Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Πας ρυθμίσεις ασφαλείας και κάνεις ενεργοποίηση αποστολής κωδικών μιάς χρήσης με SMS στο κινητό σου :)

Έχω την εντύπωση ότι οι κωδικοί πρέπει να ενεργοποιηθουν τηλεφωνικά (ενδεχομένως και σε καταστημα)

Σε εμένα τουλάχιστον έτσι έγινε..

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν έχει ανακοινωθεί κάτι διαφορετικό, θα ισχύει ότι ισχύει τη τελευταία βδομάδα.

 

Ε νομιζω αυτην την εβδομαδα θα δειξει που παμε.Αν δεν υπαρξει συμφωνια κατι... νομιζω οτι μεχρι το τελος της εβδομαδας οι τραπεζες δεν θα μπορουν να δινουν πλεον τιποτα.Μακαρι να γινει κατι να αποφυγουμε τα χειροτερα.

Link to comment
Share on other sites

Με τα νέα δεδομένα εξακολουθούμε να μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις κάρτες για συναλλαγές στο εσωτερικό αλλά όχι στο εξωτερικό; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Με τα νέα δεδομένα εξακολουθούμε να μπορούμε να χρησιμοποιούμε τις κάρτες για συναλλαγές στο εσωτερικό αλλά όχι στο εξωτερικό; :confused:

 

Ναι. Δεν υπάρχει προς το παρόν κάτι νεώτερο

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω λίγες σκέψεις για το τι ισχύει για τις τραπεζικές καταθέσεις και για τις θυρίδες. Με το άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού ο καταθέτης συνάπτει σύμβαση ανώμαλης παρακαταθήκης με την τράπεζα, μεταβιβάζοντας την κυριότητα των κινητών πραγμάτων του, στην περίπτωση μας τα μετρητά, στην κυριότητα της τράπεζας και κρατώντας για λογαριασμό του, την ενοχική αξίωση κατά της τράπεζας να τα ζητήσει οποτεδήποτε θελήσει αν δεν έχει συμφωνηθεί κάτι διαφορετικό. Οι τραπεζικές καταθέσεις λοιπόν είναι μέρος του ενεργητικού των τραπεζών και οι τράπεζες υποχρεούνται να τις φυλάνε, εξου και ονομάζονται οι τράπεζες θεματοφύλακες των τραπεζικών καταθέσεων και οι καταθέτες ονομάζονται παρακαταθέτες. Σε περίπτωση μη απόδοσης των καταθέσεων από την τράπεζα στον καταθέτη, δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις για τις αδικοπραξίες και βρίσκουν εφαρμογή οι διατάξεις για την αθέτηση της σύμβασης. Να σημειώσω ότι στις τραπεζικές καταθέσεις έχουν εφαρμογή και τα άρθρα του αστικού κώδικα περι δανείου.

 

Τώρα σε περίπτωση πτώχευσης της τράπεζας, έχουμε τα στάδια της πτώχευσης και της εκκαθάρισης και λύσης της τράπεζας. Σε αυτά τα στάδια καλούνται με σειρά προτεραιότητας οι δανειστές της τράπεζας, ξεκινώντας από τους ενέγγυους πιστωτές, μέσω του εκκαθαριστή να καλύψουν μέρος των δανείων τους, αποκτώντας στην κυριότητα τους, οτιδήποτε ανήκει στην τράπεζα, από πάγια στοιχεία, ακίνητα, δάνεια τράπεζας σε τρίτους μέχρι και τέλος...τραπεζικές καταθέσεις, που όπως είπαμε ανήκουν στην κυριότητα της τράπεζας εκτός του περιεχομένου των τραπεζικών θυρίδων που όπως θα πούμε παρακάτω δεν ανήκουν στην κυριότητα της τράπεζας και δεν μπορούν να κατασχεθούν και να εκποιηθούν προς όφελος των δανειστών των τραπεζών, προστατεύονται δε από το γενικό απόρρητο και όχι από το ειδικό απόρρητο που ισχύει για τις τραπεζικές καταθέσεις. Αν τώρα δεν υπάρχει κάποιος να εγγυηθεί τις καταθέσεις ή αν το ποσό δεν επαρκεί για να εγγυηθεί το σύνολο των καταθέσεων, όπως καταλαβαίνετε κατάσχονται και αποδίδονται στους δανειστές για να ικανοποιηθούν οι απαιτήσεις τους ή αν θέλει το κράτος να σώσει τις τράπεζες χωρίς να πληρώσει τους δανειστές, ο μόνος τρόπος είναι η αλλαγή νομίσματος, η έξοδος από την ευρωζώνη και τέλος η μετατροπή των καταθέσεων σε εθνικό νόμισμα. Στην περίπτωση μας, όπου οι ελληνικές τράπεζες χρωστούν στην ΕΚΤ, η εγγύηση των τραπεζικών καταθέσεων έρχεται από το ΤΕΚΕ, από το ελληνικό κράτος, και το ποσά που έχει στο ταμείο του δεν ξεπερνούν τα 2 με 3 δις ευρω ενω οι καταθέσεις ανέρχονται στο ποσό των 120 δις ευρω. Απο αρχές του 2016 οι εγγυήσεις των καταθέσεων δεν θα γίνονται από το εκάστοτε κράτος αλλά από την ΕΚΤ.

 

Τώρα επειδή ακούσαμε χθες βράδυ ότι δεν θα έχουν πρόσβαση στις θυρίδες τους οι κύριοι αυτών ή ότι θα έχουν με την επίβλεψη κάποιου τραπεζικού υπαλλήλου ή πόσο μάλιστα ότι σε περίπτωση χρεοκοπίας των τραπεζών θα γίνει κούρεμα των χρημάτων που βρίσκονται στις θυρίδες, θα πρέπει να επισημάνουμε ότι η σύμβαση για τις τραπεζικές θυρίδες είναι μια σύμβαση ομαλής παρακαταθήκης, που η τεράστια διαφορά της από τις τραπεζικές καταθέσεις είναι ότι το περιεχόμενο της θυρίδας, δεν επέρχεται στην κυριότητα των τραπεζών, και σύμφωνα με αποφάσεις ανώτατων δικαστηρίων της χώρας μας, αποτελούν προέκταση της κατοικίας του παρακαταθέτη και ανήκουν στην αποκλειστική κυριότητα των τελευταίων. Η παραβίαση αυτών αποτελεί παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Η πρόσβαση είναι επιτρεπτή μόνο στον παρακαταθέτη και στον πληρεξούσιο του κατά τις εργάσιμες ημέρες και μόνο, και μπορεί να ανοιχθεί με παρουσία εισαγγελέα ή συμβολαιογράφου μόνο αν προκύπτουν ζητήματα φοροδιαφυγής ή άλλων εγκληματικών πράξεων. Δεν ανοίγονται για κανέναν άλλο λόγο, ούτε για λόγους δημοσίου συμφέροντος, ούτε για τίποτα άλλο και δεν ανοίγονται από κανένα άλλο φυσικό πρόσωπο περαν των παραπάνω, πόσο μάλιστα δεν ανοίγονται ενώπιον τρίτων προσώπων πλην των παραπάνω. Είτε τα έχετε στις τσέπες του παντελονιού σας, είτε τα έχετε στα σπίτια σας, είτε στα χωράφια σας, είτε στα αυτοκίνητα σας, οπουδήποτε τελοσπάντων είναι ακριβώς το ίδιο όπως αν τα έχετε στις θυρίδες. Μπορούν να έρθουν να σας κουρέψουν όλα τα κινητά πράγματα που έχετε στο σπίτι σας ;;; Μπορούν δηλαδή να έρθουν και να πουν για να δούμε πόσες λίρες έχεις εσυ...ωραία λοιπόν θέλουμε να σώσουμε τις τράπεζες έλα να στα κουρέψουμε...τι έχεις στο παντελόνι σου;;; ωραία στα κουρεύω και αυτά !!! Θέλω να καταλάβετε επειδή βρίσκονται μέσα στον χώρο των τραπεζών, δεν σημαίνει ότι είναι καταθέσεις και άρα κουρεύονται, δεν σημαίνει ότι είναι προϊόν επένδυσης και άρα κουρεύονται....είναι απλά και ωραία ένα μέρος του σπιτιού σας και τπτ λιγότερο !!! Όποιος λοιπόν λέει ότι στο χειρότερο σενάριο, αυτό της πτώχευσης των τραπεζών, ότι θα ανοιχθούν οι θυρίδες και θα κουρευτούν ή δεν θα μπορούν οι παρακαταθέτες να λάβουν ότι έχουν εκει μέσα παρά μόνο θα μπορούν να λαμβάνουν έγγραφα και δεν ξέρω και γω τι άλλο, είναι εκτός από παντελώς άσχετος και ανενημέρωτος....απλά επικίνδυνος για την δημόσια ζωή και θα πρέπει να απομονωθεί !!!

Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό που έγινε, που ουσιαστικά είναι το να μην έχουμε πρόσβαση σε κάτι που θεωρούσαμε δεδομένο, θεωρώ ότι θα πάρει πάρα πάρα πολύ καιρό για να ξανα-αποταμιεύσει κάποιος χρήματα, έστω και λίγα.

 

Δηλαδή μεταξυ του να μπουν στο σπίτι και να σου τα κλέψουν και του να τα έχεις στην τράπεζα και να μην μπορείς να τα πάρεις, μάλλον το πιο έξυπνο είναι να σπάσεις το κεφάλι σου και να βρεις/φτιάξεις μια ασφαλή κρυψώνα σε ένα δικό σου χώρο για να τα κρύψεις. Το αστείο είναι που μέχρι χθες κοροϊδεύαμε τους ηλικιωμένους που τα παίρνουν και τα κρατάνε σπίτι τους και μπαίνουν και τους ληστεύουν. Τώρα πολλοί θα ένιωθαν άρχοντες αν τα είχαν κρατήσει στο σπίτι τους με όποιο ρίσκο.

 

Δεν αναφέρομαι καθόλου στις εξελίξεις, αναφέρομαι καθαρά στο ποιά θα μπορούσε να είναι η συνέχεια του παραπάνω ποστ. Εφόσον είναι τέτοιες οι συμβάσεις με την τράπεζα, ίσως πρέπει να το ξανασκεφτούμε να τις υπογράψουμε.

Link to comment
Share on other sites

Χτες που δοκίμασα η Εurobank με άφηνε να μεταφέρω λεφτά σε άλλη τράπεζα (εσωτερικού). Σήμερα δεν είναι δυνατή η μεταφορά . Υπερφόρτωση που θα φτιάξει ή νέο μέτρο?
Link to comment
Share on other sites

Χτες που δοκίμασα η Εurobank με άφηνε να μεταφέρω λεφτά σε άλλη τράπεζα (εσωτερικού). Σήμερα δεν είναι δυνατή η μεταφορά . Υπερφόρτωση που θα φτιάξει ή νέο μέτρο?

 

Ακριβώς το ίδιο έχω πάθει και εγώ. Κανείς με επιπλέον πληροφόρηση;

ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό που έγινε, που ουσιαστικά είναι το να μην έχουμε πρόσβαση σε κάτι που θεωρούσαμε δεδομένο, θεωρώ ότι θα πάρει πάρα πάρα πολύ καιρό για να ξανα-αποταμιεύσει κάποιος χρήματα, έστω και λίγα.

 

Δηλαδή μεταξυ του να μπουν στο σπίτι και να σου τα κλέψουν και του να τα έχεις στην τράπεζα και να μην μπορείς να τα πάρεις, μάλλον το πιο έξυπνο είναι να σπάσεις το κεφάλι σου και να βρεις/φτιάξεις μια ασφαλή κρυψώνα σε ένα δικό σου χώρο για να τα κρύψεις. Το αστείο είναι που μέχρι χθες κοροϊδεύαμε τους ηλικιωμένους που τα παίρνουν και τα κρατάνε σπίτι τους και μπαίνουν και τους ληστεύουν. Τώρα πολλοί θα ένιωθαν άρχοντες αν τα είχαν κρατήσει στο σπίτι τους με όποιο ρίσκο.

 

Δεν αναφέρομαι καθόλου στις εξελίξεις, αναφέρομαι καθαρά στο ποιά θα μπορούσε να είναι η συνέχεια του παραπάνω ποστ. Εφόσον είναι τέτοιες οι συμβάσεις με την τράπεζα, ίσως πρέπει να το ξανασκεφτούμε να τις υπογράψουμε.

 

Το πρόβλημα με τα μέτρα περιορισμού των κεφαλαίων είναι ότι ουσιαστικά προκαλούν αυτό που εμποδίζουν. Η αιτία είναι λογική: αν σου πουν ότι δεν μπορείς να τραβήξεις τα λεφτά που έχεις στην τράπεζα, το πρώτο που θα σκεφθείς είναι να τα τραβήξεις. Έτσι και στην Κύπρο, μετά τους περιορισμούς, οι τράπεζες για κανένα χρόνο αιμορραγούσαν χρήματα, μέχρι που σιγά σιγά η κατάσταση κόπασε και άρχισε ξανά η αποταμίευση.

 

Το σύστημα όμως είχε μεγαλύτερες αντοχές από της Ελλάδας γιατί ο περιορισμός μπήκε πριν αρχίσουν οι μεγάλες εκροές. Στην Ελλάδα οι εκροές πήγαιναν σύννεφο, μέχρι που μπήκαν οι ακραίοι περιορισμοί.

 

Ένα ακόμη λόγος ήταν και το μέγεθος των κυπριακών καταθέσεων. Οι καταθέσεις είχαν φτάσει σε μέγιστο σημείο τα 70 δις για μια χώρα 800 χιλιάδων κατοίκων και άντε το πολύ 200 χιλιάδων ξένων καταθετών, ενώ στην Ελλάδα είχαν φτάσει τα 210 δις αν δεν κάνω λάθος. Τριπλάσιες καταθέσεις για δεκαπλάσιο πληθυσμό. Υπήρχε συνεπώς δυνατότητα αντοχής του συστήματος και τα μέτρα όντως περιόρισαν ως ένα βαθμό τις πολύ μαζικές εκροές. Ακόμη και τώρα είναι 40 με 120 (αν όχι πιο κάτω)...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το web banking της Εθνικης Τραπεζας αλλα απο το Σαββατο δεν μπορω να πληρωρω τις πιστωτικες καρτες εκδοσης citibank (mastercard,Diners ).Υπαρχει καποιο προβλημα με την συγκεκριμενη τραπεζα?
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το web banking της Εθνικης Τραπεζας αλλα απο το Σαββατο δεν μπορω να πληρωρω τις πιστωτικες καρτες εκδοσης citibank (mastercard,Diners ).Υπαρχει καποιο προβλημα με την συγκεκριμενη τραπεζα?

Αν και δεν πρέπει να έχει σχέση και δεν θυμάμαι αν ηταν το Σάββατο επίσης που άλλαξε και η σημείωση (ή δόθηκε περαιτέρω διευκρίνιση χωρίς να αλλάξει κάτι) κατά την είσοδο στο e-banking της ΕΤΕ και αναφέρει οτι δεν ειναί αποδεκτά και τα εμβάσματα στις τράπεζες με BIC και αναφέρει και την Citibank,μάλλον περισσότερο θα έχει να κάνει με θέμα συστημικό(σήμερα θα γινόταν και η ενοποίηση με την Alpha που αναβλήθηκε) Κάλεσε καλύτερα στην εξυπηρέτηση πελατών να επιβεβαιώσεις αν ηταν κάτι προσωρινό.Αν συναντήσεις αναμονή περισσότερη απο 2-3 λεπτά,ξανακάλεσε.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω το web banking της Εθνικης Τραπεζας αλλα απο το Σαββατο δεν μπορω να πληρωρω τις πιστωτικες καρτες εκδοσης citibank (mastercard,Diners ).Υπαρχει καποιο προβλημα με την συγκεκριμενη τραπεζα?

 

Ακριβώς το ίδιο έπαθα.

Αναγκάστηκα να κάνω έμβασμα σε τραπεζικό λογαριασμό που έχω στην alpha και να πληρώσω την κάρτα της citibank μέσω της alpha..

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έπαθα.

Αναγκάστηκα να κάνω έμβασμα σε τραπεζικό λογαριασμό που έχω στην alpha και να πληρώσω την κάρτα της citibank μέσω της alpha..

Και οτι έλεγα οτι θα είναι εφικτό μέσω web banking της Alpha,το επιβεβαίωσες!:D

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες το βραδυ το ebanking της eurobank δεν κανει εμβασματα εσωτερικου (προς αλλη τραπεζα). Βγαζει συνεχεια συναλλαγη μη διαθεσιμη.

Ενω κανει κανονικα μεταφορες απο eurobank σε eurobank.Εχει κανεις αλλος θεμα;

Edited by Vangelakis4
Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Vangelakis4 σύμφωνα με δημοσιεύματα χθες στην σύσκεψη των κεντρικών τραπεζιτών με το υπουργείο οικονομικών υπήρξαν δυο τράπεζες που δεν θέλανε με καμία περίπτωση να παραταθεί η αργία μόνο για 2 ημέρες αλλά ήθελαν τουλάχιστον μέχρι τις 10/7 γιατί τα διαθέσιμα τους αλλά πολύ περισσότερο οι εγγυήσεις που έχουν πλέον να δώσουν στην ΕΚΤ και μέσω αυτών μα πάρουν ρευστότητα, αν και όταν δώσει η ΕΚΤ, έπεσε κάτω των 2 δις ευρώ !!! Η μια απο αυτές τις δυο ηταν και η eurobank. Υπάρχει δε άλλη τράπεζα που έχει εγγυήσεις κάτω του 1 δις ευρώ! Όχι οτι οι άλλες δεν έχουν πρόβλημα ρευστότητας αλλά η eurobank και ακόμα μια πραγματικά έχουν φτάσει στα όρια τους. Δεν δουλεύουν ούτε τα ΑΤΜ της. Επίσης πάντα σύμφωνα με δημοσιεύματα σε τέτοιες περιπτώσεις η τακτική είναι να κλείνουν το σύστημα ΔΙΑΣ για να μην γίνονται διατραπεζικές συναλλαγές και μεταφορές κεφαλαίων απο τράπεζα σε τράπεζα, για να μπορέσουν με αυτόν τον τρόπο να κρατήσουν τις καταθέσεις τους και να μπορέσουν να τις κουρεψουν όταν χρειαστούν ανακεφαλαιοποίηση !!! Όλα αυτά επαναλαμβάνω σύμφωνα με δημοσιεύματα... δεν ξέρω αν ευσταθούν...που ελπίζω να μην ευσταθούν και επιτέλους να βρεθεί μια λύση σύντομα για όλα αυτά !!! Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

Απο χθες το βραδυ το ebanking της eurobank δεν κανει εμβασματα εσωτερικου (προς αλλη τραπεζα). Βγαζει συνεχεια συναλλαγη μη διαθεσιμη.

Ενω κανει κανονικα μεταφορες απο eurobank σε eurobank.Εχει κανεις αλλος θεμα;

 

Εγω δε μπορώ ούτε να συνδεθω...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή απέναντι μου έχω ένα κατάστημα eurobank μόλις ήρθε η security να βάλει χρήματα στα μηχανηματάκια...τουλάχιστον ακόμη φαίνεται πως έχει να δώσει μετρητά !!!
Link to comment
Share on other sites

Η μεταφορά σε άλλη τράπεζα μέσω Eurobank άνοιξε πάλι. Μόλις έκανα 2 σε Alpha και Εθνική
ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι άνοιξε , αλλά μου ζητάει πιστοποιητικό που δεν έχω. Πάντως στην εξυπηρέτηση πελατών ( ναι λειτουργεί ) μου είπαν ότι δεν γίνονται μεταφορές προς άλλες Τράπεζες!!!! Οπότε βγάλτε συμπεράσματα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια βοήθεια γιατί καίγομαι, Θέλω να σπάσω σε δύο λογαριασμού ς ,ο ένας είναι στου μπαμπά μου και ο άλλος σε δικό μου αλλά ανενεργός.γίνεται; θα κάνω δουλειά;FYI πρώτη φορά θα μεταφέρω από το κινητό, Δεν ξέρω εάν είναι εύκολο.Ευχαριστώ
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι άνοιξε , αλλά μου ζητάει πιστοποιητικό που δεν έχω. Πάντως στην εξυπηρέτηση πελατών ( ναι λειτουργεί ) μου είπαν ότι δεν γίνονται μεταφορές προς άλλες Τράπεζες!!!! Οπότε βγάλτε συμπεράσματα.

 

Πρέπει να βγάλεις ή πιστοποιητικό ή να δηλώσεις κινητό που να σου στέλνουν μοναδικό κωδικό κάθε φορά που πρέπει να κανείς μεταφορά. Εγώ έκανα το δεύτερο. (Όχι τώρα εδώ και καιρό, στέλνοντας φαξ). Αν σε επειγει κάντο με το φαξ (σε κανονικές συνθήκες δούλεψε την ίδια ή την επόμενη ημέρα δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί έχει περάσει καιρός από τότε που το δηλωσα). Ελπίζω να βοηθησα :)

Edited by tolis24
ΖΤΕ BLADE - Samsung Galaxy 3 (i5800) - Google Nexus One - Asus Eee Pad Transformer 10.1" - Lg G Pad 7.0 (V400) - Coolpad F1 - Xiaomi Redmi Note 3 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια βοήθεια γιατί καίγομαι, Θέλω να σπάσω σε δύο λογαριασμού ς ,ο ένας είναι στου μπαμπά μου και ο άλλος σε δικό μου αλλά ανενεργός.γίνεται; θα κάνω δουλειά;FYI πρώτη φορά θα μεταφέρω από το κινητό, Δεν ξέρω εάν είναι εύκολο.Ευχαριστώ

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αρκεί να έχεις κάρτα που να είναι σε ισχυ για να μπορέσεις να τραβήξεις χρήματα. Οι ανενεργοί λογαριασμοί δεν κλειδώνονται, απλώς στην πρώτη συναλλαγή σου στα γκισέ ενος υποκαταστήματος θα σου ζητήσουν την ταυτότητα σου και απλώς θα την φωτοτυπήσουν και θα πραγματοποιήσεις την συναλλαγή. Αν πάλι έχεις φόβο ότι δεν θα μπορέσεις να τραβήξεις χρήματα από τον ανενεργό λογαριασμό το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις ένα μικρό ποσό στον λογαριασμό και να δοκιμάσεις για του λόγου το αληθές ότι τα λεγόμενα μου ευσταθούν. Αν πάλι δεν θέλεις να δοκιμάσεις ούτε αυτό, απλώς τηλεφωνείς στην τράπεζα που είναι ο ανενεργός λογαριασμός, στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών, τους ρωτάς και θα λάβεις την επίσημη απάντηση .

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αρκεί να έχεις κάρτα που να είναι σε ισχυ για να μπορέσεις να τραβήξεις χρήματα. Οι ανενεργοί λογαριασμοί δεν κλειδώνονται, απλώς στην πρώτη συναλλαγή σου στα γκισέ ενος υποκαταστήματος θα σου ζητήσουν την ταυτότητα σου και απλώς θα την φωτοτυπήσουν και θα πραγματοποιήσεις την συναλλαγή. Αν πάλι έχεις φόβο ότι δεν θα μπορέσεις να τραβήξεις χρήματα από τον ανενεργό λογαριασμό το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να στείλεις ένα μικρό ποσό στον λογαριασμό και να δοκιμάσεις για του λόγου το αληθές ότι τα λεγόμενα μου ευσταθούν. Αν πάλι δεν θέλεις να δοκιμάσεις ούτε αυτό, απλώς τηλεφωνείς στην τράπεζα που είναι ο ανενεργός λογαριασμός, στο κέντρο εξυπηρέτησης πελατών, τους ρωτάς και θα λάβεις την επίσημη απάντηση .

Υπάρχει κάποια χρέωση κατά την μεταφορά;

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μια βοήθεια γιατί καίγομαι, Θέλω να σπάσω σε δύο λογαριασμού ς ,ο ένας είναι στου μπαμπά μου και ο άλλος σε δικό μου αλλά ανενεργός.γίνεται; θα κάνω δουλειά;FYI πρώτη φορά θα μεταφέρω από το κινητό, Δεν ξέρω εάν είναι εύκολο.Ευχαριστώ

 

Αν η τράπεζα έχει πρόσφατα δικά σου στοιχεία ταυτοποίησης (ταυτότητα, ΑΦΜ κλπ) τότε σε ένα κατάστημα στον ενεργοποιούν. Αν όχι τότε πρέπει να τα δώσεις τα στοιχεία αυτα σε ένα κατάστημα και ενεργοποιείται αμέσως. Αυτα ισχυαν πριν την τραπεζική αργία

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να βγάλεις ή πιστοποιητικό ή να δηλώσεις κινητό που να σου στέλνουν μοναδικό κωδικό κάθε φορά που πρέπει να κανείς μεταφορά. Εγώ έκανα το δεύτερο. (Όχι τώρα εδώ και καιρό, στέλνοντας φαξ). Αν σε επειγει κάντο με το φαξ (σε κανονικές συνθήκες δούλεψε την ίδια ή την επόμενη ημέρα δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί έχει περάσει καιρός από τότε που το δηλωσα). Ελπίζω να βοηθησα :)

Ναι αυτό έκανα. Απλά μου είπαν ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν το πότε θα φανεί το ποσό στην άλλη τράπεζα γιατί τα συστήματα τους είναι φορτωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...