Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Προσπαθώ να κάνω εξόφληση λογαριασμού της nrg μέσω της Alpha bank με πάγια εντολή στην πιστωτική μου κάρτα. Δεν μου έχει πουθενά επιλογή της πιστωτικής κάρτας παρά μόνο απευθείας από τον λογαριασμό και μου βγάζει και χρέωση 0,30€. Την τελευταία φορά που έδοσα εντολή για πάγια εξόφληση πάλι στην Alpha bank το έκανα κανονικά μόνος μου μέσω της πιστωτικής και χωρίς χρέωση. Άλλαξε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Είχα ανοίξει το 2015 ένα λογαριασμό μισθοδοσίας στην Εθνική Τράπεζα για την καταβολή μισθοδοσίας , Μισθοδοτικός Plus που τον έλεγαν τότε. 
επειδη μετά από κάποιους μήνες σταμάτησε να μου καταβάλλεται η μισθοδοσία στην Εθνική, μετατράπηκε αυτόματα σε Απλό Τρεχούμενο μέχρι και σήμερα.

 

Από τον επόμενο μήνα η εταιρεία που εργάζομαι θα μου βάζει τη μισθοδοσία ξανά στην Εθνική Τράπεζα όποτε έχω δηλώσει αυτό το λογαριασμό για να μην ανοίγω καινούριο . 
 

θα μετατραπεί ξανά αυτόματα σε Μισθοδιας; (Μισθοδοσίας Value όπως διαβάζω λέγεται πλέον) με τα προνόμια που έχει; 
 

ή πρέπει να κάνω επίσκεψη σε κατάστημα για την μετατροπή ; 
 

και αν γίνεται αυτόματα μετά από πόσους μήνες γίνεται ; Αν ξέρει κάποιος 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Alex0077 said:

Είχα ανοίξει το 2015 ένα λογαριασμό μισθοδοσίας στην Εθνική Τράπεζα για την καταβολή μισθοδοσίας , Μισθοδοτικός Plus που τον έλεγαν τότε. 
επειδη μετά από κάποιους μήνες σταμάτησε να μου καταβάλλεται η μισθοδοσία στην Εθνική, μετατράπηκε αυτόματα σε Απλό Τρεχούμενο μέχρι και σήμερα.

 

Από τον επόμενο μήνα η εταιρεία που εργάζομαι θα μου βάζει τη μισθοδοσία ξανά στην Εθνική Τράπεζα όποτε έχω δηλώσει αυτό το λογαριασμό για να μην ανοίγω καινούριο . 
 

θα μετατραπεί ξανά αυτόματα σε Μισθοδιας; (Μισθοδοσίας Value όπως διαβάζω λέγεται πλέον) με τα προνόμια που έχει; 
 

ή πρέπει να κάνω επίσκεψη σε κατάστημα για την μετατροπή ; 
 

και αν γίνεται αυτόματα μετά από πόσους μήνες γίνεται ; Αν ξέρει κάποιος 

Δες άμα σε συμφέρει καταρχήν να γίνει Value λογαριασμός διότι έχει κάποια "Προνόμια" αλλά σου τρώει κάθε μήνα 2 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπερδεύτηκα με τα ονόματα. Τον απλό τον δωρεάν εννοούσα. Τον Reward δηλαδή όχι τον Value που έχει μηνιαία χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2023 at 8:03 ΠΜ, mikepaltri said:

Προσπαθώ να κάνω εξόφληση λογαριασμού της nrg μέσω της Alpha bank με πάγια εντολή στην πιστωτική μου κάρτα. Δεν μου έχει πουθενά επιλογή της πιστωτικής κάρτας παρά μόνο απευθείας από τον λογαριασμό και μου βγάζει και χρέωση 0,30€. Την τελευταία φορά που έδοσα εντολή για πάγια εξόφληση πάλι στην Alpha bank το έκανα κανονικά μόνος μου μέσω της πιστωτικής και χωρίς χρέωση. Άλλαξε κάτι?

Δεν μπορείς να δώσεις τον αριθμό της πιστωτικής απευθείας στην nrg?

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, GraveDigger said:

Δεν μπορείς να δώσεις τον αριθμό της πιστωτικής απευθείας στην nrg?

Δεν το δοκίμασα. Λες να μπορεί να γίνει και να μην έχει και χρέωση?

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, mikepaltri said:

Δεν το δοκίμασα. Λες να μπορεί να γίνει και να μην έχει και χρέωση?

Ναι κανονικα θα μπορει να γινει χωρις χρεωση

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, η πληρωμή του φόρου εισοδήματος με κάρτα πιστωτική της τράπεζας πειραιώς δίνει yellows?

γενικά ποια κάρτα δίνει επιστροφή κτλ όταν πληρώνεις οφειλές εφορίας,ένφια εφκα κτλ?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2023 at 5:38 ΜΜ, DEERHUNTER said:

καλησπέρα, η πληρωμή του φόρου εισοδήματος με κάρτα πιστωτική της τράπεζας πειραιώς δίνει yellows?

γενικά ποια κάρτα δίνει επιστροφή κτλ όταν πληρώνεις οφειλές εφορίας,ένφια εφκα κτλ?

ευχαριστώ

Έχεις βρει τρόπο να πληρώνεις ΕΦΚΑ με κάρτα; Δίνει αν θυμάμαι καλά κάτι ψιλά σε πόντους η Εθνική αλλά με το ibank της που τον πληρώνω.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

το πλήρωνα με την πιστωτική κάρτα της attica μέσω του ebanking της.

αλλά τώρα δεν δίνει η attica επιστροφή πλέον στις συναλλαγές του δημοσίου!

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, DEERHUNTER said:

το πλήρωνα με την πιστωτική κάρτα της attica μέσω του ebanking της.

αλλά τώρα δεν δίνει η attica επιστροφή πλέον στις συναλλαγές του δημοσίου!

Προμήθεια σου χρέωναν με αυτόν τον τρόπο; Αυτό το ξεφτιλίκι με το 30λεπτο κάθε μήνα μου τη βαράει σε όλες τους... Κι ο ΕΦΚΑ δε λέει επιτέλους να ξεκολλήσει και να δώσει δυνατότητα πληρωμής με κάρτα έστω για να μην περιμένουμε της "εκκαθαρίσεις" του.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα, μια απορία, έχω συνδεμένη κάρτα της eurobank στο Google pay, πως γίνετε να βάλουμε μέγιστο όριο αγοράς; Βλέπω πως και 1000 € να κάνω αγορά δεν ζητάει ούτε pin , στο ένα μηδενικό να γίνει λάθος άντε μετά να τρέχουμε, υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Στο Google Pay και στα ψηφιακά πορτοφόλια δεν ζητάει ποτέ PIN. Ουσιαστικά η επαλήθευση είναι το ξεκλείδωμα του κινητού.

Ο μόνος τρόπος είναι να ελέγχεις τι λέει η οθόνη πριν ακουμπήσεις.

Αν βάλεις όριο αγορών στη κάρτα (πχ 150€ ημερησίως), τότε θα μπορείς να κανεις αγορές μόνο μέχρι 150€ ημερησίως σε άθροισμα. Το ημερήσιο όριο αγορών μεταβάλλεται μόνο μέσω τηλεφωνήματος (210 9555 000)

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, paanos said:

Στο Google Pay και στα ψηφιακά πορτοφόλια δεν ζητάει ποτέ PIN. Ουσιαστικά η επαλήθευση είναι το ξεκλείδωμα του κινητού.

Ο μόνος τρόπος είναι να ελέγχεις τι λέει η οθόνη πριν ακουμπήσεις.

Αν βάλεις όριο αγορών στη κάρτα (πχ 150€ ημερησίως), τότε θα μπορείς να κανεις αγορές μόνο μέχρι 150€ ημερησίως σε άθροισμα. Το ημερήσιο όριο αγορών μεταβάλλεται μόνο μέσω τηλεφωνήματος (210 9555 000)

Το πιστωτικό όριο πώς μεταβάλλεται; Εγώ ζητήσει δύο φορές μέσω της ειδικής φόρμας και δεν πήρα απάντηση (Eurobank)

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, alfeios said:

Το πιστωτικό όριο πώς μεταβάλλεται; Εγώ ζητήσει δύο φορές μέσω της ειδικής φόρμας και δεν πήρα απάντηση (Eurobank)

Και αυτό μέσω της φόρμας ή μέσω τηλεφώνου. Και από το τηλέφωνο ίδια αίτηση θα κάνετε, την εγκρίνει άλλο τμήμα 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, paanos said:

Και αυτό μέσω της φόρμας ή μέσω τηλεφώνου. Και από το τηλέφωνο ίδια αίτηση θα κάνετε, την εγκρίνει άλλο τμήμα 

Μεσω της φόρμας εκανα πριν 15 ημερες και πριν 5 ημερες. Δεν ελεβα καμια απαντηση. Να υποθεσω οτι απορρίφθηκε και ουτε καν ενημερωνουν ;

 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν ενημερώνουν γενικά, αν γίνει αποδεκτή απλά θα δεις την αλλαγή στο υπόλοιπο του e-banking 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, paanos said:

Νομίζω ότι δεν ενημερώνουν γενικά, αν γίνει αποδεκτή απλά θα δεις την αλλαγή στο υπόλοιπο του e-banking 

Η Alpha bank ενημερωνει την μεθεπομενη εργασιμη ημερα. Πολυ υπεροπτικο αυτο που δεν ενημερωνουν,

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

On 16/6/2023 at 2:59 ΜΜ, stathis123 said:

Ναι κανονικα θα μπορει να γινει χωρις χρεωση

Τελικά δεν το δέχεται η nrg. Μόνο μέσω της τράπεζας μπορεί να δοθεί η πάγια εντολή....

Link to comment
Share on other sites

On 17/6/2023 at 5:38 ΜΜ, DEERHUNTER said:

καλησπέρα, η πληρωμή του φόρου εισοδήματος με κάρτα πιστωτική της τράπεζας πειραιώς δίνει yellows?

γενικά ποια κάρτα δίνει επιστροφή κτλ όταν πληρώνεις οφειλές εφορίας,ένφια εφκα κτλ?

ευχαριστώ

Η Πειραιώς δίνει επιβράβευση 1 yellow / €10 σε πληρωμές δημοσίου https://yellow.piraeusbank.gr/el/yellows/kerdise-yellows/kartes-pou-summetexoun-sto-programma το οποίο αντιστοιχεί σε 0,02% (για ποσά πολλαπλάσια των 10€)

On 17/6/2023 at 6:14 ΜΜ, theo1973 said:

Έχεις βρει τρόπο να πληρώνεις ΕΦΚΑ με κάρτα; Δίνει αν θυμάμαι καλά κάτι ψιλά σε πόντους η Εθνική αλλά με το ibank της που τον πληρώνω.

Εκ παραδρομής είχα απενεργοποιήσει την δυνατότητα συναλλαγών για την κάρτα μου και ενώ έφαγα απόρριψη συναλλαγής στο i-bank μου έδωσε κανονικά 10 πόντους go4more παρά την απόρριψη! 🙂

On 19/6/2023 at 7:12 ΜΜ, alfeios said:

Μεσω της φόρμας εκανα πριν 15 ημερες και πριν 5 ημερες. Δεν ελεβα καμια απαντηση. Να υποθεσω οτι απορρίφθηκε και ουτε καν ενημερωνουν ;

Αν συμπληρώσεις την φόρμα για αύξηση πιστωτικού ορίου https://www.eurobank.gr/el/retail/zitiste-auksisi-oriou-pistotikis-kartas θα σε καλέσουν για να υποβληθεί το αίτημα και νομίζω θα σε ρωτήσουν αν θέλεις να ενημερωθείς για την εξέλιξη μέσω SMS ή e-mail. Αν δεν σε έχουν καλέσει ακόμα, απλώς περιμένεις...

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, GraveDigger said:

Η Πειραιώς δίνει επιβράβευση 1 yellow / €10 σε πληρωμές δημοσίου https://yellow.piraeusbank.gr/el/yellows/kerdise-yellows/kartes-pou-summetexoun-sto-programma το οποίο αντιστοιχεί σε 0,02% (για ποσά πολλαπλάσια των 10€)

Εκ παραδρομής είχα απενεργοποιήσει την δυνατότητα συναλλαγών για την κάρτα μου και ενώ έφαγα απόρριψη συναλλαγής στο i-bank μου έδωσε κανονικά 10 πόντους go4more παρά την απόρριψη! 🙂

Αν συμπληρώσεις την φόρμα για αύξηση πιστωτικού ορίου https://www.eurobank.gr/el/retail/zitiste-auksisi-oriou-pistotikis-kartas θα σε καλέσουν για να υποβληθεί το αίτημα και νομίζω θα σε ρωτήσουν αν θέλεις να ενημερωθείς για την εξέλιξη μέσω SMS ή e-mail. Αν δεν σε έχουν καλέσει ακόμα, απλώς περιμένεις...

Αυτή τη φόρμα συμπλήρωσα 

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

καλά εκεί στην Πειραιώς είναι άχρηστοι με την νέα εφαρμογή.
ενεργοποιω το IRIS στην Πειραιώς
θέλω να στείλω στον εαυτό μου λεφτά στην αλφα
πάω άλφα και ενεργοποιω εκεί τον λογαριασμό πιστωσης
γυρίζω Πειραιώς πατάω να στείλω μέσω iris και λέει πρέπει να εγγραφώ στην υπηρεσία(να ξανά δηλώσω λογαριασμό πιστωσης).
στην παλιά εφαρμογή μια χαρά δουλεύει. έχετε δοκιμάσει;

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, ilka71 said:

καλά εκεί στην Πειραιώς είναι άχρηστοι με την νέα εφαρμογή.
ενεργοποιω το IRIS στην Πειραιώς
θέλω να στείλω στον εαυτό μου λεφτά στην αλφα
πάω άλφα και ενεργοποιω εκεί τον λογαριασμό πιστωσης
γυρίζω Πειραιώς πατάω να στείλω μέσω iris και λέει πρέπει να εγγραφώ στην υπηρεσία(να ξανά δηλώσω λογαριασμό πιστωσης).
στην παλιά εφαρμογή μια χαρά δουλεύει. έχετε δοκιμάσει;

Εχει ειπωθεί στο νεο αππ το ιρις θέλει διαφορετικά τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ειπωθεί στο νεο αππ το ιρις θέλει διαφορετικά τηλέφωνα.
όχι. γίνεται και με το ίδιο. αρκεί να είναι σε μια τράπεζα ενεργοποιημενο. με την παλιά εφαρμογή της Πειραιώς γίνεται όπως γίνεται και με όλες τις άλλες τράπεζες. μόνο με την νέα εφαρμογή της Πειραιώς δεν γίνεται

μια φορά το έκανα και με την νέα εφαρμογή της Πειραιώς αλλά μόνο μια. δεν ξέρω πως το πέτυχα
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ilka71 said:

όχι. γίνεται και με το ίδιο. αρκεί να είναι σε μια τράπεζα ενεργοποιημενο. με την παλιά εφαρμογή της Πειραιώς γίνεται όπως γίνεται και με όλες τις άλλες τράπεζες. μόνο με την νέα εφαρμογή της Πειραιώς δεν γίνεται

μια φορά το έκανα και με την νέα εφαρμογή της Πειραιώς αλλά μόνο μια. δεν ξέρω πως το πέτυχα

Κατέβασα τη νέα έκδοση του νέου app και είδα ότι το έφτιαξαν. Μπορώ να κάνω μεταφορά στον αριθμό του κινητού μου που είναι σε άλλη τράπεζα δηλωμένο στο iris.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...