Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

2 ώρες πριν, christou said:

Το δοκίμασα και λειτουργεί μια χαρά.

Για το δεύτερο μετέφερε χρήματα από τον επαγγελματικό λογαριασμό της viva στο ατομικό και είσαι μια χαρά

πως το έκανες με τον προσωπικό;;; ο διακόπτης του iris εκεί είναι ενεργός. τώρα έχω στην alpha Bank ενεργό το iris. πως το κάνω να πάνε λεφτά από μια τράπεζα όχι στην αλφα αλλά στον προσωπικό της Viva;; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ilka71 said:

πως το έκανες με τον προσωπικό;;; ο διακόπτης του iris εκεί είναι ενεργός. τώρα έχω στην alpha Bank ενεργό το iris. πως το κάνω να πάνε λεφτά από μια τράπεζα όχι στην αλφα αλλά στον προσωπικό της Viva;; 

Στο app της viva  σε εμένα είναι ενεργοποιημένο το iris στον επαγγελματικό λογαριασμό. Στον προσωπικό είναι απενεργοποιημένο.

Αν το ενεργοποιήσεις στον προσωπικό τότε φαντάζομαι ότι με τον αριθμό τηλεφώνου όταν σου στέλνουν θα πηγαίνουν στον προσωπικό. Πάντα έχει σημασία που ενεργοποιήθηκε το  iris τελευταία

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, christou said:

Στο app της viva  σε εμένα είναι ενεργοποιημένο το iris στον επαγγελματικό λογαριασμό. Στον προσωπικό είναι απενεργοποιημένο.

Αν το ενεργοποιήσεις στον προσωπικό τότε φαντάζομαι ότι με τον αριθμό τηλεφώνου όταν σου στέλνουν θα πηγαίνουν στον προσωπικό. Πάντα έχει σημασία που ενεργοποιήθηκε το  iris τελευταία

εσένα που το δοκίμασες στον προσωπικό έκλεισες του επαγγελματικου τον διακόπτη πρώτα και μετά άνοιξες του προσωπικού; 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ilka71 said:

εσένα που το δοκίμασες στον προσωπικό έκλεισες του επαγγελματικου τον διακόπτη πρώτα και μετά άνοιξες του προσωπικού; 

Δεν το δοκίμασα. Δεν χρησιμοποιώ καθόλου τον προσωπικό της viva. Μόνο τον επαγγελματικό για τα γνωστά πλεονεκτήματα του.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, christou said:

Δεν το δοκίμασα. Δεν χρησιμοποιώ καθόλου τον προσωπικό της viva. Μόνο τον επαγγελματικό για τα γνωστά πλεονεκτήματα του.

παραπάνω είπες ότι το δοκίμασες γιαυτό ρώτησα

Link to comment
Share on other sites

απο σημερα στο iris και η Optima 🙂

https://www.optimabank.gr/about-us/newsroom/deltio-typou-iris-payments-qr-rf

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

On 27/1/2024 at 1:54 ΜΜ, christou said:

Στο app της viva  σε εμένα είναι ενεργοποιημένο το iris στον επαγγελματικό λογαριασμό. Στον προσωπικό είναι απενεργοποιημένο.

Αν το ενεργοποιήσεις στον προσωπικό τότε φαντάζομαι ότι με τον αριθμό τηλεφώνου όταν σου στέλνουν θα πηγαίνουν στον προσωπικό. Πάντα έχει σημασία που ενεργοποιήθηκε το  iris τελευταία

Επειδή νομίζω πως υπάρχει μια παρανόηση, εφόσον κάποιος έχει εγγραφεί με το ίδιο κινητό σε προσωπικό και επαγγελματικό, τότε ο εντολέας θα πρέπει να έχει δύο επιλογές και είναι ευθύνη του εντολέα να διαλέξει το σωστό (προσωπικό ή επαγγελματικό).

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, GraveDigger said:

Επειδή νομίζω πως υπάρχει μια παρανόηση, εφόσον κάποιος έχει εγγραφεί με το ίδιο κινητό σε προσωπικό και επαγγελματικό, τότε ο εντολέας θα πρέπει να έχει δύο επιλογές και είναι ευθύνη του εντολέα να διαλέξει το σωστό (προσωπικό ή επαγγελματικό).

άσχετα με αυτό εγώ στον προσωπικό Viva ΔΕΝ έχω καταφέρει να στείλω χρήματα μέσω iris 

πελάτης μου ακόμα δεν έχει δοκιμάσει να μου στείλει με αφμ στον επαγγελματικό για να ξερω εαν λειτουργει

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα, μια απορία έχω, προηγούμενο πόσο για πληρωμή πιστωτικής όταν εκδόθηκε ο λογαριασμός ήταν πχ 800 , έχω κάνει αγορές κλπ και πλήρωσα σε αυτό το διάστημα 1000, τώρα οφείλω πχ 300, θα τονιστούν τα συγκεκριμένα ή πάνε για τον επόμενο μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Θα τοκιστεί μόνο ότι δεν έχεις πληρώσει από το τελευταίο statement. Αν έχεις κάνει αγορές και πλήρωσες παραπάνω πριν εκδοθεί το επόμενο statement δε θα τοκιστούν τα καινουρια 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, arma said:

Καλησπέρα στην ομάδα, μια απορία έχω, προηγούμενο πόσο για πληρωμή πιστωτικής όταν εκδόθηκε ο λογαριασμός ήταν πχ 800 , έχω κάνει αγορές κλπ και πλήρωσα σε αυτό το διάστημα 1000, τώρα οφείλω πχ 300, θα τονιστούν τα συγκεκριμένα ή πάνε για τον επόμενο μήνα;

Για να καταλάβουμε o τελευταίος λογαριασμός έλεγε 800 και εσυ εδωσες 1000;

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, arma said:

Καλησπέρα στην ομάδα, μια απορία έχω, προηγούμενο πόσο για πληρωμή πιστωτικής όταν εκδόθηκε ο λογαριασμός ήταν πχ 800 , έχω κάνει αγορές κλπ και πλήρωσα σε αυτό το διάστημα 1000, τώρα οφείλω πχ 300, θα τονιστούν τα συγκεκριμένα ή πάνε για τον επόμενο μήνα;

Αρκεί να πληρώνεις μόνο το συνολικό ποσό του κάθε λογαριασμού, πριν την ημέρα λήξης του.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, nikos_kallithea said:

Για να καταλάβουμε o τελευταίος λογαριασμός έλεγε 800 και εσυ εδωσες 1000;

 

Σωστά, έδωσα 1000 αλλά επειδή έχω κάνει εκ νέου αγορές τώρα πριν εκδοθεί ο νέος λογαριασμός χρωστώ 300, απλά έλεγα αν μπορώ να το πληρώσω τον επόμενο μήνα χωρίς τόκο

Edit το διαβεβαίωσαν τα παιδιά πιο πάνω, σας ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

On 31/1/2024 at 2:33 ΜΜ, ilka71 said:

άσχετα με αυτό εγώ στον προσωπικό Viva ΔΕΝ έχω καταφέρει να στείλω χρήματα μέσω iris 

πελάτης μου ακόμα δεν έχει δοκιμάσει να μου στείλει με αφμ στον επαγγελματικό για να ξερω εαν λειτουργει

Βιβλίο θα γράψεις στο τέλος με τις περιπέτειές σου με το Iris

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, arma said:

Σωστά, έδωσα 1000 αλλά επειδή έχω κάνει εκ νέου αγορές τώρα πριν εκδοθεί ο νέος λογαριασμός χρωστώ 300, απλά έλεγα αν μπορώ να το πληρώσω τον επόμενο μήνα χωρίς τόκο

Edit το διαβεβαίωσαν τα παιδιά πιο πάνω, σας ευχαριστώ

 

Οι πιστωτικές κάρτες μέχρι την ημερομηνία πληρωμής δεν εχουν τόκους.

Οι τοκοι έρχονται αν ο λογαριασμός ειτε δεν πληρωθεί στην ωρα του είτε η πληρωμή είναι μικρότερη του συνολικού ποσού 

Link to comment
Share on other sites

Έχει σταματήσει. Τελευταία το υποστήριζε η alpha αλλά έχει περίπου ένα χρόνο που το έκοψε. Πλέον ούτε τα payment gateways των τραπεζών μας το υποστηρίζουν (της Eurobank / wordline πχ είχε σίγουρα υποστήριξη παλιά) 

Link to comment
Share on other sites

Στο update της Alpha στο iOS παρατήρησα ότι πλέον δίνει τη δυνατότητα να κλείσεις ένα λογαριασμό μέσα από το app. Πολύ βολικό αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Για να δινουν την επιλογη μπορει να σκεφτονται να βαλουν καμια χρεωση οπως η Eurobank 😅
Αλλα ακόμα οι Diners ζουν και βασιλευουν ενω εχω κατεβει απο το site χρονο τωρα 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι υποχρεωμένοι βάσει ΕΕ να δίνουν δυνατότητα κλεισίματος online

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, paanos said:

Νομίζω είναι υποχρεωμένοι βάσει ΕΕ να δίνουν δυνατότητα κλεισίματος online

Η εθνικη παντως δεν εχει κατι ανάλογο απο όσο έψαξα γιατι θέλω να κλείσω ενα λογαριασμό, βέβαια τλφ δεν πήρα ακόμα για να μάθω 

Link to comment
Share on other sites

Στην Πειραιώς μπορούμε να δηλώσουμε στο e-banking για αποστολή κάρτας σε διεύθυνση διαφορετική από αυτή του σπιτιού; Στην διεύθυνση εργασίας πχ.. Δοκιμασα να καλέσω στην εξυπηρέτηση πελατών αλλά η υπομονή μου τελείωσε στην 1 ώρα. Υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθεί χρεωστική κάρτα σε πιστωτική για αναλήψεις; Νομίζω η alpha bank έχει κάτι αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, TypeRS said:

Υπάρχει η δυνατότητα να συνδεθεί χρεωστική κάρτα σε πιστωτική για αναλήψεις; Νομίζω η alpha bank έχει κάτι αντίστοιχο

Αν δεν κάνω λάθος, μόνο η Eurobank έχει dual κάρτες, που λειτουργούν σαν χρεωστικές και πιστωτικές ταυτόχρονα, κατά περίπτωση.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, geoponer said:

Αν δεν κάνω λάθος, μόνο η Eurobank έχει dual κάρτες, που λειτουργούν σαν χρεωστικές και πιστωτικές ταυτόχρονα, κατά περίπτωση.

Πως γίνεται αυτό και ο πως επιλέγεις ποια θα χρεωθεί;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...