Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 5 Ιαν. 2004 , 00:31)

 

Και απ'ότι βλέπω συνεχίζει να ΜΗΝ χρεώνει τις κινήσεις μέσω Web Banking :!: :!: Γουστάρω γιατί κάτι Eurobank έχουν βάλει γερό χαράτσι...

 

 

 

Τί είδους κινήσεις χρεώνει η eurobank απο το e-banking της;

Link to comment
Share on other sites

Νέα πιστωτική κάρτα δημιούργησε η Citibank, την Βasic Citibank ΜasterCard. Πρόκειται για μία κάρτα χωρίς εξειδικευμένες παροχές και επιτόκιο χαμηλότερο των υπολοίπων (14,5%). Η κάρτα παρέχεται δωρεάν για τον πρώτο χρόνο ενώ η συνδρομή της στη συνέχεια είναι 28,50 ευρώ. Η νέα Βasic Citibank ΜasterCard προσφέρει διατήρηση του επιτοκίου στα ίδια επίπεδα και για τα επόμενα χρόνια εφόσον πραγματοποιούνται ετησίως συναλλαγές 900 ευρώ ελάχιστη καταβολή το 3% του εκάστοτε υπολοίπου και ανάληψη μετρητών μέχρι 1.000 ευρώ τον μήνα. Το Εasy Ρay εξασφαλίζει την εύκολη αποπληρωμή της κάρτας σε περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας.
Infinite loneliness
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CptBill ( 6 Ιαν. 2004 , 23:45)

 

Τί είδους κινήσεις χρεώνει η eurobank απο το e-banking της;

 

 

Μου είχαν στείλει εδώ και καιρό ένα μήνυμα (έχω e-banking εδώ και χρόνια) ότι μπορείς να μεταφέρεις χρήματα σε λογαριασμό τρίτου σε άλλη τράπεζα αλλά με κάποια επιβάρυνση. Τους απάντησα λέγοντας ότι θα προτιμήσω άλλη τράπεζα που δεν χρεώνει τίποτα (βλ. Alpha) γιατί δεν βλέπω το λόγο εκεί που δεν μου κάνει αύξηση ο σπιτονυκοκοίρης μου στο ενοίκιο να μου κάνει η τράπεζα! (Τη μεταφορά αυτή τη χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια για να στέλνω το νοίκι σε ένα λογαριασμό στην Εμπορική ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ). Περιτό να πω ότι δεν μου απάντησαν ποτέ... :p :p

Τώρα που είδα την ερώτησή σου πήγα και ξανακοίταξα το site και έχουν βάλει μια σημείωση με κόκκινα γράμματα:

"Η Eurobank δεν χρεώνει έξοδα για μεταφορές σε λογαριασμούς άλλων τραπεζών μέσω e-Banking."

Παρακάτω όμως "διευκρινίζεται" το εξής:

"Εάν επιλέξετε να επιβαρυνθείτε εσείς με τα έξοδα μεταφοράς της παραλήπτριας Τράπεζας, ο παραλήπτης θα λάβει ακέραιο το ποσό της μεταφοράς και ο λογαριασμός σας θα χρεωθεί με

 

5 € για ποσά έως 12.500 €

25 € για ποσά από 12.500,01 € έως και 50.000 €

40 € για ποσά άνω των 50.000 €

 

Εάν επιλέξετε να επιβαρυνθεί ο παραλήπτης με τα έξοδα της Τράπεζας στην οποία τηρεί το λογαριασμό του, οι χρεώσεις που θα εφαρμόσει η παραλήπτρια τράπεζα θα αφαιρεθούν από το ποσό της μεταφοράς. "

 

Αυτό για μένα σε απλά ελληνικά σημαίνει ότι η μεταφορά θα χρεωθεί. Δεν με απασχολεί από ποιόν! Εφόσον έχω εναλλακτική που δεν με χρεώνει απολύτως τίποτα, θα εξακολουθήσω να την προτιμώ :D

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 9 Ιαν. 2004 , 21:20)

 

Τους απάντησα λέγοντας ότι θα προτιμήσω άλλη τράπεζα που δεν χρεώνει τίποτα (βλ. Alpha) γιατί δεν βλέπω το λόγο εκεί που δεν μου κάνει αύξηση ο σπιτονυκοκοίρης μου στο ενοίκιο να μου κάνει η τράπεζα!

 

Και γ..... της απαντήσεις τους έδωσες :lol: ΜΠΡΑΒΟ!!!

 

"Εάν επιλέξετε να επιβαρυνθείτε εσείς με τα έξοδα μεταφοράς της παραλήπτριας Τράπεζας, ο παραλήπτης θα λάβει ακέραιο το ποσό της μεταφοράς και ο λογαριασμός σας θα χρεωθεί

 

Αυτό για μένα σε απλά ελληνικά σημαίνει ότι η μεταφορά θα χρεωθεί. Δεν με απασχολεί από ποιόν! Εφόσον έχω εναλλακτική που δεν με χρεώνει απολύτως τίποτα, θα εξακολουθήσω να την προτιμώ :D

 

Kαι στην Alpha Bank έχει διευκρινηστεί αυτό. Εμένα μου το είπανε μέσω Alpha Phone Banking όταν τους κάλεσα να ρωτήσω κάτι σχετικό με μεταφορά ποσού σε τρίτο λογαριασμό άλλης τράπεζας μέσω Alpha Web Banking τους.

 

Μου είπανε ότι ΕΑΝ η άλλη τράπεζα εφαρμόζει χρεώσεις... τότε θα επιβαρυνθώ εγώ. :o Όμως ως τώρα έχω μεταφέρει σε Eurobank και Eθνική... και δεν μου χρεώσανε απολύτως τίποτα.

 

Από το site βρήκα αυτό: Δεν επιβαρύνεστε με έξοδα για την πραγματοποίηση μεταφορών κεφαλαίου σε λογαριασμούς άλλων τραπεζών εσωτερικού.

 

Προσέξτε. Εάν όμως η άλλη τράπεζα εφαρμόζει χρεώσεις... ε τότε τον "ήπιατε" :lol: :p

 

Και sorry για την off topic απάντηση. Γενικά όμως είμαστε, μέσα στο θέμα. BANKS!!!! :happy:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

re paidia gia na synopsisoume, egw exw thn connect card ths trapezas kyprou pou mou thn edwsan me logariasmo katathesewn. mexri twra thn exw xrhsimopoihse sthn sportingbet gia stoixhma. an den exw xrhmata mesa ston logariasmo mporoun na paroun? einai san pistwtikh?
:cry: :whip:
Link to comment
Share on other sites

Stis 2.01.2004 piga stin ALPHA BANK kai aniksa ena logargismo ALPHA 1/2/3/ mazi me to anigma mou ekdidoun kai Xreostiki Visa electron..(gia na perno xrimata apo ton LOGARGIASMO mou)

 

Epi topou ekana aitisi gia tin VISA 1/2/3/..

 

extes 12.01.2004 pira tilefono sta kentrika tis APLHA na rotiso an bgike i

karta logargiasmou.. mou ipan...ekdo8ike stis 09.01.2004 kai apestalh meso taxidromiou :rolleyes:

 

kai to kalitero tis ipo8esis?? ekdo8ike kai i VISA 1/2/3 me pistotiko orio 600euro...se metrimenes meres sta daktila.. xmm se 4 ergasimes meres

 

kalo??? :D

 

y.p. o kolitos mou ekane aitisi gia tin UNIVERSITY VISA tis pireos..kai perimene miso mina..kai sto telos tou ipan aaa 8eloume kai fototipia kapiou prosopou gia egkiiti.. pos ginete auto...?? ELEINI trapeza i pireos...

Link to comment
Share on other sites

στην "Α" τα κανουν πολυ γρηγορα!!

απο υποκαταστημα της Α, λευκου πυργου εχω πολυ καλες

εμπειριες αυτην την εβδομαδα, οταν ανοιξα λογαριασμο

1/2/3 και σε 5 λεπτα ειχα τελειωσει με electron(αιτηση+ΡΙΝ)

web banking(αιτηση, login, password, ενεργοποιηση)

τωρα μονο περιμενω να μου ερ8ει στο σπιτι η καρτα χωρις,ομως, να

χρειαζεται να ξαναπαω για 2η και 3η φορα στην Α, οπως

σε πολλες αλλες τραπεζες.

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

Εδω και εναμιση χρονο κανω μεταφορες meso Alpha Web Banking σε Εθνικη τραπεζα καθε μηνα (ενοικιο :P) και ποτε δνε μου εχουν παρει εξοδα... Ομοιως εχει τυχει να κανω μεταφορα και σε Emporiki, Peiraiws κοκ περιστασιακα και δεν εχει τυχει να μου παρουν δραχμη/ευρω. Ειναι ωραιοι :-)

 

Btw, Πειραιωτη, θα σου βαλουν και 10ευρω δωρακι καποια στιγμη στον λογαριασμο σου alpha1-2-3. episis rikse mia matia sto http://www.alpha1-2-3.gr.

 

enJoy!

ενΖωη!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Panagioths (13 Ιαν. 2004 , 11:24)

 

Εδω και εναμιση χρονο κανω μεταφορες meso Alpha Web Banking σε Εθνικη τραπεζα καθε μηνα (ενοικιο :P) και ποτε δνε μου εχουν παρει εξοδα... Ομοιως εχει τυχει να κανω μεταφορα και σε Emporiki, Peiraiws κοκ περιστασιακα και δεν εχει τυχει να μου παρουν δραχμη/ευρω. Ειναι ωραιοι :-)

 

Eμένα στις 31/12 μου κάνανε ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟ ΤΟΚΩΝ και μου αφαιρέθηκαν κάτι Ευρολεπτά. :o

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiRaioThs (13 Ιαν. 2004 , 02:39)

 

y.p. o kolitos mou ekane aitisi gia tin UNIVERSITY VISA tis pireos..kai perimene miso mina..kai sto telos tou ipan aaa 8eloume kai fototipia kapiou prosopou gia egkiiti.. pos ginete auto...?? ELEINI trapeza i pireos...

 

 

Εγώ έκανα αίτηση τέλος του χρόνου,μέσα σε 10 λεπτά είχα τελειώσει,τους είπα ότι βιάζομαι,μου είπαν 7 μέρες το πολύ,και σε 4 ήταν έτοιμη ( και ήταν μέσα στις γιορτές ) Το pin άργησε λίγο λόγω ημερών και ταχυδρομείου αλλά συναλλαγή έκανα άνετα.

Τέλοσπάντων,μια χαρά η φοιτητική της Πειραιώς,μη βγάζουμε συμπεράσματα από μία περίπτωση ;)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nelly (13 Ιαν. 2004 , 18:55)

 

μη βγάζουμε συμπεράσματα από μία περίπτωση ;)

 

Πολύ σωστά :)

 

Εδώ από υπάλληλο σε υπάλληλο ή από κατάστημα σε κατάστημα και βλέπεις διαφορές.

 

Από μια συναλλαγή θα κρίνουμε ομίλους? :o (Αυτό ισχύει για όλες τις τράπεζες).

 

Αλλού να ψάχνετε τις διαφορές ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Panagioths (13 Ιαν. 2004 , 11:24)

 

Εδω και εναμιση χρονο κανω μεταφορες meso Alpha Web Banking σε Εθνικη τραπεζα καθε μηνα (ενοικιο :P) και ποτε δνε μου εχουν παρει εξοδα... Ομοιως εχει τυχει να κανω μεταφορα και σε Emporiki, Peiraiws κοκ περιστασιακα και δεν εχει τυχει να μου παρουν δραχμη/ευρω. Ειναι ωραιοι :-)

 

Btw, Πειραιωτη, θα σου βαλουν και 10ευρω δωρακι καποια στιγμη στον λογαριασμο σου alpha1-2-3. episis rikse mia matia sto http://www.alpha1-2-3.gr.

 

enJoy!

ενΖωη!

 

 

 

xexe to doraki ton 10euro..kala 8a itan :D

 

ta dora ana programma pane os eksis:

 

ALPHA 1: doro ena gourounaki.. (koumparas) lol

>>> 2: doro 10 euro

>>> 3: doro ena ntosie..

 

ego eimai sto ALPHA 3.. eimai 22 eton gi'auto :P

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Panagioths (13 Ιαν. 2004 , 11:24)

 

Εδω και εναμιση χρονο κανω μεταφορες meso Alpha Web Banking σε Εθνικη τραπεζα καθε μηνα (ενοικιο :P) και ποτε δνε μου εχουν παρει εξοδα... Ομοιως εχει τυχει να κανω μεταφορα και σε Emporiki, Peiraiws κοκ περιστασιακα και δεν εχει τυχει να μου παρουν δραχμη/ευρω. Ειναι ωραιοι :-)

 

Btw, Πειραιωτη, θα σου βαλουν και 10ευρω δωρακι καποια στιγμη στον λογαριασμο σου alpha1-2-3. episis rikse mia matia sto http://www.alpha1-2-3.gr.

 

enJoy!

ενΖωη!

 

 

 

xexe to doraki ton 10euro..kala 8a itan :D

 

ta dora ana programma pane os eksis:

 

ALPHA 1: doro ena gourounaki.. (koumparas) lol

>>> 2: doro 10 euro

>>> 3: doro ena ntosie..

 

ego eimai sto ALPHA 3.. eimai 22 eton gi'auto :P

Link to comment
Share on other sites

Πώς στο καλό κατάφερες να κάνεις 3 post μέσα στο ίδιο λεπτό; :P

Όχι τίποτα άλλο αλλά μου ήρθαν 3 reminders στο email για το ίδιο θέμα, κάτι που λογικά δε γίνεται! :)

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

otan ixa kani tin etisi gia tin visa electron stin ALPHA BANK ipa na tin paralabo apo to katastima.

meta apo liges meres me pernoun tel na pao na tin paro.

moy dinoun to fakelo.. tin bgazo..bgazo to aytokolito kai pao sto ATM na tin energopiiso.

 

kai ti mou lei ?? sfalma anagnorisis.. epikinoniste me tin trapeza.

pao mesa.. kai moy lene exi apomagnitisti..ftoy kai pali apo tin arxi..

 

kala re pedia pos egine ayto??? ti na po..

 

(as elpiso i new karta na mou feri goyri..)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το γαμάτο είναι η δυνατότητα πληρωμής πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών χωρίς να σε χρεώνουν το παραμικρό! Αναφέρομαι στο e-banking της Eurobank. Απίστευτα βολικό.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CptBill (14 Ιαν. 2004 , 23:02)

 

Πάντως το γαμάτο είναι η δυνατότητα πληρωμής πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών χωρίς να σε χρεώνουν το παραμικρό! Αναφέρομαι στο e-banking της Eurobank. Απίστευτα βολικό.

 

Kαλοοοοοοοοοοοοοοό :eek: Πολύ καλό!!!

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CptBill (14 Ιαν. 2004 , 23:02)

 

Πάντως το γαμάτο είναι η δυνατότητα πληρωμής πιστωτικών καρτών άλλων τραπεζών χωρίς να σε χρεώνουν το παραμικρό! Αναφέρομαι στο e-banking της Eurobank. Απίστευτα βολικό.

 

 

Όντως αυτό είναι πολύ βολικό. Δεν χρεώνει για καμία τράπεζα; Σε πόσο καιρό από όταν βάλεις την εντολή γίνεται η πληρωμή της κάρτας;

KCB
Link to comment
Share on other sites

Παίρνει συνήθως 2 εργάσιμες ημέρες. Και δεν χρεώνει οπως προανεφερα το παραμικρό. Αυτό ισχύει για όλες τις κάρτες.

 

Απο εδώ και πέρα στο μόνο ΑΤΜ που θα πηγαίνω είναι της Eurobank :p Να μπορούσα να κάνω ανάληψη/καταταθεση και απο το σπίτι μου θα ήταν τέλεια :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CptBill (15 Ιαν. 2004 , 12:23)

 

Απο εδώ και πέρα στο μόνο ΑΤΜ που θα πηγαίνω είναι της Eurobank :p Να μπορούσα να κάνω ανάληψη/καταταθεση και απο το σπίτι μου θα ήταν τέλεια :D

 

Προείπα ότι αυτό είναι καλό. Ας μη μιλήσουμε όμως για άλλου είδους χαράτσια που επιβάλλει η συγκεκριμένη τράπεζα γιατί θα βγούμε εκτός θέματος.

 

Για να δεις ότι δεν χρειάζεται να ενθουσιαζόμαστε τόσο πολύ ;)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να βγάλω κάρτα electron της alpha γιατί δεν μπόρεσα να βρω καμιά άλλη που να γίνεται δεκτή στο internet.

Έχω όμως κάποιες απορίες (οι οποίες ίσως έχουν απαντηθεί παραπάνω αλλά 13 σελίδες είναι αυτές...)

Με το λογαριασμό 1|2|3 για τους νέους, δίνουν την visa electron η οποία γίνεται δεκτή στο internet, σωστά; Είναι μόνο χρεωστική;

Ισχύει ακόμα το ότι αν έχεις χαμηλό υπόλοιπο στο λογαριασμό σου, κάθε εξάμηνο κρατάνε κάποιο ποσό;

Τι αρχικό ποσό απαιτείται για το άνοιγμα του λογαριαμού;

Σε πόσες μέρες παίρνω την κάρτα στα χέρια μου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...