Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Το ιδιο γρηγορα κ αμεσα και δωρεαν αλλαζουν οι συνδεδεμενοι λογαριασμοι στην πειραιως?

Θα βγαλω χρεωστικη αυριο να ειναι κ visa.

Γιατι στην Εyrobank μου δωσανε mastercard.

Νομιζω οι maestro δεν περνανε παντου

 

αληθεια μηπως ξερει κανεις μεταφορα χρηματων απο ιντερνετ banking του ΤΤbank σε τραπεζα πειραιως, ποσο καιρο κανει?

Δεν γινεται αμεσα?

Edited by evi32
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως λέτε ότι και τις eurobank είναι καλή;;; Δεν λέω είναι άψογη τέλειο e-banking. Αλλά γιατί να χρειάζεται να πληρώνει για κάθε μετατροπή συναλλάγματος 1,5 ευρώ; Θα μου πείτε ας κάνει την μετατροπή το PayPal και πάλι χάνονται πολλά λεφτά σε βάθος χρόνου.

 

Και γω ήμουν στην eurobank πριν ένα μήνα αλλά μετέφερα όλες τις συναλλαγές στην Πειραιώς.

 

Εγώ προτείνω να πας Πειραιώς και να ανοίξεις δύο λογαριασμούς για να γλυτώσεις τω μπλα μπλα για τις προπληρωμένες πες τους ότι θες να ανοίξεις έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου απλό, και ένα αποταμίευτικο αξίζει. Αν σου πουν γιατί το θες; Πες ότι του ταμιευτηρίου το θες να είναι άμεσα και στο άλλο να μαζεύεις χρήματα και σε μισή ώρα καθάρισες.

 

Eχω ηδη λογαριασμο στην πειραιως. Οτι αλλο ειδος λογαριασμου θελω δεν ανοιγει μεσω web banking? ¨Η να ανοιξω στο καταστημα να τελειωνω?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Δλδ για να βγαλω χρεωστική στην πειραιώς τι θέλει ξ´ερετε;

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πως λέτε ότι και τις eurobank είναι καλή;;; Δεν λέω είναι άψογη τέλειο e-banking. Αλλά γιατί να χρειάζεται να πληρώνει για κάθε μετατροπή συναλλάγματος 1,5 ευρώ; Θα μου πείτε ας κάνει την μετατροπή το PayPal και πάλι χάνονται πολλά λεφτά σε βάθος χρόνου. .

Στο ebanking εννοούσα και στο γεγονός οτι έχει ήδη κάρτα εκεί.

Δεν αναφέρθηκε τίποτα για χρεώσεις μετατροπής ή κάτι άλλο...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχω της ατε κάρτα ταμιευτηρίου και μου είπε αυτός οτι ειναι και χρεωστική άρα μπορω να χρησιμοποιώ αυτη .??

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβγαλα σημερα χρεωστικη στην πειραιως

μονο να τα φτιαξουμε δεν μου ζητησε.

Ζητησε εκκαθαρριστικο, δεη, οτε,

Ολα αυτα για να ανοιξει ενα τρεχουμενο. Μου ειπε οτι ανοιγει κ απο ebanking αλλα θελει επικαιροποιηση στοιχειων σε ολα τα παραπανω.

Οποτε μου ανοιξε ενα πολυμορφικο λογαριασμο συνδεδεμενο με την χρεωστικη καρτα.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Που διαπιστωνω οτι η χρεωστικη μου καρτα ειναι συνδεδεμενη μονο με ενα λογαριασμο κ δεν εχει δευτερευων λογαριασμο απο τον οποιο μπορει να τραβαει χρηματα?

Edited by evi32
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Που διαπιστωνω οτι η χρεωστικη μου καρτα ειναι συνδεδεμενη μονο με ενα λογαριασμο κ δεν εχει δευτερευων λογαριασμο απο τον οποιο μπορει να τραβαει χρηματα?

 

Χαρτοφυλάκιο > διαχείριση πιστωτικών καρτών!

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

πολυ χρησιμα ολα αυτα.

σε πριπτωση που θες να βγαλεις δευτερη χρεωστικη, μπορεις μεσω ebanking σε καποια τραπεζα?

ή μονο σε καταστημα?

ενω ας πουμε prepaid μπορεις να βγαλεις παντου. Γιατι οχι κ χρεωστικη?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Εχω της ατε κάρτα ταμιευτηρίου και μου είπε αυτός οτι ειναι και χρεωστική άρα μπορω να χρησιμοποιώ αυτη .??

 

Γενικά η ATEBank Debit Visa είναι αποδεκτή κάρτα στην Ελλάδα (και ίσως στο εξωτερικό - δεν την έχω δοκιμάσει). Μπορείς να τη χρησιμοποιείς δηλαδή ως χρεωστική για τις αγορές σου, όπως κάθε άλλη χρεωστική (αρκεί να έχει χρήματα ο συνδεδεμένος λογαριασμός). Έχει πρόβλημα στις αγορές μέσω internet όμως, οπότε πρόσεξέ το αν σε ενδιαφέρουν οι διαδικτυακές αγορές.

 

Επίσης μόλις λήξει δεν θα ανανεωθεί: Μόλις λήξει θα πρέπει να κάνεις μια επίσκεψη σε κατάστημα Πειραιώς και να σου την αντικαταστήσουν με μια Visa Debit Πειραιώς.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Ααα για το ίντερνετ την θέλω βασικά για εξωτερικό ebay κλπ

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Αλλο και τουτο?

Και γιατι?

Prepaid μπορεις να βγαλεις οσες θες.

Οπως επισης κ στην Eurobank ακομα και online μπορεις να ανοιξεις οσους λογαριασμους θες.

Μονο στην χρεωστικη εχουν περιορισμους?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω δυο χρεωστικες.. μια για τον λαγαριασμο ταμιευτηριου κ μια για τον λογαριασμο μισθοδοσιας.

και στο ebanking μου δειχνει κ τους δυο λογαριασμους.

Link to comment
Share on other sites

Αρα δεν ισχυει ο περιορισμος.

Εκτος και αν ισχυει σε συγκεκριμενη τραπεζα.

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ααα για το ίντερνετ την θέλω βασικά για εξωτερικό ebay κλπ

Δε μπορεί κανείς εδώ μέσα να σου εγγυηθεί ότι δουλεύει και ότι θα συνεχίσει να δουλεύει τώρα με τις αλλαγές που μπορεί να κάνει η Πειραιώς στα προϊόντα της πρώην ΑΤΕ.

 

Δοκίμασε την και αν δουλεύει καλώς, αν δε δουλεύει θα πρέπει να βγάλεις άλλη.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς πληροφοριακά, για όποιον σκοπεύει να ταξιδέψει στις ΗΠΑ και να χρησιμοποιήσει τα ΑΤΜ για ανάληψη χρημάτων:

 

1. Ανάληψη $200 με κάρτα Visa Debit Πειραιώς: Χρέωση 6,95 ευρώ από την τράπεζα/Visa

2. Ανάληψη $360 με κάρτα Mastercard Debit Probank: Χρέωση $5 επί τόπου (στο ΑΤΜ) και 2,85 ευρώ από την τράπεζα/Mastercard

 

Νομίζω πως η καλύτερη περίπτωση είναι η μετατροπή συναλλάγματος στην Ελλάδα και η πληρωμή με μετρητά στις ΗΠΑ - και οι δύο κάρτες είχαν πρόβλημα να χρησιμοποιηθούν στο ξενοδοχείο για την εξόφληση του λογαριασμού (είτε μη αποδεκτές, είτε με χαμηλότερο όριο από αυτό που φαινόταν, π.χ. η κάρτα της Πειραιώς είχε όριο 500 ευρώ αλλά τερμάτισε στα $500)

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς πληροφοριακά, για όποιον σκοπεύει να ταξιδέψει στις ΗΠΑ και να χρησιμοποιήσει τα ΑΤΜ για ανάληψη χρημάτων:

 

1. Ανάληψη $200 με κάρτα Visa Debit Πειραιώς: Χρέωση 6,95 ευρώ από την τράπεζα/Visa

2. Ανάληψη $360 με κάρτα Mastercard Debit Probank: Χρέωση $5 επί τόπου (στο ΑΤΜ) και 2,85 ευρώ από την τράπεζα/Mastercard

 

Νομίζω πως η καλύτερη περίπτωση είναι η μετατροπή συναλλάγματος στην Ελλάδα και η πληρωμή με μετρητά στις ΗΠΑ - και οι δύο κάρτες είχαν πρόβλημα να χρησιμοποιηθούν στο ξενοδοχείο για την εξόφληση του λογαριασμού (είτε μη αποδεκτές, είτε με χαμηλότερο όριο από αυτό που φαινόταν, π.χ. η κάρτα της Πειραιώς είχε όριο 500 ευρώ αλλά τερμάτισε στα $500)

 

 

Από το e banking της Πειραιώς μπορείς να αυξήσεις το όριο της κάρτας μόνος σου.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς πληροφοριακά, για όποιον σκοπεύει να ταξιδέψει στις ΗΠΑ και να χρησιμοποιήσει τα ΑΤΜ για ανάληψη χρημάτων:

 

1. Ανάληψη $200 με κάρτα Visa Debit Πειραιώς: Χρέωση 6,95 ευρώ από την τράπεζα/Visa

2. Ανάληψη $360 με κάρτα Mastercard Debit Probank: Χρέωση $5 επί τόπου (στο ΑΤΜ) και 2,85 ευρώ από την τράπεζα/Mastercard

 

Νομίζω πως η καλύτερη περίπτωση είναι η μετατροπή συναλλάγματος στην Ελλάδα και η πληρωμή με μετρητά στις ΗΠΑ - και οι δύο κάρτες είχαν πρόβλημα να χρησιμοποιηθούν στο ξενοδοχείο για την εξόφληση του λογαριασμού (είτε μη αποδεκτές, είτε με χαμηλότερο όριο από αυτό που φαινόταν, π.χ. η κάρτα της Πειραιώς είχε όριο 500 ευρώ αλλά τερμάτισε στα $500)

 

 

και γιατι δεν ειχες ενα καλο κινητο Android μαζι σου να τους πληρωσεις online μεσω paypal?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Κι αν δεν δέχονται πληρωμή μέσω PayPal? :-/

 

Μπορεί και να λέω βλακείες δεν ξέρω τι κάνουν στο εξωτερικό :-P

 

Ακομα και paypal να μην δεχονται χρεωστικη visa της Πειραιως δεν ειχες?

Ουτε Visa δεν δεχονταν?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Χρεωστικη αλλα visa σωστα? Της Πειραιως παντα visa δεν ειναι?

Kαι αφου ειναι visa παντου δεν περναει σαν κανονικη visa? (Αρκει βεβαια ο λογαριασμος να εχει λεφτα).

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Όντως το ξενοδοχείο δεν δεχόταν πληρωμή με Paypal. Οι κάρτες ήταν χρεωστικές (και οι δύο) και ενώ χρησιμοποιήθηκε πρώτα η Mastercard (Probank), μας είπαν ότι απορρίφθηκε οπότε χρησιμοποιήθηκε η Visa (Πειραιώς) αλλά για ένα μέρος του ποσού ($500), αφού δεν μπορούσε να γίνει χρέωση για το συνολικό. Μετά και ενώ είχε αυξηθεί το όριο μέσω Winbank (e-banking) δεν γινόταν επιπλέον χρέωση ούτε μετά από δύο ημέρες (οπότε δεν έπρεπε να υπάρχει θέμα με το ημερήσιο όριο ανάληψης), οπότε χρησιμοποιήθηκε η Mastercard, η οποία ως δια μαγείας είχε ξεμπλοκάρει χωρίς να κάνουμε τίποτα.

 

Στο checkout όμως μας είπαν ότι υπάρχει υπόλοιπο που δεν έχει εξοφληθεί (το ποσό που αντιστοιχούσε στη Mastercard) οπότε αναγκαστήκαμε να τραβήξουμε χρήματα από το ATM... δεν πρέπει να έχει ξαναγίνει ποτέ αυτό! Η αναλυτική απόδειξη από το ξενοδοχείο δείχνει πληρωμή μέσω Visa & cash, ενώ έχει δεσμευθεί τελικά και ένα ποσό στην Mastercard, το οποίο θα αποδεσμευθεί (μας είπαν) μετά από περίπου 10 εργάσιμες ημέρες.

 

Αυτά που αποκόμισα ήταν τα εξής:

 

1. Μία κάρτα δεν είναι αρκετή για χρήση στο εξωτερικό - καλό είναι να υπάρχει και δεύτερη backup. Αν όμως χρησιμοποιηθούν δύο κάρτες, τότε υπάρχει περίπτωση διπλοχρέωσης για το ίδιο ποσό.

 

2. Περίμενα ότι η Mastercard θα ήταν περισσότερο αποδεκτή στις ΗΠΑ αλλά τελικά μας ξελάσπωσε η Visa.

 

3. Στο ΑΤΜ η Mastercard είχε χρέωση 5 δολλάρια ενώ η Visa 0 (πιθανώς σε άλλα ATM να μην ισχύει αυτό)

 

4. Το ημερήσιο όριο των 500 ευρώ τελικά αντιστοιχούσε σε $500.

 

5. Τα μετρητά είναι ίσως ο πιο επισφαλής τρόπος (π.χ. ευκολότερο να κλαπούν) αλλά ο πιο βολικός για να μην μπλέκεις με εξτρά χρεώσεις και κλειδωμένες/μπλοκαρισμένες κάρτες.

 

6. Το web banking είναι απαραίτητο για να ελέγχεις συναλλαγές και κινήσεις λογαριασμού. Δυστυχώς δεν είχαμε στην Probank και δεν ξέραμε τι έχει χρεωθεί τελικά και πόσο... έπρεπε να έρθουμε στην Ελλάδα για να το μάθουμε τηλεφωνικά/από ΑΤΜ.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να κάνω πληρωμές/μεταφορές από το ebanking της εμπορικής θα χρειαστώ τόκεν?

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τα φώτα σας...επειδη εχω εκνευριστεί να δίνω 2 ευρώ φόρτιση της πριπέιντ στην Πειραιώς...δεν θελω να χρησιμοποιήσω την χρεωστική της ατε ταμιευτηρίου που εχω μην τα μπλέκω επειδη μου μπαίνουν λεφτα απο επιδομα εκει, δεν μπορω να βγάλω άλλη χρεωστική στην ατε/Πειραιώς.

 

Στην euro bank δεν μπορω γιατι δεν εχω λογαριασμό καταθέσεων μου είπαν, άρα που να παω να βγάλω ? στην άλφα εχω λογαριασμό μισθοδοσίας

Mobile User: iphone 5 16gb

Tablet User: ipad mini retina 4g

Link to comment
Share on other sites

Απο θεμα web banking παντως η Eurobank πρεπει να ειναι η κορυφαια στην Ελλαδα,εγω εχω σταματησει προ πολλου να πηγαινω στο γκισε,κανω τα παντα μεσω υπολογιστη ή τηλεφωνου.

 

Το ιδιο και εγω.ουτε ουρες στα ταμεια ουτε να χανεις μεροκαματο απο τη δουλεια για να πηγαινεις πρωινιατικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω τα φώτα σας...επειδη εχω εκνευριστεί να δίνω 2 ευρώ φόρτιση της πριπέιντ στην Πειραιώς...δεν θελω να χρησιμοποιήσω την χρεωστική της ατε ταμιευτηρίου που εχω μην τα μπλέκω επειδη μου μπαίνουν λεφτα απο επιδομα εκει, δεν μπορω να βγάλω άλλη χρεωστική στην ατε/Πειραιώς.

 

Στην euro bank δεν μπορω γιατι δεν εχω λογαριασμό καταθέσεων μου είπαν, άρα που να παω να βγάλω ? στην άλφα εχω λογαριασμό μισθοδοσίας

 

Και γιατι δεν ανοιγεις ενα λογαριασμο στην γιουρομπανκ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια απορια και δεν ξερω αν εχει ξαναειπωθει πιο πριν. Κανω συναλλαγες στο Aliexpress μεσω maestro (Εθνοcash) με το συστημα escrow(παρομοιο με το paypal), η ερωτηση μου ειναι αν χρειαστει να μου κανει καποιος refund, τα χρηματα επιστρεφονται αυτοματα στην καρτα η πρεπει να δωσω το νουμερο της καρτας για να κανει το εμβασμα. To ρωταω γιατι στον πινακα της παραγγελιας που αναγραφει το ποσο που εχω πληρωσει, το ΙΒΑΝ σε καθε συναλλαγη που κανω ειναι διαφορετικο, πως θα ξερει ο πωλητης ποιο ειναι το κανονικο μου ΙΒΑΝ για να καταθεσει την επιστροφη? :worry:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...