακουστικα απο το μεγαφωνο

2. αν καποιος εχει διαπιστωσει ευαισθησια στις επαφες των ακουστικων.το ξερω οτι ειναι πολυ νωρις αλλα σε παλιοτερο κινητο καθε τοσο επρεπε να αλλαζω ακουστικα

3, πως ειναι η ληψη απο το ραδιοφωνο και ποσους σταθμους περιλαμβανει(εχω κολλημα με το ραδιο)

4, εχει φακο?

σορρυ αν σας κουρασα αλλα ο καθενας με τα κολληματα του.

Συγνώμη κιόλας ρε φίλος, αλλά εσύ θα αποφασίσεις για την αγορά του σύμφωνα με το αν έχει φακό ή όχι;

Μιλάμε για μια windows mobile συσκευή, έναν μίνι υπολογιστή τσέπης, όπου μπορείς να επεξεργάζεσαι και να δημιουργείς υπολογιστικά φύλλα word και excel, που ταυτόχρονα είναι και κινητό τηλέφωνο, και organiser και ατζέντα και συσκευή πρόσβασης στο ίντερνετ, όπου μπορείς να δέχεσαι και να στέλνεις e-mail και άλλα πολλά ακόμα.

Σου χρειάζονται όλα αυτά; Αν όχι τότε πάρε φακό.

Υπάρχουν στην αγορά φακοί, που έχουν και πυξίδα και ραδιόφωνο ακόμα πάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καποιος που φορεσε την ρομ wwe me 193 μπορει να μου πει αν οι αναφορες του ερχονται με το ονομα της επαφης?
Με λένε Νίκο, και είμαι καλά...
Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα τους διαχειριστες να δημιουργηθει ενα thread

touch diamond noob και ενα

touch diamond xp

 

για να ειναι ολοι καλυμμενοι

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καποιος που φορεσε την ρομ wwe me 193 μπορει να μου πει αν οι αναφορες του ερχονται με το ονομα της επαφης?

 

Αυτό που λές δε γίνεται με καμμία ρόμ!

Υπάρχει ξεχωριστή εφαρμογή που το κάνει!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

θα προτεινα τους διαχειριστες να δημιουργηθει ενα thread

touch diamond noob και ενα

touch diamond xp

 

για να ειναι ολοι καλυμμενοι

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σωστός!

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

DiamondTweak

 

http://i49.servimg.com/u/f49/11/69/84/64/screen59.jpg

 

Εφορμογή με διάφορα tweaks για το Diamond απο τον MonteCristoffOn

 

Μεταφρασμένη στα Ελληνικά απο εμένα!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας..

 

Μια ερώτηση σχετικά με Memory Leak...

1)Πως είναι η συμπεριφορά του diamond? Μέτα απο soft reset με πόση RAM μνήμη ξεκινά ελεύθερη????

2)Στις επόμενες 1-2 μέρες με αρκετή χρήση..σε τι επίπεδα βρίσκεται η free RAM? Χρειάζεται reset μετα απο 2 μέρες για ανάκτηση μνήμης? To X της ΗΤC sto diamand κλείνει την εφαρμογή ή την κάνει minimized?

 

Ευχαριστώ εκ των πρότερων για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, σας ευχαριστω ολους οσοι απαντησατε στις ερωτησεις μου. Προσπαθω και μονος μου, αλλα καμια φορα νιωθω να χανομαι σε αυτο το περιβαλλον. Και το manual δεν τα λεει ολα. Δε θα γινοταν αλλωστε κατι τετοιο.... Energy, δεν ξερω αν το post σου αναφεροταν σε 'μενα. Αν ναι, θα μπορουσες απλα να το αγνοησεις τις ερωτησεις μου και να μην ασχοληθεις. Οσο περιγραφικα και να ειναι καποια πραγματα σε ενα manual, ε, η εμπειρια καποιων ανθρωπων ειναι αλλιως. Ειναι πολλα πραγματα που, ναι, τα εχω βρει μονος μου. Αλλα, απλα ή οχι, με δυσκολευουν. Και εδω ειναι που χρειαζεται η βοηθεια των πιο πεπειραμενων.

 

Παιδια σας ευχαριστω και παλι.

 

Υ.Γ. Θα επανελθω!

Link to comment
Share on other sites

DiamondTweak

 

http://i49.servimg.com/u/f49/11/69/84/64/screen59.jpg

 

Εφορμογή με διάφορα tweaks για το Diamond απο τον MonteCristoffOn

 

Μεταφρασμένη στα Ελληνικά απο εμένα!

 

Μπραβο φιλε μου.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.chi-tai.info/cs_batterystatus_xda_neo_wm5_im_cs.htm

BatteryStatus Advanced Version: 1.05.144 build 0327

Aυτη η εκδοση λειτουργει απροβληματιστα στην συσκευη μας, ευτηχως γιατι εγω δεν την παλευα χωρις BS.

Ειναι ο μονος task manager που μπορει να κανει close το manila.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΟΠΟΙΟΝ ΠΗΡΕ ΑΠΟ EXPANSYS

 

Επειδή φαίνεται το Touch Pro να έρχεται ταχαίως (σε 15 μέρες!!!), έχω τις εξής απορίες σχετικά με όποιον αγόρασε από expansys:

 

  • Τελικά ήταν "gray import";
  • Η εγγύηση είναι από Expansys η τελικά ισχύει και της HTC (δηλ. στην ACE)
  • Με τον εξελληνισμό τελικά πως τα πάει; (όχι του λειτουργικού, αλλά του TouchFlo3D, των SMS -με 160 χαρακτήρες-, της λίστας επαφών κλπ. παρόμοια)

 

...και τελικά να το πάρουμε από εκεί ή όχι; (δεν τους πάω αλλά...)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΟΠΟΙΟΝ ΠΗΡΕ ΑΠΟ EXPANSYS

 

Επειδή φαίνεται το Touch Pro να έρχεται ταχαίως (σε 15 μέρες!!!), έχω τις εξής απορίες σχετικά με όποιον αγόρασε από expansys:

 

  • Τελικά ήταν "gray import";
  • Η εγγύηση είναι από Expansys η τελικά ισχύει και της HTC (δηλ. στην ACE)
  • Με τον εξελληνισμό τελικά πως τα πάει; (όχι του λειτουργικού, αλλά του TouchFlo3D, των SMS -με 160 χαρακτήρες-, της λίστας επαφών κλπ. παρόμοια)

 

...και τελικά να το πάρουμε από εκεί ή όχι; (δεν τους πάω αλλά...)

 

* To δικο μου ηταν Ευρωπαϊκό.

* Ισχυει της ACE, για τις Ασιατικες συσκευες δεν ξερω.

* Εξελληνισεται κανονικα, (tf3d)δεν εχω παρατηρησει καποιο λαθος, χρησιμοποιώ τα Default πληκτρολογια με ενεργοποιηση των Ελληνικων, sms 160 υπαρχουν εναλλακτικες (pocket cm) ή με send Greek SMS αν δεν θες να περασεις αλλο πληκτρολογιο, επαφες με scolling, μεσα απο το phone μπορεις να κανεις αναζητηση με τα default πληκτρολογια.

 

...................ΠΑΡΤΟ...............................

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε NLS το δικό μου τουλάχιστον δεν είναι grey import, μόλις το έκανα register στο HTC Europe.

 

Αυτό λογικά σημαίνει ότι με καλύπτει η πανευρωπαϊκή εγγύηση της HTC, άρα για Ελλάδα η ACE Hellas.

 

Με τον εξελληνισμό όλα τέλεια τόσο με τα keyboards που κυκλοφορούν στα γνωστά μαγαζιά, όσο και με το touchflo3d, που με ένα απλό πείραγμα στη registry γίνεται πλήρως ελληνικό. :)

 

Το αποφάσισες δηλαδή;

Currently using:

Samsung Galaxy S23 Ultra, Galaxy Buds 2 Pro, Galaxy Watch

Νίκος

Link to comment
Share on other sites

NLS go 4 it...και το δικό μου Ευρωπαϊκό και πήρε μια χαρά το registration στο htc.com!

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΩ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΜΕ ΤΟ Adobe PDF 2.5 ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΣΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΑ ΥΠΟΜΕΝΟΥ.ΕΓΚΑΘΙΣΤΩ ΤΟ AdbeRdr20_ppc_enu ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΕΠΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΤΑ ΠΟΛΥΤΙΜΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

 

Πήρα και εγώ το διαμαντάκι (το έχω εδώ και 3 ημέρες) και ξεκίνησα να περνάω όλες τις ωραίες εφαρμογές για να το ξεζουμίσω.

 

Παρουσιάζεται όμως ένα προβληματάκι.

 

Για κάποιο λόγο αφού κάποια εικονίδια στην έναρξη φαίνονται αλλοιωμένα (περίπου όπως θα ήταν στα windows με 16 χρώματα). Δεν το έχουν όλα, φαντάζομαι ότι το πρόβλημα προήλθε από την εγκατάσταση κάποιου προγραμματος.

 

Έχει κανείς ιδέα ποιο πρόγραμμα μπορεί να ευθύνεται, γιατί έχω κάνει κανα 30 προγράμματα εγκατάσταση και θα πάρει κανα δύωρο να τα ξαναεγκαταστήσω και ρυθμίσω από την αρχή.

 

Μετά από λίγο ψάξιμο ανακάλυψα ότι διορθώνεται.

 

Μάλλον το πρόβλημα είναι στο Touch flo 3d γιατί όταν το απενεργοποιώ από το "Σήμερα" και κλείνει τα εικονίδια επανέρχονται. Όταν το ξαναεπανέφερα, απλά τα εικονίδια εμφανίζονται κανονικά.

 

Οπότε λοιπόν απενεργοποίηση και ξανά ενεργοποίηση του TF3D.

Link to comment
Share on other sites

για το Pro ήμουν αποφασισμένος ήδη

 

Aν θυμάμαι καλά τα πρώτα κομμάτια που ειχε φέρει ήτανε grey imports!

Είχε βγάλει και σχετική ανακοίνωση η ΗΤC!

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

για το Pro ήμουν αποφασισμένος ήδη

 

Είναι τετράπαχο.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να προσφέρει το keyboard σε ενα ppc? Ποιος εχει την διάθεση να γραψει ενα κειμενο word σε οθονη 2,8? Ταλαιπωρία.

s100-Artemis-Cruise-Diamond

HTC-Touch-Diamond.jpg.bc5fa35baa0b6f97517a6b8f6b247b68.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν θυμάμαι καλά τα πρώτα κομμάτια που ειχε φέρει ήτανε grey imports!

Είχε βγάλει και σχετική ανακοίνωση η ΗΤC!

 

ακριβώς - γι'αυτό και οι ερωτήσεις μου

 

βέβαια τώρα τους κάνω άμεση ερώτηση στο forum της expansys, συν αναφέρει "EU" στον τίτλο του Pro, οπότε δεν τους παίρνει να μας παραμυθιάσουν

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...