Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

On 24/4/2023 at 11:31 ΜΜ, BlackBoldog said:

Καλησπέρα Καλησπέρα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με τις πιστωτικές κάρτες. Έχω την πιστωτική της Εθνικής με την οποία κάνω αγορές με άτοκες δόσεις και είμαι ευχαριστημένος. Κάθε 21 του μηνός πρέπει να γίνει η σχετική πληρωμή. Αυτό που θέλω να μάθω είναι, αν κάνω μικροαγορές από Σούπερ μάρκετ ας πούμε 20 ευρώ τότε τι χρεώνομαι ακριβώς στην πιστωτική?

Να σας πω εγώ τι σκέφτομαι και πείτε μου αν σκέφτομαι σωστά ή όχι. Κάνω αγορά 20 ευρώ βγαίνει το τελευταίο statement πληρώνω μέχρι 21 του μηνός εγώ τα 20 ευρώ και δεν έχω τόκο. Είναι έτσι ή κάτι μου ξεφεύγει? Ευχαριστώ

Χρησιμοποιείς κανονικά την πιστωτική σου σε όλες της αγορές. 

Όσες αγορές έχουν εκκαθαριστεί μέχρι και την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού της εξοφλείς μέχρι και την ημερομηνία λήξης - πληρωμής χωρίς κανέναν τόκο! 

Αν κάνεις μια αγορά στης 31 του μήνα , η έκδοση γίνεται στης 1 αλλά εκκαθαριστεί στης 2 του μήνα τότε πηγαίνει στον επόμενο λογαριασμό οπότε και έχεις 50 μέρες περιθώριο για να εξοφληθεί. 

Link to comment
Share on other sites




Λοιπόν, κοιτάζοντας τις ρυθμίσεις IRIS στην Alpha Bank, είδα ότι στην επιλογή "Λογαριασμός Πίστωσης" έγραφε ότι είχε οριστεί από άλλη τράπεζα. Άλλαξα την επιλογή στον ίδιο λογαριασμό με αυτόν της χρέωσης (από πάνω), στην Alpha Bank δηλαδή (ίδιος λογαριασμός στην Alpha Bank και χρέωσης και πίστωσης δηλαδή) και δοκίμασα ξανά να στείλω 3€ από την Τράπεζα Πειραιώς.


Ολα καλά λοιπόν.
Εμενα η εφαρμογη της Αλφα μου έβγαλε αλερτ παράθυρο οταν την άνοιξα, λέγοντας οτι καποια αλλη τράπεζα ειναι κύρια στο iris.
Το άλλαξα οπως κ εσύ κ εκανα την μεταφορά



Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, testatos said:

Χρησιμοποιείς κανονικά την πιστωτική σου σε όλες της αγορές. 

Όσες αγορές έχουν εκκαθαριστεί μέχρι και την ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού της εξοφλείς μέχρι και την ημερομηνία λήξης - πληρωμής χωρίς κανέναν τόκο! 

Αν κάνεις μια αγορά στης 31 του μήνα , η έκδοση γίνεται στης 1 αλλά εκκαθαριστεί στης 2 του μήνα τότε πηγαίνει στον επόμενο λογαριασμό οπότε και έχεις 50 μέρες περιθώριο για να εξοφληθεί. 

Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω

Πληρώνω κανονικά κάτι που έκανε 20 ευρώ, και πριν την ημερομηνία λήξεις βάζω το 20άρικο στην κάρτα και δεν έχω κανέναν τόκο. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, BlackBoldog said:

Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω

Πληρώνω κανονικά κάτι που έκανε 20 ευρώ, και πριν την ημερομηνία λήξεις βάζω το 20άρικο στην κάρτα και δεν έχω κανέναν τόκο. Ευχαριστώ πολύ

Σωστά κι ορθά το ειπες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, BlackBoldog said:

Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω

Πληρώνω κανονικά κάτι που έκανε 20 ευρώ, και πριν την ημερομηνία λήξεις βάζω το 20άρικο στην κάρτα και δεν έχω κανέναν τόκο. Ευχαριστώ πολύ

Μπορείς να βάλεις κι αυτόματη εξόφληση όλου του ποσού, μέσα από τις επιλογές της κάρτας και να πληρώνεται αυτόματα στην ημερομηνία λήξης. Εσύ μόνο θα φροντίζεις να έχεις υπόλοιπο στον λογαριασμό για την εξόφληση.

Edited by katsiletra
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, katsiletra said:

Μπορείς να βάλεις κι αυτόματη εξόφληση όλου του ποσού, μέσα από τις επιλογές της κάρτας και να πληρώνεται αυτόματα στην ημερομηνία λήξης. Εσύ μόνο θα φροντίζεις να έχεις υπόλοιπο στον λογαριασμό για την εξόφληση.

Εφόσον υπάρχει η (οικονομική) δυνατότητα, αυτή η λύση είναι μακράν η καλύτερη για να μη χρεωθεί ποτέ με τόκους κλπ.

Εγώ προσωπικά έχω επιλέξει εξόφληση όλου του ποσού μέσω λογαριασμού (πάγια εντολή) και στις δύο πιστωτικές που έχω, και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Μια σχετική ερώτηση. Έστω ότι έχεις ορίσει ολική αυτόματη εξόφληση. Υποθέτουμε ότι την ημέρα εξόφλησης το υπόλοιπο της κάρτας είναι 900€ χρεωστικό, και το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι 800€. Θα γίνει πληρωμή των 800€ ή δεν θα γίνει τίποτα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μια σχετική ερώτηση. Έστω ότι έχεις ορίσει ολική αυτόματη εξόφληση. Υποθέτουμε ότι την ημέρα εξόφλησης το υπόλοιπο της κάρτας είναι 900€ χρεωστικό, και το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι 800€. Θα γίνει πληρωμή των 800€ ή δεν θα γίνει τίποτα;
Στην άλφα σκουπίζει όλο το υπόλοιπο αδιάφορο και αν λιγότερο από την οφέλη

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, alfeios said:

Μια σχετική ερώτηση. Έστω ότι έχεις ορίσει ολική αυτόματη εξόφληση. Υποθέτουμε ότι την ημέρα εξόφλησης το υπόλοιπο της κάρτας είναι 900€ χρεωστικό, και το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι 800€. Θα γίνει πληρωμή των 800€ ή δεν θα γίνει τίποτα;

Αντιμετώπισα πρόσφατα το ίδιο θέμα με τραπεζικό λογαιασμό και όχι κάρτα στην Alpha.

Ο λογαριασμός αερίου της ΔΕΗ ήταν (αναπάντεχα) μεγαλύτερος από το υπόλοιπο και δεν εξοφλήθηκε από την τράπεζα. Τον πλήρωσα, μετά από 10 μέρες, με κάρτα και μάλιστα με 6 δόσεις που προσφέρει η ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, makap said:

Αντιμετώπισα πρόσφατα το ίδιο θέμα με τραπεζικό λογαιασμό και όχι κάρτα στην Alpha.

Ο λογαριασμός αερίου της ΔΕΗ ήταν (αναπάντεχα) μεγαλύτερος από το υπόλοιπο και δεν εξοφλήθηκε από την τράπεζα. Τον πλήρωσα, μετά από 10 μέρες, με κάρτα και μάλιστα με 6 δόσεις που προσφέρει η ΔΕΗ.

Τελείως διαφορετικό αυτό  

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, alfeios said:

Μια σχετική ερώτηση. Έστω ότι έχεις ορίσει ολική αυτόματη εξόφληση. Υποθέτουμε ότι την ημέρα εξόφλησης το υπόλοιπο της κάρτας είναι 900€ χρεωστικό, και το υπόλοιπο του λογαριασμού είναι 800€. Θα γίνει πληρωμή των 800€ ή δεν θα γίνει τίποτα;

Για Πειραιώς και Εθνική που ξέρω δεν θα γίνει τιποτα. Θα μεταφερθεί τον επόμενο μήνα τοκισμένο. 

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μετά την τελευταία αναβάθμιση δοκιμάστε λίγο την εφαρμογή της viva pos που τώρα έγινε viva terminal να μου πείτε εάν και εσάς πλέον δεν φαίνεται η κάτω μπάρα με τα πίσω, home, κλπ δείτε το βίντεο

https://mega.nz/file/qIxS1ZRT#w4ZN0tyMP5LzkSS1eIOfOXxpasRUVGOlkyJG0OKPQyk

Link to comment
Share on other sites

On 28/4/2023 at 7:50 ΠΜ, ilka71 said:

παιδιά μετά την τελευταία αναβάθμιση δοκιμάστε λίγο την εφαρμογή της viva pos που τώρα έγινε viva terminal να μου πείτε εάν και εσάς πλέον δεν φαίνεται η κάτω μπάρα με τα πίσω, home, κλπ δείτε το βίντεο

https://mega.nz/file/qIxS1ZRT#w4ZN0tyMP5LzkSS1eIOfOXxpasRUVGOlkyJG0OKPQyk

Και σε εμένα το ίδιο κάνει (σε Xiaomi Mi Note 10 lite). Bug πρέπει να είναι. Δεν θέλω να πιστέψω ότι έκαναν σκόπιμα τέτοια πατάτα...

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το ίδιο κάνει (σε Xiaomi Mi Note 10 lite). Bug πρέπει να είναι. Δεν θέλω να πιστέψω ότι έκαναν σκόπιμα τέτοια πατάτα...
μου απάντησαν ότι πλέον έτσι είναι.... ηλιθιο εντελώς
Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2023 at 7:05 ΜΜ, ilka71 said:
On 1/5/2023 at 2:01 ΠΜ, theo1973 said:
Και σε εμένα το ίδιο κάνει (σε Xiaomi Mi Note 10 lite). Bug πρέπει να είναι. Δεν θέλω να πιστέψω ότι έκαναν σκόπιμα τέτοια πατάτα...

μου απάντησαν ότι πλέον έτσι είναι.... ηλιθιο εντελώς

Καλά αν θέλουν να κάνουμε αναγκαστικά minimize την εφαρμογή και να τη "σκοτώνουμε" από τον task manager αντί να κάνουν απλά ξανά λειτουργικό το back button περιττεύει ό,τι και να πω... Δε βαριέσαι τσάμπα είναι έτσι κι αλλιώς για όσο είναι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, να ρωτήσω για φόρτιση προπληρωμένης της Πειραιώς μέσω ΑΤΜ ισχύουν οι χρεώσεις του ebanking από 1 έως 5 ευρώ ανάλογα με το ποσό;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Εκανα σημερα την αιτηση για αυξηση οριου πιστωτικης στην πειραιως. Να περιμενω 10-15 μερες λετε να εγκριθει;

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, aspaite said:

Καλησπερα σας,

Εκανα σημερα την αιτηση για αυξηση οριου πιστωτικης στην πειραιως. Να περιμενω 10-15 μερες λετε να εγκριθει;

Ευχαριστω

Εμεις εδω λεμε ναι😁

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, aspaite said:

Καλησπερα σας,

Εκανα σημερα την αιτηση για αυξηση οριου πιστωτικης στην πειραιως. Να περιμενω 10-15 μερες λετε να εγκριθει;

Ευχαριστω

Εμένα είχε κάνει σχεδόν ένα μήνα αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, GREGORYMO said:

Έχω μια πιστωτική, την οποία δεν χρησιμοποιω και λήγει ΤΩΡΑ 06/23.

Τι να κάνω?

Ακύρωση?

Δήλωση απώλειας (πάρε τηλ στο νούμερο που ειναι γραμμένο πίσω της) και ενημέρωση ότι δεν χρειάζεσαι επανέκδοσή της.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, GREGORYMO said:

Έχω μια πιστωτική, την οποία δεν χρησιμοποιω και λήγει ΤΩΡΑ 06/23.

Τι να κάνω?

Ακύρωση?

Αν δεν έχει συνδρομή κράτησε τη

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Μπορω να στειλω λεφτα απο εθνικη σε πειραιως (στο ονομα μου και οι 2) χωρις χρεωση; 

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, doganos said:

Καλησπέρα,

Μπορω να στειλω λεφτα απο εθνικη σε πειραιως (στο ονομα μου και οι 2) χωρις χρεωση; 

Το έκανα πρόσφατα: Μέσω IRIS από κινητό είναι δωρεάν μέχρι €500 την ημέρα.

Απλά πρέπει να τσεκάρεις ότι ο λογαριασμός της Πειραιώς (αποδέκτης) έχει ενεργοποιημένο το IRIS, μέσα από την εφαρμογή.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...