Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

βρε παιδια να ρωτησω κατι?εγω εχω παρει την vodafone visa που επιστρεφει 2% των αγορων εφοσον καθε μηνα κανεις αγορες πανω απο 88 ευρω.αν αγορασω κατι που εχει 500 ευρω και το βαλω σε 10 δοσεις τοτε θα μου επιστρεψουν 10 ευρω (ειναι το 2% των 500 ευρω) η θα το σπασουν σε 10χ50 ευρω οποτε δεν θα εχω επιστροφη?
Link to comment
Share on other sites

το δευτερο... η μηνιαια σου χρεωση ειναι 50 δεν ειναι 500!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Να και ο νεος (αλλα πολύ καλος γνωστης του τραπεζικού συστήματος) :p ).

 

Αναφέρω γνώσεις και εμπειρίες

 

1) Οντως η Citibank Visa δεν υποστηρίζεται από πολλα προγραμματα ατοκων δόσεων. Ο βασικος λογος ειναι οτι η Πολιτικη της Citiban στην Ελλαδα στο κομματι αυτό ειναι υπερ της προώθησης της Diners. Επισης η Citibank εχει πολύ υψηλά επιτόκια γενικά και το e-banking της ειναι πολύ φτωχό. Προσωπικά θα πηγαινα στην συγκεκριμενη τράπεζα εαν ημουν εισοδηματίας και ήθελα να επενδύσω χρήματα στο εξωτερικό, δεδομενου οτι έχουν τεράστια εμπειρια από τη "μαμα" τράπεζα στον τομέα αυτό

 

2) Απο τις υπόλοιπες καρτες την στιγμη που μιλαμε υπαρχει μια πληθώρα προσφορών οπότε σταθμιζεις τις αναγκες σου και αποφασίζεις. Να σου πώ οτι περα απο τις ατοκες δόσεις (που ειναι ατοκες μονο εαν εξοφλάς ολο το ποσο καθε μήνα) καλο θα ήταν να δεις και αλλα πράγματα όπως

 

1) Ετήσια συνδρομή. Καλο ειναι να μην υπάρχει ή να ειναι πολύ χαμηλή.

2) Επιτόκιο. Ισως ο σημαντικότερος παράγοντας

3) Συνοδευτικές προσφορές

4) Ατοκες δόσεις (οπως αναφέρεις)

 

Εχοντας αλλαξει πανω από 10 πιστωτικες καρτες μεχρι σήμερα, εχω κατασταλάξει στις εξης δύο (ελπιζω να μην θεωρηθει διαφήμιση, απλή αναφορά κανω)

 

Pireos Visa : Πολύ καλη αποδοχή παντού, ατοκες δόσεις, πολύ χαμηλό επιτόκιο (13,25%), χαμηλή συνδρομή (~30 Ευρώ) και πολύ καλό Internet Banking

 

Εθνοκάρτα Mastercard : Δεν εχω βρεί κατάστημα που να δέχεται Mastercard και να μην την συμπεριλαμβάνει. Πολλές ατοκες δόσεις παντού (ακομα και στο μιευτήριο που γέννησε η γυναίκα μου!!), σχετικα καλο επιτόκιο (14,50%), χαμηλή συνδρομή αλλά μέτριο Internet Banking.

 

Eαν ζούσα στην Ευρώπη ή στις ΗΠΑ θα είχα και μια American Express.

 

Ενδιφέρουσα πρόταση ειναι και η Dynamic Visa (Alpha Bank + Carrefour) ιδίως εαν κανεις τις αγορές σου απο τα Carrefour

 

Καλες καρτες σαν αποδοχή και σε ατοκες δόσεις ειναι και οι καρτες της Eurobank, αλλά προσωπικα θεωρώ οτι η συγκεκριμένη τράπεζα έχει πολύ κακή εξυπηρέτηση. Ειναι ομως δύναμη στον τομέα αυτό, ενω οντως έχει και το καλύτερο (μαζί με την Πειραιώς) Internet Banking στην Ελλάδα.

 

Τελειώνοντας να πουμε μερικα προφανη πραγματα

 

1) Οι καρτες πρέπει να ειναι εργαλειο χρήσης όχι κατάχρησης

2) Αυτοσυγκράτηση

3) Ψάξε για ιδιαίτερες ανάγκες - π.χ εαν σου αρέσει να ταξιδεύεις στο εξωτερικο θα βρείς ενδιαφέρουσες προσφορές από την American Express (Στην Ελλαδα την προωθεί η Alpha Bank, οχι ομως με τον καλύτερο δυνατό τρόπο).

4) Σιγουρα δεν θα βρισκεις παντού ατοκες δόσεις αφού ο καθε εμπορος συνεργάζεται με συγκεκριμένες τράπεζες. Παντως προσωπικά με το συνδυασμο που εχω κανει ειναι ελάχιστα τα καταστήματα στα οποία είχα πρόβλημα.

 

Στη διαθεσή σου για οτιδήποτε επιπλέον θέλεις :) :)

Link to comment
Share on other sites

εχω ζητησει μια πειραιως mastercard με πιστωτικο 800 ευρω κλειδωμενο (που σημαινει οτι δεν ανεβαινει αν δε το ζητησω, και δεν μπορει να γινει υπερβαση). Με εξυπηρετει πολυ γιατι ψωνιζω πολυ απο το νετ και δεν μπορω καθε φορα να εκδιδω μια προπληρωμενη (ασε που που να βρω εγνατια τραπεζα... νομιζω μονο αυτη το κανει). Ειναι μια καλη λυση για να μην εχεις ρισκα και να αυτοσυγκρατεισαι και καπως!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος csk4023 (24 Φεβ. 2004 , 16:54)

 

Το δηλωθέν εισόδημα μάλλον είναι ένας παράγοντας που συνεκτιμά η Τράπεζα για να καθορίσει το πιστωτικό όριο. Δεν το καθορίζει απόλυτα. Εγώ για παράδειγμα έχω σχεδόν το ίδιο εισόδημα εδώ και 4 χρόνια και ξεκίνησα με μία κάρτα και ένα χαμηλό όριο x. Παρ'ότι κάνω πάρα πολύ μικρή κίνηση στην κάρτα, σιγά σιγά μου αναβάθμισαν την κάρτα (προφανώς λόγω των εμπρόθεσμων πληρωμών), μου έκαναν το όριο 2x και μου έδωσαν άλλη μία με όριο επίσης 2x. Όλα αυτά χωρίς να τα ζητήσω... Και παρά το γεγονός ότι όταν τους είχα παρουσιάσει αυτό το εισόδημα, με το ζόρι μου έδωσαν την αρχική Electron με το χαμηλό όριο...

 

 

Ο χρόνος (και η συνέπεια στις πληρωμές) εκτιμώνται πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος supernet (29 Ιούλ. 2004 , 19:26)

Μα τι λες;;; :blink: To αντίθετο θα έλεγα εγώ!

Πολύ καθυστερημένη απάντηση αλλά τώρα είδα το μήνυμα! Εννοούσα ότι έλαβαν την πληρωμή αλλά την θεώρησαν εκπρόθεσμη και γι'αυτό χρεώσαν τόκους υπερημερίας. Το θέμα είναι ότι αυτοί οι τόκοι υπάρχουν στον επόμενο λογαριασμό κι άρα όλα τα παραπάνω έγιναν πριν την έκδοσή του.

 

Λες δηλαδή, ότι δεν είχες υπερβεί το πιστωτικό σου όριο ΚΑΙ ΣΟΥ ΚΟΤΣΑΡΑΝΕ ποσό για υπέρβαση ορίου??? Τι κάθεσε τότε. Κυνήγα τους. :o

Τους πήρα τηλέφωνο κι ευτυχώς το διόρθωσαν στον επόμενο λογαριασμό. Ρίχνετε που και που καμμία ματιά στις χρεώσεις που κάνουν, χρειάζεται!!

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος prometheas (20 Αύγ. 2004 , 23:42)

 

...

 

Ενδιφέρουσα πρόταση ειναι και η Dynamic Visa (Alpha Bank + Carrefour) ιδίως εαν κανεις τις αγορές σου απο τα Carrefour

 

H ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1500 ΕΥΡΩ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ!!!!...

 

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΩΡΩ ΤΟ INTERNET BANKING ΤΗΣ ALPHA BANK ENA ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια η Alpha Bank ομως χρεωνει 9 Ευρω αν εχεις λιγοτερο απο 300 Ευρω μεσο ορο το εξαμηνο...κι εγω σκεφτομουν για δυο λογαριασμους οπου στον εναν θα ειναι ολα τα χρηματα και ο αλλος θα χρησιμοποειται μονο για μεταφορα χρηματων οταν χρειαζομαι να κανω καποια αγορα μεσω της χρεωστικης καρτας...αλλα η παραπανω πολιτικη δε μου αρεσει...και σε εσας ειναι ετσι οπως μου ειπαν?? ποια αλλη χρεωστικη προτεινετε??
Link to comment
Share on other sites

h ethikh trapeza kserete an xrewnei kati an den exeis ipoloipo sto logariasmo?

h citibank paidia einai h korifaia trapeza sthn ellada afth th stigmh,polles epiloges gia polla proionta

Link to comment
Share on other sites

Mία πολύ καλή κάρτα για όποιον ενδιαφέρεται είναι η Visa του Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου...έχει μόλις 9% επιτόκιο! Σκεφτείτε τι κέρδος βγάζουν οι άλλοι με τα 15άρια και τα 16άρια..!

 

Μία ερώτηση-παρατήρηση:

 

Λέτε για άτοκες δόσεις...ωραία!

 

Εχετε ήδη χρεωμένα στην κάρτα σας 350 ευρώ για παράδειγμα έντοκα.Κάνετε μία αγορά με άτοκες δόσεις ποσού 200 ευρώ ας πούμε.Οι άτοκες δόσεις πώς θα υπολογιστούν σε αυτή την περίπτωση...?

Θα έχουμε νέο υπόλοιπο 550 ευρώ από τα οποία τα 200 είναι άτοκα.

Τι γίνεται τότε..?

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess (20 Αύγ. 2004 , 23:54)

 

και δεν μπορω καθε φορα να εκδιδω μια προπληρωμενη (ασε που που να βρω εγνατια τραπεζα... νομιζω μονο αυτη το κανει).

 

Και η Αττικής.

 

Τώρα κατά τη διάρκεια των Ολυμπιακών, και η Alpha (δεν ξέρω αν θα το συνεχίσει κάτι τέτοιο και μετά).

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος elteo (21 Αύγ. 2004 , 19:10)

 

Εχετε ήδη χρεωμένα στην κάρτα σας 350 ευρώ για παράδειγμα έντοκα.Κάνετε μία αγορά με άτοκες δόσεις ποσού 200 ευρώ ας πούμε.Οι άτοκες δόσεις πώς θα υπολογιστούν σε αυτή την περίπτωση...?

Θα έχουμε νέο υπόλοιπο 550 ευρώ από τα οποία τα 200 είναι άτοκα.

Τι γίνεται τότε..?

 

 

σε αυτη την περιπτωση ατοκες δοσεις σημαινει οτι αυτο που αγοραζεις χρεωνεται στην καρτα σου σε ισοποσες δοσεις χωρις να επιβαρυνεται με τοκους. Το υπολοιπο τοκιζεται κανονικα ολοκληρο. Οι ατοκες δοσεις ισχυουν για την καρτα μονο αν γινεται καθε φορα εξοφληση ολου του υπολοιπου.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (21 Αύγ. 2004 , 04:11)

 

H ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1500 ΕΥΡΩ ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΡΤΑΣ ΜΕΣΑ ΣΕ 1 ΧΡΟΝΟ!!!!...

 

ΕΠΙΣΗΣ ΘΕΩΡΩ ΤΟ INTERNET BANKING ΤΗΣ ALPHA BANK ENA ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ.

 

 

Η Dynamic Visa εχει πλέον δωρεάν συνδρομή σε ολους τους πελάτες της

Οσο για το Internet Banking της Alpha Bank ειναι αρκετα καλο αλλα δεν εχει τις δυνατότητες που έχουν τα αντιστοιχα της Eurobank και Πειραιώς ακομα (παροτι τους τελευταιους μηνες αναβαθμίστηκε..) Η αυξημενη χρήση του οφείλεται τοσο στους πολύ καλους εταιρικούς πελατες που έχει η εταιρεία από τον χώρο των υπηρεσιών (ατομα που κατα κανονα χρησιμοποιουν τετοιες υπηρεσίες) οσο και στο οτι ηταν ιστορικα η πρώτη τράπεζα στην Ελλάδα που εισηγαγε αυτές τις υπηρεσίες :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brebosgeo (21 Αύγ. 2004 , 18:02)

 

h ethikh trapeza kserete an xrewnei kati an den exeis ipoloipo sto logariasmo?

h citibank paidia einai h korifaia trapeza sthn ellada afth th stigmh,polles epiloges gia polla proionta

 

 

Η Citibank ειναι κορυφαία τράπεζα σε εξυπηρέτηση πελατών και ποιότητα προϊοντων αλλά ειναι ακριβή για τον μεσο Ελληνα πελάτη ενω δεν συνισταται για σύναψη δανειων ή εκδοση πιστωτικών καρτών, κυρίως λογω υψηλών επιτοκίων

 

Βεβαια οι αναγκες του καθενος ειναι διαφορετικές, συνεπως πρεπει να εξεταζουμε παντα ολες τις εναλλακτικές επιλογες :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξέρετε τίποτα για την προπληρωμένη κάρτα electron της alphabank? Είχα δει μια διαφήμιση αλλά δεν μπορώ να μπω στο site της!

 

Πόσο χρεώνει για να φτιάξει κανείς μία τέτοια visa, και σε πόσο καιρό θα είναι έτοιμη?

Στην διαφήμιση άκουσα ότι στην φτιάχνουν αμέσως!

 

Επίσης χρειάζεται να είναι ενήλικος αυτός που θα την φτιάξει?

 

Προς το παρόν θα αρκεστώ στην attica gift card που έχω :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος haris_led (23 Αύγ. 2004 , 17:16)

 

Ρε παιδιά ξέρετε τίποτα για την προπληρωμένη κάρτα electron της alphabank? Είχα δει μια διαφήμιση αλλά δεν μπορώ να μπω στο site της!

 

Πόσο χρεώνει για να φτιάξει κανείς μία τέτοια visa, και σε πόσο καιρό θα είναι έτοιμη?

Στην διαφήμιση άκουσα ότι στην φτιάχνουν αμέσως!

 

Επίσης χρειάζεται να είναι ενήλικος αυτός που θα την φτιάξει?

 

Προς το παρόν θα αρκεστώ στην attica gift card που έχω :p

 

 

to site einai h*tp://www.alpha.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος brebosgeo (25 Αύγ. 2004 , 19:13)

 

paidia kserei kaneis an xrewnei kati h ethnikh an exeis px sto logariasmo sou 100 euro mono?efxaristw

 

 

Όχι, η ΕΤΕ δεν έχει κατώτατο όριο χρηματών στον λογαριασμό για να βάζει πρόστιμο. το μόνο που κάνει είναι οποιδήποτε συναλλαγή στα γκισέ της και όχι σε ΑΤΜ να σου την χρεώνει κάθε 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

telika an pareis gift card apo αττικη τραπεζα θα μπορεις να κανεις απο παντου online agores apo το εξωτερικο?) http://www.bankofattica.gr/index.htm εδω λεει οτι οπου γραφει visa ή electron mporeis.

visa k electron einai diaforetikes?

θελω να κανω μονο μια αγορα απο ινετ ~300e αλλα δεν εχω πιστωτικη αξιζει να χρησιμοποιησω gift card ή δεν θα κανω τιποτα?τι να ρωτησω το eshop gia thn gift card?

Link to comment
Share on other sites

ena exw na pw. h kalyterth trapeza einai h novabank!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo.gif

 

 

Α proud member of the Alliance, opposed to members of the Horde!

Link to comment
Share on other sites

H visa einai pistwtikh (dhladh mporeis na agoraseis xwris na exeis lefta sto logariasmo sou me pistwsh kai meta plhrwneis esy thn trapeza)

H electron einai xrewstikh (dhladh prepei sto logariasmo sou na exeis lefta gia na sta trabh3ei amesws).

 

Gia thn gift card de 3erw ti paizei.

 

Sthn eurwph einai polu diadedomenes oi xrewstikes kartes kai tis lene service-cards (p.x. sthn agglia exoun thn switch, h opoia einai san thn electron, alla sou dinei kai thn dunatothta na kaneis overdraft, na shkwseis lefta (mexri enos oriou) pera apo auta pou esu exeis.

 

Filoi, na eiste polu prosektikoi pantws me tis pistwtikes kartes, gia logous asfaleias: Thn agora sas na thn kanete grhgora kai MONO apo sites ta opoia exoun kapoia feregguothta

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος emperor69 (23 Σεπ. 2004 , 03:02)

 

ena exw na pw. h kalyterth trapeza einai h novabank!

 

 

Ωραίο λογότυπο έχει? :p :D

 

Όλες πάνω κάτω το ίδιο είναι. Σε κάτι συμφέρει η Χ τράπεζα, σε κάτι άλλο η Ψ τράπεζα.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος spyleon (23 Σεπ. 2004 , 08:48)

 

H visa einai pistwtikh (dhladh mporeis na agoraseis xwris na exeis lefta sto logariasmo sou me pistwsh kai meta plhrwneis esy thn trapeza)

H electron einai xrewstikh (dhladh prepei sto logariasmo sou na exeis lefta gia na sta trabh3ei amesws).

 

Υπάρχουν και Electron πιστωτικές. Αυτές με πολύ μικρό πιστωτικό όριο. (βλέπε Eurobank Electron).

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...