Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ειναι η πιο χαλια τραπεζα.......γι'αυτο ανοιγουν νεες τραπεζες και αποκτουν και πελατεια (π.χ νοβαμπανκ).......αφου ο κοσμος ειναι δυσαρεστημενος με εθνικες κλπ που θα παει?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες για να καταλάβω. Υπάρχουν τράπεζες που χρεώνουν την ανάληψη από ΑΤΜ? Εννοώ όταν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας που έχεις και το λογαριασμό, και όχι μέσω του συστήματος ΔΙΑΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον ariadgr

 

To RAM αυτού του μήνα τεστάρει όλα τα e-banking των ελληνικών τραπεζών ;)

 

 

Χα,ηρθε δευτερο...στο καλοκαιρινο pcmag τα τεσταρανε ολα εκτος απο της αλφα (ή eurobank) που ηταν υπο αναβαθμιση.Εννοειται οτι της Εθνικης βγηκε το χειροτερο.....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Φυσικά και δεν είσαι υποχρεωμένος ;) Αφού όπως λες παραπάνω, για ανάληψη μέσω ΑΤΜ δεν σε χρεώνουν τίποτα.... κάνε χρήση των ΑΤΜ τους καλύτερα. ;) :D΄

 

Όντως τα "αντανακλαστικά" της Εθνικής είναι άθλια.

 

 

Για αυτο και εχω Εθνικη...μπορει τα "αντανακλαστικα" της να ειναι αθλια αλλα μερικες φορες αυτο ειναι καλο... Οποτε για οτιδηποτε "high-tech" Alpha...για τα υπολοιπα Εθνικη ;)

Link to comment
Share on other sites

Για δοκιμαστε το

 

http://www.credit.gr

 

 

Εχεις παρα πολλες πληροφοριες και συγκρισεις σε πολλα τραπεζικα προϊοντα διαφορετικων τραπεζων

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον alfa 156

 

και? για πές μας....

 

 

Πρώτη βγαίνει η Eurobank με 10/10 και δεύτερη η Πειραιώς (δεν θυμάμαι με πόσο και για τις άλλες).

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (OnTheMove with: Nokia7250/1.0 (3.12) Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Αρχικό μήνυμα από τον/την gmac

Παίδες για να καταλάβω. Υπάρχουν τράπεζες που χρεώνουν την ανάληψη από ΑΤΜ? Εννοώ όταν κάνεις ανάληψη από ΑΤΜ της ίδιας τράπεζας που έχεις και το λογαριασμό, και όχι μέσω του συστήματος ΔΙΑΣ.

 

Oh yes! Gia paradeigma se xrewnei h aisxrh Citibank, opws kai h Nova Bank.

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

To κάνει η NOVA Bank??????????????????????????????????????????

 

Και σε μένα γιατί δεν το κάνει;;; Σ' όποιον γουστάρουν, εφαρμόζουν διαφορετική πολιτική;;;;;;;;;

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

H ΝovaBank ΔΕΝ χρεώνει όταν κάνεις ανάληψη από δικό της ΑΤΜ, αλλά ούτε και η CitiBank.

Mάλλον κάποιοι εδώ μέσα τα έχουν κάνει σαλάτα. :blink:

Sorry... :'(

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά επειδή άνοιξα πρόσφατα λόγω εργασίας λογαρισμό στην Alpha Βank και μου άνοιξαν ένα λογαριασμό 123 για νέους ως 27 χρονών. Πήρα μια κάρτα αναλήψεων maestro και από τι διάβασα στα φυλλάδια που μου δώσανε χρησιμεύει και για αγορές που τα ποσά αφαιρούνται αμέσως από το τραπεζικό λογαριασμό. Και η ερώτηση είναι πολύ απλή μπορώ να αγοράσω από ξένα site προϊόντα κανονικά όπως θα έκανα και με μια πιστωτική και να αφαιρεθούν από το λογαρισμό μου;; Αν ναι έχω κάποια επιπλέον επιβάρυνση για κάθε αγορά;;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον pan82

 

Ρε παιδιά επειδή άνοιξα πρόσφατα λόγω εργασίας λογαρισμό στην Alpha Βank και μου άνοιξαν ένα λογαριασμό 123 για νέους ως 27 χρονών. Πήρα μια κάρτα αναλήψεων maestro και από τι διάβασα στα φυλλάδια που μου δώσανε χρησιμεύει και για αγορές που τα ποσά αφαιρούνται αμέσως από το τραπεζικό λογαριασμό. Και η ερώτηση είναι πολύ απλή μπορώ να αγοράσω από ξένα site προϊόντα κανονικά όπως θα έκανα και με μια πιστωτική και να αφαιρεθούν από το λογαρισμό μου;; Αν ναι έχω κάποια επιπλέον επιβάρυνση για κάθε αγορά;;

 

 

Πήγαινε και δώστους πίσω την ΜΑΕΣΤΡΟ. Και ζήτα επιτακτικά να σου συνδέσουν τον λογαριασμό με κάρτα VISA ELECTRON χρεωστική (όχι πιστωτική).

 

Γίνεται αποδεκτή για συναλλαγές στο ΝΕΤ. Η ΜΑΕΣΤΡΟ δύσκολα θα γίνει αποδεκτή και στο ΝΕΤ και στα καταστήματα.

 

Απλά οι τράπεζες θα αρχίσουν να προωθούν τις ΜΑΕΣΤΡΟ. Και ως το 2006 ή 2008 δεν θυμάμαι, τις ELECTRON θα τις αποσύρουν.

 

Καλά και συ, λόγω εργασίας.... λογαριασμό "123" άνοιξες;;; Θα μπορείς να σηκώνεις χρήματα από κει, τόσο εύκολα όσο από έναν απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου;;;;; Για ψαξτο!!! :wacko:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον GRKIWI

 

H ΝovaBank ΔΕΝ χρεώνει όταν κάνεις ανάληψη από δικό της ΑΤΜ, αλλά ούτε και η CitiBank.

Mάλλον κάποιοι εδώ μέσα τα έχουν κάνει σαλάτα. :blink:

Sorry... :'(

 

 

 

Κρατάω τον τελευταίο λογαριασμό Νοβα αυτή τη στιγμή και τι βλέπω;;

"Εξοδα ανάληψης μετρητών 6,00 ευρώ"

και ναι,ήταν από το ωραιότατο μηχάνημα στο κατάστημα νοβα στην Πανεπιστημίου.

Sorry :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον nelly

 

Κρατάω τον τελευταίο λογαριασμό Νοβα αυτή τη στιγμή και τι βλέπω;;

"Εξοδα ανάληψης μετρητών 6,00 ευρώ"

και ναι,ήταν από το ωραιότατο μηχάνημα στο κατάστημα νοβα στην Πανεπιστημίου.

Sorry :)

 

 

Kai ektos apo ton logariasmo tis NovaBank Visa pou ton exw dei kai egw o idios :rolleyes: , afth ti stigmh krataw sta xeria mou ton logariasmo tis Citibank opou grafei oti h ka8e analhpsh apo ATM tis Citibank xrewnetai 3.52 Euro...

 

P.S Ta sxolia peri salatas kai allwn fagwsimwn apo ton GRKIWI perissevoun nomizw :!:

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Τα'χα πάρει πριν, έγραψα και 2 πράματα απρεπή αλλά τώρα συνειδητοποίησα και γω ότι είμαστε στο θρεντ των πιστωτικών κι ανέλαβε το έντιτ... :o

Ε ναι ρε παιδιά (Νέλλη & Σόουλμαν), η ανάληψη με πιστωτική από τα ΑΤΜ κοστίζει... εγώ προσωπικά νόμιζα εννοούσατε ανάληψη από κας καρντ (έλεκτρον κλπ) και τα πήρα... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Soulman

 

Kai ektos apo ton logariasmo tis NovaBank Visa pou ton exw dei kai egw o idios :rolleyes: , afth ti stigmh krataw sta xeria mou ton logariasmo tis Citibank opou grafei oti h ka8e analhpsh apo ATM tis Citibank xrewnetai 3.52 Euro...

 

P.S Ta sxolia peri salatas kai allwn fagwsimwn apo ton GRKIWI perissevoun nomizw :!:

 

 

Ooops. Παιδιά χίλια συγνώμηα εγώ τα έκανα σαλάτα. :'( :wacko: :wacko: :blink:

Αναφέρεστε σε ανάληψη από VISA. Σε όλες τις τράπεζες η ανάληψη από πιστωτική κάρτα (ασχέτως μηχανήματος) έχει έξοδα ανάληψης γιατί στην ουσία δανείζεσαι χρήματα.

Και πάλι συγνώμη :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Soulman

 

Oh yes! Gia paradeigma se xrewnei h aisxrh Citibank, opws kai h Nova Bank.

 

Φίλτατε soulman, αναφέρεσαι για ανάληψη από VISA πιστωτική;;;

 

(Δεν με ενδιαφέρει η περίπτωση της Citi γιατί ούτως ή άλλως είναι γνωστή η πολιτική της.) :whistle:

 

Aν αναφέρεσαι λοιπόν στην VISA, τότε φυσικά ΚΑΙ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ένα % για την ανάληψη (δανεισμό) χρήματος, είτε σηκώσεις από ΑΤΜ άλλης τράπεζας, είτε από δικό τους ΑΤΜ, είτε και από το γκισέ.

 

Ενώ πχ για αγορές με πιστωτική, υπάρχει άτοκη περίοδος ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ στην ανάληψη χρημάτων ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΟΚΙΖΟΝΤΑΙ από την ίδια στιγμή που τα πήρες.

 

Αυτή είναι πολιτική όλων των τραπεζών σε όλο τον κόσμο.

 

Άντε να ξεχωρίζουμε τις λεπτομέρειες από την ουσία. Γιατί αυτές κάνουν την διαφορά! ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Εαν υπάρχει τράπεζα που χρεώνει για την ανάληψη λεφτών μέσω ΑΤΜ απο λογαριασμό τότε είναι εντελώς φρίκη. Ελπίζω ο soulman να αναφέρεται σε πιστωτικές κάρτες της citibank.
Link to comment
Share on other sites

To topic leei gia ekdosh PISTWTIKHS kartas opote safws anaferomoun se VISA h MASTERCARD pistwtikh karta. Gia na kseka8arisoume kati, allo ta EKSODA SYNALLAGHS kai allo o TOKOS. Pio panw anaferomoun sta EKSODA SYNALLAGHS. Dhladh me to pou pas na kaneis mia analhpsh 50Euro, xrewnesai amesws 3.5Euro EKSODA. Oi TOKOI einai allo pragma kai kanonika metrane.

 

Den katalavenw pws vriskete swsto kai logiko na yparxoun eksoda synallaghs afou to mhxanima tin kanei. Ti plhrwnw, to revma pou ekapse kai to xarti pou xalase? Einai entelws trelo kai aparadekto. Apla einai enas tropos na ta pernoun, enw tin idia stigmh diafimizoun oti den exoun syndromh kai alles tetoies vlakeies.

 

Telos na anaferw oti den exoun oles oi trapezes eksoda synallaghs. Oikogeniakws xrhsimopoioume panw apo 13 xronia pistwtikh tis Alpha Bank (prwin Ionikh) kai oudepote exoume xrew8ei eksoda synallaghs. Epishs kai se mia prosopikh mou karta apo tin Alpha Bank pou den exei kai syndromh, den exw plhrwsei pote afto to xaratsi. Kai pistepste me tin exw xrhsimopoihsei para polles fores ;)

 

Opote..prosoxh prin vgalete mia karta...

Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι. Είναι απαράδεκτο να πληρώσω 6 ευρώ επειδή έκανα μία ανάληψη 150 ευρώ! Και όταν έβγαλα την κάρτα φυσικά η υπάλληλος με διαβεβαίωνε πως δεν υπάρχει καμία άλλη επιβάρυνση πέρα του 1 ευρώ για τη συνδρομή αλλά τι περίεργο! πληρώνω κάθε μήνα άλλα 0,90 ευρώ για έξοδα λογαριασμού,ανεξαρτήτως χρήσης της κάρτας. Απαράδεκτοι ..

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Tην στιγμή που κάνεις ανάληψη από πιστωτική κάρτα, είναι σαν να σου δανείζει λεφτά τράπεζα. Δεν κάνεις ανάληψη από λογαριασμό σου, δηλαδή δικά σου λεφτά. Αυτή η συναλλαγή χρεώνεται σε ΟΛΕΣ τις τράπεζες όταν αφορά ανάληψη από ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ κάρτα. Συγκεκριμένα είναι 4% επί του ποσού της ανάληψης.
Link to comment
Share on other sites

Τ'απρεπή που έγραψα πριν ήταν για τις τράπεζες, γιατί τις έχω σιχαθεί κι αυτές και τις σκοτεινές τους μεθόδους να μας τα πιάνουν από παντού αλλά όπως είπα νόμιζα μιλάτε για κας καρντ. Στην πιστωτική ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δε δικαιολογώ τα χαράτσια που αναφέρατε, απλά τουλάχιστον είναι γνωστά χαράτσια από παλιά. Εδώ σε χρεώνουν για "αγορές απ'το εξωτερικό" δε θα στα παίρνουν γι'ανάληψη απ'το ΑΤΜ? Ευρωφονιάδες με τα όλα τους... :mad:

 

Σόουλμαν για τα "έξοδα" συναλλαγής που λες... Ανοίγω τις προάλες το λογαριασμό στη Νόβα και μου λέει "να'χεις πάντοτε μέσα 100€ γιατί αλλιώς θα χρεώνεσαι έξοδα λογαριασμού" (αν τον αφήνω idle πάνω από μήνα), καλά λέω τί έξοδα μπορεί να'χει μια υπηρεσία και μου λέει "πως πως, δεν είναι έξοδο δηλαδή η καρτούλα που μόλις σας δώσαμε, το στέητμεντ που θα σας στέλνουμε!"... τί να τους πεις, τη δουλειά τους κάνουν και την κάνουν άριστα :!:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι διαφορετικό; Τι είναι οι φοιτικές πιστωτικές κάρτες; Είχαν αναφερθεί παλαιότερα. Τι πλεονεκτήματα έχουν; οι προυποθέσεις έκδοσεις της είναι ίδιες με μιας κοινής πιστωτικής;
Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...