Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δυστυχώς όχι. Το έχω και εγώ το θέμα αυτο με το ρολόι. Ο, τι και να έκανα δεν έστρωσε. Θέμα των 15 μάλλον είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο θέμα σε iPhone 11 17.1 με κάρτα Πειραιώς, πήρα τηλέφωνο και κατέθεσαν αίτημα και η απάντηση που έλαβα ήταν ότι κάτι συμβαίνει με θέματα ασφαλείας μεταξύ Πειραιώς και Apple.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, Hliasat said:

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα,θέλω αν μπορείτε να βοηθήσετε.Μετεφερα το απόγευμα με Ίρις από Εθνική τράπεζα σε λογαριασμό δανειακό της eurobank το ποσό των 70 ευρώ ,και δυστυχώς μου κρατησαν αυτό το ποσό με την αιτιολογία που θα δείτε παρακάτω.Δεν έχει σχέση με δάνειο η κράτηση διότι το δάνειο μου το  κρατάνε από την μισθοδοσία μου και όχι από λογαριασμό.

Screenshot_20231101_175708_Eurobank.jpg

Αν δεν εχει σχεση με το δανειο τοτε χρωστάς και καπου αλλου, δεν ξέρεις που χρωστάς;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:

υπάρχει κάποιο support τηλέφωνο της apple να τους ρωτήσω;

210 3009960

2 ώρες πριν, paanos said:

Δυστυχώς όχι. Το έχω και εγώ το θέμα αυτο με το ρολόι. Ο, τι και να έκανα δεν έστρωσε. Θέμα των 15 μάλλον είναι; 

 

2 ώρες πριν, dennis99 said:

Έχω και εγώ το ίδιο θέμα σε iPhone 11 17.1 με κάρτα Πειραιώς, πήρα τηλέφωνο και κατέθεσαν αίτημα και η απάντηση που έλαβα ήταν ότι κάτι συμβαίνει με θέματα ασφαλείας μεταξύ Πειραιώς και Apple.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παιδιά είναι θέμα ασφαλείας του Apple Wallet.
Απο τις τραπεζες δεν θα βγαλετε ακρη.
Αφαιρεστε την καρτα απο τις Apple συσκευες σας και περιμενετε 7-30 ημερες.
υπομονη θελει.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2023 at 5:23 ΜΜ, leo06 said:

Αν έχεις μισθοδοσία στην άλφα είναι δωρεάν η συνδρομή, όχι μόνο τον πρώτο χρόνο.

μονο τον 1ο χρονο ειναι, απ τον 2ο και μετα θελουν να κανεις κινησεις 4000ευρω για να σου βγει δωρεαν 😮 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, patrickdrd said:

μονο τον 1ο χρονο ειναι, απ τον 2ο και μετα θελουν να κανεις κινησεις 4000ευρω για να σου βγει δωρεαν 😮 

Όχι, όπως γράφτηκε παραπάνω δεν ισχύει για όλες τις κάρτες αλλά ισχύει κανονικά για τις απλές visa/mastercard.

https://www.alpha.gr/el/idiotes/katatheseis/misthodosia-suntaxi/alpha-misthodosia

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι θέμα ασφαλείας του Apple Wallet.
Απο τις τραπεζες δεν θα βγαλετε ακρη.
Αφαιρεστε την καρτα απο τις Apple συσκευες σας και περιμενετε 7-30 ημερες.
υπομονη θελει.
γιατί όμως στις κανονικές 4 τράπεζες πήρε τις κάρτες τους κανονικά και μόνο της Viva δεν;
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, stathis123 said:

210 3009960

 

Παιδιά είναι θέμα ασφαλείας του Apple Wallet.
Απο τις τραπεζες δεν θα βγαλετε ακρη.
Αφαιρεστε την καρτα απο τις Apple συσκευες σας και περιμενετε 7-30 ημερες.
υπομονη θελει.

Ποια κάρτα αγαπητέ; Σε εμένα το σφάλμα το βγάζει στην εφαρμογή watch όταν πάω να πατήσω προσθήκη, πριν καν βάλω κάποιο στοιχειο. Στο κινητό όλα λειτουργούν μια χαρά. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, paanos said:

Ποια κάρτα αγαπητέ; Σε εμένα το σφάλμα το βγάζει στην εφαρμογή watch όταν πάω να πατήσω προσθήκη, πριν καν βάλω κάποιο στοιχειο. Στο κινητό όλα λειτουργούν μια χαρά. 

 Ο ilka αν ειδες αναφερει αλλο θεμα, μολις βαλει την καρτα του λεει οτι δεν μπορει να προστεθει
Εαν σου εχει καποιο προβλημα χωρις να δηλωσεις καρτα, δηλαδη με το που πατας προσθηκη καρτας, τοτε ειναι θεμα στο apple watch/id.
πχ. αν σε imac εχεις απενεργοποιησει τις αυτοματες ενημερωσεις δεν μπορεις να προσθεσεις καρτες στο apple wallet για λογους ασφαλειας. καλεσε την apple.

Edited by stathis123

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Hliasat said:

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα,θέλω αν μπορείτε να βοηθήσετε.Μετεφερα το απόγευμα με Ίρις από Εθνική τράπεζα σε λογαριασμό δανειακό της eurobank το ποσό των 70 ευρώ ,και δυστυχώς μου κρατησαν αυτό το ποσό με την αιτιολογία που θα δείτε παρακάτω.Δεν έχει σχέση με δάνειο η κράτηση διότι το δάνειο μου το  κρατάνε από την μισθοδοσία μου και όχι από λογαριασμό.

Screenshot_20231101_175708_Eurobank.jpg

Μοιάζει σαν πληρωμή πιστωτικής κάρτας. Έχεις πιστωτική κάρτα στην eurobank και μήπως τράβηξε με αυτόματη χρέωση την ελάχιστη καταβολή η όλο το ποσό του λογαριασμού; 

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω πιστωτική ,απλά στις κινήσεις εμφανίστηκε περίεργος σήμερα η πληρωμή,τώρα ίσως από κεκτημένη ταχύτητα να πλήρωσα αυτά τα 70  και να μην θυμάμαι.Το πόσο που χρωστούσα πριν μου κρατήσουν το ποσό ήταν 230 περίπου.με αυτόματη χρέωση ποτέ δεν μου το έχει κάνει.Τωρα αν άλλαξε κάτι σε αυτό δεν ξερω.Ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας σε κάθε περίπτωση.Θα μείνω μόνο με την απορία,αν μου τα τράβηξαν αυτόματα ,η αν τα πλήρωσα εγώ .

Link to comment
Share on other sites

Εσύ το πλήρωσες. Αν είχε γίνει αυτόματα θα έγραφε αιτιολογία: ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΧΡΕΩΣΗ

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2023 at 8:32 ΜΜ, testatos said:

ισχύει από την ημέρα έκδοσης - υπογραφής της σύμβασης.

Έχει και έναν υπολογιστή όπου αναγράφει πόσα χρήματα έχεις ξοδέψει και έχουν μετρήσει στην απαλλαγή της συνδρομής και μέχρι πότε πρέπει να φτάσεις το συγκεκριμένο πόσο.Screenshot_20231022_203218_Chrome.jpg

Στάλθηκε από το SM-S916B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Follow-up question: κάθε πόσο ενημερώνεται πραγματικά ο μετρητής; Γιατί έχω κάνει συναλλαγές, έχουν εκκαθαριστεί αλλά δε φαίνονται. Κανονικές αγορές, όχι αυτές που δε μετράνε

Link to comment
Share on other sites

Follow-up question: κάθε πόσο ενημερώνεται πραγματικά ο μετρητής; Γιατί έχω κάνει συναλλαγές, έχουν εκκαθαριστεί αλλά δε φαίνονται. Κανονικές αγορές, όχι αυτές που δε μετράνε
αναγράφει πότε ενημερώθηκε τελευταία φορά ο μετρητής. Καθε 2-3 εργάσιμες γίνετε ανανέωση.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρατηρήσει πως ο μετρητής αλλάζει με κάθε συναλλαγή π.χ. εμένα μου γράφει αυτή τη στιγμή "Τελευταία ενημέρωση του μετρητή: 03/11/2023", οπότε εφόσον σου γράφει 20/10/2023 θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις μαζί τους.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Πως ενεργοποιείται ο μετρητής?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρατηρήσει πως ο μετρητής αλλάζει με κάθε συναλλαγή π.χ. εμένα μου γράφει αυτή τη στιγμή "Τελευταία ενημέρωση του μετρητή: 03/11/2023", οπότε εφόσον σου γράφει 20/10/2023 θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις μαζί τους.
Το screenshot ήταν στης 20/10
Πως ενεργοποιείται ο μετρητής?
Άμα έχεις πιστωτική με δωρεάν συνδρομή μετά από ένα πόσο συναλλαγών θα υπάρχει διαθέσιμο στο e banking
Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2023 at 3:22 ΜΜ, testatos said:
On 4/11/2023 at 10:36 ΠΜ, Kipouros_tou_GAP said:
Follow-up question: κάθε πόσο ενημερώνεται πραγματικά ο μετρητής; Γιατί έχω κάνει συναλλαγές, έχουν εκκαθαριστεί αλλά δε φαίνονται. Κανονικές αγορές, όχι αυτές που δε μετράνε

αναγράφει πότε ενημερώθηκε τελευταία φορά ο μετρητής. Καθε 2-3 εργάσιμες γίνετε ανανέωση.

Πάντως δεν είναι ακριβές. Υπάρχουν εκκαθαρισμένες συναλλαγές που δεν εμφανίζονται παρότι ο μετρητής θεωρητικά έχει ανανεωθεί. Προφανώς είχα δει το μετρητή, για αυτο έβαλα τη λέξη 'πραγματικά'

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος με την Πειραιώς που λέει ότι μπορεί να βάλεις δόσεις με χρεωστική πως γίνεται; μπορείς και τα τέλη κυκλοφορίας;

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ilka71 said:

ξέρει κάποιος με την Πειραιώς που λέει ότι μπορεί να βάλεις δόσεις με χρεωστική πως γίνεται; μπορείς και τα τέλη κυκλοφορίας;

Όταν συμπληρώνεις τα στοιχεία της πληρωμής, σε ρωτάει και δόσεις.
Πχ στα τέλη κυκλοφορίας είναι ένα επιπλέον drop-down menu στο web banking.

Link to comment
Share on other sites

Όταν συμπληρώνεις τα στοιχεία της πληρωμής, σε ρωτάει και δόσεις.
Πχ στα τέλη κυκλοφορίας είναι ένα επιπλέον drop-down menu στο web banking.
κάτσε πρώτα τα πληρώνω με την μια και μετά;
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ilka71 said:
2 ώρες πριν, minast said:
Όταν συμπληρώνεις τα στοιχεία της πληρωμής, σε ρωτάει και δόσεις.
Πχ στα τέλη κυκλοφορίας είναι ένα επιπλέον drop-down menu στο web banking.

κάτσε πρώτα τα πληρώνω με την μια και μετά;

Πληρώνεις με την χρεωστική ( και όχι μέσω winbank) τα τέλη κυκλοφορίας (Οπότε χρειάζεται να έχεις διαθέσιμο όλο το ποσό) και μετά μέσω winbank κάνεις την μετατροπή σε δόσεις όπου σε χρεώνει την πρώτη δόση και σου επιστρέφει τα υπόλοιπα χρήματα στον λογαριασμό. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ilka71 said:

ξέρει κάποιος με την Πειραιώς που λέει ότι μπορεί να βάλεις δόσεις με χρεωστική πως γίνεται; μπορείς και τα τέλη κυκλοφορίας;

Με χρεωστική πρώτα τα πληρώνεις. Πρέπει να έχεις τα € μέσα. Μετά από την εφαρμογή πατάς πάνω στη συναλλαγή και σου βγάζει επιλογή για αίτηση.

Η πληρωμή γίνεται μέσω του site της ααδε, όχι μέσω τράπεζας γιατί αν πληρώσεις μέσω τράπεζας θα γίνει η συναλλαγή με τη χρήση του τραπεζικού λογαριασμού και όχι μέσω της κάρτας. 

Edited by paanos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...