Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια πιστωτική κάρτα της Eurobank με επιστροφή χωρίς ετήσια επιβάρυνση? Εκτός της yes που την έχω ήδη και δεν με βολεύει και αυτή που μειώνει τον λογαριασμό της cosmote γιατί δεν έχω cosmote. Ευχαριστώ

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

όλες οι κάρτες της Eurobank δηλαδή και οι χρεωστικές μετέχουν στο πρόγραμμα επιστροφή. Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εαν δηλώσω απώλεια της κάρτας, σου βγάζουν πλέον καινούργια ;
Στους ποιο πόλους πλέον ναι, τώρα εξαρτάται τι κάρτα έχεις η μάλλον από πότε την έχεις.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο είναι υπερβολικό μέχρι άκυρο , Δεν αναφέρει σε πια τράπεζα συνέβη . Εμένα μια χαρά μου το αλλάξανε στην Eurobank και στην Εθνική

Έχεις πάντα το δικαίωμα να καταθέσεις το 500άρικο δωρεάν και στην συνέχεια να κάνεις ανάληψη , αν και τα C.C θα σε καθυστερήσουν. Η άποψη μου είναι ότι ο τσάμπας πέθανε. Κανείς δεν δουλεύει τσάμπα, Δεν καταλαβαίνω γιατί ό άλλος είναι υποχρεωμένος να σου κάνει αλλαγή στα χρήματα σου . Με καλή θέληση το κάνουν απλά .

Πάντως στο ΤΤ που ρώτησα χτες μου είπε ότι όντως υπάρχει προμήθεια αν θες να το χαλάσεις. Αλλιώς το καταθέτεις στον λογαριασμό σου και το παίρνεις σε δύο δόσεις.

Το μεμπτό της ιστορίας είναι πως δεν μιλάμε για συνάλλαγμα αλλά για ένα, προς το παρόν, νόμιμο χαρτονόμισμα του επίσημου νομίσματος της χώρας. Δηλαδή με την ίδια λογική γιατί να μην το κάνουν αν πας πχ να χαλάσεις ένα 50άρικο.

Link to comment
Share on other sites

Στους ποιο πόλους πλέον ναι, τώρα εξαρτάται τι κάρτα έχεις η μάλλον από πότε την έχεις.

 

Γνωρίζεις για την alpha χρεωστική enter εαν γίνεται;

Είναι απ'τα τέλη του 15'

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις για την alpha χρεωστική enter εαν γίνεται;

Είναι απ'τα τέλη του 15'

Για alpha όχι δεν ξέρω, εθνική πάντως από το 15 τέλος που είχα την maestro μου την αλλάξαν σε master card.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο ΤΤ που ρώτησα χτες μου είπε ότι όντως υπάρχει προμήθεια αν θες να το χαλάσεις. Αλλιώς το καταθέτεις στον λογαριασμό σου και το παίρνεις σε δύο δόσεις.

Το μεμπτό της ιστορίας είναι πως δεν μιλάμε για συνάλλαγμα αλλά για ένα, προς το παρόν, νόμιμο χαρτονόμισμα του επίσημου νομίσματος της χώρας. Δηλαδή με την ίδια λογική γιατί να μην το κάνουν αν πας πχ να χαλάσεις ένα 50άρικο.

 

επίσης φαντάζομαι αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι μπορείς να ζητήσεις να καταθέσεις 50 ευρώ, και να δώσεις 500 οπότε θα αναγκαστούν να σου δώσουν ρέστα....

 

Τώρα βλέπω το τιμολόγιο της eurobank

Ανταλλαγή χαρτονομισμάτων με χαρτονομίσματα διαφορετικής αξίας : 0,15% minimum 5 ευρώ max 200

Ανταλλαγή κερμάτων με χαρτονομίσματα : 1% minimum 5 ευρώ max 200

Ανταλλαγή χαρτονομισμάτων με κέρματα 0,5% minimum 5 ευρώ max 200

 

http://www.eurobank.gr/Uploads/pdf/Timologio_Stand_Elliniko.pdf?mid=1031&lang=gr σελιδα 5 λοιπές εργασίες

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες χρεώνουν και τον αέρα που αναπνέεις μέσα τους.. Προχθές έκανα μια μεταφορά από Εθνική σε Πειραιώς και βάζοντας "έξοδα από κοινού", η Εθνική πήρε 1€ και η Πειραιώς 4€!! Την επόμενη φορά έβαλα "έξοδα εντολεα" και η Εθνική κράτησε 2€..
Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες χρεώνουν και τον αέρα που αναπνέεις μέσα τους.. Προχθές έκανα μια μεταφορά από Εθνική σε Πειραιώς και βάζοντας "έξοδα από κοινού", η Εθνική πήρε 1€ και η Πειραιώς 4€!! Την επόμενη φορά έβαλα "έξοδα εντολεα" και η Εθνική κράτησε 2€..

Ακριβώς.. Δεν φτάνει που έχουν τα μαύρα τους τα χάλια, που τις έχουμε χρυσό πληρώσει, που δίνουν επιτόκια λες και πρόκειται για τράπεζα Ελβετίας έχουν και υπέρογκες χρεώσεις σε οτιδήποτε!

 

Δυστυχώς όπως και σε πολλά άλλα έχουμε τις τράπεζες που μας αξίζουν..

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία: Σήμερα μου είπαν στην Alpha ότι εάν κάποιος χρησιμοποιεί την εφαρμογή για πρόσθετο κωδικό ασφαλείας, πρέπει να ξαναπληρώσει το 8ευρω εάν αλλάξει τηλέφωνο, ώστε να την ξαναεγκαταστήσει στο νέο. Είναι δυνατόν, ή απλά δεν ήταν καλά πληροφορημένη η υπάλληλος?

το εχω κανει παρα πολλες φορες και εχω πληρωσει μονο την 1η φορα

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία: Σήμερα μου είπαν στην Alpha ότι εάν κάποιος χρησιμοποιεί την εφαρμογή για πρόσθετο κωδικό ασφαλείας, πρέπει να ξαναπληρώσει το 8ευρω εάν αλλάξει τηλέφωνο, ώστε να την ξαναεγκαταστήσει στο νέο. Είναι δυνατόν, ή απλά δεν ήταν καλά πληροφορημένη η υπάλληλος?

 

Να πας σε αυτον που στο ειπε και να του πεις να σοβαρευτει και να κατσει να ξεστραβωθει για ορισμενα θεματα γιατι εκθετει και τον εαυτο του και την τραπεζα για την οποια εργαζεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι τράπεζες χρεώνουν και τον αέρα που αναπνέεις μέσα τους.. Προχθές έκανα μια μεταφορά από Εθνική σε Πειραιώς και βάζοντας "έξοδα από κοινού", η Εθνική πήρε 1€ και η Πειραιώς 4€!! Την επόμενη φορά έβαλα "έξοδα εντολεα" και η Εθνική κράτησε 2€..
Αν το σκεφτείς λογικό είναι να σε χρεώνουν από αυτά ζουν οι τράπεζες το θέμα είναι να υπάρχει η χρήμα για να πληρώνουμε. Τρελές χρεώσεις να μην έχουν όπως 0,14euro ενημερώσεις βιβλιαρίου εθνική.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Αν το σκεφτείς λογικό είναι να σε χρεώνουν από αυτά ζουν οι τράπεζες το θέμα είναι να υπάρχει η χρήμα για να πληρώνουμε. Τρελές χρεώσεις να μην έχουν όπως 0,14euro ενημερώσεις βιβλιαρίου εθνική.

 

Απλά πιστεύω κι εγώ ότι οι χρεώσεις θα έπρεπε να είναι πιο λογικές - δεν μπορεί δηλαδή να κοστίζει λιγότερο να στείλεις έμβασμα στο εξωτερικό παρά μεταξύ Ελληνικών τραπεζών - πάντα μέσω web banking, για να μην απασχολείς και τους ταμίες τους. Δεν μπορεί να σε χρεώνει για την αποστολή ηλεκτρονικού statement/κινήσεων, που γίνεται αυτόματα. Δε μπορεί να σε χρεώνει για τη χρήση του ΔΙΑΣ ό,τι θέλει η κάθε τράπεζα και μάλιστα να κοστίζει όσο ένα έμβασμα στο εξωτερικό.

 

Και οι τράπεζες στο εξωτερικό μια χαρά ζουν, και μάλιστα προσφέρουν περισσότερες υπηρεσίες, με λιγότερη γραφειοκρατία (μήπως για αυτό έχουν και χαμηλότερο κόστος?) και διευρυμένο ωράριο λειτουργίας.

 

Είπαμε ότι αναγκαζόμαστε να δεχόμαστε τις υπερβολικές χρεώσεις τους, ειδικά για ηλεκτρονικές υπηρεσίες, αλλά όχι να τους δικαιολογούμε κιόλας! :X

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

εδω σε χρεωνει η πειραιως πεντε ευρω για εκδοση κωδικων για το web.

 

Παντως η μεγαλυτερη μπαζα γινεται στις προπληρωμενες που ο κοσμος δεν εχει αντιληφθει οτι μπορει να κανει την ιδια δουλεια με μια χρεωστικη. Τρελες προμηθειες

Link to comment
Share on other sites

εδω σε χρεωνει η πειραιως πεντε ευρω για εκδοση κωδικων για το web.

 

Παντως η μεγαλυτερη μπαζα γινεται στις προπληρωμενες που ο κοσμος δεν εχει αντιληφθει οτι μπορει να κανει την ιδια δουλεια με μια χρεωστικη. Τρελες προμηθειες

Ανεκαθεν οι τραπεζες βασιζοντουσαν στους ανενημερωτους πελατες. Γιατι πως αλλιως μπορεις να χαρακτηρισεις καποιον που εκανε αναληψη μετρητων απο πιστωτικη και πληρωνε επιτοκιο 20 και 22%?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απλά πιστεύω κι εγώ ότι οι χρεώσεις θα έπρεπε να είναι πιο λογικές - δεν μπορεί δηλαδή να κοστίζει λιγότερο να στείλεις έμβασμα στο εξωτερικό παρά μεταξύ Ελληνικών τραπεζών - πάντα μέσω web banking, για να μην απασχολείς και τους ταμίες τους. Δεν μπορεί να σε χρεώνει για την αποστολή ηλεκτρονικού statement/κινήσεων, που γίνεται αυτόματα. Δε μπορεί να σε χρεώνει για τη χρήση του ΔΙΑΣ ό,τι θέλει η κάθε τράπεζα και μάλιστα να κοστίζει όσο ένα έμβασμα στο εξωτερικό.

 

Και οι τράπεζες στο εξωτερικό μια χαρά ζουν, και μάλιστα προσφέρουν περισσότερες υπηρεσίες, με λιγότερη γραφειοκρατία (μήπως για αυτό έχουν και χαμηλότερο κόστος?) και διευρυμένο ωράριο λειτουργίας.

 

Είπαμε ότι αναγκαζόμαστε να δεχόμαστε τις υπερβολικές χρεώσεις τους, ειδικά για ηλεκτρονικές υπηρεσίες, αλλά όχι να τους δικαιολογούμε κιόλας! :X

 

εδω σε χρεωνει η πειραιως πεντε ευρω για εκδοση κωδικων για το web.

 

Παντως η μεγαλυτερη μπαζα γινεται στις προπληρωμενες που ο κοσμος δεν εχει αντιληφθει οτι μπορει να κανει την ιδια δουλεια με μια χρεωστικη. Τρελες προμηθειες

 

Ανεκαθεν οι τραπεζες βασιζοντουσαν στους ανενημερωτους πελατες. Γιατι πως αλλιως μπορεις να χαρακτηρισεις καποιον που εκανε αναληψη μετρητων απο πιστωτικη και πληρωνε επιτοκιο 20 και 22%?
Εντάξει οι χρεώσεις είναι λίγο για τρέλα αλλά στην Ελλάδα ζούμε, ας μην ξεχνάμε ότι από το δάνεια δεν βγάζουν πλέον κέρδη άρα από αλλού θα προσπαθήσουν να βγάλουν κέρδη. Τώρα τα υπολείπα είναι Ελληνικές πρωτοτυπίες που απλά δεν υπάρχουν πουθένα.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

όλες οι κάρτες της Eurobank δηλαδή και οι χρεωστικές μετέχουν στο πρόγραμμα επιστροφή.

Οι περισσότερες. Όχι όλες. Η Attica MasterCard της Eurobank δεν συμμετέχει στο πρόγραμμα

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία: Σήμερα μου είπαν στην Alpha ότι εάν κάποιος χρησιμοποιεί την εφαρμογή για πρόσθετο κωδικό ασφαλείας, πρέπει να ξαναπληρώσει το 8ευρω εάν αλλάξει τηλέφωνο, ώστε να την ξαναεγκαταστήσει στο νέο. Είναι δυνατόν, ή απλά δεν ήταν καλά πληροφορημένη η υπάλληλος?

το εχω κανει παρα πολλες φορες και εχω πληρωσει μονο την 1η φορα

Να πας σε αυτον που στο ειπε και να του πεις να σοβαρευτει και να κατσει να ξεστραβωθει για ορισμενα θεματα γιατι εκθετει και τον εαυτο του και την τραπεζα για την οποια εργαζεται

 

Έχω ζητήσει 2 φορές αλλαγή από τότε που το έκανα και δε με χρέωσαν.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

H attica MasterCard δεν μετέχει στο πρόγραμμα επιστροφή αλλά δίνει 2% επιστροφή σε κάθε αγορά . Λογικό

 

" Αποκτήστε τη και επωφεληθείτε από τα μοναδικά προνόμια που σας προσφέρει:

13% επιστροφή από τις αγορές σας εντός πολυκαταστημάτων attica (για τις περιόδους εκπτώσεων, το αντίστοιχο ποσοστό είναι 4%)

2% επιστροφή από τις αγορές σας σε όλες τις υπόλοιπες επιχειρήσεις με το σήμα MasterCard στην Ελλάδα ή το εξωτερικό "

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

H attica MasterCard δεν μετέχει στο πρόγραμμα επιστροφή αλλά δίνει 2% επιστροφή σε κάθε αγορά . Λογικό

 

" Αποκτήστε τη και επωφεληθείτε από τα μοναδικά προνόμια που σας προσφέρει:

13% επιστροφή από τις αγορές σας εντός πολυκαταστημάτων attica (για τις περιόδους εκπτώσεων, το αντίστοιχο ποσοστό είναι 4%)

2% επιστροφή από τις αγορές σας σε όλες τις υπόλοιπες επιχειρήσεις με το σήμα MasterCard στην Ελλάδα ή το εξωτερικό "

Και άλλες κάρτες της Eurobank (πχ cosmote), δίνουν έκπτωση για κάθε αγορά, αλλά συμμετέχουν και στο πρόγραμμα επιστροφή. Συνεπώς δεν υπάρχει λογική. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα άλλη μια φορά, να ρωτήσω κάτι ακόμα.

Χθες εγκρίθηκε το refund μου απ'το paypal, το ένα μέρος που το είχα στο balance του paypal μπήκε κανονικά αλλά το μέρος που το είχα στην χρεωστική όχι ακόμα. Σήμερα δήλωσα όμως απώλεια της χρεωστικής και μου είπαν θα μου στείλουν καινούργια σε 4-5 εργάσιμες. Η ερώτηση μου είναι, το refund τώρα δεν θα μπει καθόλου ή θα πάει στον λογαριασμό μιας και η κάρτα είναι συνδεδεμένη με αυτόν ως χρεωστική;

 

Αν μπορεί κάποιος μιά βοήθεια γιατί είναι σχετικά μεγάλο το ποσό και δεν λέει να το χάσω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα άλλη μια φορά, να ρωτήσω κάτι ακόμα.

Χθες εγκρίθηκε το refund μου απ'το paypal, το ένα μέρος που το είχα στο balance του paypal μπήκε κανονικά αλλά το μέρος που το είχα στην χρεωστική όχι ακόμα. Σήμερα δήλωσα όμως απώλεια της χρεωστικής και μου είπαν θα μου στείλουν καινούργια σε 4-5 εργάσιμες. Η ερώτηση μου είναι, το refund τώρα δεν θα μπει καθόλου ή θα πάει στον λογαριασμό μιας και η κάρτα είναι συνδεδεμένη με αυτόν ως χρεωστική;

 

Αν μπορεί κάποιος μιά βοήθεια γιατί είναι σχετικά μεγάλο το ποσό και δεν λέει να το χάσω.

 

Το refund θα παει στην καρτα που εχασες, μετα λοιπον 5-6 μερες θα παρεις την τραπεζα τλφ και θα στο μεταφέρουν αυτοι στην νεα σου καρτα

Link to comment
Share on other sites

Το refund θα παει στην καρτα που εχασες, μετα λοιπον 5-6 μερες θα παρεις την τραπεζα τλφ και θα στο μεταφέρουν αυτοι στην νεα σου καρτα

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση, άρα δεν πάει κατευθείαν στον λογαριασμό σίγουρα; ( είναι κι αυτός συνδεδεμένος στο paypal απλά ενημερωτικά μπας και παίζει ρόλο )

Τα λεφτά σίγουρα δεν χάνονται ε;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση, άρα δεν πάει κατευθείαν στον λογαριασμό σίγουρα; ( είναι κι αυτός συνδεδεμένος στο paypal απλά ενημερωτικά μπας και παίζει ρόλο )

Τα λεφτά σίγουρα δεν χάνονται ε;

 

φυσικά και δεν χάνονται. :) Dont worry, απλά υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...