Jump to content

[Επίσημο] HTC Touch Diamond (P3700)


manos the greek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

υπάρχει και είναι μεγάλη φόλα

 

λυπάμαι που το λέω, αν δεν το έχετε καταλάβει η garmin δεν είναι ότι ήταν παλιά - οι χάρτες Ελλάδας είναι αίσχος, ούτε καν τσιπάκια δικά της δεν φτιάχνει πια

 

υπάρχει λόγος που δεν το έχει πολύς κόσμος

 

βάλε destinator7 και τέλος

 

βάλε και iGO8 έτσι για να το βλέπεις (και να βλέπεις πως θα έπρεπε να είναι το destinator)

 

αν θες κάτι διαφορετικό από road router, τότε μπορεί να σου αρέσει/χρειαστεί και:

 

- oziexplorerce (πχ. αν ανεβαίνεις στα βουνά και κάνεις πεζοπορίες)

- gps tuner (για όλες τις ανάγκες μέτρησης κλπ.)

- google maps (επειδή είναι ψαρωτικό και από τις λίγες λύσεις που βλέπεις δορυφορικές φωτό)

 

όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες (και το garmin μαζί)

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και είναι μεγάλη φόλα

 

λυπάμαι που το λέω, αν δεν το έχετε καταλάβει η garmin δεν είναι ότι ήταν παλιά - οι χάρτες Ελλάδας είναι αίσχος, ούτε καν τσιπάκια δικά της δεν φτιάχνει πια

 

υπάρχει λόγος που δεν το έχει πολύς κόσμος

 

βάλε destinator7 και τέλος

 

βάλε και iGO8 έτσι για να το βλέπεις (και να βλέπεις πως θα έπρεπε να είναι το destinator)

 

αν θες κάτι διαφορετικό από road router, τότε μπορεί να σου αρέσει/χρειαστεί και:

 

- oziexplorerce (πχ. αν ανεβαίνεις στα βουνά και κάνεις πεζοπορίες)

- gps tuner (για όλες τις ανάγκες μέτρησης κλπ.)

- google maps (επειδή είναι ψαρωτικό και από τις λίγες λύσεις που βλέπεις δορυφορικές φωτό)

 

όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες (και το garmin μαζί)

 

Se para polles diadromes pou ekana ektos attikhs me igo 8 htan polu kalhtero apo to destinator....

Link to comment
Share on other sites

E, λοιπον, μου κανει φοβερη εντυπωση το ποσα γνωριζετε ολοι σας.... Με κανει να αισθανομαι τελειως αδαης (που ειμαι δηλαδη). Σιγα σιγα.....

Δυο ερωτησουλες:

 

α) Συχνα βλεπω στο μενου του Diamond να αναφερεται σε δυο μνημες Internal memory και κυρια μνημη (ή κατι τετοιο...). Εχει δυο μνημες? Εγω αποθηκευω τις φωτογραφιες μου (εχω τρελα με αυτες) στο My documents και My pictures. Που αποθηκευονται? Στη μνημη των 4gb?

 

β) Καθε φορα που κανω μια κληση, στο ξεκινημα της η οθονη σβηνει. Και μετα πρεπει να πατησω καποιο κουμπι για να επανελθει. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Υπαρχει καποια ρυθμιση σχετικη?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

για αθηνα και γενικα λεκανοπεδιο ο igo8 τι λεει?

 

 

Douleuw to igo 8 edw kai peripou 4 mhnes...me ola ta update kai patch kata kairous...einai fovero apo thema eikonas kai genika grafikon alla merikes fores se paei apo dromous pou tha theorouse oti einai lathos....

 

mesa sthn attikh einai pollh kalo kai eidika meta ton teleutaio xarth pou vgalane ...einai polu kalo kai exoun diorthosh polla lathh apo tou prohgoumenous xartes...

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και είναι μεγάλη φόλα

 

λυπάμαι που το λέω, αν δεν το έχετε καταλάβει η garmin δεν είναι ότι ήταν παλιά - οι χάρτες Ελλάδας είναι αίσχος, ούτε καν τσιπάκια δικά της δεν φτιάχνει πια

 

υπάρχει λόγος που δεν το έχει πολύς κόσμος

 

βάλε destinator7 και τέλος

 

βάλε και iGO8 έτσι για να το βλέπεις (και να βλέπεις πως θα έπρεπε να είναι το destinator)

 

αν θες κάτι διαφορετικό από road router, τότε μπορεί να σου αρέσει/χρειαστεί και:

 

- oziexplorerce (πχ. αν ανεβαίνεις στα βουνά και κάνεις πεζοπορίες)

- gps tuner (για όλες τις ανάγκες μέτρησης κλπ.)

- google maps (επειδή είναι ψαρωτικό και από τις λίγες λύσεις που βλέπεις δορυφορικές φωτό)

 

όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες (και το garmin μαζί)

 

φιλε μου εχω το destinator στον υπολογιστη αλλα δεν μπορω να το εγκαταστησω στο τηλ.εχω πμ αν μπορεις να βοηθησεις πως το εγκαθιστω

Link to comment
Share on other sites

Se para polles diadromes pou ekana ektos attikhs me igo 8 htan polu kalhtero apo to destinator....

 

θα σου πω τρια πράγματα:

 

- το σπίτι μου, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ, το βγάζει καμιά 300αριά μέτρα πιο πέρα από ότι είναι (και από όπου το δείχνει το destinator) και με ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΤΚ

 

- σπίτι συνεργάτη μου το έχει με λάθος όνομα οδού και μάλιστα όνομα που όπως μου είπε αυτός, ΠΟΤΕ δεν είχε ο δρόμος... μάλιστα το ίδιο λάθος κάνουν πολλοί on-line χάρτες, εκτός του driveme που όπως το destinator έχει χάρτες της NGi

 

- (για να πούμε για επαρχία) σπίτι φίλων στην Ξάνθη (μέσα στην πόλη), το iGO8 δεν τον έχει καν να υπάρχει μετά από ένα σημείο (και αυτό το σημείο είναι και που μένουν), ενώ το destinator τουλάχιστον στα τελευταία 2 updates τον έχει κανονικά

 

αν εγώ ένας και μοναδικός χρήστης και με 3 απλές δοκιμές, βρήκα 3 λάθη (δηλ. αν ψάξω παραπάνω τι θα βρω), τότε ένας που βασίζεται στους χάρτες του τι θα κάνει;

 

τέλειο το iGO8, αλλά ποιος να βασιστεί επάνω του;

 

εγώ γιατί το έχω;

- για εκτός Ελλάδας

- για να μου βγάζει "τα χοντρά", με άλλα λόγια αν έχω να πάω Αθήνα - Ιωάννινα, να με πάει ωραία και καλά με τους γνωστούς κεντρικούς δρόμους και μόλις φτάσω στην πόλη, βγάζει την δουλειά το destinator

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχω το destinator στον υπολογιστη αλλα δεν μπορω να το εγκαταστησω στο τηλ.εχω πμ αν μπορεις να βοηθησεις πως το εγκαθιστω

 

δύσκολο να σε βοηθήσω εγώ online

 

το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν εκδόσεις που απλά κάνεις copy όλο το folder στην storage card σου (ουψ... diamond, σβήσε το "card"), βάζεις και ένα shortcut στα start menu items και είσαι οκ

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω τρια πράγματα:

 

- το σπίτι μου, ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΠΕΙΡΑΙΑ, το βγάζει καμιά 300αριά μέτρα πιο πέρα από ότι είναι (και από όπου το δείχνει το destinator) και με ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΧΕΤΟ ΤΚ

 

- σπίτι συνεργάτη μου το έχει με λάθος όνομα οδού και μάλιστα όνομα που όπως μου είπε αυτός, ΠΟΤΕ δεν είχε ο δρόμος... μάλιστα το ίδιο λάθος κάνουν πολλοί on-line χάρτες, εκτός του driveme που όπως το destinator έχει χάρτες της NGi

 

- (για να πούμε για επαρχία) σπίτι φίλων στην Ξάνθη (μέσα στην πόλη), το iGO8 δεν τον έχει καν να υπάρχει μετά από ένα σημείο (και αυτό το σημείο είναι και που μένουν), ενώ το destinator τουλάχιστον στα τελευταία 2 updates τον έχει κανονικά

 

αν εγώ ένας και μοναδικός χρήστης και με 3 απλές δοκιμές, βρήκα 3 λάθη (δηλ. αν ψάξω παραπάνω τι θα βρω), τότε ένας που βασίζεται στους χάρτες του τι θα κάνει;

 

τέλειο το iGO8, αλλά ποιος να βασιστεί επάνω του;

 

εγώ γιατί το έχω;

- για εκτός Ελλάδας

- για να μου βγάζει "τα χοντρά", με άλλα λόγια αν έχω να πάω Αθήνα - Ιωάννινα, να με πάει ωραία και καλά με τους γνωστούς κεντρικούς δρόμους και μόλις φτάσω στην πόλη, βγάζει την δουλειά το destinator

 

Auto pou mou les den mou leei tipota...kai to destinator 7 me ton kainourgio xarth to exwxiko ths ginekas mou sthn xalkida den to exei kan ,sto xarth to dromo....dixnei mia asprila kai to igo 8 exei mexri kai thn aulh tou spitiou....ti na leme twra ..

 

opios thelei mporei na to dwkimasei kai as vgalei monos tou sumperasmata.

Link to comment
Share on other sites

ποιος ειναι ο τελευταιος χαρτης και ποια εκδοση του igo8 να βαλλω χχχχ

 

To kaonourgio igo 8 einai to igo 8 8.0.041506

 

kai xarths einai o 2008.01.080513...

 

an kai nomizw oti exei vgei kai pio kainourgios alla den ton exw katevasei akoma.

Link to comment
Share on other sites

Auto pou mou les den mou leei tipota...kai to destinator 7 me ton kainourgio xarth to exwxiko ths ginekas mou sthn xalkida den to exei kan ,sto xarth to dromo....dixnei mia asprila kai to igo 8 exei mexri kai thn aulh tou spitiou....ti na leme twra ..

 

opios thelei mporei na to dwkimasei kai as vgalei monos tou sumperasmata.

 

συμφωνώ όποιος θέλει και μπορεί ας δοκιμάσει

συζητάμε τώρα τα αυτονόητα, ίσως πέτυχες την μια φορά που ο χάρτης του iGO8 πάει καλά

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιο προγραμμα (εκτος του spbgprsmonitor) για να βλεπουμε ποσα kb εγραψε οταν σερφαραμε;
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και είναι μεγάλη φόλα

 

λυπάμαι που το λέω, αν δεν το έχετε καταλάβει η garmin δεν είναι ότι ήταν παλιά - οι χάρτες Ελλάδας είναι αίσχος, ούτε καν τσιπάκια δικά της δεν φτιάχνει πια

 

 

Και γω λυπαμαι πως θα πρεπει να σε πληροφορησω πως οι χαρτες της Garmin παιζει να ειναι και πληρεστεροι της NGi, και απο εκει και περα το client ειναι μετριο απο επιλογες, ομως VGA και σταθερο. Ιt does the job!

 

Δεν με ενδιαφερει το ονομα της Garmin παρα μονο η αποτελεσματικοτητα!

 

@ Thanos26: 4.20.50w απο το site της Garmin. Ο χαρτης ειναι ο ιδιος ασχετως πλατφορμας... Οπως εμπαινε και λειτουργουσε στο P1, το ιδιο ισχυει και στα winmob.

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

μπα δεν νομίζω ότι παίζει να είναι καλύτερος - τέλος πάντων ο καθείς μας την άποψη του

 

η garmin έχει πολύ καλούς ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟΥΣ χάρτες, ενώ έχω και έναν πολύ καλό ναυτικό (ναυάγια, ύφαλοι, βυθομετρικά κλπ.) - αλλά μέχρι εκεί

---

NLS

ilogic.gr

Link to comment
Share on other sites

εδω και 1 εβδομαδα δεν κατεβαζει τα δεδομενα καιρου:mad:τα κατεβασε μια φορα και μετα τελος!μου εχει σπασει τα νευρα!
only Apple
Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις εαν το diamond εχει καποιο στοιχειώδη μετρητη δεδομενων gprs/3g?

Ρωταω επειδη εχει τυχει να πεσει στα χερια μου ηδη δαιμονισμένο diamond που καθε τοσο κανει μονο του συνδεση στο gprs.

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις εαν το diamond εχει καποιο στοιχειώδη μετρητη δεδομενων gprs/3g?

Ρωταω επειδη εχει τυχει να πεσει στα χερια μου ηδη δαιμονισμένο diamond που καθε τοσο κανει μονο του συνδεση στο gprs.

 

2-3 σελίδες πισω κατεβασε το nodata για να μην γινει κανα λαθος και χρεωθεις. Μετρητη δεδομένων με μια ματια δεν ειδα να υπαρχει... θα ξαναδω. Καλου κακου ομως Spb GPRS monitor ;)

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

παιδια υπαρχουν πουθενα video codecs για το διαμαντι γιατι τα mpg2 δεν τα παιζει το δικο μου

 

Core Player βαλε και θα εισαι κομπλε :)

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

το διαμάντι το έχει κάνει κανείς παραγγελιά από ebay;;

κ αν ναι μπορεί να δώσει λινκ;

 

γενικά πια είναι η πιο οικονομική λύση στο νετ;

 

 

ευχαριστώ!!

Σημείωση: Η εικόνα που θα επιχειρήσετε να «ανεβάσετε» δεν θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 420 x 150 pixels και δεν θα πρέπει να υπερβαίνει τα 16,3 KB.
Link to comment
Share on other sites

Να επανελθω με τις ερωτησεις μου και να προσθεσω ακομα μια:

 

α) Συχνα βλεπω στο μενου του Diamond να αναφερεται σε δυο μνημες Internal memory και κυρια μνημη (ή κατι τετοιο...). Εχει δυο μνημες? Εγω αποθηκευω τις φωτογραφιες μου (εχω τρελα με αυτες) στο My documents και My pictures. Που αποθηκευονται? Στη μνημη των 4gb?

 

β) Καθε φορα που κανω μια κληση, στο ξεκινημα της η οθονη σβηνει. Και μετα πρεπει να πατησω καποιο κουμπι για να επανελθει. Ειναι φυσιολογικο αυτο? Υπαρχει καποια ρυθμιση σχετικη?

 

γ) Οταν μπαινω στον καιρο -απο το κεντρικο μενου- αυτο συνδεεται με το vodafone live (αν και αυριο μεθαυριο θα περασω στην Cosmote). Στο ipod Touch που εχω, τα δεδομενα καιρου ερχονται απο την αντιστοιχη υπηρεσια του yahoo, αν δεν κανω λαθος. Υπαρχει τροπος να εμποδισω κατι τετοιο? Προχτες ειχε συνδεθει για 45' και δεν ειχα παρει χαμπαρι.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...