Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Έχει κανείς αίσθηση του τι παίζεται με τα δάνεια που συγκεντρώνουν τις υποχρεώσεις όλων των καρτών και δανείων σε ένα?

[πιχιδειγμα: ΕΝτάξει κτλ.]

Όταν η κούραση και το άγχος με καταβάλλουν,

τότε, πιότερο, χρειάζομαι το χαμόγελό σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αίσθηση του τι παίζεται με τα δάνεια που συγκεντρώνουν τις υποχρεώσεις όλων των καρτών και δανείων σε ένα?

[πιχιδειγμα: ΕΝτάξει κτλ.]

 

ayto akribws pou leei. sygkentrwneis oles tis ypoxrewseis se ena daneio takths liksis (efoson ta eisodhmata sou to epitrepoun fysika) to opoio synithws ehei megaloutsikia diarkeia (ews 15 hronia) kai mikrotero epitokio (logw ayksimenou posou) opote i dosi erhetai ligo pio mazemenh. ton entaksei an den kanw lathos prosferetai me proshmeivsh akinhtou, epishs an den kanw lathos to ola se ena tis alpha xwris, kai h arsh barwn tis ethnikis ginetai eite etsi eite alliws, me diafora fysika se epitokia kai diarkeia.

 

simantiki leptomereia. to oti hrwstas 10000 px se 5 trapezes den simainei oti i mia trapeza tah sou dwsei ta 50000 gia na klsofliseis (mporei na sou dwsei ews 10000 opws kai stin arxi :) ) kai epishs ayto to kaneis otan eheis parei apofasi na allakseis symperifora kai na arhiseis siga siga na plirwneis. oxi gia na sou meiwthei i dosi kai na mporei na anohteis kai allo. sti deyteri periptwsi tin patises... :)

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς αίσθηση του τι παίζεται με τα δάνεια που συγκεντρώνουν τις υποχρεώσεις όλων των καρτών και δανείων σε ένα?

[πιχιδειγμα: ΕΝτάξει κτλ.]

Αν πρόκειται να μεταφέρεις υποχρεώσεις καρτών είναι όλα καλά θα έχεις σημαντική ελάφρυνση

Για μεταφορά δανείων συνήθως δεν συμφέρει .

Το καλοκαίρι πήγα στην NOVA να μεταφέρω δάνεια με 6,9 %

Εκει διαπίστωσα ότι έπρεπε να πληρώσω 150 ευρώ έξοδα δανείου + 0,6 για ασφάλεια του δανείου , Μου ζήταγαν επιπλέον τα δάνεια μου να βρίσκονται στον δεύτερο χρόνο άρα έπρεπε να περιμένω ώς τον Σεπτέμβρη ,να πληρώσω έξοδα δευτέρου χρόνου στην Εθνική και στην Eurobank και μετά να φύγω ....

Στο τέλος υπολόγισα ότι καλύτερα να καθόμουν με 10 Στην Εθνική και με 8,5 στην Εurobank - 0,85 % επιστροφή κάθε χρόνο = 7,65 Παρά να τρέχω .... εν πάσει περιπτώσει το κέρδος ήταν πολύ μικρό .

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος Βρήκα ένα φτηνό φοιτητικό δάνειο στην Γενική τράπεζα με 6%

Το πήρα στο όνομα του γυιού μου και μπήκα εγώ εγγυητής . Το αποτέλεσμα

πήρα 20.000 ευρώ χωρίς αποδείξεις ξεχρέωσα τα πάντα και τώρα πληρώνω μόνο τόκους μέχρι να τελειώσει ο γυιός μου την φοίτηση

Η εξόφληση του δανείου αρχίζει μετά . Φυσικά μπορείς να πληρώνεις και κάτι παραπάνω για να το ξοφλήσεις πιο γρήγορα. Αν βρείς κάποιον φοιτητη στο περιβάλον σου μπαίνεις εσύ εγγυητής και καθάρισες .

Πληροφορίες στο link http://www.geniki.gr/index.asp?catid=4&artid=284

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τη γνωμη μου οτι συμφωνω πως για εξοφληση καρτων το ειδος αυτο δανειων ειναι οτι καλυτερο μιας και εχεις σημαντικη μειωση στο επιτοκιο!Οσον αφορα τα αλλα ειδη δανειων τα ωφελη ειναι μικρα μεν αλλα απο την αλλη δεν εχεις να πληρωσεις 4-5 λογαριασμους αλλα πλεον μονο ενα και συνηθως με καλυτερους ορους!Προσεξτε μονο τις δοσεις που διαφημιζονται γιατι συνηθως αφορουν μεγαλες διαρκειες οποτε αν τα βαλετε κατω να μην ειναι ολα τοσο ροδινα :worry:
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Είμουν τις προάλλες στη Σόφια και είχα ξεμείνει από ρευστό. Βρίσκω μια τράπεζα, πάω να κάνω ανάληψη, τζίφος. Βρίσκω μια άλλη τίποτα... Σε όποια τράπεζα και να πήγαινα δεν δεχόταν την κάρτα μου. Να σημειώσω πως η κάρτα μου είναι χρεωστική, τύπου Visa Electron. Πηγαίνουμε σε κάποιο υποκατάστημα ελληνικής τράπεζας - δεν θυμάμαι ποια ήταν, η Freak θα μας πει ποιες τράπεζες έχουν υποκαταστήματα στη Βουλγαρία - και ρωτάμε εάν υπάρχει υποκατάστημα της Alpha Bank στη Σόφια. Φτάνουμε μετά από λίγο στο υποκατάστημα και τι μας λένε οι απίθανοι; Ότι για λόγους ασφαλείας, είναι μπλοκαρισμένες οι κάρτες της Alpha Bank στη Βουλγαρία. Η μόνη λύση είναι να ανοίξω δικό μου λογαριασμό στο υποκατάστημα της Σόφιας, να μεταφέρω ένα ποσό από τον ελληνικό λογαριασμό στο βουλγάρικο, διαδικασία η οποία θα μου κοστίσει 12€!!! Και φυσικά θα έχανα και στην ισοτιμία γιατι θα έπρεπε να μετατρέψω ευρώ σε λέβα και ότι περισσέψει ξανά σε ευρώ...Φυσικά και δεν έκανα τίποτα και δανείστικα 300€ από τον φίλο μου.

 

 

Edit:

Φανταστείτε να κάνουν αυτό το νταβατζιλίκι όλα τα υποκαταστήματα ελληνικών τραπεζών στη Βουλγαρία...

Ξέρετε πολλούς να χουν μεγάλα ποσά στα πορτοφόλια τους; Εγώ πάντως όχι. Φανταστείτε πόσα βγάζουν από κάθε Ελληνα που πηγαίνει στη γειτονική χώρα...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν είναι ότι καλλίτερο και δεν το περίμενα από την alpha bank. Γιαυτό έχω πάντα τις πιστωτικές μου κάρτες μαζί.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Επιτόκια-φωτιά χρεώνουν οι ελληνικές τράπεζες στους δανειολήπτες. Τα στεγαστικά δάνεια στην Ελλάδα είναι τα ακριβότερα σε σχέση με τις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης αφού οι τράπεζες, παρά τα υπερκέρδη τους, φροντίζουν να δανείζουν τους Έλληνες με πολύ υψηλό περιθώριο σε σχέση με το επιτόκιο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας.

 

Τα στοιχεία για το περιθώριο αυτό σε όλες τις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι αποκαλυπτικά: το περιθώριο (spread) ανάμεσα στο επιτόκιο της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας και στο μέσο επιτόκιο στεγαστικών δανείων στην Ελλάδα είναι 2,21 εκατοστιαίες μονάδες. Πρόκειται για το μεγαλύτερο «καπέλο» που συναντά κανείς συγκρίνοντας τα επιτόκια των στεγαστικών δανείων στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης των 15 χωρών (προ διεύρυνσης).

 

Μάλιστα, χαρακτηριστικό είναι ότι σε ορισμένες περιπτώσεις το ελληνικό «καπέλο» στα επιτόκια είναι διπλάσιο σε μέγεθος σε σχέση με το περιθώριο που χρεώνουν τράπεζες σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες. Για παράδειγμα, στην Ολλανδία είναι μόλις 1,10, στη Σουηδία 1,12 και στη Φινλανδία 1,14 εκατοστιαίες μονάδες! Και όλα αυτά την ώρα που οι δανειολήπτες είναι αντιμέτωποι με περαιτέρω αύξηση του κόστους δανεισμού τους, λόγω των νέων αυξήσεων στα επιτόκια της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας. Οι αυξήσεις αναμένεται να πραγματοποιηθούν σταδιακά τους επόμενους μήνες και θα μετακυλίσουν στα επιτόκια των δανείων από τις εμπορικές τράπεζες.

 

http://img293.imageshack.us/img293/9453/1el15a4lm.th.gif

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

katarhin einai fysiko se poio aneptygmenes hwres na yparxei hamilotero spread giati ta posa pou paizoun ana daneio einai diaforetika kai epomenws antimetwpizontai me allo tropo.

epishs to spread ayto ehei na kanei kai me ta leitourgika eksoda kathws kai epishs me tis episfaleies. otan o dipla mparmpas den plirwnei tis doseis tou i trapezes den tha poun krima to paidi as tou harisoume 100k eyrw pou mas hrwstaei. kai otan to kratos den epitrepei toso eykola na kinountai diadikasies gia na eksasfalistei to hameno kefalaio tote anagkastika oi trapezes rihnoun meros tou barous kai sta ypoloipa daneia. twra tha mou peis einai protimotero na paitnoun ta spitia tou kosmakh? dysthxws edwpera prepei na ginei mia epilogh. prepei na epileksoume an aytounou tou kosmakh tha tou paroun to spiti i tha tou to plirwsoume emeis...

triton, poloi apo emas epilegoun na zitan stathera epitokia, na tiroun kymainomena epitokia ekdosis trapezwn, pou en genei einai megalytera apo ta kymainomena me bash to epitokio tis E.K.T. opote kai anebainei o mesos oros.

an laboume ypopsin kai ta epidotoumena daneia pou ehoun perithwrio 2,18% tote to 2,27 den mou fainetai periergo.

opws kai na ehei, an ta briskeis akriba apla min pairneis daneio. esy prepei na koitakseis an me to epitokio pou sou prosferetai se symferei na apoktiseis twra spiti i na meineis se enoikio. sto telos einai pali dikh sou epilogh.

kai telos, epsakses mipws mporeis na pareis daneio apo ollandiki trapeza?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια ερωτηση.. Ειμαι φοιτητης και θελω να βγαλω μια καρτα για τις online αγορες μου. Μπορω να πω οτι δεν με ενδιαφερει κατι αλλο. Ξερω ομως οτι για να βγαλεις πιστωτικη καρτα χρειαζεται να εχεις καποιο εισοδημα και εγω δεν εχω :( Μηπως μπορειται να προτεινεται μια λυση? Σαν φοιτητης μπορω να βγαλω μια VISA electron? Και αν ναι θα μπορω να την χρησιμοποιησω για τις on line αγορες μου? (Α, και αν υπαρχει καποια που να μην εχει συνδρομη) Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Φιλικοτατα Παναγιωτης

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πανε σε μια alpha bank και ανοιξε ενα λογαριασμο για νεους οπου σου δινουν visa electron καρτα χωρις καμια υποχρεωση.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, πανε σε μια alpha bank και ανοιξε ενα λογαριασμο για νεους οπου σου δινουν visa electron καρτα χωρις καμια υποχρεωση.

Για περισσότερες πληροφορίες μπες στο http://www.alpha1-2-3.gr

Αν και το Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο έχει πολύ καλύτερα επιτόκια. Για πληροφορίες, http://ttbank.gr.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολλές τράπεζες βγάζουν φοιτητικές πιστωτικές κάρτες χωρίς καν αποδεικτικό ότι έχεις εισόδημα (εκκαθαριστικό εφορίας)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πολλές τράπεζες βγάζουν φοιτητικές πιστωτικές κάρτες χωρίς καν αποδεικτικό ότι έχεις εισόδημα (εκκαθαριστικό εφορίας)

Ναι αλλά με πολύ υψηλά επιτόκια. Ξαναλέω τα καλύτερα επιτόκια τα έχει το Τ.Τ. αλλά έχει το μειονέκτημα να έχει λίγα υποκαταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια ερωτηση.. Ειμαι φοιτητης και θελω να βγαλω μια καρτα για τις online αγορες μου. Μπορω να πω οτι δεν με ενδιαφερει κατι αλλο. Ξερω ομως οτι για να βγαλεις πιστωτικη καρτα χρειαζεται να εχεις καποιο εισοδημα και εγω δεν εχω :( Μηπως μπορειται να προτεινεται μια λυση? Σαν φοιτητης μπορω να βγαλω μια VISA electron? Και αν ναι θα μπορω να την χρησιμοποιησω για τις on line αγορες μου? (Α, και αν υπαρχει καποια που να μην εχει συνδρομη) Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Φιλικοτατα Παναγιωτης

 

Αν θελεις λαβε υποψην σου και τις 2 παρακατω λυσεις...:)

 

http://www.go-online.gr/ebusiness/specials/article.html?article_id=1333

http://www.paok-hellas.gr/logo.jpg

ΟΕΟ ΟΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΟ :shoot: :kill: :rocket:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς προθεσμιακή κατάθεση στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο; Βλέπω ότι έχει πολλοί καλά επιτόκια από 2,25% έως 2,50%
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

epishs to spread ayto ehei na kanei kai me ta leitourgika eksoda kathws kai epishs me tis episfaleies. otan o dipla mparmpas den plirwnei tis doseis tou i trapezes den tha poun krima to paidi as tou harisoume 100k eyrw pou mas hrwstaei. kai otan to kratos den epitrepei toso eykola na kinountai diadikasies gia na eksasfalistei to hameno kefalaio tote anagkastika oi trapezes rihnoun meros tou barous kai sta ypoloipa daneia. twra tha mou peis einai protimotero na paitnoun ta spitia tou kosmakh? dysthxws edwpera prepei na ginei mia epilogh. prepei na epileksoume an aytounou tou kosmakh tha tou paroun to spiti i tha tou to plirwsoume emeis...

Αναρωτιεμαι ποιες ειναι οι πηγες γνωσεων που χρησιμοποιησες για την αναλυση αυτη ... :confused:

 

kai telos, epsakses mipws mporeis na pareis daneio apo ollandiki trapeza?

Αν θες μπορεις να γινεις λιγο πιο διαφωτιστικος ;

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΠΟΛΥΚΑΤΟΙΚΙΑΣ

Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε για τη Διαχείριση Πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς προθεσμιακή κατάθεση στο ταχυδρομικό ταμιευτήριο; Βλέπω ότι έχει πολλοί καλά επιτόκια από 2,25% έως 2,50%

 

Το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων έχει καλύτερα. Αρκεί βέβαια να είσαι σε πόλη στην οποία υπάρχει υπηρεσία καταθέσεων του ΤΠΔ.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Το Ταμαίο Παρακαταθηκών και Δανείων έχει καλύτερα. Αρκεί βέβαια να είσαι σε πόλη στην οποία υπάρχει υπηρεσία καταθέσεων του ΤΠΔ.

Συμφωνώ και επαυξάνω:!: http://www.tpd.gr

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιεμαι ποιες ειναι οι πηγες γνωσεων που χρησιμοποιησες για την αναλυση αυτη ... :confused:

 

 

i phgh mou einai mia diplwmatikh metaptyxiakou foithth oikonomikwn pou etyxe na diabasw to kalokairi pou elege diafora pragmata ta opoia en genei epalitheyontai. fysika egw ta metefera poly aploika kai me dika mou logia.

to ayksimeno kostos ofeiletai sto oti to kefalaio pou diaheirizetai kathe ypallhlos einai safws mikrotero stin ellada logw megethwn, kai sto oti mpainoun me argo rythmo oi nees tehnologies eite stin eswterikh leitourgia twn trapezwn, eite stis synallages me tous pelates.

 

oso gia to deytero, apo oso kserw hrimatodotoune oi trapezes hwris problima atoma apo hwres meli tis E.E. den gnwrizw omws an mporoun oi trapezes na hrimatodotisoun akinhto se alli hwra. an einai toso megali i diafora nomizw oti aksizei na to psaksoume. de nomizeis?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα καλυτερα επιτοκια τα εχει το ταχυδρομικο ταμιευτηριο; Και ειναι δηλαδη καλυτερο απο την alpha bank? Με ενδιαφερει η καρτα που θα βγαλω να ειναι συμβατη με τα περισσοτερα online μαγαζακια.. Μηπως η καρτα του ταχυδρομικου ταμιευτηριου δεν ειναι τοσο συμβατη με την καρτα της alpha bank? Και στις δυο περιπτωσεις αποτι καταλαβα μπορω να βγαλω καρτα σαν φοιτητης χωρις καποια συνδρομη, ε; Συγνωμη αν σας κουραζω με τις πολλες ερωτησεις..
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τα καλυτερα επιτοκια τα εχει το ταχυδρομικο ταμιευτηριο; Και ειναι δηλαδη καλυτερο απο την alpha bank? Με ενδιαφερει η καρτα που θα βγαλω να ειναι συμβατη με τα περισσοτερα online μαγαζακια.. Μηπως η καρτα του ταχυδρομικου ταμιευτηριου δεν ειναι τοσο συμβατη με την καρτα της alpha bank? Και στις δυο περιπτωσεις αποτι καταλαβα μπορω να βγαλω καρτα σαν φοιτητης χωρις καποια συνδρομη, ε; Συγνωμη αν σας κουραζω με τις πολλες ερωτησεις..

Λογικά ναι, αφού είναι και οι δύο τύπου electron. Στη χειρότερη ανοίγεις λογαριασμό και στις 2 τράπεζες, τζάμπα είναι.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ναι, αφού είναι και οι δύο τύπου electron. Στη χειρότερη ανοίγεις λογαριασμό και στις 2 τράπεζες, τζάμπα είναι.

 

Η electron του Ταχ.Ταμ. δε δουλεύει στο internet. Όταν τους ρώτησα γιατί, μου απάντησαν "Για ασφάλεια. Έτσι δε κινδυνεύεις" :lol: :lol: Αυτά βέβαια πρίν 1-2 χρόνια.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Η electron του Ταχ.Ταμ. δε δουλεύει στο internet. Όταν τους ρώτησα γιατί, μου απάντησαν "Για ασφάλεια. Έτσι δε κινδυνεύεις" :lol: :lol: Αυτά βέβαια πρίν 1-2 χρόνια.

Όπως και η ALPHA Bank που είχε μπλοκαρισμένες τις κάρτες στη Βουλγαρία για ασφάλεια και έπρεπε να ανοίξω βουλγάρικο λογαριασμό;

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να βγάλω πιστωτική κάρτα visa(όχι electron)και να ζητήσω όριο 300ευρώ ή 500 ευρώ?????το έχει κάνει κανείς?
pocophone X3 NFC // huawei watch gt :!:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...