Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Το έβαλα το app και δεν άνοιγε καν! Μάλλον λόγω root. Είναι τραγικοί οι τύποι... Σιγά μην κάτσουμε να ασχοληθούμε με τη σαχλαμάρα τους για να πληρώνουμε το ρεφενέ στα μεζεδοπωλεία ο ένας στον άλλον (γιατί για τίποτα άλλο δεν κάνουν αυτά τα Ελληνικά τραπεζικά "προϊόντα" πλέον ειδικά με τα cc).

 

 

 

Τραγικό μάλλον είναι το σχόλιό παρά η εφαρμογή. Προφανώς έχεις ελλειπείς τεχνικές γνώσεις για να μην καταλαβαίνεις γιατί δεν λειτουργεί μία τέτοια εφαρμογή σε ρουταρισμένο τηλέφωνο.

 

Όσο για τον ρεφενέ, μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως χρησιμοποιείται η εφαρμογή για να αναφέρεσαι σε διαφήμιση εντελώς αλλού προϊόντος. Και δεν δουλεύω στην Πειραιώς, είμαι άνεργος :)

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε παρακαλώ πολύ τις προσωπικές αντιπαραθέσεις στην άκρη. Διαγράφηκαν ποστ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Τραγικό μάλλον είναι το σχόλιό παρά η εφαρμογή. Προφανώς έχεις ελλειπείς τεχνικές γνώσεις για να μην καταλαβαίνεις γιατί δεν λειτουργεί μία τέτοια εφαρμογή σε ρουταρισμένο τηλέφωνο.

 

Όσο για τον ρεφενέ, μάλλον δεν έχεις καταλάβει πως χρησιμοποιείται η εφαρμογή για να αναφέρεσαι σε διαφήμιση εντελώς αλλού προϊόντος. Και δεν δουλεύω στην Πειραιώς, είμαι άνεργος :)

 

Ξέρω το Viva wallet και το θεωρώ εξίσου άχρηστο. Κατανοώ επίσης το γιατί δεν επιτρέπουν τη λειτουργία σε rooted συσκευές, δεν μπορώ να το αποδεχτώ όμως, όταν έχω αυτή τη στιγμή 8 (οκτώ) εφαρμογές που σχετίζονται με χρηματοοικονομικές υπηρεσίες εγκατεστημένες στο κινητό μου και καμία δεν διαμαρτύρεται για το root που έχω κάνει. Ε εντάξει δεν θεωρώ ότι προσφέρει κάτι αυτή η εφαρμογή που να με κάνει να συμμορφωθώ με τις υπερβολικές" -κατά τη γνώμη μου πάντα- απαιτήσεις τους.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε προχθες πιστωτική MasterCard της ΕΤΕ, και θέλω να ρωτήσω αν γίνεται μέσω ebanking να πληρώνω πριν την έκδοση του statement οποιοδήποτε ποσό, και αν γίνεται αυτό πολλάκις.

Π.χ. έχω όριο 1500 ευρώ, και έχω κάνει αγορά 200 ευρώ, και ας πούμε θα κάνω άλλη μια 500 ευρώ. Το statement αυτών των συναλλαγών θα ενταχθούν σε αυτό που θα εκδοθεί τον επόμενο μήνα. Εγώ μπορώ να πληρώσω 350 ευρώ στο τέλος του μήνα, και άλλα 350 αρχές του επόμενου?

Επίσης σε περίπτωση άτοκων δόσεων (δεν λέω έντοκων γιατί εκεί δεν συμφέρει τον έμπορο), μπορώ να προεξοφλήσω δόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε προχθες πιστωτική MasterCard της ΕΤΕ, και θέλω να ρωτήσω αν γίνεται μέσω ebanking να πληρώνω πριν την έκδοση του statement οποιοδήποτε ποσό, και αν γίνεται αυτό πολλάκις.

Π.χ. έχω όριο 1500 ευρώ, και έχω κάνει αγορά 200 ευρώ, και ας πούμε θα κάνω άλλη μια 500 ευρώ. Το statement αυτών των συναλλαγών θα ενταχθούν σε αυτό που θα εκδοθεί τον επόμενο μήνα. Εγώ μπορώ να πληρώσω 350 ευρώ στο τέλος του μήνα, και άλλα 350 αρχές του επόμενου?

Επίσης σε περίπτωση άτοκων δόσεων (δεν λέω έντοκων γιατί εκεί δεν συμφέρει τον έμπορο), μπορώ να προεξοφλήσω δόσεις?

 

Φυσικά μπορείς να πληρώσεις 350 ευρώ που λογικά είναι πολύ παραπάνω από την ελάχιστη δόση, έτσι γλιτώνεις και κάποιους τόκους. Για το δεύτερο θα περιμένεις απάντηση από πιο έμπειρους.:)

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε προχθες πιστωτική MasterCard της ΕΤΕ, και θέλω να ρωτήσω αν γίνεται μέσω ebanking να πληρώνω πριν την έκδοση του statement οποιοδήποτε ποσό, και αν γίνεται αυτό πολλάκις.

Π.χ. έχω όριο 1500 ευρώ, και έχω κάνει αγορά 200 ευρώ, και ας πούμε θα κάνω άλλη μια 500 ευρώ. Το statement αυτών των συναλλαγών θα ενταχθούν σε αυτό που θα εκδοθεί τον επόμενο μήνα. Εγώ μπορώ να πληρώσω 350 ευρώ στο τέλος του μήνα, και άλλα 350 αρχές του επόμενου?

Επίσης σε περίπτωση άτοκων δόσεων (δεν λέω έντοκων γιατί εκεί δεν συμφέρει τον έμπορο), μπορώ να προεξοφλήσω δόσεις?

 

Δες την πιστωτική σαν κουβά με νερό... Μπορείς να βάζεις και να βγάζεις όποτε θέλεις, αρκεί να μην ξεχειλίσει :)

Οι δόσεις χρεώνονται στον συμφωνημένο χρόνο... Τα χρήματα που πληρώνεις δεν εξοφλούν συγκεκριμένα τη δόση, απλά αφαιρούνται από το υπόλοιπο της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Δες την πιστωτική σαν κουβά με νερό... Μπορείς να βάζεις και να βγάζεις όποτε θέλεις, αρκεί να μην ξεχειλίσει :)

Οι δόσεις χρεώνονται στον συμφωνημένο χρόνο... Τα χρήματα που πληρώνεις δεν εξοφλούν συγκεκριμένα τη δόση, απλά αφαιρούνται από το υπόλοιπο της κάρτας.

 

ΟΚ, ευχαριστώ για την διευκρίνηση, ήθελα να δω στην ουσία αν είναι τόσο flexible ώστε να την χρησιμοποιώ και σαν χρεωστική. Πιο πολύ για να κάνω όλες τις συναλλαγές με την πιστωτική λόγω περισσότερων πόντων στο go4more και να τα πληρώνω κατευθείαν μέσω ebanking από τον λογαριασμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης σε περίπτωση άτοκων δόσεων (δεν λέω έντοκων γιατί εκεί δεν συμφέρει τον έμπορο), μπορώ να προεξοφλήσω δόσεις?

 

φυσικα μπορεις ,ακομη και να δωσεις παραπανω απο οσα οφειλεις...αλλα δεν κερδιζεις τιποτα απο την προεξοφληση ατοκων δοσεων...:D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να στείλω λεφτά σε λογαριασμό SEPA και να φανούν την επόμενη εργάσιμη ;

Τα λεφτά θέλω να πάνε σε λογ/σμο στην NATWEST .

Η επιλογή που βλέπω στα internet banking των τρςπεζων ,να παραλάβει τα χρήματα ο παραλήπτης άμεσα , ισχύει μόνο για μεταφορές εντός Ελλάδος ;

www.slotgames.gr
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να στείλω λεφτά σε λογαριασμό SEPA και να φανούν την επόμενη εργάσιμη ;

Τα λεφτά θέλω να πάνε σε λογ/σμο στην NATWEST .

Η επιλογή που βλέπω στα internet banking των τρςπεζων ,να παραλάβει τα χρήματα ο παραλήπτης άμεσα , ισχύει μόνο για μεταφορές εντός Ελλάδος ;

 

Ετσι κι αλλιώς σε 1 μερα γινετε η μεταφορά. Τα στέλνεις δεύτερα μέχρι της 4:00 και την επόμενη μέρα τα εχει στον λογαριασμό του.Η άμεση μεταφορά που λεει ειναι μονο για εντός Ελλάδος.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι αν δώσω εντολή απο internet banking την Δευτέρα πριν τις 4 , θα τα δει στην Αγγλία τουλάχιστον την Τετάρτη .
www.slotgames.gr
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι αν δώσω εντολή απο internet banking την Δευτέρα πριν τις 4 , θα τα δει στην Αγγλία τουλάχιστον την Τετάρτη .

 

Τρίτη μέχρι το μεσημέρι θα τα δει στον λογαριασμό του!Μπορείς να το δοκιμάσεις κιόλας ποτε εχει ημερομηνία αξίας το έμβασμα.Μπες στην τραπεζα σου συμπλήρωσε ολα τα στοιχεια και το ποσο και πατα συνέχεια. Θα σε βγάλει μια σελίδα με τα στοιχεία του εμβάσματος κ.α. εκει θα σε λεει ημερομηνία εκτέλεσης και ημερομηνία αξιας. Η ημερομηνία αξίας ειναι η ημέρα που θα πιστωθεί το έμβασμα.Δεν χρειάζεται να εκτελέσεις το έμβασμα για να δεις αυτα τα στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία η Εθνική έχει αναπτύξει το mobile banking καθόλου?
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Παιδία η Εθνική έχει αναπτύξει το mobile banking καθόλου?

 

Εχει βγάλει νεα εφαρμογή

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=mbanking.NBG

Link to comment
Share on other sites

Εχει βγάλει νεα εφαρμογή

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=mbanking.NBG

 

καιρός ήταν

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω το Viva wallet και το θεωρώ εξίσου άχρηστο. Κατανοώ επίσης το γιατί δεν επιτρέπουν τη λειτουργία σε rooted συσκευές, δεν μπορώ να το αποδεχτώ όμως, όταν έχω αυτή τη στιγμή 8 (οκτώ) εφαρμογές που σχετίζονται με χρηματοοικονομικές υπηρεσίες εγκατεστημένες στο κινητό μου και καμία δεν διαμαρτύρεται για το root που έχω κάνει. Ε εντάξει δεν θεωρώ ότι προσφέρει κάτι αυτή η εφαρμογή που να με κάνει να συμμορφωθώ με τις υπερβολικές" -κατά τη γνώμη μου πάντα- απαιτήσεις τους.

Τώρα αν θες να το συζητήσουμε το θέμα.... κακώς επιτρέπεται η χρήση εφαρμογών τέτοιας χρήσης σε account με elevated privileges καθαρά από θέμα security.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω οποιος γνωριζει........

εχω μια πιστωτικη στην Alpha bank πρωην citibank.... αλλα δεν εχω λογαριασμο στην Alpha bank... μηπως γινεται επειδη εχω ηδη την πιστωτικη να με αφησουν να ανοιξω λογαριασμο?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω οποιος γνωριζει........

εχω μια πιστωτικη στην Alpha bank πρωην citibank.... αλλα δεν εχω λογαριασμο στην Alpha bank... μηπως γινεται επειδη εχω ηδη την πιστωτικη να με αφησουν να ανοιξω λογαριασμο?

Φυσικά και μπορείς εφόσον έχεις ήδη κωδικό πελάτη με ενεργό προϊόν,δες τους διαθέσιμους καταθετικούς λογαριασμούς και διάλεξε όποιον σε εξυπηρετεί περισσότερο :)

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω οποιος γνωριζει........

εχω μια πιστωτικη στην Alpha bank πρωην citibank.... αλλα δεν εχω λογαριασμο στην Alpha bank... μηπως γινεται επειδη εχω ηδη την πιστωτικη να με αφησουν να ανοιξω λογαριασμο?

Θα σε βάλουν να υπογράψεις δήλωση ότι δεν έχεις λογαριασμό σε άλλη τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Θα σε βάλουν να υπογράψεις δήλωση ότι δεν έχεις λογαριασμό σε άλλη τράπεζα.

Με την τελευταία ΠΝΠ απο τον Μάρτιο 2016 δεν ισχύει για την συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρει,μπορεί κανονικά να ανοίξει λογαριασμό εφόσον έχει ήδη κωδικό πελάτη με ενεργό προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία ΠΝΠ απο τον Μάρτιο 2016 δεν ισχύει για την συγκεκριμένη περίπτωση που αναφέρει,μπορεί κανονικά να ανοίξει λογαριασμό εφόσον έχει ήδη κωδικό πελάτη με ενεργό προϊόν.

 

μόνο αν είχε ενεργό λογαριασμό. κωδικό πελάτη έχουμε όλοι ξεχασμένο από κάποτε σε κάθε τράπεζα

Link to comment
Share on other sites

μόνο αν είχε ενεργό λογαριασμό. κωδικό πελάτη έχουμε όλοι ξεχασμένο από κάποτε σε κάθε τράπεζα

 

Δηλαδη, αν κακοιος εχει ενεργο λογαριασμο σε μια τραπεζα, μπορει ελευθερα να ανοιξει δευτερο ;

Παιδι ανηλικο, που ειναι συνδικαιουχος σε λογαριασμο γονιων και συμπληρωνει αυτο τον μηνα τα 18 χρονια, μπορει να ανοιξει νεο στο ονομα του;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

μόνο αν είχε ενεργό λογαριασμό. κωδικό πελάτη έχουμε όλοι ξεχασμένο από κάποτε σε κάθε τράπεζα

Αναφέρω εκ νέου σύμφωνα με την τελευταία ΠΝΠ Μαρτίου 2016 μπορεί κανονικά να ανοίξει καταθετικό λογαριασμό,Κωδικός πελάτη με ενεργό προϊόν/λογαριασμό αποτελεί και μια ενεργή πιστωτική κάρτα.

Δηλαδη, αν κακοιος εχει ενεργο λογαριασμο σε μια τραπεζα, μπορει ελευθερα να ανοιξει δευτερο ;

Παιδι ανηλικο, που ειναι συνδικαιουχος σε λογαριασμο γονιων και συμπληρωνει αυτο τον μηνα τα 18 χρονια, μπορει να ανοιξει νεο στο ονομα του;

Με την τελευταία ΠΝΠ απο τον Μάρτιο 2016 ναί. Αν το ανήλικο παιδί έχει δικό του κωδικό πελάτη (συνήθως έχουν δικό τους-ξεχωριστά) ναί.

τελικα πηγα σημερα στην alpha bank και δυστηχως μου ειπαν δε γινεται........

Πως ακριβώς σου έδωσε την απάντηση? Μπήκε στο σύστημα και έψαξε? Πήρε ταυτόχρονα κάποιο τηλέφωνο για επιβεβαίωση?

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...