Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

με πιστωτικό όριο σε mastercard 800 ευρώ μπορώ να κάνω αγορά 1000 ευρώ; (με ενδιαφέρουν 24 άτοκες δόσεις)

 

μπορώ να βάλω 200 ευρώ εκ των πρωτέρων για να γίνει δεκτή η αγορά με δόσεις;

Link to comment
Share on other sites

αγορά από Κωτσόβολο θέλω να κάνω. Ισχύει παντού αυτό που λες;

 

Πληρωμή μέρους της αξίας με μετρητά και μέρους με κάρτα ισχύει παντού.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Πληρωμή μέρους της αξίας με μετρητά και μέρους με κάρτα ισχύει παντού.
Στο Public (Cosmos) δεν με άφησαν. Πήρα ένα laptop 1000 ευρώ, κι ηθελα να δώσω 500 (όριο για μετρητά) μια 500 με την κάρτα και κατέληξα να το πληρώσω όλο με την κάρτα.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο Public (Cosmos) δεν με άφησαν. Πήρα ένα laptop 1000 ευρώ, κι ηθελα να δώσω 500 (όριο για μετρητά) μια 500 με την κάρτα και κατέληξα να το πληρώσω όλο με την κάρτα.

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Κακώς.....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Λαθος τραγικό του καταστήματος. Έπρεπε να φύγεις να πας αλλού

 

Και πιθανόν παράβαση νόμου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εχω την University Visa.Εχω βαλει ενα ποσο σε 10 δοσεις. Όταν έγινε η αγορά αφαιρέθηκε το συνολικό πόσο της αγοράς από το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας.π.χ. είχε 300 ευρώ διαθέσιμο η αγορά 100 ευρώ και μετα την αγορά υπήρχε διαθέσιμο υπόλοιπο 200 ευρώ.Καθε μηνα "χρεώνεται" η δόση 10 ευρώ.Το πρόβλημα ειναι οτι χρεώνεται η δόση αλλα αφαιρείτε και απο το διαθέσιμο υπόλοιπο ξανά το ποσό της δόσης.Δηλαδή π.χ. έχει διαθέσιμο υπόλοιπο η κάρτα 130 ευρώ εμφανίζεται η δόση και παίρνει 10 ευρώ απο το διαθέσιμο και πηγαίνει στα 120 ευρώ. Είναι σωστή λειτουργιά της κάρτας αυτό;Βλέπω το διαθέσιμο υπόλοιπο πριν την χρέωση της δοσης και την επομενη μερα βλεπω το διαθέσιμο υπόλοιπο μείον το πόσο της δόσης.Νόμιζα οτι αποδεσμευεται το ποσό της δόσης από το συνολικό ποσό που είχε δεσμεύσει την ώρα της αγοράς και μετά γίνεται η χρέωση της ώστε να μην επηρεάζεται το διαθέσιμο υπόλοιπο.Είμαι λάθος; :P
Link to comment
Share on other sites

Και μένα στο electroholic για το μακ μου ζητάνε επειδή ειναι πανω απο 500 όλα σε κάρτα δεν γίνεται να δωθεί έστω ενα κομμάτι σε μετρητα
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Και μένα στο electroholic για το μακ μου ζητάνε επειδή ειναι πανω απο 500 όλα σε κάρτα δεν γίνεται να δωθεί έστω ενα κομμάτι σε μετρητα

 

Αγορά με κάρτα και μετά να ζητήσεις απ' την τράπεζα να κάνεις εξόφληση των δόσεων νωριτερα; είτε αν έχεις όλο το ποσό με χρεωστική;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Αγορά με κάρτα και μετά να ζητήσεις απ' την τράπεζα να κάνεις εξόφληση των δόσεων νωριτερα; είτε αν έχεις όλο το ποσό με χρεωστική;

 

Αυτο δεν το εχω δοκιμασει να σου πω την αληθεια. Τώρα εχω απορια για το πιστωτικο οριο αν εγκριθει.

Θα το ρωτήσω στη τράπεζα τη τριτη νικο

I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Αν η συναλλαγή είναι πάνω από 500€ είναι υποχρεωτικό ολόκληρη η συναλλαγή να γίνει με κάρτα/κατάθεση (δεν επιτρέπεται σπάσιμο του ποσού).
Link to comment
Share on other sites

Αν η συναλλαγή είναι πάνω από 500€ είναι υποχρεωτικό ολόκληρη η συναλλαγή να γίνει με κάρτα/κατάθεση (δεν επιτρέπεται σπάσιμο του ποσού).

 

Ναι έχεις δίκιο. Εγώ το ξέχασα αυτό το όριο. Ναι ισχύει αυτό που λες

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν εγκριθηκε η αυξηση για αγνωστους λογους ( ισως κοιταξανε μονο το εκκαθαριστικο;) . Θα το ξανασκεφτουν μονοι τους μαλλον οταν μεταφερω τις καταθεσεις και τον μισθοδοσιας στην εθνικη σε λιγες μερες :) Edited by Ribopaido
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι που μου κάνει εντύπωση..Τον τελευταίο καιρό ψωνίζω με κάρτα και ενώ είχα στο λογαριασμό στην Πειραιώς 245€,μετά από μια ώρα που ξαναμπηκα είχα 260€.Στις τελευταίες κινήσεις μου έβγαλε 2 online παραγγελίες που είχα κάνει μέσω PayPal πριν λίγες μέρες από το efood συνολικής αξίας 15€ με ημερομηνία 27/5/2019 και μου γράφει συναλλαγή με κάρτα.Τι φάση μπορεί να παίζει ρε παιδιά;Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από αγορές με κάρτα και δεν μπορώ να καταλάβω.

 

Εμφανιστηκε οτι πληρωσες στη winbank...τιποτα αλλο.

Δες στα στοιχεια του λογαριασμου το υπολοιπο και θα ειναι 245 και δεσμευμενα 15€.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

με πιστωτικό όριο σε mastercard 800 ευρώ μπορώ να κάνω αγορά 1000 ευρώ; (με ενδιαφέρουν 24 άτοκες δόσεις)

 

μπορώ να βάλω 200 ευρώ εκ των πρωτέρων για να γίνει δεκτή η αγορά με δόσεις;

Για να περάσει μια συναλλαγή σε δόσεις, θα πρέπει το ποσό να μπορούσε να περάσει και ως one-off συναλλαγή.

Δεν θυμάμαι με σιγουριά, αλλά νομίζω θα μπορούσες σε μια πιστωτική κάρτα χωρίς οφειλές να κάνεις μια πληρωμή για να αυξήσεις το όριο.

Σε κάθε περίπτωση σε συμφέρει να κάνεις πρώτα τα 800€ σε 24 δόσεις και στην συνέχεια να κάνεις τα υπόλοιπα 200€ ως μια εφάπαξ συναλλαγή.

 

Πάντως από 800 σε 1000 είναι μικρή αύξηση ορίου και αξίζει μια κρούση στην τράπεζα (δεν ξέρω και δεν έψαξα αν έχεις ξαναγράψει επ' αυτού)

 

έχει πάρει κανένας σε αντικατασταση της dynamic amex την diners?

τόσο καιρό περιμένουμε άλλα τίποτα...

Μήπως προσπαθούν να πείσουν τα super-markets (ή και άλλες επιχειρήσεις) να αποδέχονται τις diners?

π.χ. στα Lidl, ενώ πρόσφατα άρχισαν να δέχονται τις AmEx εξακολουθούν να μην δέχονται τις diners.

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατι οταν βαζεις δοσεις σε εμπορο που δουλευει με εθνικη η πρωτη δοση χρεωνεται ενα μηνα μετα ειναι δευτερη φορα που μου συμβαινει η χρεωση εγινε 13/5 και ακομα δεν φαινεται τιποτα Edited by dimitris15
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσει μια συναλλαγή σε δόσεις, θα πρέπει το ποσό να μπορούσε να περάσει και ως one-off συναλλαγή.

Δεν θυμάμαι με σιγουριά, αλλά νομίζω θα μπορούσες σε μια πιστωτική κάρτα χωρίς οφειλές να κάνεις μια πληρωμή για να αυξήσεις το όριο.

Νομίζω σε κάθε τράπεζα είναι διαφορετικός ο τρόπος αντιμετώπισης.

Στη eurobank είναι άλλο το ποσό για εφάπαξ πληρωμή και άλλο για τις δόσεις. Με ένα τηλεφώνημα στην εξυπηρέτηση πελατών σε ενημερώνουν για το όριο που έχεις ανά πάσα στιγμή.

Αν δεν κάνω λάθος, το συνολικό ποσό που μπορεί να περάσει με δόσεις σίγουρα θα είναι μικρότερο (ή και ίσο αν δεν έχεις άλλες δόσεις στην κάρτα) από το ποσό εφαπαξ πληρωμής

Link to comment
Share on other sites

Για να περάσει μια συναλλαγή σε δόσεις, θα πρέπει το ποσό να μπορούσε να περάσει και ως one-off συναλλαγή.

Δεν θυμάμαι με σιγουριά, αλλά νομίζω θα μπορούσες σε μια πιστωτική κάρτα χωρίς οφειλές να κάνεις μια πληρωμή για να αυξήσεις το όριο.

[...]

Νομίζω σε κάθε τράπεζα είναι διαφορετικός ο τρόπος αντιμετώπισης.

Στη eurobank είναι άλλο το ποσό για εφάπαξ πληρωμή και άλλο για τις δόσεις. Με ένα τηλεφώνημα στην εξυπηρέτηση πελατών σε ενημερώνουν για το όριο που έχεις ανά πάσα στιγμή.

Αν δεν κάνω λάθος, το συνολικό ποσό που μπορεί να περάσει με δόσεις σίγουρα θα είναι μικρότερο (ή και ίσο αν δεν έχεις άλλες δόσεις στην κάρτα) από το ποσό εφαπαξ πληρωμής

Νομίζω πως δεν είναι διαφορετικό ανά τράπεζα, δεν θυμάμαι να υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν διαφορετικό όριο για αγορές με δόσεις.

Το επιτρεπόμενο ποσό για εφάπαξ συναλλαγή μειώνεται βάσει των τρεχουσών συναλλαγών ενώ το επιτρεπόμενο ποσό για δόσεις μειώνεται περαιτέρω και από το υπόλοιπο των εκκρεμών δόσεων.

παράδειγμα:

Πιστωτικό όριο: 1.000€

σύνολο οφειλών & δεσμεύσεων: 250€

διαθέσιμο για εφάπαξ: 750€ (1.000 - 250)

ποσό εκκρεμών δόσεων: 625€

διαθέσιμο για δόσεις: 125€ (750 - 625)

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν είναι διαφορετικό ανά τράπεζα, δεν θυμάμαι να υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν διαφορετικό όριο για αγορές με δόσεις.

Το επιτρεπόμενο ποσό για εφάπαξ συναλλαγή μειώνεται βάσει των τρεχουσών συναλλαγών ενώ το επιτρεπόμενο ποσό για δόσεις μειώνεται περαιτέρω και από το υπόλοιπο των εκκρεμών δόσεων.

παράδειγμα:

Πιστωτικό όριο: 1.000€

σύνολο οφειλών & δεσμεύσεων: 250€

διαθέσιμο για εφάπαξ: 750€ (1.000 - 250)

ποσό εκκρεμών δόσεων: 625€

διαθέσιμο για δόσεις: 125€ (750 - 625)

 

Ακριβώς όπως τα έγραψες γίνετε τουλάχιστον στην alpha bank που έχω.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως δεν είναι διαφορετικό ανά τράπεζα, δεν θυμάμαι να υπάρχει περίπτωση να σου δώσουν διαφορετικό όριο για αγορές με δόσεις.

Το επιτρεπόμενο ποσό για εφάπαξ συναλλαγή μειώνεται βάσει των τρεχουσών συναλλαγών ενώ το επιτρεπόμενο ποσό για δόσεις μειώνεται περαιτέρω και από το υπόλοιπο των εκκρεμών δόσεων.

παράδειγμα:

Πιστωτικό όριο: 1.000€

σύνολο οφειλών & δεσμεύσεων: 250€

διαθέσιμο για εφάπαξ: 750€ (1.000 - 250)

ποσό εκκρεμών δόσεων: 625€

διαθέσιμο για δόσεις: 125€ (750 - 625)

 

Δεν είπα ότι δίνουν διαφορετικό όριο για αγορά με δόσεις, γι αυτό ανέφερα το "ανά πάσα στιγμή".

Δεν κοίταξα με ακρίβεια το παράδειγμα σου, αλλά έχω την εντύπωση ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνεις κατάθεση στη πιστωτική για να αυξηθεί το υπόλοιπο και τα λεφτά φαίνονται την επόμενη μέρα στο e-banking , σημαίνει οτι ειναι διαθέσιμα για αγορά την επόμενη μέρα? ή μπορεις επιτοπου να κάνεις την αγορά σου?
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...