Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ενα λογαριασμο με 2 δικαιούχους μπορούν και οι 2 να τον περάσουν στο web banking τους, με πλήρη δικαιώματα ; (Κινήσεις, μεταφορές, πληρωμές, κτλ)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

κάρτα πιστωτική καταργημένη.μπορω ναπληρωνω το υπόλοιπο της κανονικά με e-banking βαζοντας τον αριθμο τηα.?

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Ενα λογαριασμο με 2 δικαιούχους μπορούν και οι 2 να τον περάσουν στο web banking τους, με πλήρη δικαιώματα ; (Κινήσεις, μεταφορές, πληρωμές, κτλ)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ναι μπορείτε κανονικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 37 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

κάρτα πιστωτική καταργημένη.μπορω ναπληρωνω το υπόλοιπο της κανονικά με e-banking βαζοντας τον αριθμο τηα.?

 

Κανονικά πληρωνεις!

Link to comment
Share on other sites

Ενα λογαριασμο με 2 δικαιούχους μπορούν και οι 2 να τον περάσουν στο web banking τους, με πλήρη δικαιώματα ; (Κινήσεις, μεταφορές, πληρωμές, κτλ)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Γιωργο ναι αλλα σε ποιο κινητό θα ερχεται το μηνυμα επιβεβαίωσης;Μονο αν καλεί ο ενας τον αλλο και δίνει κωδικο κάθε φορά

:)
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να οριστεί και ο συνδικαιούχος ως έμπιστος δικαιούχος για να έρχονται σε αυτόν οι κωδικοί όταν κάνει συναλλαγή από το ebanking του.

Στην Πειραιώς γίνεται μέσα από την winbank, στις άλλες τράπεζες δεν έχω δει καν αν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Στην εφαρμογή της Eurobank " Επιστροφή" , αν έχεις και χρεωστική και πιστωτική κάρτα, φαίνονται και οι 2? Έχω περάσει από την αρχή την χρεωστική και δε βλέπω επιλογή για προσθήκη κάρτας....
Link to comment
Share on other sites

Τα € που έχεις μαζέψει ενώνονται στο αφμ σου, ανεξάρτητα από ποια κάρτα χρησιμοποίησες. Στο ebanking και στο επιστροφή app βλέπεις το σύνολο των € από όλες τις κάρτες σου και εννοείται ότι μπορείς να το εξαργυρώσεις από οποιαδήποτε κάρτα σου.
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ναι αλλα σε ποιο κινητό θα ερχεται το μηνυμα επιβεβαίωσης;Μονο αν καλεί ο ενας τον αλλο και δίνει κωδικο κάθε φορά

 

 

Αν ειμαστε εμείς οι 2 συνδικαιούχοι εσυ θα μπαίνεις με τα δικά σου στοιχεία και κωδικό και θα έρχεται μήνυμα στο δικό σου κινητο και αντίστοιχα σε μενα οταν μπω στο δικό μου web banking.

Ετσι το καταλαβαίνω , αλλα θα προσπαθήσω να ρωτήσω και απο εβδομαδα στην τράπεζα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Αν ειμαστε εμείς οι 2 συνδικαιούχοι εσυ θα μπαίνεις με τα δικά σου στοιχεία και κωδικό και θα έρχεται μήνυμα στο δικό σου κινητο και αντίστοιχα σε μενα οταν μπω στο δικό μου web banking.

Ετσι το καταλαβαίνω , αλλα θα προσπαθήσω να ρωτήσω και απο εβδομαδα στην τράπεζα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε εμένα που είμαι δικαιούχος και τη σύζυγό που είναι συνδικαιουχος σε τράπεζα eurobank έχουμε κοινούς κωδικούς και το μήνυμα συναλλαγής έρχεται μόνο στο κινητό μου πάντως.

Δεν ξέρω αν τα τελευταία 3 χρονια έχει αλλαξει κατι

:)
Link to comment
Share on other sites

Αν εχετε ένα κοινό κωδικό αυτονόητα εχετε και ένα μόνο τηλέφωνο.
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ναι αλλα σε ποιο κινητό θα ερχεται το μηνυμα επιβεβαίωσης;Μονο αν καλεί ο ενας τον αλλο και δίνει κωδικο κάθε φορά

 

Σε εκείνον που κάνει τη συναλλαγή.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να οριστεί και ο συνδικαιούχος ως έμπιστος δικαιούχος για να έρχονται σε αυτόν οι κωδικοί όταν κάνει συναλλαγή από το ebanking του.

Στην Πειραιώς γίνεται μέσα από την winbank, στις άλλες τράπεζες δεν έχω δει καν αν υπάρχει.

 

Κάτι έχεις μπερδέψει. Όταν υπάρχουν δυο δικαιούχοι ο καθένας έχει το δικό του web banking

 

Ο έμπιστος δικαιούχος αφορά αποθήκευση τραπεζικού λογαριασμού η πληρωμής που δεν θες να ζητάει επιβεβαίωση με το κινητό extra pin

Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις μπερδέψει. Όταν υπάρχουν δυο δικαιούχοι ο καθένας έχει το δικό του web banking

 

Ο έμπιστος δικαιούχος αφορά αποθήκευση τραπεζικού λογαριασμού η πληρωμής που δεν θες να ζητάει επιβεβαίωση με το κινητό extra pin

 

 

Αυτο ειναι πολύ βολικό.

Θα παω αυριο στην τραπεζα να το ρυθμίσω.

Ευχαριστώ

:)
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ...

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια σχετικά επιτυχημένη πατέντα χρήσης της κάρτας έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να βγάζει κάποιο κέρδος.?

Τί θέλω να πω με αυτό..Παράδειγμα.. Θέλεις να βγάλεις άμεσα μετρητά, καίγεσαι , αλλά γνωρίζεις φυσικά ό,τι είναι ασύμφορο, με πολυ υψηλό επιτόκιο και θα μπεις μέσα για τα καλά.. Τί κάνεις? Εγώ έχω σκεφτεί το εξής..

Κάνεις μια έρευνα αγοράς και βρίσκεις ένα HOT προιόν όπως κινητό για παράδειγμα και πας και το αγοράζεις. Ας πούμε έχει αξία 500ε και το αγοράζεις απ τον Γερμανό σε 48 ΑΤΟΚΕΣ δόσεις ... Μπαίνεις μετά στο facebook , marketplace κλπ και το βάζεις αγγελία για πωληση στα 470ε ακριβώς όπω ςτο αγόρασες φυσικα με αποδειξη κλπ... Φυσικά έχεις μια χασούρα των 30ε ΟΜΩΣ έχεις παρει 470ε μετρητά και τα ξεπληρώνεις με την άνεσή σου σε 48 μήνες, λέμε τωρα...Καμία χέση με το να τα τράβαγες απ το ΑΤΜ και να τοκίζονταν καθημερινά...

 

Υπάρχουν άλλοι, τέτοιοι αντίστιχοι ή και καλύτεροι τρόποι για να βγάλεις κάποιο κέρδος απ τις κάρτες σου???

Ακούω ιδέες!!!

Link to comment
Share on other sites

Για μ@λακες βλέπω ψάχνεις, αυτός που έχει το χρήμα θα το πάρει από το κατάστημα, για 30 ευρώ δεν θα ασχοληθεί μαζί σου, αυτός που δεν έχει θα το πάρει με δόσεις , αυτά και τα λέω φιλικά, μόνο αν το δώσεις κάτω από 50 γιουρο υπάρχει περίπτωση να βρεις κάποιον
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταλάθος έκανα ανάληψη 600 ευρώ από την πιστωτική αντί για την χρεωστική μόλις το κατάλαβα έκανα πληρωμή της πιστωτικής παρόλο που ο λογαριασμός βγαίνει στις 17 το σώζουμε και αν όχι πόσο υπολογίζεται να είναι το χαράτσι

 

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ...

 

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια σχετικά επιτυχημένη πατέντα χρήσης της κάρτας έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να βγάζει κάποιο κέρδος.?

 

Τί θέλω να πω με αυτό..Παράδειγμα.. Θέλεις να βγάλεις άμεσα μετρητά, καίγεσαι , αλλά γνωρίζεις φυσικά ό,τι είναι ασύμφορο, με πολυ υψηλό επιτόκιο και θα μπεις μέσα για τα καλά.. Τί κάνεις? Εγώ έχω σκεφτεί το εξής..

 

Κάνεις μια έρευνα αγοράς και βρίσκεις ένα HOT προιόν όπως κινητό για παράδειγμα και πας και το αγοράζεις. Ας πούμε έχει αξία 500ε και το αγοράζεις απ τον Γερμανό σε 48 ΑΤΟΚΕΣ δόσεις ... Μπαίνεις μετά στο facebook , marketplace κλπ και το βάζεις αγγελία για πωληση στα 470ε ακριβώς όπω ςτο αγόρασες φυσικα με αποδειξη κλπ... Φυσικά έχεις μια χασούρα των 30ε ΟΜΩΣ έχεις παρει 470ε μετρητά και τα ξεπληρώνεις με την άνεσή σου σε 48 μήνες, λέμε τωρα...Καμία χέση με το να τα τράβαγες απ το ΑΤΜ και να τοκίζονταν καθημερινά...

 

 

 

Υπάρχουν άλλοι, τέτοιοι αντίστιχοι ή και καλύτεροι τρόποι για να βγάλεις κάποιο κέρδος απ τις κάρτες σου???

 

Ακούω ιδέες!!!

χαζομάρες λες,ένας mod να σβήσει το πόστ

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένα δίκιο όμως σε αυτο, δηλαδή θα πάρει τα λεφτά χωρίς τόκους.

2 κακά βρίσκω: το πρώτο είναι η συνδρομή της κάρτας και το δεύτερο ότι έχει ρίσκο, δηλαδή δεν είσαι σίγουρος ότι αυτο που αγόρασες με 500 θα το πουλήσεις 470. Και βέβαια είναι χρονοβόρο.

 

Καλησπέρα καταλάθος έκανα ανάληψη 600 ευρώ από την πιστωτική αντί για την χρεωστική μόλις το κατάλαβα έκανα πληρωμή της πιστωτικής παρόλο που ο λογαριασμός βγαίνει στις 17 το σώζουμε και αν όχι πόσο υπολογίζεται να είναι το χαράτσι

Αφού πλήρωσες πριν βγει ο λογαριασμός τότε ναι δεν θα πληρώσεις τόκο. Οι τόνοι μπαίνουν με την έκδοση του λογαριασμού σε όσα δεν έχεις πληρώσει από πριν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα καταλάθος έκανα ανάληψη 600 ευρώ από την πιστωτική αντί για την χρεωστική μόλις το κατάλαβα έκανα πληρωμή της πιστωτικής παρόλο που ο λογαριασμός βγαίνει στις 17 το σώζουμε και αν όχι πόσο υπολογίζεται να είναι το χαράτσι

 

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Ακομα και αν πληρωσες την πιστωτικη σου την ιδια μερα που εκανες αναληψη μετρητων θα χρεωθεις τοκο για μια ημερα. Η αναληψη μετρητων επιβαρυνεται με τοκους απο την ημερομηνια της αναληψης.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ...

Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια σχετικά επιτυχημένη πατέντα χρήσης της κάρτας έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να βγάζει κάποιο κέρδος.?

Τί θέλω να πω με αυτό..Παράδειγμα.. Θέλεις να βγάλεις άμεσα μετρητά, καίγεσαι , αλλά γνωρίζεις φυσικά ό,τι είναι ασύμφορο, με πολυ υψηλό επιτόκιο και θα μπεις μέσα για τα καλά.. Τί κάνεις? Εγώ έχω σκεφτεί το εξής..

Κάνεις μια έρευνα αγοράς και βρίσκεις ένα HOT προιόν όπως κινητό για παράδειγμα και πας και το αγοράζεις. Ας πούμε έχει αξία 500ε και το αγοράζεις απ τον Γερμανό σε 48 ΑΤΟΚΕΣ δόσεις ... Μπαίνεις μετά στο facebook , marketplace κλπ και το βάζεις αγγελία για πωληση στα 470ε ακριβώς όπω ςτο αγόρασες φυσικα με αποδειξη κλπ... Φυσικά έχεις μια χασούρα των 30ε ΟΜΩΣ έχεις παρει 470ε μετρητά και τα ξεπληρώνεις με την άνεσή σου σε 48 μήνες, λέμε τωρα...Καμία χέση με το να τα τράβαγες απ το ΑΤΜ και να τοκίζονταν καθημερινά...

 

Υπάρχουν άλλοι, τέτοιοι αντίστιχοι ή και καλύτεροι τρόποι για να βγάλεις κάποιο κέρδος απ τις κάρτες σου???

Ακούω ιδέες!!!

 

Πρώτα απ' όλα πρέπει να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό στο τι ζητάς διότι με αυτό που περιγράφεις δε νομίζω ότι αποζητάς κέρδος (παραδέχεσαι πως θα έχεις χασούρα ~€30), αλλά να εκμεταλλευτείς χρήματα για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Αν χρειάζεσαι μετρητά θα μπορούσες να κάνεις top-up στην Revolut με την πιστωτική σου κάρτα και μετά να στείλεις έμβασμα από την Revolut προς τον λογαριασμό σου στην Ελλάδα. Αν έχεις δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα με λογαριασμό Alpha Μισθοδοσία (δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα στις άλλες τράπεζες) τότε θα έχεις πάρει ένα δάνειο χωρίς έξοδα, διαφορετικά θα σου κοστίσει €3-4 το εισερχόμενο έμβασμα.

 

Ακομα και αν πληρωσες την πιστωτικη σου την ιδια μερα που εκανες αναληψη μετρητων θα χρεωθεις τοκο για μια ημερα. Η αναληψη μετρητων επιβαρυνεται με τοκους απο την ημερομηνια της αναληψης.

Κι εγώ έχω την εντύπωση πως θα χρεωθείς τόκους μιας ημέρας, παρόλο που πλήρωσες την κάρτα την ίδια ημέρα. Μάλιστα νομίζω πως πρώτα αποπληρώνονται οι λοιπές αγορές και μετά οι αναλήψεις μετρητών, οπότε αν ο τρέχων λογαριασμός σου περιλαμβάνει και αγορές, τότε μάλλον θα πρέπει να πληρώσεις και το ποσό αυτό, ώστε να περιορίσεις το ποσό που θα χρεωθείς για τόκους.

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά στην θέση θα ρωτούσα άμεσα την τράπεζα κρατώντας τα στοιχεία της κλήσης.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα πρέπει να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό στο τι ζητάς διότι με αυτό που περιγράφεις δε νομίζω ότι αποζητάς κέρδος (παραδέχεσαι πως θα έχεις χασούρα ~€30), αλλά να εκμεταλλευτείς χρήματα για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Αν χρειάζεσαι μετρητά θα μπορούσες να κάνεις top-up στην Revolut με την πιστωτική σου κάρτα και μετά να στείλεις έμβασμα από την Revolut προς τον λογαριασμό σου στην Ελλάδα. Αν έχεις δωρεάν εισερχόμενα εμβάσματα με λογαριασμό Alpha Μισθοδοσία (δεν ξέρω αν υπάρχει αντίστοιχη δυνατότητα στις άλλες τράπεζες) τότε θα έχεις πάρει ένα δάνειο χωρίς έξοδα, διαφορετικά θα σου κοστίσει €3-4 το εισερχόμενο έμβασμα.

 

Δάνειο αλλά για ένα μήνα. Μετά τοκίζεται κανονικά !

Link to comment
Share on other sites

Δάνειο αλλά για ένα μήνα. Μετά τοκίζεται κανονικά !

Φυσικά! Εγώ το πρότεινα ως καλύτερη λύση σε σχέση με την ανάληψη μετρητών που ανέφερε ο ptasos1 και πολύ καλύτερη λύση σε σχέση με την αγοραπωλησία προϊόντων μέσω αγγελιών σε αγνώστους!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Το αντίστοιχο με τη Revolut που προτείνεται σαν λύση προχειρης λύσης για μετρητα μπορεί να γίνει κα ιμε το viva wallet. Top up στο υπολοιπο απο πιστωτικη (αφου εχει γινει verified πρωτα) με χρεωση κάπου 2% αν θυμαμαι καλά και μετα 1-2 ευρώ η μεταφορά σε έμβασμα ελληνικής τράπεζας.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί απευθείας να το βάλει σε μια χρεωστική αντι να τα βάλει σε τραπεζικό λογαριασμό?

 

Στάλθηκε από το HUAWEI NXT-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...