Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ειχε κανεις τις τελευταιες ημέρες πρόβλημα με το login στη winbank? (Τράπεζα Πειραιώς). Πριν κατι ημέρες δεν μπορούσα να κάνω login, πηρα στην εξυπηρετηση πελατών οπου με ενημέρωσαν πως κλείδωσα το λογαριασμο μου και πως θα πρέπει να πληρώσω 2 ευρω για επανεκδοση κωδικου. Το παράδοξο ειναι πως ένα ακομα άτομο που γνωρίζω είχε το ιδιο πρόβλημα: ενω είναι σιγουρο πως εβαζε σωστο κωδικο δεν μπορουσε να κάνει login και κλείδωσε το λογαριασμο του.

 

Μηπως μας δουλευουν;

Link to comment
Share on other sites

Εγω που τον κλειδωσα καταλαθος,πηρα τηλεφωνο και μου ειπε οτι τον ξεκλειδωνουν προσωρινα για να βαλω τον κωδικο μου,αλλιως θα προχωρησουμε σε επανεκδοση.Τελικα τον εβαλα σωστα.
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις 2-3 δικηγόρους να σου πουν ακριβώς τι ισχύει. Εδώ μέσα δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη γιατί ο καθένας έχει και μια διαφορετική γνώμη για το πρόβλημα σου.

μα οχι ρωτησει αρκετους εφτασα σε σημειο να μιλασω μεσω γνωστου με τον κουγια (δεν τον παω με τιποτα αλλα κανουμε θυσιες στην ζωη) αλλα μου ελεγε αυτος οτι δεν εχω προβλημα εγω εφοσον δεν ειμαι εγγυητης αλλοι λενε οτι θα εχω δεν ξερω τι να πιστεψω πια:confused: :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο πράγμα που είμαι σχεδόν σίγουρος(95%) είναι ότι όταν ένα γονιός πεθάνει κληρονομείς την όποια περιουσία έχει αλλά και τα τυχών χρέη αυτό συμβαίνει μόνο εφόσον κάνεις αποδοχή κληρονομιάς αλλιώς δεν κληρονομείς ΤΙΠΟΤΑ.

Τα παραπάνω συμβαίνουν σε περίπτωση θανάτου. Ελπίζω να μην σε μπέρδευσα περισσότερο.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Για το μόνο πράγμα που είμαι σχεδόν σίγουρος(95%) είναι ότι όταν ένα γονιός πεθάνει κληρονομείς την όποια περιουσία έχει αλλά και τα τυχών χρέη αυτό συμβαίνει μόνο εφόσον κάνεις αποδοχή κληρονομιάς αλλιώς δεν κληρονομείς ΤΙΠΟΤΑ.

Τα παραπάνω συμβαίνουν σε περίπτωση θανάτου. Ελπίζω να μην σε μπέρδευσα περισσότερο.

Από το «Καμικάζι αγάπη μου» γνωστό αυτό! :lol:

 

Όσο για σένα hydro σου είπα αποκλείεται να ζητήσει η τράπεζα χρήματα από σένα για λογαριασμό του πατέρα σου που έχει εγκαταλήψει. Α Π Ο Κ Λ Ε Ι Ε Τ Α Ι. Είναι δεδομένο αυτό. Αν επιμένουν σε κάτι τέτοιο απλά ψάχνουν για κορόιδα.

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: Που το σκέφτηκες βρε minovg:lol: :lol:
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα το πρωι ηρθαν μπραβοι απο μια τραπεζα(τις γνωστες εταιρειες).... δεν λεω ονομα για προφανης λογους ηρθαν τρεις εσπασαν την πορτα και ζηταγαν τα λεφτα χωρις προφανη λογο χτυπησε και την μανα μου στο ποδι η συνεχεια την αφηνω στην φαντασια σας και ο ενας μετα απο πιεση μου ειπε απο πια τραπεζα ηρθε το κατεγραψα και το παρεδωσα πριν απο λιγο στην αστυνομια ωστε να γινουν οι νομιμες πραξεις εξωδικο και ασφαλιστικα μετρα και μυνηση απο εδω μεχρι την κρητη και στην τραπεζα και στους τρεις τραμπουκους που ηρθαν το ποτηρι ξεχειλησε μετα απο αυτο να δω τωρα τι θα κανουν τα νουμερα θα το τραβηξω μεχρι εκει που δεν φτανει και ας χαλασω ολα τα λεφτα μου

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ωχ άσχημα τα πράγματα. Αυτοί πρέπει να είναι από αυτές τις εταιρείες που δίνουν οι τράπεζες για να μαζέψουν τα χρωστούμενα.

 

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΑ ΧΑΛΙΝΑΡΙΑ και κάνε και αίτηση ασφαλιστικών μέτρων για αυτούς τους "κυρίους" και των αφεντικών τους.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

εφαγαν και ξυλο και εξωδικο στην τραπεζα και μηνυση δε αυτους και στην τραπεζα αμα ερχοντουσαν και να μιλαγαμε σωστα και ωραια ολα καλα αλλα οχι και να χτυπησουν μελος της οικογενιας μου εκει δεν εχει παιξε γελασε παλα καλα που τον εκανα να πει απο που ηρθε και γιατι και η κασετα ειναι στην αστυνομια τωρα ε ρε θα ριξω γελιο εγω τωρα
Link to comment
Share on other sites

εφαγαν και ξυλο και εξωδικο στην τραπεζα και μηνυση δε αυτους και στην τραπεζα αμα ερχοντουσαν και να μιλαγαμε σωστα και ωραια ολα καλα αλλα οχι και να χτυπησουν μελος της οικογενιας μου εκει δεν εχει παιξε γελασε παλα καλα που τον εκανα να πει απο που ηρθε και γιατι και η κασετα ειναι στην αστυνομια τωρα ε ρε θα ριξω γελιο εγω τωρα

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν είναι απ'το άγχος αλλά βάλε και καμιά τελεία να καταλαβαίνουμε τι λες... :rolleyes:

 

Γιατί δεν αναφέρεις το όνομα της τράπεζας? Αφού θα κάνεις μήνυση :shifty:

 

Δεν κατάλαβα... Ηχογράφησες και την συνομιλία σας όταν σουπε την τράπεζα...? :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και απο αυτες τις εταιριες να ηταν μου φαινεται πολυ παραξενο να στειλουν μπραβους και δει να σπασουν πορτες/χτυπησουν κοσμο για κατι τετοιο!!! Συνηθως δε ρισκαρουν να γινει ντορος για κατι αρνητικο για το ονομα τους!!!!!:kill:

Hydro στειλε μου σε ΠΜ αν θες ποια τραπεζα ηταν.....και αν εμαθες και ποια εταιρια collection ηταν αυτη που εστειλε τους μπραβους!:cry:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξέρω αν είναι απ'το άγχος αλλά βάλε και καμιά τελεία να καταλαβαίνουμε τι λες... :rolleyes:

 

Γιατί δεν αναφέρεις το όνομα της τράπεζας? Αφού θα κάνεις μήνυση :shifty:

 

Δεν κατάλαβα... Ηχογράφησες και την συνομιλία σας όταν σουπε την τράπεζα...? :blink:

μα να σου πω δεν ειναι η πρωτη φορα που το ακουω και δυστηχως ετυχε και σε μενα αλλα με κακα αποτελεσματα για αυτους τρεις ηταν και ηρθαν να μου πουν με το καλο και καλα κυριε χρωσταει ο πατερας στην ταδε τραπεζα και μιας που αρνηθηκε να τα πληρωσει εσυ θα εισαι ο χρεουμενος του λεω εγω δεν εχω καμια σχεση με τον πατερα μου.μου λεει εισαι γιος του και θα πληρωσεις του λεω με ποιο δικαιωμα θα πληρωσω εκει βαραει στο ποδι την μανα μου και μου λεει με αυτο το δικαιωμα ε δεν ηθελα και πολυ με αυτους οι τρεις τις εφαγαν τους δυο τους αφησα και κρατησα των εναν και τον αναγκασα να μου πει ποιος τον εβαλε και γιατι ειχα ενα δημοσιογραφικο κασετοφωνο εκεινα τα μικρα και το ηχογραφησα

ονομα δεν λεω διοτι δεν θελω εχω και αλλα μπλεξιματα αλλωστε ολες εχουν μια εταιρεια τετοιου ειδους απο πισω δεν ειναι "ειδικα αυτη" αλλα ολες

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και απο αυτες τις εταιριες να ηταν μου φαινεται πολυ παραξενο να στειλουν μπραβους και δει να σπασουν πορτες/χτυπησουν κοσμο για κατι τετοιο!!! Συνηθως δε ρισκαρουν να γινει ντορος για κατι αρνητικο για το ονομα τους!!!!!:kill:

Hydro στειλε μου σε ΠΜ αν θες ποια τραπεζα ηταν.....και αν εμαθες και ποια εταιρια collection ηταν αυτη που εστειλε τους μπραβους!:cry:

εταιρεια δεν εμαθα και δεν χρειαζεται θα βγει στην πορεια αυτο..

αλλα το θεμα ειναι οτι χτυπανε και ατομα και μαλιστα μολις ειχα γυρισει απο υπηρεσια μολις ειχα μπει μετα απο 5 λεπτα ακουω την πορτα να σπαει και τσουπ εγινε η φασαρια :rolleyes: τι να τους πω δηλαδη δεν εχουν ιερο και οσιο

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι θα το τραβηξουν πολυ το θεμα αλλα θα δωσω λεφτα να παρω εναν καλο καρχαρια(δικηγορος)ωστε να τελειωνουμε γρηγορα και να παρω και αποζημιωση για τα ψυχικα και τις ζημιες που εκαναν σπιτι μου
Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα το πρωι ηρθαν μπραβοι απο μια τραπεζα(τις γνωστες εταιρειες).... δεν λεω ονομα για προφανης λογους ηρθαν τρεις εσπασαν την πορτα και ζηταγαν τα λεφτα χωρις προφανη λογο χτυπησε και την μανα μου στο ποδι η συνεχεια την αφηνω στην φαντασια σας και ο ενας μετα απο πιεση μου ειπε απο πια τραπεζα ηρθε το κατεγραψα και το παρεδωσα πριν απο λιγο στην αστυνομια ωστε να γινουν οι νομιμες πραξεις εξωδικο και ασφαλιστικα μετρα και μυνηση απο εδω μεχρι την κρητη και στην τραπεζα και στους τρεις τραμπουκους που ηρθαν το ποτηρι ξεχειλησε μετα απο αυτο να δω τωρα τι θα κανουν τα νουμερα θα το τραβηξω μεχρι εκει που δεν φτανει και ας χαλασω ολα τα λεφτα μου

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

Σίγουρα μας έχεις πει όλη την αλήθεια; Μήπως ήταν συνδικαιούχος ή η μητέρα σου ή εσύ; Δεν είμαστε και στο Σικάγο για να συμβαίνουν αυτά που λες...

 

«Έσπασαν την πόρτα;» Έλα ρε hydro... Ειλικρινά θέλω να σε πιστέψω, αλλά αδυνατώ...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μας έχεις πει όλη την αλήθεια; Μήπως ήταν συνδικαιούχος ή η μητέρα σου ή εσύ; Δεν είμαστε και στο Σικάγο για να συμβαίνουν αυτά που λες...

 

«Έσπασαν την πόρτα;» Έλα ρε hydro... Ειλικρινά θέλω να σε πιστέψω, αλλά αδυνατώ...

μπορω να σου δωσω πολλες περιπτωσεις που εχουν βγει στην τηλεοραση δεν ειναι ψεματα υπαρχουν αυτες οι εταιρειες ρωτα δικογορους να δεις... πρωτα σε παιρνουν τηλ αν δεν καταλαβεις ερχονται σπιτι σου δυστηχως απο την πρωτη στιγμη εχω πει οτι δεν εχω υπογραψει κανενα χαρτι ουτε εγω ουτε κανεις αλλος ξερω ποιος αλλος μπηκε εγγυητης και εχω δωσει και τα στοιχεια του στις τραπεζες απο κει και περα μολις βγουν τα χαρτια ευχαριστως να σας τα σκαναρω να τα δειτε

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μας έχεις πει όλη την αλήθεια; Μήπως ήταν συνδικαιούχος ή η μητέρα σου ή εσύ; Δεν είμαστε και στο Σικάγο για να συμβαίνουν αυτά που λες...

 

«Έσπασαν την πόρτα;» Έλα ρε hydro... Ειλικρινά θέλω να σε πιστέψω, αλλά αδυνατώ...

 

 

Οντως κ εμενα μου ακουγεται πολυ xtreme...

Anyway μακαρι να δικαιωθεις;;; Keep us posted, οπωσδηποτε...

 

@minovg Τελικα Tellas η HOL??? :D

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσω και γω για ένα μικρό πρόβλημα που έχω από χτες.....

Έκλεισα ένα ταξίδι μέσω αγγλικού operator και έχουμε μια δυσκολία στην πληρωμή...

Συγκεκριμένα προσπαθώ να αποφύγω την έξτρα χρέωση 2% που κάνουν αν πληρώσεις με πιστωτική...

Έτσι τους έδωσα αρχικά τα στοιχεία της Electron VISA της ALPHA BANK που χρησιμοποιώ σαν cashcard.....

Μου είπαν ότι θα έχει χρέωση 2% και αυτή τους έδωσα τα στοιχεία της Electron VISA της ΠΕΙΡΑΙΩΣ....το ίδιο...

Τώρα τους έχω δώσει τα στοιχεία μιας MAESTRO cashcard της ΕΘΝΙΚΗΣ....

Αν δεν γίνει τίποτα κια με αυτή τι συμβουλεύετε να κάνω εκτός από το προφανές (δηλ. να πληρώσω με πιστωτική....)......

Ο ντόρος φυσικά γίνεται όχι για το ποσό, αλλά για να καταλάβω τι παίζει με τις κάρτες σε σχέση με εταιρείες του εξωτερικού.....

 

Ευχαριστώ παιδιά και θα περιμένω τα φώτα σας....

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

na steileis ta lefta se logariasmo tous. kata protimisi me internet banking tis ethnikis (0,50 euros) giati oloi oi alloi tropoi einai poio akriboi apo to 2%.

den ehei na kanei me tis kartes se sxesh me to ekswteriko. ehei na kanei me tis kartes genika kai me tin timologiaki politiki kathe etairias. otan hrisimopoieis pistwtiki (kai apo oti fainetai akoma kai hrewstiki visa electron) kratane ena peripou 2% apo tin epixeirisi. oi perisoteres epixeiriseis to exoun mesa sti timh kai an pswniseis me pistwtiki apla kerdizoun 2% ligotero. kapoies omws "eksypnes" etairies, thelwntas leei na meiwsoun ta kosth, sou lene ti timh apalagmeni apo ta eksoda ayta ta prosthetoun sti synexeia.

nomizw oti oi cashcard tis ethnikis stis agores den eihan tetoiou eidous promitheia stis epixeiriseis, alla den kserw an ayto isxyei gia olo to diktyo cirrus i maestro. pantws egw thewrw oti den eprepe na ehei tin idia promitheia i hrewstiki visa me ti pistwtikh visa.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Να μιλήσω και γω για ένα μικρό πρόβλημα που έχω από χτες.....

Έκλεισα ένα ταξίδι μέσω αγγλικού operator και έχουμε μια δυσκολία στην πληρωμή...

Συγκεκριμένα προσπαθώ να αποφύγω την έξτρα χρέωση 2% που κάνουν αν πληρώσεις με πιστωτική...

Έτσι τους έδωσα αρχικά τα στοιχεία της Electron VISA της ALPHA BANK που χρησιμοποιώ σαν cashcard.....

Μου είπαν ότι θα έχει χρέωση 2% και αυτή τους έδωσα τα στοιχεία της Electron VISA της ΠΕΙΡΑΙΩΣ....το ίδιο...

Τώρα τους έχω δώσει τα στοιχεία μιας MAESTRO cashcard της ΕΘΝΙΚΗΣ....

Αν δεν γίνει τίποτα κια με αυτή τι συμβουλεύετε να κάνω εκτός από το προφανές (δηλ. να πληρώσω με πιστωτική....)......

Ο ντόρος φυσικά γίνεται όχι για το ποσό, αλλά για να καταλάβω τι παίζει με τις κάρτες σε σχέση με εταιρείες του εξωτερικού.....

 

Ευχαριστώ παιδιά και θα περιμένω τα φώτα σας....

 

Σε ποιο πρακτορειο εγινε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

με maestro δεν νομίζω να κάνεις την δουλειά σου...

πόσα θες να στείλεις? για μικρά ποσά δεν είναι πολλά 2%. η κάρτα είναι ο πιο άμεσος τρόπος.

 

τώρα, αν η τράπεζα σου έχει φτηνά εμβάσματα, όπως είπε ο thaner, μπορείς να δοκιμάσεις αυτό, αλλά θα πάρει 2-3 εργάσιμες min, και μπορεί να σε χρεώσουν τα έξοδα λήψης εμβάσματος... εδώ χρεώνουν το 2%, σε αυτό θα κολόσουν? :D

Link to comment
Share on other sites

με maestro δεν νομίζω να κάνεις την δουλειά σου...

πόσα θες να στείλεις? για μικρά ποσά δεν είναι πολλά 2%. η κάρτα είναι ο πιο άμεσος τρόπος.

 

τώρα, αν η τράπεζα σου έχει φτηνά εμβάσματα, όπως είπε ο thaner, μπορείς να δοκιμάσεις αυτό, αλλά θα πάρει 2-3 εργάσιμες min, και μπορεί να σε χρεώσουν τα έξοδα λήψης εμβάσματος... εδώ χρεώνουν το 2%, σε αυτό θα κολόσουν? :D

 

Φρέσκα νέα...

Με maestro όντως δεν έγινε δουλειά.....

Δοκίμασα μόλις τώρα με μία άλλη της Visa Electron της ΠΕΙΡΑΙΩΣ η οποία όμως δεν είναι "Valid Worlwide" όπως οι προηγούμενες...Χλωμό το κόβω.....

Αν δεν γίνει τίποτα όμως θα δοκιμάσω να το κάνω με αυτό που είπε ο thaner.....Θα δείξει....

Οποιαδήποτε άλλη ιδέα πάντως είναι ευπρόσδεκτη...

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Στο THOMPSON.....

 

Θα προσπαθησω να σε βοηθησω με την (οποια) εμπειρια εχω. Καταρχην πολλα αγγλικα sites θελουν η καρτα να ειναι uk issued, αυτο συνηθως δεν ειναι προβλημα, τουλαχιστον εγω δεν ειχα ποτε προβλημα να χρησιμοποιησω ελληνικη καρτα.

 

Για να γλυτωσεις το 2% δοκιμασε να επιλεξεις την καρτα "Delta", χρησιμοποιωντας καποια visa electron. Αν δεν δουλεψει και ετσι φοβαμαι οτι δεν μπορεις να κανεις πολλα.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθησω να σε βοηθησω με την (οποια) εμπειρια εχω. Καταρχην πολλα αγγλικα sites θελουν η καρτα να ειναι uk issued, αυτο συνηθως δεν ειναι προβλημα, τουλαχιστον εγω δεν ειχα ποτε προβλημα να χρησιμοποιησω ελληνικη καρτα.

 

Για να γλυτωσεις το 2% δοκιμασε να επιλεξεις την καρτα "Delta", χρησιμοποιωντας καποια visa electron. Αν δεν δουλεψει και ετσι φοβαμαι οτι δεν μπορεις να κανεις πολλα.

 

Μα ήδη οι δύο πρώτες κάρτες που δοκίμασα ήταν Visa Electron, αλλά και σε αυτές έιχαν χρέωση 2%.....

Μιας και βλέπω Portsmouth μήπως έχεις καμμιά άλλη ιδέα....?

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...