Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον GRKIWI

 

Tην στιγμή που κάνεις ανάληψη από πιστωτική κάρτα, είναι σαν να σου δανείζει λεφτά τράπεζα. Δεν κάνεις ανάληψη από λογαριασμό σου, δηλαδή δικά σου λεφτά. Αυτή η συναλλαγή χρεώνεται σε ΟΛΕΣ τις τράπεζες όταν αφορά ανάληψη από ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ κάρτα. Συγκεκριμένα είναι 4% επί του ποσού της ανάληψης.

 

Να θυμίσω βέβαια ότι υπάρχει κι η περίπτωση η πιστωτική σου να είναι ταυτόχρονα και cashcard και άρα να "σηκώνεις" λεφτά χωρίς επιβάρυνση..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Soulman

 

Den katalavenw pws vriskete swsto kai logiko na yparxoun eksoda synallaghs afou to mhxanima tin kanei. Ti plhrwnw, to revma pou ekapse kai to xarti pou xalase? Einai entelws trelo kai aparadekto.

 

Grgrgrgrrrrrrrrrrrrrr έτσι και χειρότερα είναι η λογική τους! :mad: :mad: :mad:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον csk4023

 

Να θυμίσω βέβαια ότι υπάρχει κι η περίπτωση η πιστωτική σου να είναι ταυτόχρονα και cashcard και άρα να "σηκώνεις" λεφτά χωρίς επιβάρυνση..

 

 

μπορεις να γινεις πιο συγεκριμενος?? ποια τραπεζα θα συνιστουσες εσυ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον dpetka2001

μπορεις να γινεις πιο συγεκριμενος?? ποια τραπεζα θα συνιστουσες εσυ??

Προσωπικά έχω Eurobank Visa η οποία είχε ξεκινήσει ως Electron... Την είχα βγάλει ανοίγοντας ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου στην συγκεκριμένη Τράπεζα, αρχικά μόνο και μόνο για να κάνω αίτηση για e-banking. Από τότε μου'χαν πει ότι η κάρτα θα είναι και cashcard και θα έχω επιβάρυνση μόνο αν "τραβήξω" λεφτά χωρίς να υπάρχει το ανάλογο υπόλοιπο στο λογαριασμό...

 

Πολύ πρόσφατα πήγα να αντικαταστήσω μια cashcard που είχα από την πρώην Εργασίας (νυν Eurobank Ergasias)... Ενώ αρχικά μου έβγαλαν στο τσάκα τσάκα μια Electron Visa (για cashcard!) στη συνέχεια είδαν στο σύστημα ότι έχω και Visa, ακύρωσαν την Electron και μου είπαν να χρησιμοποιώ τη Visa...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον csk4023

 

Να θυμίσω βέβαια ότι υπάρχει κι η περίπτωση η πιστωτική σου να είναι ταυτόχρονα και cashcard και άρα να "σηκώνεις" λεφτά χωρίς επιβάρυνση..

 

 

Οταν συμβαινει αυτο προφανως θα σε ρωταει απο που θελεις να γινει η αναληψη,ειτε απο το λογαριασμο ταμιευτηριου ειτε απο την πιστωτικη.Αρα νομιζω δεν υπαρχει περιπτωση να την δουλεψεις σαν cashcard και να τραβηξεις λεφτα απο την πιστωτικη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Βασίλης

Οταν συμβαινει αυτο προφανως θα σε ρωταει απο που θελεις να γινει η αναληψη,ειτε απο το λογαριασμο ταμιευτηριου ειτε απο την πιστωτικη.Αρα νομιζω δεν υπαρχει περιπτωση να την δουλεψεις σαν cashcard και να τραβηξεις λεφτα απο την πιστωτικη.

Eπειδή ως τώρα είχα άλλες cashcards δεν θυμάμαι να έχω χρησιμοποιήσει την πιστωτική ως cashcard (θ'αρχίσω σύντομα)...

Προφανώς θα τραβήξεις λεφτά απ'την πιστωτική αν... "στεγνώσει" ο λογαριασμός σου. Ή σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν θες να κατεβάσεις το υπόλοιπο του ταμιευτηρίου...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι πρεπει να παραμεινεις στην Εθνικη.απο μια ψιλοερευνα που ειχα κανει εχει τις περισσοτερες προσφορες και αν εισαι και σχετικα καλος πελατης,δεν μιλαω να την χρησιμοποεις καθε μερα,καποι στιγμη θα σου δωσουν και τη mastercard χωρις συνδρομη και για οσο καιρο εχεις τη visa.αν θες το χαμηλοτερο επιτοκιο πηγαινε λαικη τραπεζα
Link to comment
Share on other sites

Η εθνική όντως ανταμείβει τους καλούς της πελάτες με χρυσές κάρτες χωρίς συνδρομή κτλ.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα σήμερα στην Αττικής και μου είπαν ότι η Gift card είναι στην ουσία electron. Επομένως συμπεραίνω ότι ίσως σε κάποιες αγορές από internet να μη γίνει δεκτή, σωστά; (πχ σε κάποια εταιρία για domain λένε ότι δε δέχονται electron επειδή δεν έχουν τον 4 ψήφιο κωδικό στο πίσω μέρος).

Μου είπαν επίσης ότι πέρνουν και μια προμήθεια 5~10 ευρώ. Επομένως γιατί να μην ανοίξω ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου σε κάποια τράπεζα με electron card; Τις ίδιες δυνατότητες δε θα έχει με τη gift card;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι για On line στοίχημα,ποιά κάρτα είναι καλύτερο να χρησιμοποιήσω;Sorry αν είναι χαζή ερώτηση αλλα είμαι άσχετος με το θέμα.
Επιτρέπεται 1 εικόνα όχι μεγαλύτερη από 420 X 150 pixels και όχι μεγαλύτερη από 16K.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον t300

 

Ρώτησα σήμερα στην Αττικής και μου είπαν ότι η Gift card είναι στην ουσία electron. Επομένως συμπεραίνω ότι ίσως σε κάποιες αγορές από internet να μη γίνει δεκτή, σωστά; (πχ σε κάποια εταιρία για domain λένε ότι δε δέχονται electron επειδή δεν έχουν τον 4 ψήφιο κωδικό στο πίσω μέρος).

Μου είπαν επίσης ότι πέρνουν και μια προμήθεια 5~10 ευρώ. Επομένως γιατί να μην ανοίξω ένα λογαριασμό ταμιευτηρίου σε κάποια τράπεζα με electron card; Τις ίδιες δυνατότητες δε θα έχει με τη gift card;

 

 

Κανέις να βοηθήσει; :o

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με στοιχημα electron δαγκωτο. Αποδεκτη παντου και δεν εχεις τον κινδυνο του πιστωτικου οριου στην απιθανη περιπτωση να σου κλεψουν το νουμερο. Οσο αφορα την gift card δεν εχω ιδεα τι ειναι...αλλα γιατι να μπλεκεις και να περνουν και εξωφρενικη προμηθεια. Βγαλε μια electron (η Alpha που εχω στην βγαζει με το που ανοιγεις λογαριασμο Alpha 100) να εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Ο,τι λεπτομερειες θελετε ρωτηστε ελευθερα. Καλο φθινοπωρινο βραδυ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Draken

 

...Αποδεκτη παντου και δεν εχεις τον κινδυνο του πιστωτικου οριου στην απιθανη περιπτωση να σου κλεψουν το νουμερο. ...

 

Σε ένα site λέει

VISA electrons are not acceptable since they do not have Card verification number (CVV2) on it.

Να υποθέσω ότι δε θα μπορέσω να τη χρησιμοποιήσω με τίποτα,ε; :(

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον t300

 

Σε ένα site λέει

VISA electrons are not acceptable since they do not have Card verification number (CVV2) on it.

Να υποθέσω ότι δε θα μπορέσω να τη χρησιμοποιήσω με τίποτα,ε; :(

 

 

Χμμμ πιθανοτατα οχι...αν και η δικια μου καρτα εχει CVV2 αν αυτο ειναι τα τρια ψηφια που ειναι τυπωμενα στο πισω μερος της καρτας. Ποιο ειναι το εν λογω site αν επιτρεπεται;;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Draken

 

Χμμμ πιθανοτατα οχι...αν και η δικια μου καρτα εχει CVV2 αν αυτο ειναι τα τρια ψηφια που ειναι τυπωμενα στο πισω μερος της καρτας. Ποιο ειναι το εν λογω site αν επιτρεπεται;;;

 

 

H κάρτα σου είναι electron; Ποιάς τράπεζας;

Το site είναι αυτό

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον t300

 

H κάρτα σου είναι electron; Ποιάς τράπεζας;

Το site είναι αυτό

 

 

Oui...εγγυημενα εχει CVV2 στο πισω μερος της...το χρησιμοποιω πολλες φορες για online bookmakers. Η καρτα ειναι της Alpha και την βγαζεις ανοιγοντας λογαριασμο Alpha100 και ειναι electron. Δεν κανω διαφημιση, αν εξαιρεσεις την καρτα Alpha sux

Link to comment
Share on other sites

Προφανως θα εννοει το site οτι δεν δεχεται τις electron που δεν εχουν τον τριψηφιο κωδικο γιατι υπαρχουν και ορισμενες που εχουν.Οπως υπαρχουν electron που ειναι ειτε χρεωστικες ειτε πιστωτικες.Και γω με μια electron της Αλφα εχω κανει αρκετες αγορες απο εξωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον t300

 

Σε ένα site λέει

VISA electrons are not acceptable since they do not have Card verification number (CVV2) on it.

Να υποθέσω ότι δε θα μπορέσω να τη χρησιμοποιήσω με τίποτα,ε; :(

 

 

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΩΡΑ ΕΔΩ :eek: Έχω μπροστά μου 3 κάρτες.

 

1 Eurobank Εlectron Visa - Πιστωτική (με πιστωτικό όριο κλπ κλπ)

1 Alpha Bank Electron Visa - Χρεωστική (βλέπει λογαριασμό Alpha100)

1 Novabank Electron Visa - Xρεωστική (βλέπει λογαριασμό Τρεχούμενο).

 

Έχουμε και λέμε. Της Eurobank, ενώ είναι πιστωτική (αποδεκτή χαχαχα σε όλο τον κόσμο) ΔΕΝ ΕΧΕΙ πίσω το verification number. Συνεπώς... Δώρο άδωρο.

 

Της Alpha Bank είναι χρεωστική, έχει verification number & γίνεται αποδεκτή ΠΑΝΤΟΥ & ΠΑΝΤΑ. Αυτή χρησιμοποιώ.

 

Της ΝΟVA, είναι χρεωστική, έχει verification number & γίνεται αποδεκτή ΟΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΕΙ.

 

Όπως ξανάγραψα, έκανα χρήση της κάρτας μέσω Web και μετά από λίγες μέρες μου τηλεφωνήσαν από την NOVA να μου πουν ότι αυτό δεν επιτρέπεται "...και πως το κατάφερα, και να μην το ξανακάνω" :eek: Α ρε Χακερααααά :devil:

 

Και φυσικά θα συμφωνήσω με κάποιον φίλο που έγραψε για ασφάλεια ως προς το πιστωτικό όριο. Με μια χρεωστική κινδυνεύεις λιγότερο, από όσο με μια πιστωτική.

 

Θέλετε και ένα HINT για μεγαλύτερα διασφάλιση;;; Εγώ το συγκεκριμένο το εφαρμόζω στην Alpha Electron VISA.

 

Έχω έναν Χ λογαριασμό ο οποίος είναι ο κύριος λογαριασμός, και βλέπει την κάρτα. Αυτός χρεώνεται όταν χρεώνω την κάρτα.

 

Έχω και έναν Ψ λογαριασμό ως δευτερεύοντα και είναι κι αυτός συνδεδεμένος με την κάρτα. Όταν εισπράττω/καταθέτω, χρησιμοποιώ τον Ψ λογαριασμό.

 

Πρόκειται πχ από PAYPAL να κάνω μια συναλλαγή των 50-100 €. Λίγο πριν την συναλλαγή, μπένω στο Alpha Web Bank και κάνω μεταφορά από τον Ψ στον Χ (με ΑΜΕΣΗ εμφάνιση χρημάτων). Στη συνέχεια κάνω την χρέωση της κάρτας, ουσιαστικά δηλαδή του λογαριασμού Χ, ο οποίος ουσιαστικά είναι πάντα ΜΗΔΕΝΙΚΟΣ.

 

Συνεπώς, έτσι ο κίνδυνος μικραίνει. Ή κάνω λάθος;;; :p :D

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

μετά από λίγες μέρες μου τηλεφωνήσαν από την NOVA να μου πουν ότι αυτό δεν επιτρέπεται "...και πως το κατάφερα, και να μην το ξανακάνω"

χαχαχαχαχα αυτό ήταν κορυφαίο, πήρε τηλ η μαμά Νόβα το κακό πελάτη-παιδί της και του'πε: "ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ, ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ, Ε ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ?" Μήπως την επόμενη φορά θα έχει και ντα-ντά? :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΩΡΑ ΕΔΩ :eek: Έχω μπροστά μου 3 κάρτες.

 

1 Eurobank Εlectron Visa - Πιστωτική (με πιστωτικό όριο κλπ κλπ)

1 Alpha Bank Electron Visa - Χρεωστική (βλέπει λογαριασμό Alpha100)

1 Novabank Electron Visa - Xρεωστική (βλέπει λογαριασμό Τρεχούμενο).

 

Έχουμε και λέμε. Της Eurobank, ενώ είναι πιστωτική (αποδεκτή χαχαχα σε όλο τον κόσμο) ΔΕΝ ΕΧΕΙ πίσω το verification number. Συνεπώς... Δώρο άδωρο.

 

Της Alpha Bank είναι χρεωστική, έχει verification number & γίνεται αποδεκτή ΠΑΝΤΟΥ & ΠΑΝΤΑ. Αυτή χρησιμοποιώ.

 

Της ΝΟVA, είναι χρεωστική, έχει verification number & γίνεται αποδεκτή ΟΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΚΑΠΝΙΣΕΙ.

 

Όπως ξανάγραψα, έκανα χρήση της κάρτας μέσω Web και μετά από λίγες μέρες μου τηλεφωνήσαν από την NOVA να μου πουν ότι αυτό δεν επιτρέπεται "...και πως το κατάφερα, και να μην το ξανακάνω" :eek: Α ρε Χακερααααά :devil:

 

Και φυσικά θα συμφωνήσω με κάποιον φίλο που έγραψε για ασφάλεια ως προς το πιστωτικό όριο. Με μια χρεωστική κινδυνεύεις λιγότερο, από όσο με μια πιστωτική.

 

Θέλετε και ένα HINT για μεγαλύτερα διασφάλιση;;; Εγώ το συγκεκριμένο το εφαρμόζω στην Alpha Electron VISA.

 

Έχω έναν Χ λογαριασμό ο οποίος είναι ο κύριος λογαριασμός, και βλέπει την κάρτα. Αυτός χρεώνεται όταν χρεώνω την κάρτα.

 

Έχω και έναν Ψ λογαριασμό ως δευτερεύοντα και είναι κι αυτός συνδεδεμένος με την κάρτα. Όταν εισπράττω/καταθέτω, χρησιμοποιώ τον Ψ λογαριασμό.

 

Πρόκειται πχ από PAYPAL να κάνω μια συναλλαγή των 50-100 €. Λίγο πριν την συναλλαγή, μπένω στο Alpha Web Bank και κάνω μεταφορά από τον Ψ στον Χ (με ΑΜΕΣΗ εμφάνιση χρημάτων). Στη συνέχεια κάνω την χρέωση της κάρτας, ουσιαστικά δηλαδή του λογαριασμού Χ, ο οποίος ουσιαστικά είναι πάντα ΜΗΔΕΝΙΚΟΣ.

 

Συνεπώς, έτσι ο κίνδυνος μικραίνει. Ή κάνω λάθος;;; :p :D

 

 

Να ρωτησω κατι?Νομιζω οτι η Alpha θελει να εχεις στον λογαριασμο σου τουλαχιστον 300€ για να σου βγαλει electron.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον fabo114

 

Να ρωτησω κατι?Νομιζω οτι η Alpha θελει να εχεις στον λογαριασμο σου τουλαχιστον 300€ για να σου βγαλει electron.... ;)

 

 

Πριν απο 2 χρονια που εβγαλα Alpha Electron δεν ειχα λογαριασμο καθολου στην Alpha. Μου ζητηθηκαν 110.000 δρχ για να τον ανοιξω και μου εβγαλαν αμεσως και electron. (χωρις να το ζητησω εγω ;) )

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοάνοιξα τον κύριο λογαριασμό (1998) δεν μου είχαν ζητήσει κάτι τέτοιο. Και μάλιστα έως πέρυσι τον είχα, με 2-3 ευρώ υπόλοιπο μόνο.

 

Δεν έκλεισε , δεν μου είπανε και δεν χρεώσανε τίποτα και ποτέ.

 

Δεν ξέρω τώρα τι ζητάνε.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ άσχετος με το θέμα και τα περισσότερα απο αυτά μου φαίνονται ακαταλαβίστικα θα σας πώ τις απορίες μου και θα ήθελα τα "φώτα" σας για να μην την πατήσω.

Απ'ότι κατάλαβα η χρεωστική κάρτα σου χρεώνει τον λογαριάσμο που έχεις στην τράπεζα,εγώ τα χρήματά μου τα έχω στην Πειραιώς αλλα δεν θέλω να γίνονται οι αγορές με αυτόν τον λογαριασμό,μπορώ να ανοίξω άλλον με ένα μικρό ποσό; αν ναι πόσο είναι το κατώτερο όριο;

Έψαξα στο site της Πειραιώς και δεν λέει τίποτα για χρεωστικές κάρτες δεν παρέχονται απο την συγκεκριμένη τράπεζα;Επίσης υπάρχουνε extra χρεώσεις;Και τέλος με την χρεωστική κάρτα μπορείς να παίξεις on line στοίχημα;Αυτές είναι οι βασικές μου απορίες,αν κάποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει για να μην κάνω καμία βιαστική κίνηση.Ευχαριστώ.

Επιτρέπεται 1 εικόνα όχι μεγαλύτερη από 420 X 150 pixels και όχι μεγαλύτερη από 16K.
Link to comment
Share on other sites

Είμαι πολύ άσχετος με το θέμα και τα περισσότερα απο αυτά μου φαίνονται ακαταλαβίστικα θα σας πώ τις απορίες μου και θα ήθελα τα "φώτα" σας για να μην την πατήσω.

Απ'ότι κατάλαβα η χρεωστική κάρτα σου χρεώνει τον λογαριάσμο που έχεις στην τράπεζα,εγώ τα χρήματά μου τα έχω στην Πειραιώς αλλα δεν θέλω να γίνονται οι αγορές με αυτόν τον λογαριασμό,μπορώ να ανοίξω άλλον με ένα μικρό ποσό; αν ναι πόσο είναι το κατώτερο όριο;

Έψαξα στο site της Πειραιώς και δεν λέει τίποτα για χρεωστικές κάρτες δεν παρέχονται απο την συγκεκριμένη τράπεζα;Επίσης υπάρχει συνδρομή ή άλλες extra χρεώσεις;Και τέλος με την χρεωστική κάρτα μπορείς να παίξεις on line στοίχημα;Αυτές είναι οι βασικές μου απορίες,αν κάποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει για να μην κάνω καμία βιαστική κίνηση.Ευχαριστώ.

Επιτρέπεται 1 εικόνα όχι μεγαλύτερη από 420 X 150 pixels και όχι μεγαλύτερη από 16K.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον supernet

 

Όταν πρωτοάνοιξα τον κύριο λογαριασμό (1998) δεν μου είχαν ζητήσει κάτι τέτοιο. Και μάλιστα έως πέρυσι τον είχα, με 2-3 ευρώ υπόλοιπο μόνο.

 

Δεν έκλεισε , δεν μου είπανε και δεν χρεώσανε τίποτα και ποτέ.

 

Δεν ξέρω τώρα τι ζητάνε.

 

 

Όταν άνοιξα εγώ μου είπαν ότι θα με χρεώνουν (αν θυμάμαι καλά ~ 5 ευρώ το 6μηνο) αν έχω υπόλοιπο κάτω από 300 ευρώ, ενώ αν έχω υπόλοιπο κάτω από 1500 ευρώ, επιτρέπονταν να κάνω μόνο κάποιον μικρό αριθμό συναλλαγών από τα ταμεία. Αν ξεπερνούσα τον αριθμό αυτό, θα χρεωνόταν η κάθε επίσκεψή μου σε ταμείο τους...

Εννοείται ότι δεν ξανασχολήθηκα με τη συγκεκριμένη τράπεζα!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...