Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν μιλούσα για την Dynamic AMEX αλλά για την Dynamic VISA. Παράξενο, βλέπω πως πλέον δεν την έχουν στο site τους, οπότε ισχύει για τους ήδη κατόχους μόνο, πάντως ακόμη και για ΑΜΕΧ είναι ένα από τα καλύτερα προγράμματα.

 

Εσύ την έχεις ως Visa ακόμα;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου, όταν μιλάμε για πιστωτικές οι περισσότεροι έχουν στο νου τους τα δεκασέλιδα με τους ακατανόητους όρους με μικρά γράμματα που υπογράφεις με την τράπεζα. Δεν έχω δει ούτε μία τράπεζα να εκδώσει ένα ενημερωτικό που να εξηγεί με απλά λόγια (και χωρίς να τρομάζει τους πελάτες της) το πώς λειτουργεί μια πιστωτική κάρτα - π.χ. ότι αν πληρώνεις όλο το ποσό της δόσης δεν επιβαρύνεσαι καθόλου, αν πληρώσεις την ελάχιστη οφειλή θα έχεις επιβάρυνση κλπ.

 

Εγώ ότι έμαθα για πιστωτικές το έχω μάθει σε αυτό το θέμα (αν όχι όλα, τα περισσότερα). Παρόλα αυτά, δεν είχα ποτέ και δεν έχω πιστωτική.

Δεν ξέρω αν έτσι κάνουν οι περισσότεροι, αλλά είναι γεγονός ότι είμαστε πίσω πολύ σαν χώρα.

 

Είναι θέμα μόρφωσης ή κάτι άλλο.

Δεν γίνεται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες να κινείται ο κόσμος φουλ με πιστωτικές και εδώ να συζητάμε ακόμα αν αξίζει η χρήση κάρτας.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έτσι κάνουν οι περισσότεροι, αλλά είναι γεγονός ότι είμαστε πίσω πολύ σαν χώρα.

 

Είναι θέμα μόρφωσης ή κάτι άλλο.

Δεν γίνεται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες να κινείται ο κόσμος φουλ με πιστωτικές και εδώ να συζητάμε ακόμα αν αξίζει η χρήση κάρτας.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

Μια χαρά είμαστε σαν χώρα. Χρόνια μόνο χρεωστικη χρησιμοποιω. Όταν έχουμε γεμίσει ένα σωρό κόσμο να χρωστάει πολλά σε πιστωτικές ενώ εγώ πχ δεν χρωστάω ποτέ να τη βράσω την πιστωτική. Αγοράζω με τα λεφτά που βγάζω εγώ όχι με ξένα.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είμαστε σαν χώρα. Χρόνια μόνο χρεωστικη χρησιμοποιω. Όταν έχουμε γεμίσει ένα σωρό κόσμο να χρωστάει πολλά σε πιστωτικές ενώ εγώ πχ δεν χρωστάω ποτέ να τη βράσω την πιστωτική. Αγοράζω με τα λεφτά που βγάζω εγώ όχι με ξένα.

Send From Note 3 With S8 Port Rom

 

Κι αυτό θέμα εκπαίδευσης και παιδείας είναι: Αν ξέρεις πώς να εκμεταλλευτείς τα οφέλη της πιστωτικής (βλ. προγράμματα επιβράβευσης, ασφάλεια συναλλαγών, άτοκες δόσεις κλπ), τότε δεν θα βρεθείς να χρωστάς ούτε ένα λεπτό. Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που έχουν βγάλει δωρεάν αεροπορικά, ταξίδια και έχουν εξοικονομήσει αρκετά χρήματα μέσω αγορών με πιστωτικές.

 

Το κακό είναι ακριβώς ότι δόθηκαν σωρηδόν πιστωτικές σε ανθρώπους που ούτε ήξεραν να τις χρησιμοποιήσουν σωστά (και κανείς δεν βρέθηκε να τους εκπαιδεύσει), αλλά ούτε είχαν και την οικονομική δυνατότητα να καλύψουν τις αστοχίες στη χρήση τους και βρέθηκαν να χρωστάνε υπέρογκα ποσά.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό θέμα εκπαίδευσης και παιδείας είναι: Αν ξέρεις πώς να εκμεταλλευτείς τα οφέλη της πιστωτικής (βλ. προγράμματα επιβράβευσης, ασφάλεια συναλλαγών, άτοκες δόσεις κλπ), τότε δεν θα βρεθείς να χρωστάς ούτε ένα λεπτό. Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που έχουν βγάλει δωρεάν αεροπορικά, ταξίδια και έχουν εξοικονομήσει αρκετά χρήματα μέσω αγορών με πιστωτικές.

 

Το κακό είναι ακριβώς ότι δόθηκαν σωρηδόν πιστωτικές σε ανθρώπους που ούτε ήξεραν να τις χρησιμοποιήσουν σωστά (και κανείς δεν βρέθηκε να τους εκπαιδεύσει), αλλά ούτε είχαν και την οικονομική δυνατότητα να καλύψουν τις αστοχίες στη χρήση τους και βρέθηκαν να χρωστάνε υπέρογκα ποσά.

Πολύ σωστός πριν μερικά χρόνια παίρναν τηλέφωνα οι τράπεζες και μοίραζαν πιστωτικές με αποτέλεσμα ο κόσμος να γαλουχηθεί με μια συγκεκριμένη νοοτροπία αναφορικά με τις κάρτες και πολλοί να χρεώνονται εξ ου και η δαιμονοποίηση τους. Απλά το θέμα είναι να μην είμαστε των άκρων και να εκμεταλλευομαστε τα θετικά τους.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

εκανα πληρωμες λογαριασμων μεσω e banking εθνικης

 

που θα βρω τα pdf (αποδειξεων;)

εψαξα αλλα δε βρηκα κατι

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ακριβώς ότι δόθηκαν σωρηδόν πιστωτικές σε ανθρώπους που ούτε ήξεραν να τις χρησιμοποιήσουν σωστά (και κανείς δεν βρέθηκε να τους εκπαιδεύσει), αλλά ούτε είχαν και την οικονομική δυνατότητα να καλύψουν τις αστοχίες στη χρήση τους και βρέθηκαν να χρωστάνε υπέρογκα ποσά.

 

Nα υπενθυμίσω και μια πολύ μεγάλη κατηγορία κατόχων καρτών που δεν υπάγονται στις πιο πάνω κατηγορίες (με όποια έννοια).

Αυτή των ανθρώπων που είχαν ρυθμίσει την ζωή τους και τις υποχρεώσεις τους και από την μια μέρα στην άλλη βρέθηκαν εκτός αγοράς και κοινωνίας, γιατί οι πολιτικοί μας αποφάσισαν ότι οι τράπεζες είχαν μεγαλύτερη αξία από τους πολίτες.

Link to comment
Share on other sites

εκανα πληρωμες λογαριασμων μεσω e banking εθνικης

 

που θα βρω τα pdf (αποδειξεων;)

εψαξα αλλα δε βρηκα κατι

Κάτω κάτω στη απόδειξη λέει εκτύπωση η αποθήκευση.

 

Send From Note 3 With S8 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτό θέμα εκπαίδευσης και παιδείας είναι: Αν ξέρεις πώς να εκμεταλλευτείς τα οφέλη της πιστωτικής (βλ. προγράμματα επιβράβευσης, ασφάλεια συναλλαγών, άτοκες δόσεις κλπ), τότε δεν θα βρεθείς να χρωστάς ούτε ένα λεπτό. Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που έχουν βγάλει δωρεάν αεροπορικά, ταξίδια και έχουν εξοικονομήσει αρκετά χρήματα μέσω αγορών με πιστωτικές.

 

Το κακό είναι ακριβώς ότι δόθηκαν σωρηδόν πιστωτικές σε ανθρώπους που ούτε ήξεραν να τις χρησιμοποιήσουν σωστά (και κανείς δεν βρέθηκε να τους εκπαιδεύσει), αλλά ούτε είχαν και την οικονομική δυνατότητα να καλύψουν τις αστοχίες στη χρήση τους και βρέθηκαν να χρωστάνε υπέρογκα ποσά.

 

Και πολυ καλα εκαναν και τις μοιραζαν σωρηδον σε ενα σωρο ασχετο κοσμο. Γιατι αυτους χρεωναν με τοκους 20 και 25% και ετσι μπορουσαμε εμεις που γνωριζαμε πως επρεπε να τις χρησιμοποιουμε να επωφελουμαστε απο τα προγραμματα ανταμοιβης τοσο καιρο. Τωρα που μειωθηκε ο αριθμος των πιστωτικων κατα 1.000.000 περιπου δυστυχως πετσοκοψαν και τα προγραμματα σνταμοιβης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός πριν μερικά χρόνια παίρναν τηλέφωνα οι τράπεζες και μοίραζαν πιστωτικές με αποτέλεσμα ο κόσμος να γαλουχηθεί με μια συγκεκριμένη νοοτροπία αναφορικά με τις κάρτες και πολλοί να χρεώνονται εξ ου και η δαιμονοποίηση τους. Απλά το θέμα είναι να μην είμαστε των άκρων και να εκμεταλλευομαστε τα θετικά τους.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Ναι ναι οι κακές τράπεζες φταίνε όπως οι Ελ και ο αναδρομος Ερμής. Φυσικά όχι ο πελάτης που σχεδόν ποτέ δεν διαβάζει την σύμβαση άσχετα αν μιλάμε για δάνειο Καρτα η πχ συμβόλαιο κινητής

Δεν με ενδιαφέρει να υπερασπιστώ τράπεζες αλλά ανέκαθεν ο Έλληνας δεν ήθελε να ξέρει κι αυτό πληρώνουμε.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι οι κακές τράπεζες φταίνε όπως οι Ελ και ο αναδρομος Ερμής. Φυσικά όχι ο πελάτης που σχεδόν ποτέ δεν διαβάζει την σύμβαση άσχετα αν μιλάμε για δάνειο Καρτα η πχ συμβόλαιο κινητής

Δεν με ενδιαφέρει να υπερασπιστώ τράπεζες αλλά ανέκαθεν ο Έλληνας δεν ήθελε να ξέρει κι αυτό πληρώνουμε.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

 

 

Φταίνε μια σειρά θεσμών,ανθρώπων και νοοτροπιών και μεσα σε αυτά φυσικά ειναι και οι τράπεζες οι οποίες εκμεταλλεύονταν την άγνοια και την ελλιπή πληροφόρηση του κόσμου και έννοειται ότι έφταιγε και ο κόσμος και το κράτος κτλ κτλ . Και αυτό που γινόταν προηγούμενες δεκαετίες με τις κάρτες ειναι προέκταση της γενικότερης νοοτροπίας που επικρατούσε. Στο δια ταύτα πάντως αν κάποιος χρησιμοποιεί συνετά την πιστωτική κερδισμένος θα ειναι.

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Και πολυ καλα εκαναν και τις μοιραζαν σωρηδον σε ενα σωρο ασχετο κοσμο. Γιατι αυτους χρεωναν με τοκους 20 και 25% και ετσι μπορουσαμε εμεις που γνωριζαμε πως επρεπε να τις χρησιμοποιουμε να επωφελουμαστε απο τα προγραμματα ανταμοιβης τοσο καιρο. Τωρα που μειωθηκε ο αριθμος των πιστωτικων κατα 1.000.000 περιπου δυστυχως πετσοκοψαν και τα προγραμματα σνταμοιβης.

 

Έχω πει και εγώ την ίδια κουβέντα σε συζητήσεις με φίλους και γνωστούς καμμένους από αυτήν την ιστορία ή μη και σχεδόν όλοι με έχουν αντιμετωπίσει κάπως περίεργα έως εχθρικά (του τύπου με ποιον είμαι με την τράπεζα ή με τον κόσμο). Δεν μπορώ να στενοχωρηθώ για κανέναν που μπήκε στο λούκι με πλήρη επίγνωση. Όποιος βρεθεί με πιστωτική στα χέρια του και φεσώθηκε επειδή του βάλανε το πιστόλι στον κρόταφο να την πάρει μαζί τους, διαφορετικά δεν μπορώ να ακούω γελοίες δικαιολογίες.

 

Δυστυχώς έχουν απαξιωθεί αρκετά τα προγράμματα επιβράβευσης. Προσωπικά θα ήθελα την εν έτει 2017 να μου πεις πως κερδίζεις αξιόλογα από το bonus της alpha (καλά της Πειραιώς και της Εθνικής τα θεωρώ χειρότερα). Προσωπικά, αν διάλεγα 2 πιστωτική, θα επέλεγα Affinity Mastercard (2,5% παντού, εξαργύρωση στον όμιλο Inditex) και Diners Club Vodafone (2% παντού, διάφορα ποσοστά σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις). Συμπληρωτικά και την Dynamic AmEx για supermarket.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Έχω πει και εγώ την ίδια κουβέντα σε συζητήσεις με φίλους και γνωστούς καμμένους από αυτήν την ιστορία ή μη και σχεδόν όλοι με έχουν αντιμετωπίσει κάπως περίεργα έως εχθρικά (του τύπου με ποιον είμαι με την τράπεζα ή με τον κόσμο). Δεν μπορώ να στενοχωρηθώ για κανέναν που μπήκε στο λούκι με πλήρη επίγνωση. Όποιος βρεθεί με πιστωτική στα χέρια του και φεσώθηκε επειδή του βάλανε το πιστόλι στον κρόταφο να την πάρει μαζί τους, διαφορετικά δεν μπορώ να ακούω γελοίες δικαιολογίες.

 

Δυστυχώς έχουν απαξιωθεί αρκετά τα προγράμματα επιβράβευσης. Προσωπικά θα ήθελα την εν έτει 2017 να μου πεις πως κερδίζεις αξιόλογα από το bonus της alpha (καλά της Πειραιώς και της Εθνικής τα θεωρώ χειρότερα). Προσωπικά, αν διάλεγα 2 πιστωτική, θα επέλεγα Affinity Mastercard (2,5% παντού, εξαργύρωση στον όμιλο Inditex) και Diners Club Vodafone (2% παντού, διάφορα ποσοστά σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις). Συμπληρωτικά και την Dynamic AmEx για supermarket.

Έχω τις 2 από τις τρείς που προτείνεις, affinity & amex.

 

Αν κάποιος θέλει να έχει ακόμα μεγαλύτερο κέρδος και ευελιξία θα βοηθούσε και μια πιστωτική της eurobank για επιστροφή..

Link to comment
Share on other sites

Έχω τις 2 από τις τρείς που προτείνεις, affinity & amex.

 

Αν κάποιος θέλει να έχει ακόμα μεγαλύτερο κέρδος και ευελιξία θα βοηθούσε και μια πιστωτική της eurobank για επιστροφή..

Συμφωνώ για τη Eurobank και το πρόγραμμα επιστροφή. Μάλιστα προτείνω την cosmote MasterCard που δίνει επιστροφή σε λογαριασμούς cosmote (TV ή κινητό). Η συγκεκριμένη βολεύει και κάποιον που δεν έχει για βασικό νούμερο cosmote. Βγάζει ένα μηδενικό πάγιο cosmote, το συνδέει με την πιστωτική και έχει κέρδος από τις συναλλαγές του που μπορεί να το ξοδέψει σε αγορές εφαρμογών και συνδρομών στο play store, μιας που αυτές οι συναλλαγές γίνονται πλέον και με πληρωμή μέσω του λογαριασμού cosmote.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πει και εγώ την ίδια κουβέντα σε συζητήσεις με φίλους και γνωστούς καμμένους από αυτήν την ιστορία ή μη και σχεδόν όλοι με έχουν αντιμετωπίσει κάπως περίεργα έως εχθρικά (του τύπου με ποιον είμαι με την τράπεζα ή με τον κόσμο). Δεν μπορώ να στενοχωρηθώ για κανέναν που μπήκε στο λούκι με πλήρη επίγνωση. Όποιος βρεθεί με πιστωτική στα χέρια του και φεσώθηκε επειδή του βάλανε το πιστόλι στον κρόταφο να την πάρει μαζί τους, διαφορετικά δεν μπορώ να ακούω γελοίες δικαιολογίες.

 

Δυστυχώς έχουν απαξιωθεί αρκετά τα προγράμματα επιβράβευσης. Προσωπικά θα ήθελα την εν έτει 2017 να μου πεις πως κερδίζεις αξιόλογα από το bonus της alpha (καλά της Πειραιώς και της Εθνικής τα θεωρώ χειρότερα). Προσωπικά, αν διάλεγα 2 πιστωτική, θα επέλεγα Affinity Mastercard (2,5% παντού, εξαργύρωση στον όμιλο Inditex) και Diners Club Vodafone (2% παντού, διάφορα ποσοστά σε συνεργαζόμενες επιχειρήσεις). Συμπληρωτικά και την Dynamic AmEx για supermarket.

Εχω 7 καρτες bonus, ολες με προσθετο μελος. Κατα 95% χρησιμοποιω την premium amex. Σχεδον καθε μηνα μαζευω μονο απο αυτην την πιστωτικη 40.000 bonus ποντους. Κσποια στιγμη ειχα φτασει να εχω 1.500.000 ποντους διαθεσιμους. Εν τελει πουλησα το 1.000.000 ποντους και τωρα εχω κοντα στους 300.000. Το μεσο μηνιαιο οφελος μου απο τις εξαργυρωσεις ειναι περιπου 260 ευρω. Καθολου ασχημα κατα την αποψη μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω 7 καρτες bonus, ολες με προσθετο μελος. Κατα 95% χρησιμοποιω την premium amex. Σχεδον καθε μηνα μαζευω μονο απο αυτην την πιστωτικη 40.000 bonus ποντους. Κσποια στιγμη ειχα φτασει να εχω 1.500.000 ποντους διαθεσιμους. Εν τελει πουλησα το 1.000.000 ποντους και τωρα εχω κοντα στους 300.000. Το μεσο μηνιαιο οφελος μου απο τις εξαργυρωσεις ειναι περιπου 260 ευρω. Καθολου ασχημα κατα την αποψη μου

 

Άνθρωποι σαν κι εσένα θα έπρεπε να κάνουν σεμινάρια χρήσης πιστωτικών καρτών! Εγώ παρότι έχω ικανοποιητικό εκκαθαριστικό και καμία οφειλη δεν έχω πιστωτική, κυρίως γιατί δεν είμαι σίγουρος για το πώς θα τη χρησιμοποιήσω προς όφελό μου. Σίγουρα έχω βγει χαμένος τόσα χρόνια, με αυτά που ακούω :(

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εχω 7 καρτες bonus, ολες με προσθετο μελος. Κατα 95% χρησιμοποιω την premium amex. Σχεδον καθε μηνα μαζευω μονο απο αυτην την πιστωτικη 40.000 bonus ποντους. Κσποια στιγμη ειχα φτασει να εχω 1.500.000 ποντους διαθεσιμους. Εν τελει πουλησα το 1.000.000 ποντους και τωρα εχω κοντα στους 300.000. Το μεσο μηνιαιο οφελος μου απο τις εξαργυρωσεις ειναι περιπου 260 ευρω. Καθολου ασχημα κατα την αποψη μου

 

φυσικα για να μαζεψεις ολους αυτους τους ποντους εχεις κανει και τον αναλογο τζιρο...τιποτα δεν χαριζεται.

 

Άνθρωποι σαν κι εσένα θα έπρεπε να κάνουν σεμινάρια χρήσης πιστωτικών καρτών! Εγώ παρότι έχω ικανοποιητικό εκκαθαριστικό και καμία οφειλη δεν έχω πιστωτική, κυρίως γιατί δεν είμαι σίγουρος για το πώς θα τη χρησιμοποιήσω προς όφελό μου. Σίγουρα έχω βγει χαμένος τόσα χρόνια, με αυτά που ακούω :(

 

εφοσον τοσα χρονια δεν την χρειαστηκες πραγματικα ...μην βγαλεις για κανενα λογο πιστωτικη.

Link to comment
Share on other sites

Εχω 7 καρτες bonus, ολες με προσθετο μελος. Κατα 95% χρησιμοποιω την premium amex. Σχεδον καθε μηνα μαζευω μονο απο αυτην την πιστωτικη 40.000 bonus ποντους. Κσποια στιγμη ειχα φτασει να εχω 1.500.000 ποντους διαθεσιμους. Εν τελει πουλησα το 1.000.000 ποντους και τωρα εχω κοντα στους 300.000. Το μεσο μηνιαιο οφελος μου απο τις εξαργυρωσεις ειναι περιπου 260 ευρω. Καθολου ασχημα κατα την αποψη μου

 

Καλημέρα!

 

Υπάρχει διαδικασία μέσα από την οποία μπορείς να πουλήσεις τους πόντους;

Link to comment
Share on other sites

Μέσω e-banking μεταφέρεις τους πόντους σου σε όποια άλλη κάρτα θέλεις .

Επίσης με τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση.

επισήμως δεν πωλούνται , απλά μεταβιβάζονται.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι ποσο ευκολο να βγαλεις πιστωτικη.

Ουτε εγω εχω χρεη, ομως με εκατο ευρω στον λογαριασμο δεν υπαρχει περιπτωση μια τραπεζα να μου δωσει πιστωτικη.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι ποσο ευκολο να βγαλεις πιστωτικη.

Ουτε εγω εχω χρεη, ομως με εκατο ευρω στον λογαριασμο δεν υπαρχει περιπτωση μια τραπεζα να μου δωσει πιστωτικη.

Θεωρώ το πρώτο που κοιτάνε είναι το εκκαθαριστικό σου φίλε και σίγουρα αν χρωστάς.

 

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Μέσω e-banking μεταφέρεις τους πόντους σου σε όποια άλλη κάρτα θέλεις .

Επίσης με τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση.

επισήμως δεν πωλούνται , απλά μεταβιβάζονται.

 

Ακριβως οπως τα λεει ο Βασιλης

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εχω 7 καρτες bonus, ολες με προσθετο μελος. Κατα 95% χρησιμοποιω την premium amex. Σχεδον καθε μηνα μαζευω μονο απο αυτην την πιστωτικη 40.000 bonus ποντους. Κσποια στιγμη ειχα φτασει να εχω 1.500.000 ποντους διαθεσιμους. Εν τελει πουλησα το 1.000.000 ποντους και τωρα εχω κοντα στους 300.000. Το μεσο μηνιαιο οφελος μου απο τις εξαργυρωσεις ειναι περιπου 260 ευρω. Καθολου ασχημα κατα την αποψη μου

 

Προφανώς τζιράρεις αρκετά χιλιάρικα το μήνα. Από ότι θυμάμαι όμως κάθε κάρτα έχει περιορισμό συλλογής πόντων 20.000/μήνα. Βέβαια χωρίς πιστωτική AmEx με διπλούς πόντους δεν έχει καν νόημα πιστεύω.

 

Άνθρωποι σαν κι εσένα θα έπρεπε να κάνουν σεμινάρια χρήσης πιστωτικών καρτών! Εγώ παρότι έχω ικανοποιητικό εκκαθαριστικό και καμία οφειλη δεν έχω πιστωτική, κυρίως γιατί δεν είμαι σίγουρος για το πώς θα τη χρησιμοποιήσω προς όφελό μου. Σίγουρα έχω βγει χαμένος τόσα χρόνια, με αυτά που ακούω :(

 

Κοίτα αν έχεις μάθει να μην ξοδεύεις χρήματα που δεν έχεις δεν θα ήταν κακό να αρχίσεις να επωφελείσαι. Απλά η τράπεζα βασίζεται στο γεγονός ότι θα πάρεις κάποια ψίχουλα που θα επιστρέψεις πολλαπλάσια σε τόκους. Αρνούμαι πεισματικά να τους κάνω τη χάρη βέβαια! :lol::D

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

ΕΣχεδον καθε μηνα μαζευω μονο απο αυτην την πιστωτικη 40.000 bonus ποντους.

 

Πως το έχεις καταφέρει αυτό; Εμένα δέχονται 20.000 πόντους το μήνα σαν μέγιστο όριο ανά κάρτα και αναγκάζομαι να σπάω τις συναλλαγές σε 2 κάρτες για να μην χάνω τους επιπλέον πόντους κάθε μήνα.

Φιλικά,

 

Γιώργος Βαρδίκος

HyperHosting Web Hosting Services

http://www.hyperhosting.gr

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...