Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Αν και ξέρω ότι η απάντηση θα είναι αρνητική, μήπως υπάρχει κατάστημα Εθνικής στην Αθήνα που να είναι ανοιχτό και απόγευμα? (ή να μην έχει τρελή κίνηση)?
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξέρω ότι η απάντηση θα είναι αρνητική, μήπως υπάρχει κατάστημα Εθνικής στην Αθήνα που να είναι ανοιχτό και απόγευμα? (ή να μην έχει τρελή κίνηση)?

 

greek_aeras δεν νομίζω, ανοιχτά υποκαταστήματα το απόγευμα μέχρι στιγμής μόνο κάποιες ιδιωτικές έχουν. Αυτός είναι και ο βασικότερος λόγος που δεν συνεργάζομαι με Εθνική πλέον (είχα και μια πιστωτική και την ακύρωσα) : για το πιο απλό πράγμα, περιμένεις 2 ώρες στην ουρά τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

Αν και ξέρω ότι η απάντηση θα είναι αρνητική, μήπως υπάρχει κατάστημα Εθνικής στην Αθήνα που να είναι ανοιχτό και απόγευμα? (ή να μην έχει τρελή κίνηση)?

 

Πήγα πρόσφατα σε ένα υποκατάστημα Εθνικής στην Κυψέλη .. και για να μπεις μέσα στην τράπεζα έπρεπε να περάσεις από μαρτύριο "ασφαλείας" .. μιλάμε ... ταλαιπωρία σκέτη. σκέψου τώρα να βιάζεσαι, να θέλεις να πάρεις απλά το χαρτάκι για τη σειρά σου, να πρέπει να πατήσεις κουμπιά, να περιμένεις να ανοίξει η μία πόρτα, να γίνει έλεγχος, να ανοίξει δεύτερη πόρτα.. να μπεις.. και μετά για να βγεις άλλη τόση διαδικασία.. :X

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

 

l3ft3r1s: θα τους ενοχλησω συντομα. Μετα απο απο αρκετα χρόνια μπούχτισα μαζί τους.

 

Εντωμεταξυ το παρολο της υποθεσης δεν ειναι οτι στο web banking πχ εχω 100 ευρω υπολοιπο, εμφανιζεται η συναλλαγη ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΕΓΡΑΦΗ με χρεωση 1 ευρω και μετα εχω ενα 99 ευρω.

Αλλα συμβαινει το εξης(το οποιο ΜΟΝΟ καποιος που θα το ψαξει θα το καταλαβει πως του λειπουν λεφτα).

 

Αντιγραφω απο το web banking:

 

Ημ/νία Αιτολογία Κατάστημα Ποσό Μικτό υπόλοιπο

11/8/2008 ΣΕ - ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗ ΕΓΓΡΑΦΗ 99 76.613,74 Χ 1.994,24 Π

 

 

Οι συναλλαγες πριν τη Συγκεντρωτικη Εγγραφη χανονται. Δηλαδη πριν τις 11/08/2008 δεν βλεπω κινησεις. Το νεο υπολοιπο εμφανίζεται προσαρμοσμενο χωρις να βλεπω οτι εχει μειωθει κατι. Tο microsoft money ομως καθε τοσο βλεπει να χανονται ευρω χαρη στις καταχωρησεις που του κανω)

 

Να πας όσο το δυνατόν πιο σύντομα και μάλιστα σε υποκατάστημα και να τους τρίξεις τα δόντια. Όχι από το το τηλέφωνο, μπορεί να πέσεις σε άσχετο-η

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά εάν πας στη συγκεντρωτική εγγραφή στο internet banking και πατήσεις πάνω στο φακό σου βγάζει αναλυτικά όλες τι κινήσεις που έχουν εννοποιηθεί. Από εκεί δε βγάζεις άκρη για το τι κινήσεις έχουν γίνει?
Link to comment
Share on other sites

Αν και ξέρω ότι η απάντηση θα είναι αρνητική, μήπως υπάρχει κατάστημα Εθνικής στην Αθήνα που να είναι ανοιχτό και απόγευμα? (ή να μην έχει τρελή κίνηση)?

Έχω την εντύπωση πως το κεντρκό στη Γ. Μαύρου πρέπει να είναι ανοιχτό μέχρι τις 5, παλιότερα τουλάχιστον θυμάμαι ότι είχα πάει κάποια στιγμή μετά τις 3, αλλά όχι σε ταμείο.. Γιατί δεν παίρνεις στη γραμμή εξυπηρέτησης της Εθνικής να σου πουν σίγουρα;

Link to comment
Share on other sites

greek_aeras δεν νομίζω, ανοιχτά υποκαταστήματα το απόγευμα μέχρι στιγμής μόνο κάποιες ιδιωτικές έχουν. Αυτός είναι και ο βασικότερος λόγος που δεν συνεργάζομαι με Εθνική πλέον (είχα και μια πιστωτική και την ακύρωσα) : για το πιο απλό πράγμα, περιμένεις 2 ώρες στην ουρά τουλάχιστον!

 

to mystiko einai na min perimeneis stin oura. eidika stin periptwsi sou, plirwmes pistwtikis ginontai sto atm apo opoiondipote ehei ti karta sta heria tou hwris pin, kai malista ta kainourgia atm metran ta lefta epitopou kai sta katathetoun ekeinh th stigmh. an thes esy perimene 2 wres...

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

to mystiko einai na min perimeneis stin oura. eidika stin periptwsi sou, plirwmes pistwtikis ginontai sto atm apo opoiondipote ehei ti karta sta heria tou hwris pin, kai malista ta kainourgia atm metran ta lefta epitopou kai sta katathetoun ekeinh th stigmh. an thes esy perimene 2 wres...

 

Δεν πλήρωνα την πιστωτική στην ουρά αλλά στο ΑΤΜ. Δεν τρελάθηκα! Εγώ μιλάω για κάποιες άλλες συναλλαγές που χρειάστηκε να κάνω στο ταμείο. Όσο για την πιστωτική, την ακύρωσα γιατί είχαν ξεκινήσει τότε στην Εθνική τις χρεώσεις από την ημέρα της αγοράς. Τώρα δεν ξέρω αν συνεχίζουν να το κάνουν μετά τις καταγγελίες από ΙΝΚΑ. Δεν ξανασχολήθηκα με Εθνική.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ, κάθε τρεις και λίγο παίρνω επίστολη από τις τράπεζες που συνεργάζομαι, ότι και καλά αυξάνεται το επιτόκιο της κάρτας μου γιατι αυξάνεται το επιτόκιο της Ευρωπαϊκής Τράπεζας. Που θα φτάσουν πια??:mad::shoot:
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόβλημα γιατί δεν κάνεις μεταφορά από την Α στην Β και από την Β στην Α ?

Συνήθως έχουν κάπια προσφορά επιτοκίου για μεταφορές.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις πρόβλημα γιατί δεν κάνεις μεταφορά από την Α στην Β και από την Β στην Α ?

Συνήθως έχουν κάπια προσφορά επιτοκίου για μεταφορές.

 

Αυτό κάνω κάθε 6-7 μήνες περίπου!:p Το θέμα μου είναι ότι για άλλη μια φορά οι ελληνικές τράπεζες είναι οι "έξυπνες" αφού με δικαιολογία ότι αυξάνεται το επιτόκιο της ευρωπαϊκής τράπεζας, αυξάνουν συνεχώς τα επιτόκια! Έχουμε καταντήσει να πληρώνουμε από 17% μέχρι 20% ενώ σε άλλες χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης, το επιτόκιο δεν ξεπερνά το 11-12%!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω κάθε 6-7 μήνες περίπου!:p Το θέμα μου είναι ότι για άλλη μια φορά οι ελληνικές τράπεζες είναι οι "έξυπνες" αφού με δικαιολογία ότι αυξάνεται το επιτόκιο της ευρωπαϊκής τράπεζας, αυξάνουν συνεχώς τα επιτόκια! Έχουμε καταντήσει να πληρώνουμε από 17% μέχρι 20% ενώ σε άλλες χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης, το επιτόκιο δεν ξεπερνά το 11-12%!!:mad:

 

exeis spoudasei oikonomika, swsta?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

 

Η κάρτα της Πειραιώς για ανάληψη από όσο ξέρω μπορεί να λειτουργήσει και για αγορές μέσω ίντερνετ.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο?Αν ναι,γίνεται δεκτή από τα sites?Υπάρχει προστασία μη υπερχρέωσης όπως έχει αυτή της Κύπρου?

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

 

Η κάρτα της Πειραιώς για ανάληψη από όσο ξέρω μπορεί να λειτουργήσει και για αγορές μέσω ίντερνετ.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο?Αν ναι,γίνεται δεκτή από τα sites?Υπάρχει προστασία μη υπερχρέωσης όπως έχει αυτή της Κύπρου?

 

Ευχαριστώ :)

Και αγορές internet και σε μαγαζιά.

Λογικά θα έχει κάποιο όριο, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Πάντως αυτό ρυθμίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι.

 

Η κάρτα της Πειραιώς για ανάληψη από όσο ξέρω μπορεί να λειτουργήσει και για αγορές μέσω ίντερνετ.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο?Αν ναι,γίνεται δεκτή από τα sites?Υπάρχει προστασία μη υπερχρέωσης όπως έχει αυτή της Κύπρου?

 

Ευχαριστώ :)

 

Την κάρτα της Πειραιώς για ανάληψη (την Debit card δηλαδή, ή χρεωστική όπως τη λέμε) την χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια τόσο για αγορές σε καταστήματα όσο και μέσω internet χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι μια Electron Visa και περνάει κανονικά σε καταστήματα που δέχονται Visa/Electron Visa.

 

Τι εννοείς λέγοντας "προστασία μη υπερχρέωσης όπως έχει αυτή της Κύπρου"?

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι μπορείς να ρυθμίσεις το ημερήσιο όριο, έτσι ώστε να μην μπορεί να σου την αδειάσει κάποιος επιτήδειος...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Την κάρτα της Πειραιώς για ανάληψη (την Debit card δηλαδή, ή χρεωστική όπως τη λέμε) την χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια τόσο για αγορές σε καταστήματα όσο και μέσω internet χωρίς κανένα πρόβλημα. Είναι μια Electron Visa και περνάει κανονικά σε καταστήματα που δέχονται Visa/Electron Visa.

 

Τι εννοείς λέγοντας "προστασία μη υπερχρέωσης όπως έχει αυτή της Κύπρου"?

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι μπορείς να ρυθμίσεις το ημερήσιο όριο, έτσι ώστε να μην μπορεί να σου την αδειάσει κάποιος επιτήδειος...

 

Στην Κύπρου ένας φίλος μου,μου είπε πως αν έχεις μηδενικο υπόλοιπο δεν γίνεται να στην υπερχρεώσει κάποιος ή κάτι τέτοιο(που να θυμάμαι τώρα :p) .Πιθανόν να είναι αυτό που αναφέρεις εσύ

 

θενξ :)

Link to comment
Share on other sites

Στην Κύπρου ένας φίλος μου,μου είπε πως αν έχεις μηδενικο υπόλοιπο δεν γίνεται να στην υπερχρεώσει κάποιος ή κάτι τέτοιο(που να θυμάμαι τώρα :p) .Πιθανόν να είναι αυτό που αναφέρεις εσύ

 

θενξ :)

Aυτό εννοείται οτι συμβαίνει και στης πειραιώς (και σε όλες τις κάρτες αυτού του τύπου). ’λλωστε αυτή ειναι και η βασική διαφορά από τις πιστωτικές.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς..στις χρεωστικές βάζεις εσυ το ποσό που θες για τις αγορές σου και αν γίνει καμιά στραβή το πολύ πολύ να χάσεις το ποσό που έχεις βάλει..ούτε γιουρο παρά πάνω..εν αντιθέσει με τις πιστωτικές

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

paidia gia deite edw ti paizei???

 

https://www.paypal.com/uk/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing/general/PPTUCHome-outside

 

ksereis kaneis tpt gia auti ti karta?? ti gnwmi exete gia paypal?

egw to douleuw panw apo xrono kai eimai euxaristimenos!!

thanx

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

paidia gia deite edw ti paizei???

 

https://www.paypal.com/uk/cgi-bin/webscr?cmd=xpt/Marketing/general/PPTUCHome-outside

 

ksereis kaneis tpt gia auti ti karta?? ti gnwmi exete gia paypal?

egw to douleuw panw apo xrono kai eimai euxaristimenos!!

thanx

 

1. Δε μου αρέσει που έχει χρέωση για την έκδοσή της.

2. Δε μου αρέσει που έχει χρέωση για την επανέκδοσή της.

3. Δε μου αρέσει που δεν διευκρινίζουν τον όρο "Overseas transactions", οι οποίες χρεώνονται κάθε φορά. Είναι πιθανό η Ελλάδα να βρίσκεται overseas (αλήθεια, σε σχέση με ποιά χώρα?) και να χρεώνεσαι για κάθε συναλλαγή.

4. Δε μου αρέσει που σε χρεώνει για αναλήψεις από ΑΤΜ, λες και είναι πιστωτική.

5. Δεν καταλαβαίνω τι κερδίζω με αυτήν την κάρτα σε σχέση με μια προπληρωμένη ή μια χρεωστική.

 

Προσωπικά δεν θα πήγαινα προς τα εκεί, ειδικά με τόσες εναλλακτικές που έχουν προαναφερθεί μόλις μερικά μηνύματα νωρίτερα...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα αυτή εκδίδετε στην Αγγλία.

Άρα κάθε συναλλαγή σε ευρώ είναι Overseas .

Στην ουσία πρόκειται για την μετατροπή από Ευρώ σε Λίρες που σου πουλάει η τράπεζα κάτι που κάνουν και οι Ελληνικές τράπεζες όταν κάνεις συναλλαγή σε άλλο νόμισμα

Τέλος την φορτίζεις από τον λογαριασμό σου στο Paypal .Αν έχεις χρήματα στον λογαριασμό σου σε Λίρες Αγγλίας τότε χρησιμοποίησε την

Έτσι και αλλιώς για να τα φέρεις στην Ελλάδα θα χρεωθείς την μετατροπή από Λίρες σε Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

paidia egw pisteuw oti auti i karta me voithaei polu giati efuga apo tin ellada kai eimai skotia gia metaptuxiako kai den kanonisa me poia trapeza tha epikoinwnw me tous goneis mou. eixa tin citi kai nomiza oti exei upokatastima stin glaskovi (opws mou eixe pei kai o upallilos gia na me ksefortwthei...) kai telika emeina pagwto giati to pio kontino einai london. sto metaksu rwtisa kapoies trapezes edw opws rbs kai mou deinoun karta mono an exw sto logariasmo panw apo 5000 lires giati kanw metaptuxiako, gia proptuxiako mporeis na kaneis student accound kai no prob. epeidi apo to parelthon douleua polu to paypal me mia xrewstiki karta tis alpha eixa tin entupwsi oti pleon me auti ti karta tha mou katathetoun oi goneis mou sti alpha kai tha fortizw tin karta mesw tou paypal account pou exw. kai tha kanei tin metatropi mono tou to paypal xwris kostos opws kanei panta. opote tha mporw na tin xrisimopoiw an kai efoson einai fortismeno se ola ta magazia tis glaskovis pou apodexonte sinalages me visa. gia emena nomizw oti einai arketa kali.

 

ti pisteuetai? pou kanw lathos?

gnwrizete kati perissotero apo emena, mipws exete na proteinete kati allo?

 

euxaristw ek twn proterwn olous...

nick

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Και τι σε νοιάζει που η Citibank δεν έχει κατάστημα στη Glasgow; Oι γονείς σου θα τα βάζουν στη Citi κανονικά κι εσύ θα τα τραβάς μια φορά το μήνα όλα μαζί από ΑΤΜ οποιασδήποτε τράπεζας.

 

Η προμήθεια νομίζω δεν πρέπει να είναι παραπάνω από €2-2.5.

 

Μετά θα τα καταθέτεις όλα μαζί στον αγγλικό σου λογαριασμό και θα τα τραβάς από εκεί σιγά σιγά χωρίς προμήθειες πλέον.

 

Δες και στο θέμα για Σπουδές στη Μεγάλη Βρετανία πρέπει να έχει αναλυθεί αυτο το θέμα (αν σε ενδιαφέρει).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να βγάλουν οι γονείς σου μια οικογενειακή κάρτα και να στην στείλουν με ταχυδρομείο . Θα έχετε κοινό λογαριασμό, Αυτοί θα πληρώνουν και εσύ θα ψωνίζεις .

Πρώτη φορά ακούω ότι το PAYPAL κάνει μετατροπή από ευρώ σε Λίρες χωρίς κόστος .

Ξέρω καλά ότι κάνει την μετατροπή στην τιμή που πουλιέτε το συνάλαγμα και όχι στην μέση τιμή , άρα πέρνει ένα 2-3%.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...