Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος beton (19 Ιαν. 2004 , 16:41)

 

Με το λογαριασμό 1|2|3 για τους νέους, δίνουν την visa electron η οποία γίνεται δεκτή στο internet, σωστά; Είναι μόνο χρεωστική;

NAI

 

Ισχύει ακόμα το ότι αν έχεις χαμηλό υπόλοιπο στο λογαριασμό σου,

NAI

 

κάθε εξάμηνο κρατάνε κάποιο ποσό;

OXI

 

Τι αρχικό ποσό απαιτείται για το άνοιγμα του λογαριαμού;

 

0euro..ipoxreotika omos prepi na tous pas ton ari8mo tou AFM sou

Σε πόσες μέρες παίρνω την κάρτα στα χέρια μου;

se 7meres pano kato..ite meso ELTA ite meso trapezis.(sinisto na tin paris apo tin trapeza.. pio grigori diadikasia.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiRaioThs (20 Ιαν. 2004 , 02:38)

 

se 7meres pano kato..ite meso ELTA ite meso trapezis.(sinisto na tin paris apo tin trapeza.. pio grigori diadikasia.)

 

 

 

Έκανα αίτηση για την κάρτα αλλά δε μου είπαν τίποτα για να επιλέξω μεταξύ ΕΛΤΑ ή τράπεζας. Συνεπώς θα έρθει με τα ΕΛΤΑ, ε; Δεν είχα διαβάσει το post σου πριν πάω και έτσι δεν ήξερα ότι μπορώ να την πάρω και από την τράπεζα για να τους το ζητήσω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PeiRaioThs (20 Ιαν. 2004 , 02:38)

 

Τι αρχικό ποσό απαιτείται για το άνοιγμα του λογαριαμού;

 

0euro..ipoxreotika omos prepi na tous pas ton ari8mo tou AFM sou

 

 

εγω δεν τους εδωσα αφμ΄:-) :cool:

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Panagioths (13 Ιαν. 2004 , 11:24)

 

Εδω και εναμιση χρονο κανω μεταφορες meso Alpha Web Banking σε Εθνικη τραπεζα καθε μηνα (ενοικιο :P) και ποτε δνε μου εχουν παρει εξοδα... Ομοιως εχει τυχει να κανω μεταφορα και σε Emporiki, Peiraiws κοκ περιστασιακα και δεν εχει τυχει να μου παρουν δραχμη/ευρω. Ειναι ωραιοι :-)

 

Btw, Πειραιωτη, θα σου βαλουν και 10ευρω δωρακι καποια στιγμη στον λογαριασμο σου alpha1-2-3. episis rikse mia matia sto http://www.alpha1-2-3.gr.

 

enJoy!

ενΖωη!

 

 

Δεν χρεωνόσουν επειδή επειδή χρέωναν τους παραλήπτες :p

 

 

H alpha δεν χρεώνει για μεταφορές σε άλλες τράπεζες αλλα όπως αναφέρει στη σελίδα της υπάρχει το ενδεχόμενο να χρεωθεί η τράπεζα του δικαιούχου. Παράδειγμα αποτελεί μια μεταφορά των €50 που έκανα απο την alpha στην eurobank και μετά απο καθυστέρηση περίπου 10 ημερών είδα μια χρέωση €2 στην eurobank με αιτιολογία diastransfer.

 

Τουλάχιστον στη περίπτωση του αντίστροφου (απο Eurobank σε Alpha) το e-banking της eurobank σε ρωτάει εαν θέλεις να χρεωθείς εσύ ή ο παραλήπτης τα "έξοδα της παραλήπτριας τράπεζας".

 

Και τέλος απο ότι με ενημέρωσαν κατα λέξη "τα €2 αφορούν τη νέα τιμολογιακή πολιτική των τραπεζών σχετικά με τη χρέωση εισερχόμενων εμβασμάτων. Η νέα αυτή τιμολογιακή πολιτική ακολουθείται από όλες τις τράπεζες της Ευρωπαϊκής Κοινότητας. "

Link to comment
Share on other sites

Ποτε αλλαξε η Eurobank το να μην χρεωνει πληρωμες αλλων καρτων απο το site της;Γιατι ειμαι 99% σιγουρος οτι παλια τις χρεωνε..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CptBill (20 Ιαν. 2004 , 19:40)

 

Δεν χρεωνόσουν επειδή επειδή χρέωναν τους παραλήπτες :p

 

 

H alpha δεν χρεώνει για μεταφορές σε άλλες τράπεζες αλλα όπως αναφέρει στη σελίδα της υπάρχει το ενδεχόμενο να χρεωθεί η τράπεζα του δικαιούχου. Παράδειγμα αποτελεί μια μεταφορά των €50 που έκανα απο την alpha στην eurobank και μετά απο καθυστέρηση περίπου 10 ημερών είδα μια χρέωση €2 στην eurobank με αιτιολογία diastransfer.

 

Τουλάχιστον στη περίπτωση του αντίστροφου (απο Eurobank σε Alpha) το e-banking της eurobank σε ρωτάει εαν θέλεις να χρεωθείς εσύ ή ο παραλήπτης τα "έξοδα της παραλήπτριας τράπεζας".

 

Και τέλος απο ότι με ενημέρωσαν κατα λέξη "τα €2 αφορούν τη νέα τιμολογιακή πολιτική των τραπεζών σχετικά με τη χρέωση εισερχόμενων εμβασμάτων. Η νέα αυτή τιμολογιακή πολιτική ακολουθείται από όλες τις τράπεζες της Ευρωπαϊκής Κοινότητας. "

 

 

Τώρα τελευταία το παρατήρησα κι εγώ αυτό με τα 2 ευρώ από Alpha σε Eurobank :mad: Για μεταφορά από Alpha σε Εμπορική πάντως δεν χρεώνει τίποτα (ακόμη).

KCB
Link to comment
Share on other sites

Τελικα ξεκαθαριστηκε το πραγμα με την Ελεκτρον στο 1-2-3...εχει κανονικα τον αριθμο μου ειπαν απο την Αλφα οταν τους ειχα παρει τηλ....θα παω να την βγαλω (για εφηβους) και λενε δωρο μια ατζεντα (οταν ειχα παει δεν ειχαν :p )....οσο για τα 10€, τα βαζουν στο 1προγραμμα αλλα ειναι δεσμευμενα....δεν τα παιρνεις (μονο μετα απο 6 μηνες μου ειπαν :p )

 

Μου ειχανε πει οτι κανει γυρω στις 20 εργασιμες να εκδοθει η Ελεκτρον για 1-2-3 αλλα απ'οτι βλεπω την στελνουν πολυ πιο γρηγορα..... :) .....για το web banking θελω ξεχωριστη ενεργοποιηση και πρεπει να την ζητησω κατα την εκδοση,ετσι???

 

Τελικα οι αριθμοι πισω απο την καρτα 7 πρεπει να ηταν..... :o

Link to comment
Share on other sites

θελει ξεχωριστη αιτηση, την κανεις συγχρονως με την αιτηση σου για 1-2-3 electron

σου δινουν επιτοπου log-in name και μετα απο 3 μερες σου ερχεται το password με

συστημενη επιστολη στο σπιτι.

Η καρτουλα σου ερχεται 10 μερες μετα! (ενω το ΡΙΝ το εχεις παρει ηδη απο

την τραπεζα οταν κανεις αιτηση)

με αλλα λογια πας ΜΙΑ φορα στη τραπεζα για 2 αιτησεις και περιμενεις

τα αλλα 2 (1.web-mobile banking password 2.electron visa) στο σπιτι ;)

:lock:

 

twitter.com/jojoGPS

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος fabo114 (25 Ιαν. 2004 , 17:09)

 

Τελικα οι αριθμοι πισω απο την καρτα 7 πρεπει να ηταν..... :o

 

Ναι 7.

 

4ψήφιος + 3ψήφιος. Ο CVV είναι ο 3ψήφιος.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Για να τα δούμε λίγο συγκεντρωτικά όποιος ξέρει ας απαντήσει:

Μέσω web banking γίνονται δωρεάν:

1. Μεταφορά από λογαριασμό alpha σε άλλη τράπεζα;

2.Πληρωμή λογαριασμών ΔΕΗ, Forthnet κτλ;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος beton (29 Ιαν. 2004 , 15:40)

 

Για να τα δούμε λίγο συγκεντρωτικά όποιος ξέρει ας απαντήσει:

Μέσω web banking γίνονται δωρεάν:

1. Μεταφορά από λογαριασμό alpha σε άλλη τράπεζα;

2.Πληρωμή λογαριασμών ΔΕΗ, Forthnet κτλ;

 

1. NAI NAI NAI NAI :)

 

 

2. NAI (ΔΕΗ, ΟΤΕ, Forthnet, Telepassport, Lannet, Multichoice, Tέλη κυκλοφορίας, ΦΠΑ, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΕΥΔΑΠ, VODAFONE, MOBITEL, Diners κλπ κλπ κλπ).

 

ΟΚ?

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

exw anoixh logariasmo se ethnikh(mhn me parete me ths petres) se 6 meres erxete h karta me ELTA.anigw to fakelw kai vlepw maestro den thn gnwriza katholou lew ok ekei tha kollisoume. pigenw se ena katastima den thn dexonte, se 2 to idio, ta pira agria kanw etish gia xrewstikh electron se 3 meres erxete me ACS anoigw to fakelw kai diavazw oti exw pistotiko orio 1500 euro. :wacko:

pernw thl sto katastima kai h xazh sto thl mou leei oti h karta mou einai xrewstikh :blink: .

 

ginete re pedia xrewstikh me pistwtiko orio :confused: ?

Link to comment
Share on other sites

Να ριξω και γω την ερωτηση μου να ξεκαθαρισω ενα πραγμα!

 

Η Visa Electron που δινει η Alpha Bank με το ανοιγμα ενος λογαριασμου, περα απο τις κλασσικες αγορες απο μαγαζια και e-shops, μπορει να κανει πχ αγορες απο Πλαισιο με ατοκες δοσεις?

 

Εαν οχι, τοτε ποια (electron) μπορει να το κανει αυτο?

 

Thanx in advance :)

 

PS: Διαβασα και κανα 10αρια σελιδες προς τα πισω, αλλα δεν φανηκε να απαντωται καπου τα ερωτηματα μου...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος engineer (29 Ιαν. 2004 , 16:18)

 

exw anoixh logariasmo se ethnikh(mhn me parete me ths petres) se 6 meres erxete h karta me ELTA.anigw to fakelw kai vlepw maestro den thn gnwriza katholou lew ok ekei tha kollisoume. pigenw se ena katastima den thn dexonte, se 2 to idio, ta pira agria kanw etish gia xrewstikh electron se 3 meres erxete me ACS anoigw to fakelw kai diavazw oti exw pistotiko orio 1500 euro. :wacko:

pernw thl sto katastima kai h xazh sto thl mou leei oti h karta mou einai xrewstikh :blink: .

 

ginete re pedia xrewstikh me pistwtiko orio :confused: ?

 

 

Η εθνικη τραπεζα δεν εκδιδει χρεωστικη electron visa, μονο πιστωτικη.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος engineer (29 Ιαν. 2004 , 16:18)

 

ginete re pedia xrewstikh me pistwtiko orio :confused: ?

 

OXI. Mε πιστωτικό όριο είναι μόνο οι πιστωτικές. :)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kirimis (29 Ιαν. 2004 , 16:37)

 

Η Visa Electron που δινει η Alpha Bank με το ανοιγμα ενος λογαριασμου, περα απο τις κλασσικες αγορες απο μαγαζια και e-shops, μπορει να κανει πχ αγορες απο Πλαισιο με ατοκες δοσεις?

 

Εαν οχι, τοτε ποια (electron) μπορει να το κανει αυτο?

 

Το ίδιο κριβώς ρώτησα και γω, πριν λίγες μέρες. Δυστυχώς η απάντηση είναι: ΟΧΙ :cry: Δεν υπολογίζουν τις χρεωστικές, σε προγράμματα άτοκων δόσεων.

 

Όμως, σε πάγιες μηνιαίες χρεώσεις, μπορεί να γίνει δεκτή. Πχ... πληρωμή λογαριασμού κινητής τηλεφωνίας - κάθε μήνα.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (29 Ιαν. 2004 , 15:55)

 

1. NAI NAI NAI NAI :)

 

 

2. NAI (ΔΕΗ, ΟΤΕ, Forthnet, Telepassport, Lannet, Multichoice, Tέλη κυκλοφορίας, ΦΠΑ, ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, ΕΥΔΑΠ, VODAFONE, MOBITEL, Diners κλπ κλπ κλπ).

 

ΟΚ?

 

 

Υπάρχει κόστος (προμήθεια) για τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος beton (29 Ιαν. 2004 , 15:40)

 

Για να τα δούμε λίγο συγκεντρωτικά όποιος ξέρει ας απαντήσει:

Μέσω web banking γίνονται δωρεάν:

1. Μεταφορά από λογαριασμό alpha σε άλλη τράπεζα;

2.Πληρωμή λογαριασμών ΔΕΗ, Forthnet κτλ;

 

 

1. Εσυ δεν χρεώνεσαι, χρεώνεται ο παραλήπτης όμως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CptBill (29 Ιαν. 2004 , 23:20)

 

1. Εσυ δεν χρεώνεσαι, χρεώνεται ο παραλήπτης όμως.

 

 

Και πάλι αναλόγως την τράπεζα του παραλήπτη.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Θενξ παιδια για τις περαιτερω πληροφοριες.......τωρα μενει να παω στην τραπεζα... :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (29 Ιαν. 2004 , 18:40)

 

OXI. Mε πιστωτικό όριο είναι μόνο οι πιστωτικές. :)

 

 

Νομίζω ότι θα μπορούσε να θεωρηθεί όριο των χρεωστικών το ημερήσιο όριο αναλήψεων...

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 3 Φεβ. 2004 , 22:17)

 

Νομίζω ότι θα μπορούσε να θεωρηθεί όριο των χρεωστικών το ημερήσιο όριο αναλήψεων...

 

Για πιστωτικό όριο μίλησε - Όχι ημερήσιο όριο αναλήψεων.

 

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. :)

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet ( 3 Φεβ. 2004 , 23:26)

 

Για πιστωτικό όριο μίλησε - Όχι ημερήσιο όριο αναλήψεων.

 

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. :)

 

 

Σίγουρα άλλο το ένα, άλλο το άλλο. :)

Αφού ΔΕΝ είναι πιστωτική ΔΕΝ έχει πιστωτικό όριο. Ας το πούμε χρεωστικό όριο :) Η ουσία είναι να ξέρει ο φίλος που ρώτησε ότι δεν μπορεί να κάνει ό,τι αγορά θέλει, κάπου θα "βρει" και αυτό είναι το όριο αναλήψεων που στην Alpha τουλάχιστον το ορίζεις ο ίδιος όταν ανοίγεις λογαριασμό. Προσωπικά τις χρεωστικές δεν τις ακουμπάω, ακριβώς γιατί κάνουν επί τόπου ανάληψη... :worry: :worry:

KCB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος KCB ( 4 Φεβ. 2004 , 11:04)

 

Σίγουρα άλλο το ένα, άλλο το άλλο. :)

 

Αφού ΔΕΝ είναι πιστωτική ΔΕΝ έχει πιστωτικό όριο. Ας το πούμε χρεωστικό όριο :)

 

Ημερήσιο όριο αγορών λέγεται :) Και μπορεί να έχεις διαφορετικό όριο αγορών, από το όριο αναλήψεως μετρητών..

 

Όλα αυτά βέβαια εφόσον υπάρχουν χρήματα μέσα στο λογαριασμό!

 

(γι'αυτό και δεν μπορεί να δώσει έγκριση το μηχάνημα για άτοκες δόσεις σε μια χρεωστική) ;) (επειδή δεν υπάρχει και η εγγύηση -επισης- ότι θα μείνει ανοιχτός ο λογαριασμός που είναι συνδεδεμένη η κάρτα ;) )

Entexnos Fm

Το νέο μουσικό ραδιόφωνο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...