Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Προμήθειες - φωτιά για συναλλαγές από το γκισέ, τα ATM, ακόμα και το Ίντερνετ πληρώνουν στις τράπεζες οι Έλληνες. Κι απ' αυτά τα τσουχτερά καπέλα, προέρχονται -κυρίως- τα υπερκέρδη των τραπεζών.

 

Τα «ψιλά γράμματα» των τραπεζών και τα έξοδα με τα οποία επιβαρύνουν μια σειρά από συναλλαγές, μεταφράζονται σε επιπλέον επιβαρύνσεις αρκετών εκατοντάδων ευρώ. Κι έτσι, οι τράπεζες εκτιμάται ότι θα ανακοινώσουν αύξηση κερδών τουλάχιστον 50% το 2005σε σχέση με το προηγούμενο έτος...

 

Παρά τα υπερκέρδη που ανακοινώνουν τα τελευταία χρόνια τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα, οι πελάτες επιβαρύνονται με «τσουχτερές» προμήθειες σε μια σειρά από καθημερινές συναλλαγές, η αξία των οποίων φτάνει το 1,5 δισ. ευρώ κάθε χρόνο, όσο δηλαδή το ετήσιο έλλειμμα του ΙΚΑ.

 

http://img345.imageshack.us/img345/5681/1oi61a3ck.th.gif

 

Πηγή: ΤΑ ΝΕΑ

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

παιδιά φεύγω για σπουδες στην αγγλία.

αν βγαλω μια VISA ELECTRON απο ελλαδα πχ, απο HSBC η απο ALPHA BANK θα την δεχονται εξω? θα γινεται η μετατροπη Ευρω-Αγγλικες Λιρες αυτοματα? εχει χρεωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Κανε ενα λογαριασμο στην Εμπορικη ή στην Εθνικη. Ειναι οι 2 καρτες με τη μικροτερη προμηθεια, πχ για μια αναληψη 400 λιρων θα σε χρεωνει καπου 3-4 ευρω το πολυ. Ναι μετατρεπονται αυτοματα.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά φεύγω για σπουδες στην αγγλία.

αν βγαλω μια VISA ELECTRON απο ελλαδα πχ, απο HSBC η απο ALPHA BANK θα την δεχονται εξω? θα γινεται η μετατροπη Ευρω-Αγγλικες Λιρες αυτοματα? εχει χρεωσεις?

Αν ανοίξεις λογαριασμό στην HSBC εδώ τότε οι αναλήψεις που θα κάνεις από ΑΤΜ της HSBC στην Αγγλία με την κάρτα που θα πάρεις από εδώ θα έχουν ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχυει αυτο, αλλα στην περιοχη που μενεις στην Ελλαδα εχει κοντα hsbc ή χρειαζεται..ταξιδι?
Link to comment
Share on other sites

έχει ακριβως απέναντι μου, νεο ψυχικο, HSBC και σε αλλα 3.000μέρη απ' οτι λεει το site τους.

 

3.000 μερη στην Ελλαδα δυσκολο, πιο πιθανο ειναι 3 μερη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή όπως καταλαβαίνεται είναι λίγο να διαβάσω 1300 απαντήσεις, θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου πει, ποιες τράπεζες εκδίδουν προπληρωμένες Visa electron (χρεωστική);

Ρωτάω εδώ για να μην αρχίσω να ρωτάω όλες τις τράπεζες :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή όπως καταλαβαίνεται είναι λίγο να διαβάσω 1300 απαντήσεις, θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου πει, ποιες τράπεζες εκδίδουν προπληρωμένες Visa electron (χρεωστική);

Ρωτάω εδώ για να μην αρχίσω να ρωτάω όλες τις τράπεζες :)

 

Εγώ έχω Πειραιώς.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή όπως καταλαβαίνεται είναι λίγο να διαβάσω 1300 απαντήσεις, θα μπορούσε κάποιος που γνωρίζει να μου πει, ποιες τράπεζες εκδίδουν προπληρωμένες Visa electron (χρεωστική);

Ρωτάω εδώ για να μην αρχίσω να ρωτάω όλες τις τράπεζες :)

 

Εννοείς προπληρωμένη πιστωτική ή χρεωστική, με την οποία ψωνίζεις με την κάρτα και αφαιρούνται λεφτά από το λογαριασμό σου? Σόρυ για την ασχετοσύνη μου. Αν εννοείς τη δεύτερο, καλή περίπτωση είναι η άλφα μπανκ (δεν υπάρχει μαγαζί που να μην τη δέχεται) και της πειραιώς.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά μεταξύ προπληρωμένης πιστωτικής και χρεωστικής. Έχω την εντύπωση ότι είναι το ίδιο πράγμα.

Παιδιά για χρήση στο ίντερνετ με ενδιαφέρει. Να μπορώ να δίνω και να παίρνω χρήματα μέσω αυτής. Δεν έχω πρόβλημα με την κανονική μου πιστωτική μέχρι τώρα, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά..

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά μεταξύ προπληρωμένης πιστωτικής και χρεωστικής. Έχω την εντύπωση ότι είναι το ίδιο πράγμα.

Παιδιά για χρήση στο ίντερνετ με ενδιαφέρει. Να μπορώ να δίνω και να παίρνω χρήματα μέσω αυτής. Δεν έχω πρόβλημα με την κανονική μου πιστωτική μέχρι τώρα, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά..

 

Την προπληρωμένη πιστωτική την αγοράζεις 57 αλλα στην γεμιζουν με 50.

Η χρεωστική ειναι συνδεδεμένη με τον τραπεζικο σου λογαριασμό και φυσικά δεν υπάρχουν επιτόκια κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί πάντως να κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι με τη χρεωστική (δηλαδή αυτή που είναι συνδεδεμένη με το λογαριασμό σου και κάθε φοράς που ψωνίζεις με αυτήν αφαιρούνται απ'ευθείας χρήματα από το λογαριασμό) δεν μπορείς να αγοράσεις από το ίντερνετ. Ας μας πει κάποιος που ξέρει καλύτερα..

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις μια χαρα:)

Aisopos με την προπληρωμενη δεν μπορεις να δεχτεις χρηματα....μονο να δωσεις.

Οποτε καλυτερα μια χρεωστικη:cool:

Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι, λύστε μου μια απορία :)

 

Αν θέλω να ψωνίσω από Ελληνικό eshop, ένα adsl κουτί για παράδειγμα, στο οποίο θα πρέπει να συμπληρώσω τα στοιχεία μου για να γίνει η νέα σύνδεση, την τηλεφωνική γραμμή που είναι στο όνομα μου , ταυτότητα κλπ.. και βάλω στην Διεύθυνση αποστολής , άλλο όνομα μιας και έτσι συμβαίνει και επιλέξω πληρωμή μέσω πιστωτικής, μπορώ να χρησιμοποιήσω πιστωτική κάρτα η οποία δεν είναι στο όνομα μου ; Μήπως θα υπάρξει κάποια επιπλοκή στην διαδικασία;

Είναι απαραίτητο όλα τα στοιχία να συμπίπτουν με τα στοιχεία του κατόχου της κάρτας ;

 

Ευχαριστώ πολύ :)

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω βγάλει χρεωστική. Απ' ότι μου είπαν στην Πειραιώς, αυτή κάνει για συναλλαγές στο ίντερνετ. Συνδέεται με τον τραπεζικό σου λογαριασμό και το όριό της είναι όσα χρήματα έχεις στον λογαριασμό. Και στέλνεις και δέχεσαι χρήματα σ' αυτή. Είναι δωρεάν. Πληρώνεις μόνο μια εφ' άπαξ εισφορά 5€.

Βέβαια αν και μου είπαν ότι μπορώ να μπω αμέσως στο Winbank, απ' ότι βλέπω δεν μπορώ να μπω προς το παρόν. Ας ελπίσω ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα και να μην συμβαίνει τίποτε άλλο.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Φίλες και φίλοι, λύστε μου μια απορία :)

 

Αν θέλω να ψωνίσω από Ελληνικό eshop, ένα adsl κουτί για παράδειγμα, στο οποίο θα πρέπει να συμπληρώσω τα στοιχεία μου για να γίνει η νέα σύνδεση, την τηλεφωνική γραμμή που είναι στο όνομα μου , ταυτότητα κλπ.. και βάλω στην Διεύθυνση αποστολής , άλλο όνομα μιας και έτσι συμβαίνει και επιλέξω πληρωμή μέσω πιστωτικής, μπορώ να χρησιμοποιήσω πιστωτική κάρτα η οποία δεν είναι στο όνομα μου ; Μήπως θα υπάρξει κάποια επιπλοκή στην διαδικασία;

Είναι απαραίτητο όλα τα στοιχία να συμπίπτουν με τα στοιχεία του κατόχου της κάρτας ;

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Ανάλογα την πολιτική που ακολουθεί το κάθε eshop.. Καλύτερα να επικοινωνήσεις με το eshop και να ρωτήσεις.. πάντως συνήθως είναι αυστηρά τα πράγματα και πρέπει τα στοιχεία να είναι τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...