Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Eίδα τις τελευταίες 3-4 σελίδες και δεν είδα κάτι.

 

Ξέρουμε γιατί δε μπορώ να μεταφέρω χρήματα μέσω debitcard σε λογαριασμό μου στο UK μέσω transferwise?αν κάνω τραπεζικό έμβασμα δε γλυτώνω ουσιαστικά τίποτα ενώ με κάρτα(όχι πιστωτική...οκ ξέρουμε capital)debit είναι δωρεάν.

 

Ξέρει κανένας τι παίζει;;αν πάω με την Ελληνική μου debit έξω μια χαρά τραβάω λεφτά κανονικά από atm.Το transferwise είναι του διαόλου;;;

Link to comment
Share on other sites

Eίδα τις τελευταίες 3-4 σελίδες και δεν είδα κάτι.

 

Ξέρουμε γιατί δε μπορώ να μεταφέρω χρήματα μέσω debitcard σε λογαριασμό μου στο UK μέσω transferwise?αν κάνω τραπεζικό έμβασμα δε γλυτώνω ουσιαστικά τίποτα ενώ με κάρτα(όχι πιστωτική...οκ ξέρουμε capital)debit είναι δωρεάν.

 

Ξέρει κανένας τι παίζει;;αν πάω με την Ελληνική μου debit έξω μια χαρά τραβάω λεφτά κανονικά από atm.Το transferwise είναι του διαόλου;;;

Στα CC απαγορευετε η μεταφορα χρηματων στο εξωτερικο.Μαλλον γιαυτο σε μπλοκαρει την συνναλαγη.

Link to comment
Share on other sites

αλλαξαν, προς το χειροτερο βεβαια, οι κατηγοριες και οι απαιτουμενοι ποντοι για εξαργυρωση στα συνεργαζομενα βενζιναδικα bp

Οπως επισης και με vodafone που μεχρι χθες ηταν 7ευρω με 1500 ποντους σημερα πηγαν στους 2000. Να δω ποτε θα ανεβασουν και τις εξαργυρωσεις της aegean

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Στα CC απαγορευετε η μεταφορα χρηματων στο εξωτερικο.Μαλλον γιαυτο σε μπλοκαρει την συνναλαγη.

 

Αφού επιτρέπεται να κάνω έμβασμα στο εξωτερικό(νομίζω μέχρι 840 ή 1000 ευρώ το μήνα).Έμβασμα νομίζω ότι επιτρέπει να κάνω αλλά δε μου επιτρέπει τη χρησιμοποίηση της debit:blink:.

Link to comment
Share on other sites

Οπως επισης και με vodafone που μεχρι χθες ηταν 7ευρω με 1500 ποντους σημερα πηγαν στους 2000. Να δω ποτε θα ανεβασουν και τις εξαργυρωσεις της aegean

 

Δεν εχει και πολυ καιρο που αυξησαν τους απαιτουμενους και για εξαργυρωση στην aegean

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αφού επιτρέπεται να κάνω έμβασμα στο εξωτερικό(νομίζω μέχρι 840 ή 1000 ευρώ το μήνα).Έμβασμα νομίζω ότι επιτρέπει να κάνω αλλά δε μου επιτρέπει τη χρησιμοποίηση της debit:blink:.

Μέσω κάρτας δεν μπορείς, μόνο μέσω εμβασματος..

 

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε υπαρχουσα απο παλια Πιστωτική καρτα, που λειτουργει κανονικα και πληρωνεται κανονικα, μπορω να ζητησω την εκδοση προσθετης καρτας για μέλος της οικογενειας που δεν εχει συμπληρωσει τα 18 του χρόνια ;
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Σε υπαρχουσα απο παλια Πιστωτική καρτα, που λειτουργει κανονικα και πληρωνεται κανονικα, μπορω να ζητησω την εκδοση προσθετης καρτας για μέλος της οικογενειας που δεν εχει συμπληρωσει τα 18 του χρόνια ;

 

Σχεδόν σίγουρα ναι, εφόσον τα τρέχοντα στοιχεία του κατόχου της κύριας ικανοποιούν τις απαιτήσεις της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σίγουρα ναι, εφόσον τα τρέχοντα στοιχεία του κατόχου της κύριας ικανοποιούν τις απαιτήσεις της τράπεζας.

Σε αυτο δεν υπαρχει προβλημα

Στην ηλικια μονο αν υπαρχει .....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μέσω κάρτας δεν μπορείς, μόνο μέσω εμβασματος..

 

Sent from my SM-T710 using Tapatalk

Δεν είναι λίγο βλακεία; εκτός του ότι δεν έχει λογική(χρεωστική=λογαριασμός). Είσαι σίγουρος φίλε μου; εγγυημένο αυτό που μου λες;Δλδ γιατί να μη βάλω τη κάρτα μου σε ένα μηχάνημα και να κάνω withdraw money που έχω ελέγξει ότι δε χρεώνει τπτ απλά σου μετατρέπει τα € σε £ με πολύ κακή χρέωση(κάτι σαν 1.27 ενώ έχει 1.10). Η βάζω την πιστωτική την ελληνική μου όπου θέλω να πληρώσω με κάρτα με πολύ μικρή χρέωση και καλό rate.Είναι σίγουρο αυτό για τίς χρεωστικές; μήπως με ένα τηλέφωνο λυθεί; γιατί είναι ο μόνος λόγος που έχω αφήσει λεφτά στους τραπεζικούς λογαριασμούς της Ελλαδας. Υπάρχει περίπτωση απλά ή τράπεζα να έπιασε το όριο των πόσω χρημάτων μπορεί να βγάλει στο εξωτερικό και να μπορέσω τον άλλο μήνα;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση των πιστωτικών καρτών είναι για άτομα 18 ετών και άνω. Το γράφει στους όρους των πιστωτικών καρτών.
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση των πιστωτικών καρτών είναι για άτομα 18 ετών και άνω. Το γράφει στους όρους των πιστωτικών καρτών.

 

Ισχύει και για τις προσθετες καρτες που την ευθυνη εχει ο κάτοχος της κυριας;

Χρεωστικές βγαινουν ελευθερα;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και για τις προσθετες καρτες που την ευθυνη εχει ο κάτοχος της κυριας;

Χρεωστικές βγαινουν ελευθερα;

 

Χρεωστική=Λογαριασμός όπου δεν γίνετε να ανοίξει καινούριος λόγο CC (Εκτός περιπτώσεων) Τι ακριβός θέλεις να κάνεις με την κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο βλακεία; εκτός του ότι δεν έχει λογική(χρεωστική=λογαριασμός).

 

Σίγουρο είναι ναι. Δεν φορτίζεις με Ελληνική κάρτα κάρτα εξωτερικού παρά μόνο με έμβασμα. Μπορεί να σου φαίνεται "βλακεία" αλλά δεν είναι. Ο λόγος είναι διαχειριστικός. Δεν υπάρχει μηχανισμός για να ελέγξουν τι ποσά στέλνουν έξω οι κάρτες. Για παρόμοιο λόγο έχει κλειδώσει και η δυνατότητα ανάληψης από πιστωτικές/προπληρωμένες κάρτες. Το ελέγχουν μόνο μέσω της διαδικασίας των εμβασμάτων για αυτό και επιτρέπουν μόνο αυτά.

 

Ισχύει και για τις προσθετες καρτες που την ευθυνη εχει ο κάτοχος της κυριας;

Χρεωστικές βγαινουν ελευθερα;

 

Δεν νομίζω να γίνεται. Ανήλικος δεν μπορεί να συνάψει καμία σύμβαση με τράπεζα. Το να βγάλεις πρόσθετη που να αναγράφει απλά πάνω το όνομα του παιδιού σου ίσως -αμφιβάλλω- και να γίνεται, αλλά τι διαφορά έχει με το να γράφει το δικό σου όνομα και να του τη δώσεις να πληρώνει;

Link to comment
Share on other sites

Χρεωστική=Λογαριασμός όπου δεν γίνετε να ανοίξει καινούριος λόγο CC (Εκτός περιπτώσεων) Τι ακριβός θέλεις να κάνεις με την κάρτα;

 

Ο λογαριασμός υπάρχει ήδη

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

 

Δεν νομίζω να γίνεται. Ανήλικος δεν μπορεί να συνάψει καμία σύμβαση με τράπεζα. Το να βγάλεις πρόσθετη που να αναγράφει απλά πάνω το όνομα του παιδιού σου ίσως -αμφιβάλλω- και να γίνεται, αλλά τι διαφορά έχει με το να γράφει το δικό σου όνομα και να του τη δώσεις να πληρώνει;

 

Μενει σε διαφορετικη πολη. Φοιτητρια

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ο λογαριασμός υπάρχει ήδη

 

----- προσθήκη μηνύματος 112 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μενει σε διαφορετικη πολη. Φοιτητρια

 

Υπαρχει λογαριασμός στο ονομα της κόρης;Τοτε γινετε να βγει χρεωστικη.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει λογαριασμός στο ονομα της κόρης;Τοτε γινετε να βγει χρεωστικη.

 

Υπαρχει ηδη κοινός λογαριασμός

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ηδη κοινός λογαριασμός

 

Στην αλφα έχω 3 χρεωστικές κάρτες στο ονομά μου στον ίδιο λογαριασμό.

Οι τράπεζες έχουν διαφορετικά είδη χρεωστικών καρτών, βγάλε άλλο είδος, π.χ 1 visa και 1 amex

Link to comment
Share on other sites

Στην αλφα έχω 3 χρεωστικές κάρτες στο ονομά μου στον ίδιο λογαριασμό.

Οι τράπεζες έχουν διαφορετικά είδη χρεωστικών καρτών, βγάλε άλλο είδος, π.χ 1 visa και 1 amex

Εχω, εντερ, αμεχ και την πιστωτική συνδεδεμενη με τον λογαριασμό. Αλλο ρωτησα στην αρχη και πηγε εδω η κουβεντα, Αε το κλείσουμε, ευχαριστω

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εχω, εντερ, αμεχ και την πιστωτική συνδεδεμενη με τον λογαριασμό. Αλλο ρωτησα στην αρχη και πηγε εδω η κουβεντα, Αε το κλείσουμε, ευχαριστω

 

Την πιο έγκυρη απάντηση θα την πάρεις στο τραπεζικό κατάστημα που θα ρωτήσεις. Νομίζω όμως ότι δεν γίνεται να βγει στο όνομά της κάρτα (θυμάμαι ότι το ίδιο πρόβλημα είχαν και τα παλιά τα χρόνια που σπούδαζα, συμφοιτητές που είχαν κερδίσει χρονιά και είχαν μπει στο Πολυτεχνείο παρά λίγους μήνες 18 χρονών. Περίμεναν να γίνουν 18 για να βγάλουν κάρτα αναλήψεων και μέχρι τότε ξόδευαν ότι τους έδινε ο μπαμπάς φεύγοντας από την πατρίδα). Το ότι υπάρχει λογαριασμός σε όνομα ανηλίκου όπως αναφέρθηκε, δεν έχει σημασία. Και βρέφη μπαίνουν συνδικαιούχοι με τους γονείς τους. Απλά δεν μπορούν να διαχειριστούν το λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Σε υπαρχουσα απο παλια Πιστωτική καρτα, που λειτουργει κανονικα και πληρωνεται κανονικα, μπορω να ζητησω την εκδοση προσθετης καρτας για μέλος της οικογενειας που δεν εχει συμπληρωσει τα 18 του χρόνια ;

 

Στην alpha είχα πρόσθετη πιστωτική σαν γιος (ανήλικος από 15 ετών). Δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Στην alpha είχα πρόσθετη πιστωτική σαν γιος (ανήλικος από 15 ετών). Δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι.

Για την Alpha ρωταω και εγω. Στις 31/10 θα παω στο κατάστημα. Θα ρωτήσω και θα ενημερώσω

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Στην alpha είχα πρόσθετη πιστωτική σαν γιος (ανήλικος από 15 ετών). Δεν ξέρω εάν έχει αλλάξει κάτι.

Ένα από τα πλεονεκτήματα των πρόσθετων καρτών είναι ότι μπορούν να εκδοθούν και στις περιπτώσεις που για διάφορους λόγους δεν μπορεί να εκδοθεί μια κύρια πιστωτική κάρτα.

Για την Alpha ρωταω και εγω. Στις 31/10 θα παω στο κατάστημα. Θα ρωτήσω και θα ενημερώσω

Όποια απάντηση λάβεις από τον/την υπάλληλο στο κατάστημα,προτείνω να ζητήσεις να ανατρέξει και να στο επιβεβαιώσει από την σχετική εγκύκλιο ή τουλάχιστον να καλέσει στην εσωτερική γραμμή εξυπηρέτησης των καταστημάτων:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να πληρώσω με την χρεωστική μου και να με έρχεται ειδοποίηση στο κινητό το τι πλήρωσα.κάνω κάτι μόνος ή θέλει τράπεζα κτλπ; Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θέλω να πληρώσω με την χρεωστική μου και να με έρχεται ειδοποίηση στο κινητό το τι πλήρωσα.κάνω κάτι μόνος ή θέλει τράπεζα κτλπ; Ευχαριστώ

 

Στάλθηκε από το Broken powered G2 D802 μου

 

Ποιας τραπεζας ειναι η χρεωστική ;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...