Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Η έκδοση των statements των καρτών αλλά και των δανείων έχει να κάνει με την ημερομηνία εκτέλεσης κύκλου εξυπηρέτησης όπου γίνεται όλη η διαδικασία εκτοκισμου λογισμου κλπ ανάλογα με τον σχεδιασμό του κάθε τραπεζικού προϊόντος. Ανεξάρτητα τραπεζικού ιδρύματος αυτή η αρχή ακολουθείται.
Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, παιδιά.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Διαθετω μερικα μετρητα και ενδιαφερομουν να ανοιξω εναν καταθετικο λογαριασμο,οχι προθεσμιακο.Απο την αναζητηση μου κατεληξα στην πειραιως στο προγραμμα αξιζει.Θα ηθελα καποιος που γνωριζει να μου πει αν ειναι σωστη επιλογη.

Επισης την γνωμη σας για την πειραιως και αν ειναι καλυτερα να επιλεξω καποια αλλη τραπεζα.Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι συστημικές τράπεζες είναι εξίσου καλές για να ανοίξεις έναν απλό καταθετικό λογαριασμό. Δεν αναφέρθηκες γιατί επέλεξες τον συγκεκριμένο λογαριασμό. Επίσης δεν είπες τι ακριβώς θες να κάνεις με τα χρήματα αυτά...μόνο απλή αποταμίευση ή έχεις σκοπό να χρησιμοποίησεις και άλλες υπηρεσίες της τράπεζας. Αν θες μπορείς να ανοίξεις και τον λογαριασμό winbank direct της Πειραιώς που δεν έχει βιβλιάριο καταθέσεων και ανοίγεται μόνο μέσω internet banking αλλά έχει το θετικό ότι αν στείλεις ένα έμβασμα από άλλη τράπεζε ή αν βάζεις εκει τα χρήματα από την μισθοδοσία σου θα έχεις επιτόκιο 1.80% κάθε μήνα σε αντίθεση με το 1.40% που δίνει ο λογαριασμός που αναφέρθηκες. Βέβαια όλα αυτά έχουν λήγει σημασία αν το ποσό που διαθέτεις είναι αρκετά μικρό επομένως δεν έχουν μεγάλη σημασία οι τόκοι. Edited by aggelosn
Link to comment
Share on other sites

συστημικες τραπεζες οχι συστηματικες

 

Σωστός...διορθώθηκε...ο δαίμων του τυπογραφείου :) !!!

Link to comment
Share on other sites

Απίσης αν έχεις πάνω από 3.000 κοίτα και τον λογαριασμό live της Eurobank με 1,75% χωρίς άλλη προϋπόθεση .
Link to comment
Share on other sites

Σαφως και είναι καλύτερος ο λογαριασμός live της eurobank αφου δεν χρειάζεται εμβάσματα ή μηνιαία μισθοδοσία. Σίγουρα οφείλει την προσοχή μας.
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι, έχει βάλει κανείς χρήματα μέσω της χρεωστικής του στον λογαριασμό του στην Πειραιώς από ΑΤΜ;
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αρκετες φορές. Καλύτερα τα μηχανήματα που δέχονται απευθείας χαρτονομισματα γιατί φαίνονται αμέσως
Link to comment
Share on other sites

Καλό μεσημέρι, έχει βάλει κανείς χρήματα μέσω της χρεωστικής του στον λογαριασμό του στην Πειραιώς από ΑΤΜ;

 

Η ερωτηση ποια ειναι, ή μονο αυτο θελεις να μαθεις?

 

Εχω βαλει και εγω άπειρες φορες, και τωρα πλεον δεν τα μεταφέρω μεσω ιντερνετ γιατί κρατάνε προμήθειες, τα παίρνω απο το ενα μηχάνημα και τα βαζω στο αλλο :p

Link to comment
Share on other sites

Η ερωτηση ποια ειναι, ή μονο αυτο θελεις να μαθεις?

 

 

 

Εχω βαλει και εγω άπειρες φορες, και τωρα πλεον δεν τα μεταφέρω μεσω ιντερνετ γιατί κρατάνε προμήθειες, τα παίρνω απο το ενα μηχάνημα και τα βαζω στο αλλο :p

 

 

Η ερώτηση μου για αρχή ήταν αν έχει χρησιμοποιήσει κανείς αυτόν τον τρόπο. Η δεύτερη ερώτηση μου έρχεται τώρα! Δεν θες να μιλήσουμε λιγάκι πρώτα;; Να γνωριστούμε καλύτερα.. Τι έτσι σκέτο να ρωτήσω;;; :ρ

 

Σε όλα τα ATM γίνεται η κατάθεση σε λογαριασμό; Γιατί τα 2 κοντινά μου αν και προσπάθησα δεν βρήκα κάποια επιλογή! Να αναφέρω πως έχουν υποδοχή μόνο για είσοδο κάρτας, έξοδος απόδειξης και έξοδος χρημάτων! Για την κατάθεση λογικά θέλει και είσοδο για φάκελο;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε μηχανήματα τραπεζικών καταστημάτων γίνεται κατάθεση .

Σε μηχανήματα σε κιόσκια ή σε εμπορικά κέντρα δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραία! Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Απλά είχα ακούσει ότι έβαζαν χρήματα στα συγκεκριμένα μηχανήματα!

 

Όποτε η λύση είναι μεταφορά από άλλη τράπεζα με χρέωση 2 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Στον λογαριασμό direct τις τράπεζας Πειραιώς τα εισερχόμενα εμβάσματα είναι δωρεάν
Link to comment
Share on other sites

Μέσω ιντερνετ μπορώ να βάλω λεφτά από Εθνική και Άλφα, αυτές τρώνε το 2ευρω στην μεταφορά.
Link to comment
Share on other sites

Μέσω ιντερνετ μπορώ να βάλω λεφτά από Εθνική και Άλφα, αυτές τρώνε το 2ευρω στην μεταφορά.

 

Γιατί 2 ευρώ? Από τα τιμολόγια αμφότερων των τραπεζών που ανέφερες, για την συγκεκριμένη εργασία (εξερχόμενα έμβασμα μέσω web banking, μικρού ποσού, SHA, σε ευρώ, με iban κλπ) προκύπτει 1 ευρώ χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ; Να το κοιτάξω τότε! Γιατί από εθνική σε Πειραιώς κράτησε 2 ευρώ!
Link to comment
Share on other sites

1 ευρώ; Να το κοιτάξω τότε! Γιατί από εθνική σε Πειραιώς κράτησε 2 ευρώ!

 

Εξαρτάτε την χρέωση αν ζήτησες SHA ή our

Επίσης δεν κατάλαβα αν σε χρεώσε η Εθνική ή η Πειραιώς.

Δεδομένου ότι η Πειραιώς στον direct δεν χρεώνει εισερχόμενο έμβασμα , αν έχουμε αυτόν τον λογαριασμό στέλνουμε το έμβασμα με SHA .

SHA = πληρώνουμε μόνο τα έξοδα της αποστέλουσας τράπεζας.

OUR = πληρώνουμε όλα τα έξοδα και των δύο τραπεζών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω πού αλλού να ρωτήσω... Από πού μπορώ να δω πόσους πόντους έχω στο διαγωνισμό του simple pay? Πληρώνω τόσο καιρό ότι λογαριασμό έχω από εκεί μπας και πάρω κανένα αιφόνι δωράκι και δεν ξέρω πόσες συμμετοχές έχω!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω πού αλλού να ρωτήσω... Από πού μπορώ να δω πόσους πόντους έχω στο διαγωνισμό του simple pay? Πληρώνω τόσο καιρό ότι λογαριασμό έχω από εκεί μπας και πάρω κανένα αιφόνι δωράκι και δεν ξέρω πόσες συμμετοχές έχω!

 

 

Μεσα απο το site του Simple pay σε ενημερωνει για τις συναλλαγες και τους ποντους. Μεγιστοι ποντοι που μπορεις να μαζεψεις ειναι 25. Για καθε συναλλαγη 1 ποντο δινει.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω πού αλλού να ρωτήσω... Από πού μπορώ να δω πόσους πόντους έχω στο διαγωνισμό του simple pay? Πληρώνω τόσο καιρό ότι λογαριασμό έχω από εκεί μπας και πάρω κανένα αιφόνι δωράκι και δεν ξέρω πόσες συμμετοχές έχω!

 

Έχεις προβεί φυσικά στη Συμμετοχή του διαγωνισμού, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα σε ποιο thread να το γράψω οπότε ρωτάω εδώ:

 

Καθώς μου λήγει μια prepaid attica που χρησιμοποιούσα ως τώρα για αγορές, λέω να κάνω το εξής:

 

Σε μια τράπεζα που να υποστηρίζει ebanking να έχω 2 λογαριασμούς, ο ένας κανονικά με χρήματα μέσα, και ο άλλος σχεδόν άδειος. Να έχω μια χρεωστική κάρτα visa ή mastercard που να είναι συνδεδεμένη μόνο με τον σχεδόν άδειο λογαριασμό, και όταν θέλω να αγοράσω κάτι να μεταφέρω μέσω ebanking λεφτά από τον ένα λογαριασμό στον άλλο(χωρίς χρέωση) και μετά να κάνω την αγορά. Σκεφτόμουν να το κάνω στην eurobank αφού πληρεί τις προϋποθέσεις και υπάρχει ανοιχτός λογαριασμός εκεί, αλλά είδα ότι πέρα από το 2% προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος(νομίζω τόσο είναι σε όλες τις τράπεζες με ελάχιστες εξαιρέσεις), κάθε αγορά σε συνάλλαγμα χρεώνει 1,5 ευρώ(διορθώστε με αν κάνω λάθος). Γεγονός που την αχρηστεύει για περιπτώσεις αγορών μικροπραγμάτων από aliexpress πχ(tempered glass πχ) γιατί ανεβάζει πολύ το κόστος(από ebay δεν θα είχα θέμα γιατί πλήρωνα σε ευρώ στο paypal).

 

Τι άλλες επιλογές έχω; Γενικά θέλω κάνω αυτήν την διαδικασία με όσο το δυνατόν λιγότερα "κερατιάτικα", χωρίς όμως να μπλέξω με πιστωτικές(που θα βόλευε της εθνικής). Μόνο με χρεωστική.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήξερα σε ποιο thread να το γράψω οπότε ρωτάω εδώ:

 

Καθώς μου λήγει μια prepaid attica που χρησιμοποιούσα ως τώρα για αγορές, λέω να κάνω το εξής:

 

Σε μια τράπεζα που να υποστηρίζει ebanking να έχω 2 λογαριασμούς, ο ένας κανονικά με χρήματα μέσα, και ο άλλος σχεδόν άδειος. Να έχω μια χρεωστική κάρτα visa ή mastercard που να είναι συνδεδεμένη μόνο με τον σχεδόν άδειο λογαριασμό, και όταν θέλω να αγοράσω κάτι να μεταφέρω μέσω ebanking λεφτά από τον ένα λογαριασμό στον άλλο(χωρίς χρέωση) και μετά να κάνω την αγορά. Σκεφτόμουν να το κάνω στην eurobank αφού πληρεί τις προϋποθέσεις και υπάρχει ανοιχτός λογαριασμός εκεί, αλλά είδα ότι πέρα από το 2% προμήθεια για μετατροπή συναλλάγματος(νομίζω τόσο είναι σε όλες τις τράπεζες με ελάχιστες εξαιρέσεις), κάθε αγορά σε συνάλλαγμα χρεώνει 1,5 ευρώ(διορθώστε με αν κάνω λάθος). Γεγονός που την αχρηστεύει για περιπτώσεις αγορών μικροπραγμάτων από aliexpress πχ(tempered glass πχ) γιατί ανεβάζει πολύ το κόστος(από ebay δεν θα είχα θέμα γιατί πλήρωνα σε ευρώ στο paypal).

 

Τι άλλες επιλογές έχω; Γενικά θέλω κάνω αυτήν την διαδικασία με όσο το δυνατόν λιγότερα "κερατιάτικα", χωρίς όμως να μπλέξω με πιστωτικές(που θα βόλευε της εθνικής). Μόνο με χρεωστική.

Δεν ξερω αν μπορεις να το κανεις στη eurobank, τουλαχιστον.

Το 1.5€ που αναφερεις δεν ισχυει, τουλαχιστον η eurobank σε εμενα κρατα μονο την προμηθεια 2%.

Επισης, μου εχουν πει στην eurobank, οτι δεν μπορω να εχω ξεχωριστη καρτα για καθε λογαριασμο. Μπορω να εχω στο ονομα μου μονο μια καρτα στην οποια ειναι συνδεδεμενοι ολοι οι λογαριασμοι. Αυτο ισχυει σε αλλες τραπεζες?

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ισχύει αυτό με το 1.5 ευρώ δεν υπάρχει θέμα τότε και για μένα(εκτός αν βρούμε και κάτω από το 2%). Αυτό για την μία κάρτα όντως ισχύει, αλλά νομίζω μπορείς να μπλοκάρεις κάρτα από κάποιο λογαριασμό να μην έχει πρόσβαση εκεί. Θα πάω αύριο να ρωτήσω αν γίνεται(και αν δεν ισχύει σίγουρα το 1.5 ευρώ) για να το κάνω και να το χρησιμοποιήσω έτσι. Άλλωστε δεν θα χρησιμοποιώ την κάρτα για αγορές ή αναλήψεις, κι αν το χρειαστώ δεν είναι τίποτα να μπω στιγμιαία στο ebanking να τα μεταφέρω στον άλλο λογαριασμό και να τα τραβήξω από ATM(αν έχω καταλάβει καλά η μεταφορά χρημάτων σε λογαριασμούς της eurobank είναι στιγμιαία).
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...