Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (26 Μάι. 2004 , 17:45)

 

Συμφωνω σε αυτα που λες μονο δυο μικρες παρατηρησεις! Καρτα Visa Electron περνεις και με τους λογαριασμους 1-2-3,ειναι και πιο ωραια η καρτα και εχεις και εκπτωσεις σε μαγιαζια οπως βιβλιοπωλεια,CD Stores κλπ. Επισης την Visa Electron ΔΕΝ τη δεχονται οπου δεχονται και Visa Credit Card,στα περισσοτερα καταστηματα ισχυει αυτο που λες αλλα υπαρχει ενα 20% που δεν δεχονται καθολου Electron ενω δεχονται την Visa Debit. :)

 

 

Σιγά σιγά πάντως η τάση είναι οι electron visa να γίνονται αποδεκτές όπως οι κανονικές οι visa.. Το μέλλον θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Ευελιξία

Επιλέγετε οι ίδιοι το ποσοστό που θέλετε να καταβάλλετε κάθε μήνα, όποιο και αν είναι αυτό (με ελάχιστο ποσοστό 3%) αλλά και το δεκαπενθήμερο του μήνα που σας εξυπηρετεί στην πληρωμή.

Μπορείτε να μεταφέρετε το υπόλοιπό σας από άλλες κάρτες με επιτόκιο 0% για 4 μήνες.

Μπορείτε να πραγματοποιείτε αναλήψεις μετρητών από το λογαριασμό της κάρτας (cash advance) σε όλο τον κόσμο.

Μπορείτε να πραγματοποιείτε on - line συναλλαγές μέσω internet και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, αλλά και συναλλαγές εξ’ αποστάσεως μέσω τηλεφώνου και fax.

Μπορείτε να εκμεταλλευθείτε τα προγράμματα ατόκων δόσεων που σας προσφέρουν επιλεγμένες επιχειρήσεις στην Ελλάδα.

 

Membership Rewards®

Συμμετέχετε αυτομάτως στο πρόγραμμα επιβραβεύσεως Membership Rewards®, το μοναδικό πρόγραμμα στην Ελλάδα που περιλαμβάνει διεθνείς συνεργασίες με αεροπορικές εταιρίες. Επιβραβεύει κάθε σας αγορά με πόντους, τους οποίους μπορείτε να εξαργυρώνετε σε:

αεροπορικά εισιτήρια

διαμονή σε επιλεγμένα ξενοδοχεία

ενοικιάσεις αυτοκινήτων

και πολλές άλλες επιχειρήσεις.

 

Μπορείτε ακόμη να μεταφέρετε τους πόντους σας σε προγράμματα τακτικών επιβατών (frequent flyers) διεθνών αεροπορικών εταιριών και τακτικών επισκεπτών (frequent guests) μεγάλων ξενοδοχειακών αλυσίδων.

 

Τέτοιες συνεργασίες σε προγράμματα τακτικών επιβατών είναι:

Alitalia Mille Miglia

Delta Skymiles

Tap Air Portugal

Continental One Pass

 

ενώ σε προγράμμα τακτικών επισκεπτών είναι:

Starwood Preferred Guest

Hilton HΗonors

Priority Club Rewards

 

Για κάθε € 2 που ξοδεύετε με την κάρτα για τις αγορές σας κερδίζετε 1 πόντο Membership Rewards®!

 

Και επιπλέον, οι πόντοι που συλλέγονται από τη χρήση των πρόσθετων καρτών συνυπολογίζονται με τους πόντους της κύριας κάρτας. Έτσι συγκεντρώνετε πιο εύκολα τους πόντους που χρειάζεστε κάθε φορά!

 

Blue Deals

Κάθε μήνα λαμβάνετε μαζί με το μηνιαίο αντίγραφο λογαριασμού σας ειδικές προσφορές, για την Ελλάδα και το εξωτερικό που εξασφάλισε η κάρτα Blue σε συνεργασία με επιλεγμένες επιχειρήσεις για τις αγορές, τα ταξίδια και τη διασκέδασή σας.

 

Ταξιδιωτική υποστήριξη και ασφάλεια

1700 Ταξιδιωτικά Γραφεία American Express παγκοσμίως σας είναι ανά πάσα στιγμή στη διάθεσή σας, προσφέροντάς σας μεταξύ άλλων ένα ευρύτατο φάσμα χρήσιμων υπηρεσιών όπως άμεση αντικατάσταση της κάρτας, μετρητά σε ώρα ανάγκης, αγορά και εξαργύρωση ταξιδιωτικών επιταγών American Express και πλήθος άλλων.

Ολοκληρωμένο πρόγραμμα ταξιδιωτικής ασφαλίσεως σε συνεργασία με την Alpha Ασφαλιστική που περιλαμβάνει :

Ασφάλιση καθυστερήσεως πτήσεως

Ασφάλιση καθυστερήσεως αφίξεως αποσκευών

Έξοδα ματαιώσεως ταξιδίου λόγω σοβαρής ασθένειας ή ατυχήματος

Απώλεια, κλοπή ή καταστροφή αποσκευών

 

 

'Aψογη Εξυπηρέτηση

Το Γραφείο Εξυπηρετήσεως Πελατών είναι κοντά σας 24 ώρες το 24ωρο ό,τι κι αν χρειαστείτε στο τηλ. 210 326 2627

Η Υπηρεσία Αυτόματης Τηλεξυπηρετήσεως σας επιτρέπει να παρακολουθείτε τις κινήσεις του λογαριασμού σας 24 ώρες το 24ωρο χωρίς καμμία πρόσθετη επιβάρυνση στο τηλ. 210 3397 197

Οι υπηρεσίες Alpha Web Banking και Alphaphone σας προσφέρονται χωρίς καμμία επιβάρυνση και σας δίνουν τη δυνατότητα να πραγματοποιείτε τις τραπεζικές σας συναλλαγές εύκολα και γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

efxaristw chris 79 alla sto site ths alpha mpainw sxedon kathe mera kai to exw psaksei logw web banking kai den eixe tipota.isws epeidh de mpainw apo ellada,poios kserei,

efxaristw polu

moiazei kalh karta kai h sundromh ths einai kai 28 euro an thimamai kala.

pantws sigoura kaliterh apo thn diners pou sou edine pontous gia vodafone

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς πόσο "κοστίζει" μια attika gift card visa των 200 και μια 400 ευρώ? Τι χρονικό όριο σου δίνουν συνήθως?

 

Την χρειάζομαι για συναλλαγές στο internet, αλλά στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ. Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε... (κατι που να κυκλοφορεί ακόμα, όχι να είναι υπό κατάργηση, και να μην έχεις συνδρομή...)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γειά σας παιδιά!

 

Να ρωτήσω, ξέρετε κάποια τράπεζα που να δίνει electron visa η οποία να εξαρτάται άμεσα από έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου?

 

Δηλαδή αν στο ταμιευτήριο έχω κάποιο υπόλοιπο να μπορεί να χρεωθεί η κάρτα όσο είναι αυτό το υπόλοιπο, ενώ αν δεν έχω να μην μπορώ να κάνω κάποια συναλλαγή! :)

 

Ευχαριστώ! :D

 

Υ.Γ. Νομίζω η πειραιώς υποστηρίζει αυτή την visa, αλλά στην τράπεζα αυτή έχω ήδη έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου και δεν μπορώ να κάνω άλλον! :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (16 Ιούν. 2004 , 19:39)

 

Γειά σας παιδιά!

 

Να ρωτήσω, ξέρετε κάποια τράπεζα που να δίνει electron visa η οποία να εξαρτάται άμεσα από έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου?

 

Δηλαδή αν στο ταμιευτήριο έχω κάποιο υπόλοιπο να μπορεί να χρεωθεί η κάρτα όσο είναι αυτό το υπόλοιπο, ενώ αν δεν έχω να μην μπορώ να κάνω κάποια συναλλαγή! :)

 

Ευχαριστώ! :D

 

 

Τράπεζα Πειραιώς, AlphaBank, Κύπρου

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (16 Ιούν. 2004 , 19:39)

 

Υ.Γ. Νομίζω η πειραιώς υποστηρίζει αυτή την visa, αλλά στην τράπεζα αυτή έχω ήδη έναν λογαριασμό ταμιευτηρίου και δεν μπορώ να κάνω άλλον! :(

 

 

Μορείς να ανοίξεις όσους θες, ακόμη και τον "πολυμορφικό" της Πειραιώς και όχι μόνο απλό ταμιευτήριο.. δες εδώ καλύτερα.. http://www.piraeusbank.gr http://www.winbank.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
paidia opoios exei diners exete parathrhsei pws xrewnei eksoda apostolhs logariasmou?milame gia kseftila.tote th syndromh ti thn plhrwnoume?einai 90 cents alla einai koroidia.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος l3ft3r1s ( 8 Ιούν. 2004 , 02:50)

 

...

Έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε... (κατι που να κυκλοφορεί ακόμα, όχι να είναι υπό κατάργηση, και να μην έχεις συνδρομή...)

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

...

 

 

Άνοιξε έναν λογαριασμό καταθέσεων στην Τράπεζα Πειραιώς και ζήτα να σου δώσουν την κάρτα Wincard VISA Electron . Είναι κάρτα αναλήψεων και χρεωστική Visa Electron. Δηλαδή μπορείς να κάνεις αγορές από όπου την δέχονται αρκεί να υπάρχει στον λογαριασμό σου το ανάλογο ποσό. Αυτήν έχω και εγώ και την χρησιμοποιώ πολύ συχνά στο internet για αγορές. Μέχρι στιγμής δεν έχει δημιουργηθεί κανένα απολύτως πρόβλημα. Απορρίπτεται μόνο όταν δεν υπάρχουν στον λογαριασμό τα ανάλογα χρήματα ( λογικό αυτό ) . Επίσης με έχει βολέψει αφάνταστα το internet banking της Τράπεζας Πειραιώς. Άλλο πολύ σημαντικό είναι η εξαιρετική τους τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Μου έχουν λύσει οποιοδήποτε πρόβλημα ή απορία είχα, ακόμα και στις 2 τα ξημερώματα :) Δεν κάνω διαφήμιση, είμαι απλά ένας πολύ ευχαριστημένος πελάτης τους.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

tha simfwnhsw einai poli kalh eksipirethsh ths winbank.to kako einai pws se ligo kairo tha xrewnei to internet banking,opos kai xrewnei eiserxomena xrhmata mesw internet banking allhs ellhnikhs trapezas
Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μου πει καποιος σε τι χρησιμευει το CVV ?

 

Μου εστειλαν σημερα απο την alpha bank την visa electron αλλα δεν βλεπω καποιο νουμερο οπως λετε.

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 1 Ιούλ. 2004 , 15:09)

 

Μπορει να μου πει καποιος σε τι χρησιμευει το CVV ?

 

Μου εστειλαν σημερα απο την alpha bank την visa electron αλλα δεν βλεπω καποιο νουμερο οπως λετε.

 

 

To CVV einai enas tripshfios kwdikos pou yparhei sto pisw meros kathe pistwtikhs kartas kai pou pleon zhteitai apo ta perissotera sites gia tis on line agores!

Tha ton vreis sto piso meros ths kartas (ekei pou einai o horos gia na ypograpseis). Logika tha ehei 2 arithmous sto pisw meros, enan tetrapshfio xxxx kai pio dipla enan tripshfio xxx (autos einai to CVV)

:cool:

Link to comment
Share on other sites

A! Οντως υπαρχει! Ο πρωτος ο τετραψηφιος δεν χρειαζεται πουθενα?Δηλαδη ειναι για περισσοτερη ασφαλεια και ετσι?

Δεν καταλαβαινω παντως τη ασφαλεια δινει ενας ακομη κωδικος,αφου ετσι και αλλιως τον ζητανε στις περισσοτερες ηλεκτρονικες αγορες και εφοσον υπαρχει και ο 16αψηφιος?! :worry:

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 1 Ιούλ. 2004 , 15:24)

 

A! Οντως υπαρχει! Ο πρωτος ο τετραψηφιος δεν χρειαζεται πουθενα?Δηλαδη ειναι για περισσοτερη ασφαλεια και ετσι?

Δεν καταλαβαινω παντως τη ασφαλεια δινει ενας ακομη κωδικος,αφου ετσι και αλλιως τον ζητανε στις περισσοτερες ηλεκτρονικες αγορες και εφοσον υπαρχει και ο 16αψηφιος?! :worry:

 

 

Den xerw gia pio logo ton zhtane! O prwtos tetapshfios den tha sou hriastei pouthena!

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν η Attica gift card είναι συμβατή με Online καταστήματα?

Προσπαθώ να φτιάξω ένα account στο http://www.streamload.com

αλλά μου λέει "The financial transaction did not complete successfully."

Τι λέτε να συμβαίνει??

THX :)

 

EDIT: Εντάξει το βρήκα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aggelopas ( 1 Ιούλ. 2004 , 15:24)

 

Δεν καταλαβαινω παντως τη ασφαλεια δινει ενας ακομη κωδικος,αφου ετσι και αλλιως τον ζητανε στις περισσοτερες ηλεκτρονικες αγορες και εφοσον υπαρχει και ο 16αψηφιος?! :worry:

 

 

Γιατί είναι πολύ εύκολο να βρείς τον 16ψήφιο κωδικό και να κάνεις μια αγορά.Αν όμως δεν έχεις και τον 3ψήφιο τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Το να βρείς μια κάρτα στο δρόμο και κατ'επέκταση να ξέρεις και τον 3ψήφιο που έχει είναι μια περίπτωση αλλά τις περισσότερες φορές οι άτυχοι που την έχουν χάσει έχουν προλάβει και την έχουν ακυρώσει απο την τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος 0giorgos0 (25 Μάι. 2004 , 20:20)

 

Θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να με βοηθηση μην τρεχω αδικα.Εχω ανοιξει εναν λογαρισμο ταμιευτιριου και μου δοθηκε η καρτα ΕUROBANK VISA ELECTRON.Εχω ενεργοποιημενο και το e-bankingΣκοπος μου ηταν αποκλειστικα η χρηση για αγορες μεσω νετ.Η καρτα ομως δεν αναγραφει στο πισω μερος κανεναν κωδικο τον οπιο ζητητε απο paypal για παραδειγμα.Υπαρχει καποιος τροπος να τον μαθω?Αλλιως η καρτα μου ειναι αχρηστη.

-Αλλιως σε ποια τραπεζα να απευθυνθω και να ανοιξω εναν λογαριασμο που να μπορω να αγοραζω μεσω νετ,να βαζω στην καρτα οχι gift card δηλαδη,βγαζω χρηματα για καποια αναγκη,καθως επισης να την χρησιμοποιω και στα ψονια.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

 

Οι κάρτες της eurobank που συνδέονται με λογαρισμό καταθέσεων, παρόλο που αναγράφουν VISA ELECTRON , δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως debit (χρεωστικές).

 

Άλλες τράπεζες που μπορούν να σε εξυπηρετήσουν σε αυτό είναι η Κύπρου, Πειραιώς :)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Panasonic-GAD87/A21 UP.Link/1.1)

 

Mia erwthsh:oloi poy exoyn Electron den toys exoyn pote arnithei thn carta sto net?Egw sxedon s'ola ta mh eyrwpaika site poy'xw rwthsei,(handango,brando,armstation...),moy lene oti de thn dexontai.Yparxei kapoios allos tropos?

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Panasonic-GAD87/A21 UP.Link/1.1)

 

Mia erwthsh:oloi poy exoyn Electron den toys exoyn pote arnithei thn carta sto net?Egw sxedon s'ola ta mh eyrwpaika site poy'xw rwthsei,(handango,brando,armstation...),moy lene oti de thn dexontai.Yparxei kapoios allos tropos?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iwsif ( 4 Ιούλ. 2004 , 01:27)

 

Wirelessly posted (Panasonic-GAD87/A21 UP.Link/1.1)

 

Mia erwthsh:oloi poy exoyn Electron den toys exoyn pote arnithei thn carta sto net?Egw sxedon s'ola ta mh eyrwpaika site poy'xw rwthsei,(handango,brando,armstation...),moy lene oti de thn dexontai.Yparxei kapoios allos tropos?

 

 

οι κάρτες Electron λειτουργούν κανονικά μόνο σε ηλεκτρονικό περιβάλλον, δηλαδή σε μηχάνημα εμπόρου και όχι εξ αποστάσεως (χρήση την οποία κάνουν οι ανάγλυφες κάρτες). :) Το ότι μερικά sites τη δέχονται αυτό κανονικά δεν είναι σωστό ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GaY ( 4 Ιούλ. 2004 , 17:14)

 

οι κάρτες Electron λειτουργούν κανονικά μόνο σε ηλεκτρονικό περιβάλλον, δηλαδή σε μηχάνημα εμπόρου και όχι εξ αποστάσεως (χρήση την οποία κάνουν οι ανάγλυφες κάρτες). :) Το ότι μερικά sites τη δέχονται αυτό κανονικά δεν είναι σωστό ;)

 

 

Mήπως είναι το ανάποδο..

 

Η Εlectron (το λέει και η λέξη) δουλεύει σε ηλεκτρονικό περιβάλλον...και όχι σε μηχανάκια των εμπόρων γιατί δεν έχει "ανάγλυφα" χαρακτηριστικά..

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Panasonic-GAD87/A21 UP.Link/1.1)

 

Ta site poy'xoyn online authorisation thn dexodai,(sxedon ola ta vrettanika logw solo/switch edw&xronia-px vodafone,expansys ktl).To provlima moy einai oti de th dexodai se u.s. sites.Opote:exei kanei kaneis synallagh me US&an nai pws ta katafere?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo ( 4 Ιούλ. 2004 , 18:02)

 

Mήπως είναι το ανάποδο..

 

Η Εlectron (το λέει και η λέξη) δουλεύει σε ηλεκτρονικό περιβάλλον...και όχι σε μηχανάκια των εμπόρων γιατί δεν έχει "ανάγλυφα" χαρακτηριστικά..

 

 

file douleuw se trapeza.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...