Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

πιστεύω ότι από τη στιγμή που γίνει μαι χρέωση το πότε θα την πληρώσεις δε παίζει ρόλο....

 

συναλλαγές από την easyjet

 

Η διαφορά είναι τεράστια. Είναι εντελώς διαφορετικό να σταματήσεις μία πληρωμή και να αμφισβητήσεις τη χρέωση, παρά να ζητάς να πάρεις χρήματα πίσω.

Σε κάθε περίπτωση, εάν εσύ δεν βρίσκεις διαφορά, επιλέγεις αυτό που σε εξυπηρετεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

επειδή διάβαζα για χρεωστικές vs πιστωτικές κάρτες σχετικά με προβλήματα δεδομένων που διέρρευσαν, μήπως γνωρίζετε από πλευράς ασφάλειας-προστασίας χρήσης αν είσαι περισσότερο καλυμμένος με πιστωτική ή χρεωστική;

 

Στην χρεωστική μου εχω ημερήσιο όριο αγορών και μεταφορών π.χ 200€ που αλλάζει όποια στιγμή θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι εχουν φτασει οι δηλωσεις φορου εισοδηματος, ηθελα να ρωτησω αν κερδιζουμε καποιους ποντους απο τη

πληρωμη τους μεσω καρτων τραπεζων? Παλια γινοτανε αυτο, προχτες που ρωτησα την alpha μου παν οτι δεν κερδιζω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Μιας κι εχουν φτασει οι δηλωσεις φορου εισοδηματος, ηθελα να ρωτησω αν κερδιζουμε καποιους ποντους απο τη

πληρωμη τους μεσω καρτων τραπεζων? Παλια γινοτανε αυτο, προχτες που ρωτησα την alpha μου παν οτι δεν κερδιζω κατι.

 

Για πληρωμες προς δημοσιο δεν κερδιζεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μιας κι εχουν φτασει οι δηλωσεις φορου εισοδηματος, ηθελα να ρωτησω αν κερδιζουμε καποιους ποντους απο τη

πληρωμη τους μεσω καρτων τραπεζων? Παλια γινοτανε αυτο, προχτες που ρωτησα την alpha μου παν οτι δεν κερδιζω κατι.

 

Πειραιώς, έδινε ΠΕΡΙΣΥ ένα ψευτομπονους, 1/10.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα σε ολους !

 

Έχω το δάνειο για το αμάξι κανονικά να τρέχει και επειδή οι δόσεις πέφτουν 30 , και τα λεφτά στο λογαριασμό μου το ταμιευτηρίου που τα κρατάνε αυτόματα ήταν μέσα από τις 25 . Δεν τα έχει κρατήσει ακόμα και μου είπαν από την τράπεζα τώρα που κάλεσα ότι επειδή πέφτει σάββατο , θα τα κρατήσουν την Δευτέρα που είναι εργάσιμη. Είναι λογικό αυτό ρε παιδιά? Στο δοσολογιο στην winbank τωρα μου εμφανιζει μονο την επομενη δοση του ιουνιου αλλα δεν εχει πεσει το ποσο οπως θα εκανε αν τα ειχε κρατησει

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, υπάρχει κάποιος πίνακας με τις χρεώσεις IRIS (αν υπάρχουν) είτε εισερχόμενες είτε εξερχόμενες για όλες τις τράπεζες;

 

Κάτω από 500 ισχύει παντού ότι είναι δωρεάν;

 

Κατα κύριο λόγο θέλω να δω αν χρεώνει κάτι για εισερχόμενο IRIS η εθνική. Γενικά δε νομίζω ότι χρεώνει κάτι, απλά για να είμαι και σίγουρος.

Από /%CE%9B%CE%BF%CE%B9%CF%80%CE%AD%CF%82%20%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82[1]/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf"]εδώ πάντως είδα ότι είναι ανέξοδα από το ibank pay (για να στείλεις)

 

Ευχαριστώ

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Το δουλεύω αρκετά μεταφέροντας μικρά σχετικά ποσά (έως 50€) και από ότι έχω δει η Πειραιώς έχει προμήθεια όταν στέλνεις. Πχ μέχρι 50€ έχει 2 λεπτά του ευρώ, πάνω από 50 νομίζω μισό. Οπότε αν θέλω να στείλω 100 το σπάω σε 2 και μικραίνει η προμήθεια. Σε εθνική και alpha δεν έχει κάτι από όσο θυμάμαι. Eurobank μια φορά είχα χρησιμοποιείσει iris και μου έσπασε τα νεύρα. Για τον λόγο του ότι ενώ έστελνα σε αριθμό που είχε συνδεδεμένο συγκεκριμένο τραπεζικό προϊόν, μου ζητούσε να βάλω iban και καθυστέρησε αρκετά η μεταφορά.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Το δουλεύω αρκετά μεταφέροντας μικρά σχετικά ποσά (έως 50€) και από ότι έχω δει η Πειραιώς έχει προμήθεια όταν στέλνεις. Πχ μέχρι 50€ έχει 2 λεπτά του ευρώ, πάνω από 50 νομίζω μισό. Οπότε αν θέλω να στείλω 100 το σπάω σε 2 και μικραίνει η προμήθεια. Σε εθνική και alpha δεν έχει κάτι από όσο θυμάμαι. Eurobank μια φορά είχα χρησιμοποιείσει iris και μου έσπασε τα νεύρα. Για τον λόγο του ότι ενώ έστελνα σε αριθμό που είχε συνδεδεμένο συγκεκριμένο τραπεζικό προϊόν, μου ζητούσε να βάλω iban και καθυστέρησε αρκετά η μεταφορά.

 

Sent from my Galaxy S10e

 

Στέλνω συνέχεια από eurobank σε alpha, χωρίς καμία χρεώση και κανένα απολύτως πρόβλημα.

Αυτό με το iban μου το ζήτησε κι εμένα στις αρχές όταν δεν είχα ενεργοποιήσει ακόμα το iris στην alpha (και ερχόταν μήνυμα). Μάλλον δεν έχει σχέση με αυτό που λες όμως.

 

Θα στείλω τώρα από eurobank σε εθνική και από ότι έχω δει, δεν υπάρχει εισερχόμενη χρέωση γενικότερα στις τράπεζες (με κάθε επιφύλαξη). Την πειραιώς θα την αποφύγω πάντως γιατί βλέπω πρωτοπορεί στις εξερχόμενες χρεώσεις και πιστεύω κάτι θα κάνει και στις εισερχόμενες

 

 

εγω στελνω απο eurobank σε εθνικη 500 και δεν με χρεωνει

 

Αυτό ακριβώς θέλω κι εγώ.

Ευχαριστώ

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Για την υπηρεσία IRIS 24/7 δεν υπάρχει χρέωση στις εισερχόμενες εντολές διότι έχουν ένδειξη χρεώσεων "OUR".

 

Τις εξερχόμενες εντολές αναγκάστηκε να τις χρεώνει η Πειραιώς διότι είχε επιλέξει να προσφέρει την εν λόγω υπηρεσία και από το e-banking και όχι μόνο στο mobile app όπως οι άλλες τράπεζες. Οι υπόλοιπες τράπεζες δεν τις χρεώνουν ακόμη.

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το iban μου το ζήτησε κι εμένα στις αρχές όταν δεν είχα ενεργοποιήσει ακόμα το iris στην alpha (και ερχόταν μήνυμα). Μάλλον δεν έχει σχέση με αυτό που λες όμως.

 

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση, καθώς εδώ 2 αριθμούς τηλεφώνου και έχω συνδέσει τον κάθε έναν με μια τράπεζα. Εκείνον τον καιρό είχα τον κύριο μου αριθμό στην eurobank, και τον δεύτερο στην alpha. Μάλιστα μου είχαν στείλει στην alpha πριν από αυτήν την συναλλαγή από άλλη τράπεζα, κανονικά χωρίς πρόβλημα. Τώρα που θυμάμαι καλύτερα, είχε συμβεί το εξής: προσπάθησα να κάνω τη μεταφορά Παρασκευή μεσημέρι. Μου κάνει αυτή τη βλακεία που ζητούσε iban (της alpha, πράγμα παράλογο όπως είπα γιατί είχα ήδη συνδέσει τον συγκεκριμένο τηλεφωνικό αριθμό με τον λογαριασμό που έχω στην alpha), δεν τον είχα εύκαιρο εκείνη τη στιγμή και το έκανα το απόγευμα, και μετά από αυτό το βήμα δεν προχώρησε η συναλλαγή παρά μόνο όταν ήρθε η Δευτέρα το πρωί. Μου φάνηκε γελοίο όλο αυτό, καθώς με τις άλλες τράπεζες χωρίς προβλήματα έχω κάνει πάρα πολλές μεταφορές με iris Σάββατο και Κυριακή. Από τότε δεν ασχολήθηκα ξανά με τον λογαριασμό στην eurobank (οκ, γενικά δεν τον χρησιμοποιώ και πολύ).

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Μου έκανε μεγάλη εντύπωση, καθώς εδώ 2 αριθμούς τηλεφώνου και έχω συνδέσει τον κάθε έναν με μια τράπεζα. Εκείνον τον καιρό είχα τον κύριο μου αριθμό στην eurobank, και τον δεύτερο στην alpha. Μάλιστα μου είχαν στείλει στην alpha πριν από αυτήν την συναλλαγή από άλλη τράπεζα, κανονικά χωρίς πρόβλημα. Τώρα που θυμάμαι καλύτερα, είχε συμβεί το εξής: προσπάθησα να κάνω τη μεταφορά Παρασκευή μεσημέρι. Μου κάνει αυτή τη βλακεία που ζητούσε iban (της alpha, πράγμα παράλογο όπως είπα γιατί είχα ήδη συνδέσει τον συγκεκριμένο τηλεφωνικό αριθμό με τον λογαριασμό που έχω στην alpha), δεν τον είχα εύκαιρο εκείνη τη στιγμή και το έκανα το απόγευμα, και μετά από αυτό το βήμα δεν προχώρησε η συναλλαγή παρά μόνο όταν ήρθε η Δευτέρα το πρωί. Μου φάνηκε γελοίο όλο αυτό, καθώς με τις άλλες τράπεζες χωρίς προβλήματα έχω κάνει πάρα πολλές μεταφορές με iris Σάββατο και Κυριακή. Από τότε δεν ασχολήθηκα ξανά με τον λογαριασμό στην eurobank (οκ, γενικά δεν τον χρησιμοποιώ και πολύ).

 

Sent from my Galaxy S10e

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως τότε είχες ενεργοποιημένο μόνο το PaF της Eurobank και δεν είχες ενεργοποιήσει επιπλέον το IRIS 24/7 από το mobile app της Eurobank.

Η Eurobank έδινε πριν το IRIS και εξακολουθεί να δίνει κάτι extra και αρκετά χρήσιμο: δίνει την δυνατότητα αν ο παραλήπτης δεν είναι εγγεγραμμένος τότε να πάρει ένα URL (με SMS) στο οποίο θα συμπληρώσει το IBAN και το ονοματεπώνυμό του και θα πιστωθεί το ποσό με IRIS on-line έμβασμα (8:00-16:30 σε εργάσιμες ημέρες)

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως δεν θυμάμαι ακριβώς όπως το είχα κάνει. Ωστόσο το paf κάτι μου λέει. Νομίζω πως είχα την εντύπωση από αυτά που μου έλεγε πως είναι μέσω iris. Μπορεί να κάνω και λάθος.

 

Άσχετο, να σας πω και άλλο ευτράπελο που μου έχει συμβεί με το iris. Εδώ και πάνω από ένα χρόνο τον κύριο αριθμό μου, από cosmote τον έχω συνδέσει με τον λογαριασμό Πειραιώς, ενώ τον δεύτερο Vodafone τον είχα πάντα στην alpha. Παλιότερα είχα παίξει λίγο και είχα βάλει κάποια στιγμή τον cosmote στην Εθνική, συνδέοντας τον με prepaid κάρτα στο ibank pay (όχι με λογαριασμό δηλαδή). Αλλά αυτό ήταν όπως είπα πριν πολύ καιρό, και το έχω αλλάξει και έχουν γίνει αρκετές μεταφορές έκτοτε, που πήγαιναν πάντα στην Πειραιώς όπως ήθελα.

Πριν λίγες βδομάδες μεταφέρω ένα ποσό από το λογαριασμό Εθνικής του πατέρα μου μέσω iris (ibank pay), και αντί να πάει στην Πειραιώς πήγε στην prepaid της Εθνικής... Και είμαι 100% σίγουρος πως δεν είχα πειράξει τίποτα καθώς με τον ίδιο τρόπο είχα μεταφέρει πολλές φορές πριν αλλά και μετά από αυτό και πήγαιναν κανονικά στην Πειραιώς. Ούτε καν είχα εγκαταστήσει ibank pay σε εμένα για να πω ότι αυτό μπορεί να έφταιγε σε κάτι. Μετά έβαλα το ibank pay και είδα πως μου έδινε δυνατότητα να αλλάξω αριθμό τηλεφώνου και έβαλα έναν τρίτο για να μην ξαναγίνει το ίδιο. Κουφό...

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μου εβγαλε στην winbank οτι η winbank WEBUY ( προπληρωμενη αύλη καρτα ειναι ειναι !) Αποκλειστικά για κάρτες που θα εκδοθούν από 11/5-11/7/20, τα έξοδα φόρτισης είναι δωρεάν.

πηγη : https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/winbank-webuy?gclid=EAIaIQobChMI5ZWQnqPm6QIVQu7tCh1kcwjaEAAYASAAEgJx8_D_BwE

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μου εβγαλε στην winbank οτι η winbank WEBUY ( προπληρωμενη αύλη καρτα ειναι ειναι !) Αποκλειστικά για κάρτες που θα εκδοθούν από 11/5-11/7/20, τα έξοδα φόρτισης είναι δωρεάν.

πηγη : https://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/kartes/propliromenes-kartes/winbank-webuy?gclid=EAIaIQobChMI5ZWQnqPm6QIVQu7tCh1kcwjaEAAYASAAEgJx8_D_BwE

 

Τα εξοδα της πρωτης φόρτισης ειναι δωρεαν ή για ολες τις φορτισεις ?

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τα εξοδα της πρωτης φόρτισης ειναι δωρεαν ή για ολες τις φορτισεις ?

 

Όλες οι φορτίσεις μέχρι την ανώτερη ημερομηνία

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι φορτίσεις μέχρι την ανώτερη ημερομηνία

 

Επίσης με αυτόν τρόπο αγορές που κάνουμε μέσω ίντερνετ συμφέρει να τις κάνουμε μέσω web buy διότι κερδίζουμε για κάθε 1 ευρώ 1 yellow !! . Πάντως δεν είναι πολύ παράξενο χωρίς προμήθεια φόρτισης? Τότε πως κερδίζει η τράπεζα? Μήπως αναμένετε ναι αυξήσει την προμήθεια μετά την ανώτερο ημερομηνία? Ή να την καταργήσει τελείως? .σκέπτομαι λίγο περίεργα αλλά δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοια η Πειραιώς!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης με αυτόν τρόπο αγορές που κάνουμε μέσω ίντερνετ συμφέρει να τις κάνουμε μέσω web buy διότι κερδίζουμε για κάθε 1 ευρώ 1 yellow !! . Πάντως δεν είναι πολύ παράξενο χωρίς προμήθεια φόρτισης? Τότε πως κερδίζει η τράπεζα? Μήπως αναμένετε ναι αυξήσει την προμήθεια μετά την ανώτερο ημερομηνία? Ή να την καταργήσει τελείως? .σκέπτομαι λίγο περίεργα αλλά δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοια η Πειραιώς!

 

Για promo το κάνει να "γλυκαθείς " και στο τέλος του promo θα έχει μαζέψει κάποια σταθερή πελατεία το συγκεκριμένο προϊών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα

Η τράπεζα μου τράβηξε απ'τον λογαριασμό του δανείου 50 ευρω με την αιτιολογία ΕΞ.ΕΞΕΤ.Π.Ο και τώρα πρέπει να βάλω 50 ευτω στη δόση γτ μου το δείχνει ληξιπρόθεσμο οφειλή. Γνωρίζετε τι είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα

Η τράπεζα μου τράβηξε απ'τον λογαριασμό του δανείου 50 ευρω με την αιτιολογία ΕΞ.ΕΞΕΤ.Π.Ο και τώρα πρέπει να βάλω 50 ευτω στη δόση γτ μου το δείχνει ληξιπρόθεσμο οφειλή. Γνωρίζετε τι είναι αυτό?

 

Τι λογαριασμό έχεις στην τράπεζα? Είναι ατομικος λογαριασμός ή εμπορικός?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...