Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

(Δεν εννοείς φυσικά το pin για να ανοίξει η εφαρμογή). Χρησιμοποιώ εδώ και πολύ καιρό Tap and Pay και ποτέ δεν μου έχει ζητηθεί PIN. Δεν αναρωτήθηκα για ποιο λόγο, αφού πάντοτε οι αγορές που έκανα με αυτόν τον τρόπο ήταν μικρές. Παλιά μέχρι 25 ευρώ και τελευταία, λόγω κορονοϊού, μέχρι 50 ευρώ. Σήμερα τα 126 που έδωσα στον Βασιλόπουλο πέρασαν με το που πλησίασα το κινητό στο POS. Ούτε Pin ούτε τίποτα και βγήκε κανονικά η απόδειξη. Δευτέρα θα πάρω την Τράπεζα.

 

Έχω την εντύπωση ότι αν είσαι συνδεδεμένος με την εφαρμογή (δακτυλικό αποτύπωμα αν έχει το κινητό ή βάζοντας τα credentials) δε ζητάει pin. Θα το δοκιμάσω ξανά, αλλά νομίζω μια φορά δε μου ζήτησε κωδικό, και είχα μπει στο tap n pay ενώ είχα κανει Login.

Συνήθως μπαίνω στην εφαρμογή και δεν κάνω login, απλά πατάω κατευθείαν tap n pay και εκεί πάντα μα πάντα ζητάει τον 4ψήφιο που έχεις ορίσει για την κάρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν ποτέ δεν μου είχε ζητήσει ταμίας να πληκτρολογήσω pin στη συσκευή POS κατά τη χρήση του tap and pay. Η συναλλαγή γινόταν δεκτή άμεσα. Αυτό γινόταν με αγορές μέχρι 50 ευρώ όπως γίνεται και με την χρήση φυσικής ανέπαφης κάρτας. Τώρα που χρειάστηκε αγορά 126 ευρώ (με tap and pay πάντα) και ενώ περίμενα την ταμία λόγω του ποσού που είναι μεγαλύτερο των 50 ευρώ να μου πει πληκτρολογήστε το pin σας, άκουσα έκπληκτος το "είστε έτοιμος" και βγήκε η απόδειξη.

Για ποιον λόγο επιμένω.

Μήπως το mpin που χρησιμοποιούμε για το άνοιγμα της εφαρμογής στο κινητό υποκαθιστά το pin της πιστωτικής που χρησιμοποιούμε και στο ATM ανεξαρτήτως ποσού; Αν ναι, δεν θα έπρεπε για θέμα ασφάλειας. Η ανέπαφη συναλλαγή για μένα είναι ανέπαφη, είτε την κάνεις με το κινητό είτε με την φυσική κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πριν ποτέ δεν μου είχε ζητήσει ταμίας να πληκτρολογήσω pin στη συσκευή POS κατά τη χρήση του tap and pay.

 

Προτού ενργοποιήσεις το Tap n Pay σου ζητάει να βάλεις το Pin της κάρτας σου ....ΣΤΟ ΚΙΝΗΤΟ. Δεν μίλησα για POS.

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το mpin που χρησιμοποιούμε για το άνοιγμα της εφαρμογής στο κινητό υποκαθιστά το pin της πιστωτικής που χρησιμοποιούμε και στο ATM ανεξαρτήτως ποσού; Αν ναι, δεν θα έπρεπε για θέμα ασφάλειας. Η ανέπαφη συναλλαγή για μένα είναι ανέπαφη, είτε την κάνεις με το κινητό είτε με την φυσική κάρτα.

Το πιν για να ανοίξει η εφαρμογή είναι τρόπος να επιβεβαιώσεις ότι είσαι εσυ, για αυτο δεν ζητάει pin.

Link to comment
Share on other sites

elteo και paanos ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Από ότι φαίνεται αυτό ακριβώς ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω post μου, κι εγώ στο mpin αναφερόμουν. Πάντα το ζητάει, και προφανώς δεν υθπάρχει λόγος να το ζητάει και στο POS.

Αναφορικά με το login που είπα (με τα credentials) μπορεί και να είχα βάλει το mpin, απλά επειδή έχει γίνει συνήθεια μπορεί να μη θυμόμουν ότι πληκτρολόγησα και το mpin (π.χ. όπως όταν φεύγουμε από το σπίτι και δε θυμόμαστε αν έχουμε κλείσει το θερμοσίφωνα κτλ).

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Στο παραπάνω post μου, κι εγώ στο mpin αναφερόμουν. Πάντα το ζητάει, και προφανώς δεν υθπάρχει λόγος να το ζητάει και στο POS.

Αναφορικά με το login που είπα (με τα credentials) μπορεί και να είχα βάλει το mpin, απλά επειδή έχει γίνει συνήθεια μπορεί να μη θυμόμουν ότι πληκτρολόγησα και το mpin (π.χ. όπως όταν φεύγουμε από το σπίτι και δε θυμόμαστε αν έχουμε κλείσει το θερμοσίφωνα κτλ).

Σωστά, αλλά για λόγους ασφαλείας κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να ζητάει να πληκτρολογούμε στο POS και το pin της κάρτας για αγορές άνω των 50 ευρώ.

Θεωρητικά, αν κάποιος δει το mpin που πληκτρολογείς μετά το πάτημα του widget, έχεις ξεκλείδωτο το κινητό, (θα μου πεις ποιος το έχει ξεκλείδωτο) και σου το κλέψει, με μια άδεια κάρτα αγοράζει χωρίς έλεγχο παπάδες και χωρίς όριο τα 50 ευρώ ανά συναλλαγή.

Βέβαια η απάντηση των τραπεζών θα ήταν και όταν σου κλέψουν την φυσική κάρτα και ξέρουν το pin σου σου τα σηκώνουν όλα όσα έχεις. Τέλος πάντων, αν προσέχουμε δεν υπάρχει φόβος.

Ευχαριστώ και πάλι όσους απάντησαν.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό έχουμε το δακτυλικό αποτύπωμα για να ξεκλειδώνουμε το κινητό. Αν παρακάμψουν όλα αυτά τότε έχουμε κάνει χοντρή μ.....ια.:lol:
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αλλά για λόγους ασφαλείας κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να ζητάει να πληκτρολογούμε στο POS και το pin της κάρτας για αγορές άνω των 50 ευρώ.

Θεωρητικά, αν κάποιος δει το mpin που πληκτρολογείς μετά το πάτημα του widget, έχεις ξεκλείδωτο το κινητό, (θα μου πεις ποιος το έχει ξεκλείδωτο) και σου το κλέψει, με μια άδεια κάρτα αγοράζει χωρίς έλεγχο παπάδες και χωρίς όριο τα 50 ευρώ ανά συναλλαγή.

Βέβαια η απάντηση των τραπεζών θα ήταν και όταν σου κλέψουν την φυσική κάρτα και ξέρουν το pin σου σου τα σηκώνουν όλα όσα έχεις. Τέλος πάντων, αν προσέχουμε δεν υπάρχει φόβος.

Ευχαριστώ και πάλι όσους απάντησαν.

 

Η ηλεκτρονική κάρτα έχει διαφορετικό 16ψήφιο νούμερο από ότι η φυσική κάρτα. Άρα το pin που θα έβαζες στο POS λογικά θα ήταν το ίδιο με το mpin.

Με βάση τα παραπάνω, δυο πράγματα ισχύουν:

  1. Δεν υπάρχει λόγος να πληκτρολογείς δυο φορές το ίδιο pin
  2. Αν δουν το ένα pin, θα ξέρουν και το άλλο

Link to comment
Share on other sites

1 βδομάδα για Αθήνα περίπου

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

πάντως ακόμα τιποτα ενω έχει ολοκληρωθεί η αίτηση απο τις 17 .

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και 2 μέρες να κάνω αίτηση για πιστωτική στην Πειραιώς και στην Εθνική. Και στις δύο τράπεζες όταν πάω να επισυνάψω το τελευταίο εκκαθαριστικό (τ'οποίο έχω κατεβάσει σε .pdf από την ΑΑΔΕ), παρουσιάζεται σφάλμα.

Σε καμία από τις δύο τράπεζες δε γνωρίζουν τι μπορεί να φταίει.

Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλον παρόμοιο πρόβλημα; Αν ναι, πως το έλυσε;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και 2 μέρες να κάνω αίτηση για πιστωτική στην Πειραιώς και στην Εθνική. Και στις δύο τράπεζες όταν πάω να επισυνάψω το τελευταίο εκκαθαριστικό (τ'οποίο έχω κατεβάσει σε .pdf από την ΑΑΔΕ), παρουσιάζεται σφάλμα.

Σε καμία από τις δύο τράπεζες δε γνωρίζουν τι μπορεί να φταίει.

Έχει παρουσιαστεί σε κάποιον άλλον παρόμοιο πρόβλημα; Αν ναι, πως το έλυσε;

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως είναι το μέγεθος.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με άλλο browser;

Με Chrome, Εdge, και Firefox.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως είναι το μέγεθος.

390kb είναι το Pdf που κατεβαίνει. Το όριο είναι 5mb.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

η prepaid της εθνικής τι χρέωση έχει στη φόρτιση ?

 

Πώς να φορτίσετε εύκολα την κάρτα σας

 

Μπορείτε να φορτίσετε την Prepaid Visa με απλό τρόπο, οποιαδήποτε στιγμή μέσω:

των υπηρεσιών i- bank Internet Banking , Mobile Banking και Phone Banking της Εθνικής Τράπεζας, εφόσον είστε εγγεγραμμένος χρήστης με μεταφορά από καταθετικό λογαριασμό,

των Καταστημάτων της Εθνικής Τράπεζας, με μετρητά ή με μεταφορά από καταθετικό λογαριασμό,

του δικτύου i-bank ATM της Εθνικής Τράπεζας με κατάθεση μετρητών (στα i-bank ATM που δέχονται κατάθεση μετρητών χωρίς φάκελο) απευθείας στην Prepaid Visa,

με χρέωση κάρτας ΕΤΕ ή άλλων Τραπεζών μέσω της εφαρμογής i-bank Pay

 

Η φόρτιση της Prepaid Visa μπορεί να γίνει και από τρίτο άτομο, μέσω των Καταστημάτων ή των δικτύων i-bank, εφόσον γνωρίζει τον αριθμό της κάρτας σας.

Η φόρτιση επιτρέπεται εντός των εκάστοτε καθοριζόμενων από την Τράπεζα Ορίων Φόρτισης των Καρτών ανά συναλλαγή, ημέρα και έτος.

Εφόσον διατηρείτε παράλληλα περισσότερα του ενός προϊόντα προπληρωμένων καρτών σε οποιαδήποτε μορφή, τα όρια φόρτισης και συναλλαγών είναι κοινά και ισχύουν αθροιστικά για όλες τις κάρτες.

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

bill_viper τι σφάλμα βγάζει ακριβώς;
Το βρήκα τυχαία, για να το γνωρίζουν και οι επόμενοι, όταν μπείτε μέσω ΑΑΔΕ > πολίτες > εισόδημα, βάλετε τα login credentials του taxis, πρέπει να κατεβάσουμε το pdf που βρίσκεται στη τελευταία στήλη δεξιά του υπόχρεου, και όχι αυτό που βρίσκεται στην προτελευταία στήλη που λέει κατεβάστε το pdf.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα τυχαία, για να το γνωρίζουν και οι επόμενοι, όταν μπείτε μέσω ΑΑΔΕ > πολίτες > εισόδημα, βάλετε τα login credentials του taxis, πρέπει να κατεβάσουμε το pdf που βρίσκεται στη τελευταία στήλη δεξιά του υπόχρεου, και όχι αυτό που βρίσκεται στην προτελευταία στήλη που λέει κατεβάστε το pdf.

 

Η προτελευταία επιλογή είναι για τη δήλωση, η τελευταία επιλογή είναι για το εκκαθαριστικό.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

ποιο πατάτε ?έχει 4 pdf ένα γκρίζο

επίσης έτος εχω κάνει φέτος ,δεν μπορώ να τα καταφέρω μου βγάζει μπλανκ

άκυρο πατάς του υπόχρεου και βγαίνει το εκκαθαριστικό,με μπερδεψατε

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Μια ερώτηση και από μένα, αν και πιστεύω θα έχει δωθεί η απάντηση...

Περιμένω την mastercard tης Eurobank οσονούπω και θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι..

Αν πχ. ή κάρτα μου έχει πιστωτικό όριο 1.500ε και εγώ πάω και αγοράσω κάτι αξίας 1000ε σε 10 άτοκες δόσεις..

Ποιό θα είναι το υπόλοιπό μου; 500ε; 1400; δλδ θα αφαιρεθεί μόνο το ποσό της μηνιαίας δόσης ή όλο το χιλιάρικο;;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

 

 

Μια ερώτηση και από μένα, αν και πιστεύω θα έχει δωθεί η απάντηση...

 

Περιμένω την mastercard tης Eurobank οσονούπω και θέλω να ξεκαθαρίσω κάτι..

 

Αν πχ. ή κάρτα μου έχει πιστωτικό όριο 1.500ε και εγώ πάω και αγοράσω κάτι αξίας 1000ε σε 10 άτοκες δόσεις..

 

Ποιό θα είναι το υπόλοιπό μου; 500ε; 1400; δλδ θα αφαιρεθεί μόνο το ποσό της μηνιαίας δόσης ή όλο το χιλιάρικο;;;;

 

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Θα αφαιρεθεί μόνο το ποσό της μηνιαίας δόσης. Όσον αφορά τις αγορές με δόσεις με πιστωτική eurobank, δες και εδώ

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7952273

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θα αφαιρεθεί μόνο το ποσό της μηνιαίας δόσης. Όσον αφορά τις αγορές με δόσεις με πιστωτική eurobank, δες και εδώ

https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7952273

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

 

Σε ευχαριστώ πολύ..

 

Δλδ εν προκειμένω, θα είχα διαθέσιμο υπολοιπο 1400ε για να συνεχισω αγορες..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...