Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

αστο φιλε δε βγαζουμε ακρη ,εχω το e-Statements Νοεμβριου μπροστα μου και δε μου λεει κατι για πληρωμη 21/12 , επισης η αγορα εγινε πχ απο το Α καταστημα που ειναι πρωτη φορα που αγοραζω κατι απο εκει
Link to comment
Share on other sites

αστο φιλε δε βγαζουμε ακρη ,

 

Το αφηνουμε ..... δεν βγαζουμε ακρη .....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες κανουν να σε παρουν απο την alpha bank αφου αιτηθεις για το safe banking (κωδικοι κ για μεταφορες χρηματων μεσω ebanking).

Σε καταστημα δεν εβγαλα ακρη, εκανα αιτηση πριν 3 μερες κ ακομα τιποτα.. Το αιτημα ειναι υπο επεξεργασια λεει!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες κανουν να σε παρουν απο την alpha bank αφου αιτηθεις για το safe banking (κωδικοι κ για μεταφορες χρηματων μεσω ebanking).

Σε καταστημα δεν εβγαλα ακρη, εκανα αιτηση πριν 3 μερες κ ακομα τιποτα.. Το αιτημα ειναι υπο επεξεργασια λεει!

Παρτους εσύ γιατί μπορεί να κάνουν και δέκα μέρες!

Εγώ σε αλλαγή του alpha safe access λόγω του ότι χάλασε το κινητό και ήθελα να το περάσω σε άλλο,περίμενα μια εβδομάδα και τελικά τους πήρα εγώ και με εξυπηρετησανε.

Μετά από 2-3 μέρες με πήραν για να το κάνουμε αλλά τους είπα ότι το έκανα ήδη!

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα προχτές μια amex από την alpha bank και πηγα στα H&M να αγοράσω κάτι, δεν δεχόμαστε amex μου λένε.

Γενικά τι παίζει με αυτές τις κάρτες? Υπάρχουν πολλά μαγαζιά που κάνουν το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μαγαζια δεν δέχονται AMEX λόγω μεγαλύτερης προμήθειας .

Από τα Super Market δεν την δεχεται το Lidl.

Γενικώς δεν θα εχεις παντού αποδοχή.

Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες κανουν να σε παρουν απο την alpha bank αφου αιτηθεις για το safe banking (κωδικοι κ για μεταφορες χρηματων μεσω ebanking).

Σε καταστημα δεν εβγαλα ακρη, εκανα αιτηση πριν 3 μερες κ ακομα τιποτα.. Το αιτημα ειναι υπο επεξεργασια λεει!

Εμένα έκαναν 5 μέρες να με πάρουν και δουλειά δεν έγινε γιατί χρειάστηκε να τους πάρω εγώ πάλι τηλέφωνο ξανά. Γενικά πρόσεξε πολύ μαζί τους γιατί οι άνθρωποι καίνε κάρβουνο.

Link to comment
Share on other sites

Η χρωστικές μετράνε στην ερευνά?;)
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα προχτές μια amex από την alpha bank και πηγα στα H&M να αγοράσω κάτι, δεν δεχόμαστε amex μου λένε.

Γενικά τι παίζει με αυτές τις κάρτες? Υπάρχουν πολλά μαγαζιά που κάνουν το ίδιο?

 

Η κατασταση με την amex εχει καλυτερευση σε σχεση με παλαιοτερα και μιλαω ως χρηστης amex καρτας χρονια τωρα. οσα μαγαζια εχουν μηχανημα απο cardlink και απο alpha bank δεχονται κανονικα amex .για τις αλλες 2 τραπεζες ,επειδη ειναι καρτα της alpha , μπορει και να την αποκλειουν.ειναι και το θεμα προμηθειων που δεν θοηθαει.

επειδη χρησιμοποιω την καρτα σε επιχειρησεις που ειναι στο προγραμμα bonus ποτε μου δεν ειχα προβλημα...:)

Link to comment
Share on other sites

Η χρωστικές μετράνε στην ερευνά?;)

 

Τι εννοεις;

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

οσα μαγαζια εχουν μηχανημα απο cardlink και απο alpha bank δεχονται κανονικα amex .για τις αλλες 2 τραπεζες ,επειδη ειναι καρτα της alpha , μπορει και να την αποκλειουν.ειναι και το θεμα προμηθειων που δεν θοηθαει.

επειδη χρησιμοποιω την καρτα σε επιχειρησεις που ειναι στο προγραμμα bonus ποτε μου δεν ειχα προβλημα...:)

 

Το ιδιο ισχυει και για την diners

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις;

 

Απλή καρτα που χρεώνεσαι στον τραπεζικό λογαριασμό που βάζεις τα χρήματα και όχι αυτή που χρεώνεσαι στην τράπεζα.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Απλή καρτα που χρεώνεσαι στον τραπεζικό λογαριασμό που βάζεις τα χρήματα και όχι αυτή που χρεώνεσαι στην τράπεζα.

 

Ισως εγω δεν σε καταλαβαινω. Τι ρωτας αν κανει η χρεωστικη;

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ρωτάει αν οι χρεωστικές περιλαμβάνονται στην ψηφοφορία που υπάρχει σε αυτό το θέμα.

Νομίζω ότι περιλαμβάνοται εκεί που λέει cash cards.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά ρωτάει αν οι χρεωστικές περιλαμβάνονται στην ψηφοφορία που υπάρχει σε αυτό το θέμα.

Νομίζω ότι περιλαμβάνοται εκεί που λέει cash cards.

ok thanks αυτό ρωτούσα

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα βασιζόμουν σε AMEX και Diners για μοναδική ή και κύρια κάρτα. Παρακολουθώ την αποδοχή καρτών στις επιχειρήσεις με τις οποίες συνήθως συναλλάσσομαι και βλέπω ότι ελάχιστες τις δέχονται. Παίζουν πολύ τα μηχανάκια της εθνικής και της πειραιώς που είναι αντικειμενικά «κουτσά».

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα βασιζόμουν σε AMEX και Diners για μοναδική ή και κύρια κάρτα. Παρακολουθώ την αποδοχή καρτών στις επιχειρήσεις με τις οποίες συνήθως συναλλάσσομαι και βλέπω ότι ελάχιστες τις δέχονται. Παίζουν πολύ τα μηχανάκια της εθνικής και της πειραιώς που είναι αντικειμενικά «κουτσά».

 

Μονο τα μηχανακια της Alpha δεχονται ολες τις καρτες. Μεχρι και κινεζικες. Τα παντα ....

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με detid card τόσα χρονιά από την Εθνική δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα πάρα μοναχά φέτος καθώς οι παλιές καταργούνται το μόνο κακό με την maestro ήταν ότι δεν μπορούσα να κάνω συναλλαγές στο διαδίκτυο . Ενώ διορθώθηκε με την mastercard detid τι γίνεται με της συναλλαγές στο διαδίκτυο για το εξωτερικό ξέρει κάνεις?
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με detid card τόσα χρονιά από την Εθνική δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα πάρα μοναχά φέτος καθώς οι παλιές καταργούνται το μόνο κακό με την maestro ήταν ότι δεν μπορούσα να κάνω συναλλαγές στο διαδίκτυο . Ενώ διορθώθηκε με την mastercard detid τι γίνεται με της συναλλαγές στο διαδίκτυο για το εξωτερικό ξέρει κάνεις?

Με τη Maestro,έβγαζες λεφτά από ΑΤΜ στη Γερμανία πχ,με την καινούρια βγάζεις;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Με τη Maestro,έβγαζες λεφτά από ΑΤΜ στη Γερμανία πχ,με την καινούρια βγάζεις;
ναι το είχα κανί από Κύπρο. Το ίδιο θα ισχύει και με την καινούριά φαντάζομαι. Εκτός αν έχουν αλλάξει με τα capital controls. Edited by gkamared
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Στην Diners γνωρίζει καποιος πώς υπολογιζεται το πρόγραμμα shop & win;

Ειναι 1% για αγορές απο καταστηματα και 3% για αγορες απο συνεργαζόμενες επιχειρήσεις

Ισχυει και για αγορες απο το διαδυκτιο;

ισχυει και για αγορές απο το εξωτερικό ηλεκτρονικα ;

ισχυει και για πληρωμες μεσω paypal ;

ισχυει και για πληρωμες οφειλων του δημοσιου; (Τελη κυκλοφοριας, ΕΝΦΙΑ κλπ)

Edited by alfeios
Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Ποσες μερες κανουν να σε παρουν απο την alpha bank αφου αιτηθεις για το safe banking (κωδικοι κ για μεταφορες χρηματων μεσω ebanking).

Σε καταστημα δεν εβγαλα ακρη, εκανα αιτηση πριν 3 μερες κ ακομα τιποτα.. Το αιτημα ειναι υπο επεξεργασια λεει!

Μπορείς να καλέσεις και εσύ,αμέσως μόλις καταχωρηθεί η αίτηση σου.Εφόσον πήγες σε κατάστημα,θα μπορούσαν επίσης να καλέσουν και από το κατάστημα στο Customer και να ολοκληρωθεί η διαδικασία αμέσως.

Edited by xspy
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να καλέσεις και εσύ,αμέσως μόλις καταχωρηθεί η αίτηση σου.Εφόσον πήγες σε κατάστημα,θα μπορούσαν επίσης να καλέσουν και από το κατάστημα στο Customer και να ολοκληρωθεί η διαδικασία αμέσως.

Είναι μακράν οι χειρότεροι όλων.Θα περιμένεις πολύ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μαγαζια δεν δέχονται AMEX λόγω μεγαλύτερης προμήθειας .

Από τα Super Market δεν την δεχεται το Lidl.

Γενικώς δεν θα εχεις παντού αποδοχή.

 

Τα lidl πολλά δεν δέχονται, όπως κουπόνια tickets restaurants. Επίσης, στη βόντα μπορείς πλέον να πληρώσεις τον λογ/σμό σου με όλες τις κάρτες εκτός ΑΜΕΧ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα lidl πολλά δεν δέχονται, όπως κουπόνια tickets restaurants. Επίσης, στη βόντα μπορείς πλέον να πληρώσεις τον λογ/σμό σου με όλες τις κάρτες εκτός ΑΜΕΧ.

 

Τον πληρωνεις μεσω ιντερνετ με amex αν θελεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τον πληρωνεις μεσω ιντερνετ με amex αν θελεις

Ενω δεν μπορεις να τον πληρωσεις ουτε μεσω ιντερνετ με κάρτα Diners

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...