Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

18 minutes ago, zurabi_97 said:


Μου έχει βγει σαν επιλογή στο app, ενώ στων δικών μου, όχι.

1628291f39d8f4d1b142218023180e9a.jpg

Το είδα κι εγώ, νέο είναι. Κι εγώ μισθοδοσία στην Άλφα

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, zurabi_97 said:


Έχω χρεωστική στην Άλφα.

Αν αποπληρώνεις κάθε μήνα πλήρως, δηλαδή;

Επίσης δεν λέει για δωρεάν συνδρομή το πρώτο έτος (μόνο στα Aegean και Affinity Club το γράφει).

Αν έχεις μισθοδοσία στην άλφα είναι δωρεάν η συνδρομή, όχι μόνο τον πρώτο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω μισθοδοσια αλλα μου το εβγαλε.
Κριμα ομως γιατι ηθελα μια πιστωτικη χωρις συνδρομη, αλλα πλεον μας κανουν τους δυσκολους.

 

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, leo06 said:

Αν έχεις μισθοδοσία στην άλφα είναι δωρεάν η συνδρομή, όχι μόνο τον πρώτο χρόνο.

Όχι σε όλες. Η Aegean έχει πχ κανονικά, αν την βγάλεις μέσω εφαρμογής. Από κατάστημα μπορεί να πετύχεις άλλη σύμβαση 

Link to comment
Share on other sites

Δωρεάν για όσους έχουν μισθοδοσία είναι μία εκ των Visa Bonus ή Mastercard Bonus. Οι co-branded κάρτες της Aegean έχουν συνδρομή ανεξαρτήτως ύπαρξης ή όχι μισθοδοσίας. 

Link to comment
Share on other sites

Έχω δωρεάν συνδρομή στην Aegean αλλά μέσω καταστήματος. Εδώ τώρα που μου έδωσε πάλι την επιλογή είδα πως εμφάνιζε για συνδρομή. Όντως μέσω της εφαρμογής δωρεάν έχουν μόνο οι 2 πρώτες και η affinity μόνο για τον πρώτο χρόνο 

Link to comment
Share on other sites

On 23/10/2023 at 10:57 ΠΜ, Kipouros_tou_GAP said:

Το πρόσεξα και εγώ στο e-banking, ευχαριστώ!

Λογαριασμοί εκδίδονται και για ακυρωμένες κάρτες. 

Επανέρχομαι για να σας ενημερώσω ότι την ξανά άνοιξαν την πιστωτική, Έκανα αίτηση επαναδραστηριοποιησης και μετά σπο 2 εργάσιμες ξανά άνοιξε, 

Βέβαια δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω γτ έχω φτάσει το όριο 

Link to comment
Share on other sites

Σας έχει συμβεί να μη σας κάνουν εξαργύρωση yellows?

Τις προάλλες πλήρωσα σε ένα από τα καταστήματα που είναι στο πρόγραμμα yellows της Πειραιώς, με την ίδια κάρτα που πληρώνω πάντα και βγήκε κατευθείαν η απόδειξη χωρίς να μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω εξαργύρωση των yellows.

Λέω στις ταμίες, αυτό είναι δικό σας λάθος. Μου λένε κατηγορηματικά, όχι όχι. Έχει να κάνει με την τράπεζα σας.
Τους λέω μα δε γίνεται να έχει να κάνει με την τράπεζα γιατί τα βλέπω στην εφαρμογή του κινητού τα yellows.
Αυτές επέμεναν όμως.

Δεν είχα χρόνο, οπότε έφυγα. Αργότερα, επικοινώνησα με την τράπεζα που απλά μου επιβεβαίωσαν πως το κατάστημα ευθύνεται που δεν έγινε εξαργύρωση yellows. Και μου λένε ενημερώστε τους πως το POS τους έχει κάποιο θέμα.

Παίρνω τηλέφωνο το κατάστημα, τους τα λέω. Μου λένε εντάξει σας ευχαριστούμε που μας ενημερώσατε, γεια σας!





Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανοησίες σου είπαν και οι δύο. Συμβαίνει καμιά φορά να μην μπορεί να γίνει επικοινωνία με το σύστημα loyalty (οποιασδήποτε τράπεζας) οπότε να μην εμφανίσει την δυνατότητα εξαργύρωσης κατά τη στιγμή της συναλλαγής. Δεν είναι τραγικό. Ενδεχομένως να έτυχες σε κάποιο τεχνικό ζήτημα αναφορικά με το loyalty. Σε όλους έχει συμβεί!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Σε τετοιες περιπτωσεις απλα ζητας ακυρωση και να στην περασουν εκ νεου τη συναλλαγη μηπως οντως κολλησε η επικοινωνια με το loyalty, αν στο κανει και 2η φορα το αποδεχεσαι καθως το προβλημα μπορει να παρει ωρα να αποκατασταθει. 
Καλα εκανες ομως και τους το ανεφερες γιατι μπορει να ηθελαν ενημερωσεις τα POS και να μην τις ειχαν παρει αυτοματα.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Αν πρόκειται για εξαργύρωση μικρό το κακό, θα την κάνεις μια επόμενη φορά. Εμένα αρκετές φορές δε με ρωτάνε αν θέλω εξαργύρωση (πρέπει να τους το πω), αλλά απλά μαζεύω περισσότερους πόντους εξαργύρωσης για την επόμενη φορά.

Το πρόβλημα είναι όταν για κάποιο λόγο δεν καταχωρούνται αυτόματα οι πόντοι (yellows, Go4More κλπ.) από κάποια συναλλαγή, γιατί μετά πρέπει να ξεκινήσεις επικοινωνία με την τράπεζα για να δεις αν μπορούν να πιστωθούν εκτων υστέρων. Θυμάμαι μου είχε τύχει 2-3 φορές σε Shell (παλιότερα, που είχαν παλιά POS) και ευτυχώς έβγαζα άκρη μετά με την Εθνική αλλά ήταν ανούρα.

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να λειτουργούν όλα όπως πρέπει για να μην τραβιόμαστε μετά με επικοινωνίες...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πολλες φορες το παθαινω, ιδιως αν περασω ανεπαφα τη Diners, 50-50 το παιζω για να βγαλει το loyalty εκεινη την ωρα 😀

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, unwise said:

Τις προάλλες πλήρωσα σε ένα από τα καταστήματα που είναι στο πρόγραμμα yellows της Πειραιώς, με την ίδια κάρτα που πληρώνω πάντα και βγήκε κατευθείαν η απόδειξη χωρίς να μου δίνει τη δυνατότητα να κάνω εξαργύρωση των yellows

Θέμα του POS είναι. Δεν κάνουν οι ταμίες κάτι λάθος. 
Γενικα συμβαίνει πιο συχνά όταν πληρώνουμε με ψηφιακά πορτοφόλια. Η Πειραιώς τρώει συχνά σκαλώματα 

Link to comment
Share on other sites

Επισης για οποιον ενδιαφερεται και ειναι ελευθερος επαγγελματιας: https://pro.payzy.gr/

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

εκανα αιτηση για χρεωστικη απο το e-banking της εθνικης εγραφε οτι αν εγκριθει πρεπει να υπογραψω καποια χαρτια πρεπει να μεταβω σε καταστημα? την καρτα την βλεπω στο e-banking

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

άλλαξε κινητό ο γιος από 13 pro σε 15 pro iPhone και στην εφαρμογή apple wallet δεν παίρνει με τίποτα τις 2 κάρτες Viva που είχαμε περάσει στο 13 pro. οι ίδιες κάρτες μου είναι ήδη περασμένες φυσικά στο google wallet. τι να φταίει;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.
Το Νοέμβριο λήγει η visa classic της Eurobank που έχω.
Θα γίνει η ανανέωση αυτόματα?

My S23 Ultra Is Awesome!

Device: S24 Ultra Titan Grey 12/512GB  + Watch 5 44mm

 

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ilka71 said:

άλλαξε κινητό ο γιος από 13 pro σε 15 pro iPhone και στην εφαρμογή apple wallet δεν παίρνει με τίποτα τις 2 κάρτες Viva που είχαμε περάσει στο 13 pro. οι ίδιες κάρτες μου είναι ήδη περασμένες φυσικά στο google wallet. τι να φταίει;

Δεν φταιει η τραπεζα αλλα η Apple.
Εαν στο προηγουμενο iphone εκανε επαναφορα ρυθμισεων χωρις να αφαιρεσει τις καρτες, τοτε εχει μπλοκαρει η προσθηκη της καρτας στο wallet για λογους ασφαλειας. (συμβαινει οταν δεν μεταφερεις πρωτα τα δεδομενα απο το παλιο iphone στο καινουργιο και μετα το διαγραφεις)
Το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να αφαιρεσει την προβληματικη καρτα απο το apple ID του σε καθε συσκευη που την εχει (κινητο, ταμπλετ, υπολογιστη), επειτα να περιμενει 30 ημερες και να ξαναπροσπαθησει.

51 minutes ago, johnnyman25 said:

Καλησπέρα παιδιά.
Το Νοέμβριο λήγει η visa classic της Eurobank που έχω.
Θα γίνει η ανανέωση αυτόματα?

My S23 Ultra Is Awesome!
 

Για να σιγουρευτεις κανε ενα τηλ στη τραπεζα σου, αλλα συνηθως τις ανανεωνουν και στην περιπτωση σου ειναι ηδη στο ταχυδρομειο

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε σε ποσες μερες κανει η επανέκδοση χρεωστικής καρτας απο την Εθνικη τραπεζα λογο απώλειας;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Για να σιγουρευτεις κανε ενα τηλ στη τραπεζα σου, αλλα συνηθως τις ανανεωνουν και στην περιπτωση σου ειναι ηδη στο ταχυδρομειο
πρώτα κάναμε back up στο icloud μετα ανοίξαμε το νέο κινητό επαναφερε τα πάντα (στις κάρτες των άλλων τραπεζών ήθελε μόνο το 3ψηφιο απο πίσω αλλα και επιβεβαίωση μέσω sms σνα κάρτα /τράπεζα) . και μετά εκανα αφαίρεση apple ID απο στο παλιο και hard reset μετά.
μόνο της Viva έχουν θέμα.

πως διαγράφω τις κάρτες από το apple id? από το wallet(που τις έδειχνε στο καινούργιο αλλά δεν τις έπαιρνε στην επιβεβαίωση) τις σβήσαμε
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Epicouros said:

Ξέρουμε σε ποσες μερες κανει η επανέκδοση χρεωστικής καρτας απο την Εθνικη τραπεζα λογο απώλειας;

Σε αντίστοιχη περίπτωση που χρειάστηκε επανέκδοση επειδή η νέα κάρτα δεν έφτασε ποτέ στο ταχυδρομείο, έκαναν μια εβδομάδα. Εναλλακτικά είπαν ότι μπορείς να περάσεις από κατάστημα να γίνει επιτόπου, αλλά εξαρτάται από το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, ilka71 said:

πρώτα κάναμε back up στο icloud μετα ανοίξαμε το νέο κινητό επαναφερε τα πάντα (στις κάρτες των άλλων τραπεζών ήθελε μόνο το 3ψηφιο απο πίσω αλλα και επιβεβαίωση μέσω sms σνα κάρτα /τράπεζα) . και μετά εκανα αφαίρεση apple ID απο στο παλιο και hard reset μετά.
μόνο της Viva έχουν θέμα.

πως διαγράφω τις κάρτες από το apple id? από το wallet(που τις έδειχνε στο καινούργιο αλλά δεν τις έπαιρνε στην επιβεβαίωση) τις σβήσαμε

  Συνδεεσαι στο iCloud.com, πανω δεξια στη φάτσα, διαχειριση apple id απο αιρστερα κλικ στο συσκευες και εκει βλεπεις ολες τις συσκευες που εχουν το Apple Pay. απο εκει διαγραφεις την προβληματικη καρτα απο καθε συσκευη και περιμενεις. δοκιμασε μια στις 7 ημερες αλλα νομιζω θελει 30 ημερες για να επανελθει.

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα,θέλω αν μπορείτε να βοηθήσετε.Μετεφερα το απόγευμα με Ίρις από Εθνική τράπεζα σε λογαριασμό δανειακό της eurobank το ποσό των 70 ευρώ ,και δυστυχώς μου κρατησαν αυτό το ποσό με την αιτιολογία που θα δείτε παρακάτω.Δεν έχει σχέση με δάνειο η κράτηση διότι το δάνειο μου το  κρατάνε από την μισθοδοσία μου και όχι από λογαριασμό.

Screenshot_20231101_175708_Eurobank.jpg

Link to comment
Share on other sites

  Συνδεεσαι στο iCloud.com, πανω δεξια στη φάτσα, διαχειριση apple id απο αιρστερα κλικ στο συσκευες και εκει βλεπεις ολες τις συσκευες που εχουν το Apple Pay. απο εκει διαγραφεις την προβληματικη καρτα απο καθε συσκευη και περιμενεις. δοκιμασε μια στις 7 ημερες αλλα νομιζω θελει 30 ημερες για να επανελθει.
πήγα εκεί που λες αλλά έχει μόνο το νέο κινητό όχι το παλιό. (αφού κάναμε log out από το παλιό κινητό) στο νέο κινητό δεν μπαίνει καν η εν λόγω κάρτα της Viva wallet! άλλες 4 κάρτες των 4 τραπεζών μπήκαν μια χαρά. οι 2 της Viva δεν μπαίνουν. αυτό λέει2dd6189fbbfc7316475960507113152d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...