Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δεν διαφωνω μαζι σου αλλα ειναι φορες που χρειαζεται να παρεις κατι εστω και με λιγες δοσεις και τα περισσοτερα μαγαζια δεν κανουν χωρις πιστωτικη.. τα λεφτα πλεον δεν μαζευονται ολα μαζι. Κι επειδη γενικα ειμαι συνεπης στις πληρωμες μου θεωρω οτι θα μπορεσω να το διαχειριστω. Εχουν κατατραφει αυτοι που πιστευαν οτι αγοραζαν με την πιστωτικη και μετα ηταν δανεικα κι αγυριστα και πληρωναν μονο την ελαχιστη καταβολη.

 

Έτσι ακριβώς. Κάνοντας όλες τις αγορές με την πιστωτική και πληρώνοντας όλο το υπόλοιπο κάθε μήνα και τόκους δεν πληρώνεις και κερδισμένος βγαίνεις αν η κάρτα σου παρέχει κάποια επιστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς είπαν και οι προηγούμενοι, αν πληρώνεις κάθε μήνα ΌΛΟ το ποσό του λογαριασμού, τότε δεν πρόκειται να χρεωθείς ούτε ένα λεπτό του ευρώ επιπλέον.
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια απο πιστωτικες και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα.Μπορω να βγαλω πιστωτικη στο ονομα μου( ειμαι φοιτητης ) χωρις να πρεπει να ενημερωθουν για την εκδοση αλλα και τη χρηση της καρτας οι γονεις μου.Θελω να κανω μονο μια αγορα γιατι προεκυψε αναγκη και μετα δεν θα την ξαναχρησιμοποιησω. Για τραπεζα σκεφτομαι πειραιως γιατι εχω και λογαριασμο ταμιευτηριου. Αν ξερει καποιος ας με ενημερωσει εστω και με π.μ
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω εμπειρια απο πιστωτικες και θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα.Μπορω να βγαλω πιστωτικη στο ονομα μου( ειμαι φοιτητης ) χωρις να πρεπει να ενημερωθουν για την εκδοση αλλα και τη χρηση της καρτας οι γονεις μου.Θελω να κανω μονο μια αγορα γιατι προεκυψε αναγκη και μετα δεν θα την ξαναχρησιμοποιησω. Για τραπεζα σκεφτομαι πειραιως γιατι εχω και λογαριασμο ταμιευτηριου. Αν ξερει καποιος ας με ενημερωσει εστω και με π.μ

 

εγω εβγαλα την πιστωτικη student της citibank πριν 6 μηνες και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Μονο το πασο σου πηγαινεις και εισαι αρχοντας.απλα δεν ξερω τωρα με την κριση αν το πασο ειναι αρκετο για να την βγαλεις...Αλλα αλλιως δεν θα λεγοταν και student.πηγαινε και ρωτα..

 

 

 

Να ρωτησω κατι αλλο. (ισως ασχετο) εβαλα λεφτα στην χρεωστικη/prepaid που εχω στην eurobank,ποτε θα μπουνε;αργουνε ή μπαινουν αμεσως;:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εκανα σήμερα λογαριασμό στην Πειραιώς (μου δωσαν κωδικους για web banking κτλ). προσπαθώ ωστόσο να περάσω την debit card στο paypal και μου βγαζει το παρακάτω μήνυμα "This credit card has been denied by the bank that issued your credit card. For details on why your card was denied, please contact your credit card issuer's customer service department. Or, you may want to try adding a different credit card."

 

Είναι απλά κόλλημα του συστηματος ή κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Έχει χρήματα η κάρτα;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το paypal, την πρώτη φορά που εισάγεται η κάρτα, παίρνει 1,5-2 ευρώ για επιβεβαίωσή της. Προφανώς ακόμη δεν έχουν πιστωθεί στην κάρτα τα 5 ευρώ και δεν τα "βλέπει" το paypal.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμό τα δείχνει κανονικά πάντως, μάλλον φταίει που είναι φρεσκος (ουτε 5ωρο δεν εκλεισε). Edited by Dimis13
Link to comment
Share on other sites

Στο λογαριασμό τα δείχνει κανονικά πάντως, μάλλον φταίει που είναι φρεσκος (ουτε 5ωρο δεν εκλεισε).

 

Μαλλον τα χρηματα θα ειναι διαθεσιμα αυριο.Απο δικη μου εμπειρια παντως στο πρωτο ανοιγμα λογαριασμου στην πειραιως εκαναν 24 ωρες μεχρι να ειναι διαθεσιμα για συναλλαγη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θέλω να βγάλω πιστωτική κάρτα αλλά δεν ξέρω ποιά τράπεζα να επιλέξω. Υπάρχει κάποιος αναλυτικός πίνακας ή κάποιο site που να δείχνει επιτόκια και λοιπές χρεώσεις; Θέλω να βγάλω την κάρτα για να αγοράσω από το eshop, αλλά το θέμα είναι οτι δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι παίζει με τα επιτόκια. πχ. Κάνω μια αγορά 1000€ και το επιτόκιο είναι 20%, άρα πληρώνω 1200€ σύνολο, σωστά; Στο eshop όταν κάνω αγορά με πιστωτική βάζει από μόνο του τόκο αναλόγως με τις δόσεις, τι ακριβώς γίνεται; Είναι έξτρα τόκος του eshop;

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Λάθος . Μεγάλο Λάθος.

1200 θα πλήρωνες αν έκανες την πληρωμή μετά από 1 χρόνο

δηλαδή αν τοκίζονταν 1000 ευρώ για έναν ολόκληρο χρόνο

Σε περίπτωση που πληρώνεις με δόσεις τον δεύτερο μήνα τοκίζονται μόνο τα 920 και τον τελευταίο μόνο τα 80 .

Μία καλή προσέγγιση για να μην το υπολογίζω ακριβώς είναι ότι με 12 δόσεις θα δόσεις 100 ευρώ τόκους , συνολικά πληρώνεις 1100 .

Τώρα αν εσύ επιλέξεις να δίνεις μόνο την ελάχιστη καταβολή ... θα πληρώσεις πολύ παραπάνω τόκους , καθότι ούτε σε 10 χρόνια δεν θα εξοφλήσεις την κάρτα σου

Όσο αφορά το e-shop σου κάνει έντοκες δόσεις . Σου υπολογίζει τον τόκο δηλαδή και τον περνάει στην δόση

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γράψω οτι μιλούσα για δόσεις των 100€. Πως βγάζει το eshop τις δόσεις μόνο του; Αφού κάθε τράπεζα έχει διαφορετικό επιτόκιο.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Το e-shop , υπολογίζει τους τόκους με έναν δικό του τύπο , στην συνέχεια αφού τα 1000 ευρώ γίνουν ας πούμε 1100, λέει στην τράπεζα ότι έχεις 12 άτοκες δόσεις . Η τράπεζα βέβεα για να επιτρέψει τις άτοκες δόσεις , πέρνει από το E-shop αυξημένη προμήθεια βάσει τις συμφωνίας τους.( η οποία προβλέπει συγκεκριμένο ποσοστό προμήθειας )

Και έτσι κλείνει ο κύκλος .

Link to comment
Share on other sites

Oκ, ευχαριστώ πολύ Βασίλειε με κάλυψες.

Για την επιλογή τράπεζας κανείς;

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Να κα νω μια ερωτηση.Ειχα ενα προβλημα με την χρεωστικη καρτα της Αλφα κ μου την αλλαξαν.Σημερα ηρθε η καινουργια μονο που δεν μπορω να κανω ενεργοποιηση σε ΑΤΜ καθως ειμαι εξωτερικο.Αυτο που θελω ειναι να την χρησιμοποιησω στο Αpp Store.Προς το παρον δοκιμασα αλλα την απορριπτει.

Φταιει οτι δεν εχει γινει ενεργοπιησει στο ΑΤΜ η κατι αλλο? Να τηλεφωνησω στην τραπεζα η να περιμενω μηπως δουλεψει αργοτερα? Ευχαριστω για το χρονο σας

 

Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα.Να κα νω μια ερωτηση.Ειχα ενα προβλημα με την χρεωστικη καρτα της Αλφα κ μου την αλλαξαν.Σημερα ηρθε η καινουργια μονο που δεν μπορω να κανω ενεργοποιηση σε ΑΤΜ καθως ειμαι εξωτερικο.Αυτο που θελω ειναι να την χρησιμοποιησω στο Αpp Store.Προς το παρον δοκιμασα αλλα την απορριπτει.

Φταιει οτι δεν εχει γινει ενεργοπιησει στο ΑΤΜ η κατι αλλο? Να τηλεφωνησω στην τραπεζα η να περιμενω μηπως δουλεψει αργοτερα? Ευχαριστω για το χρονο σας

 

Γιαννης

 

παρε τηλεφωνο να στην ενεργοποιησουν

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!Εχω μια citibank student πιστωτικη και εχω βαλει δυο προιοντα με δοσεις.θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να αποπληρωσω το ποσο που απομενει στο ενα προιον (περιπου 100 ευρω)

Υπαρχει αυτη η πιθανοτητα τωρα που εχουμε λεφτα? :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πληρώσεις οποιοδήποτε ποσό στην κάρτα σου .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες!Εχω μια citibank student πιστωτικη και εχω βαλει δυο προιοντα με δοσεις.θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται να αποπληρωσω το ποσο που απομενει στο ενα προιον (περιπου 100 ευρω)

Υπαρχει αυτη η πιθανοτητα τωρα που εχουμε λεφτα? :p

 

Ναι όντως, μπορείς να πληρώσεις οποιοδήποτε ποσό στην κάρτα σου, αλλά το προϊόν δεν θα αποπληρωθεί άμεσα... Οι δόσεις θα συνεχίσουν να λογίζονται κανονικά στην ώρα τους, και θα τραβάνε χρήματα από αυτά που έχεις βάλει, αν δεν κάνεις άλλες κινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για να καταλαβω παιδες μου,παω και βαζω 100 ευρω οποτε θελω και αυτο ειναι ολο;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βάζοντας 100 ευρώ έξτρα ο λογαριασμός σου θα γίνει -100 ευρώ .

Στην συνέχεια κάθε μήνα θα μπαίνουν οι δόσεις , και μετά από κάπιους μήνες θα γίνει μηδενικός , αλλά αυτό προφανώς δεν σε επηρεάζει .

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, εχω ενα προβλημα.Ενω το σκεφτηκα καλα και για πολυ καιρο,ενω εψαξα τις τραπεζες για να δω ποια να επιλεξω να βγαλω μια πιστωτικη καρτα με οριο 1000ευρω η Πειραιως το απερριψε. Ειναι η τραπεζα μισθοδοσιας μου και θεωρουσα οτι θα ηταν πιο ευκολο να εγκριθει. Με εισοδημα ετησιο 11000ευρω χωρις να χρωσταω πουθενα χωρις να εχω ξανα στο παρελθον πιστωτικη η δανειο για πιο λογο δεν το ενεκρινε? Και το χειροτερο ειναι οτι δεν μου λεει η τραπεζα εναν λογο. πριν περιπου 9 μηνες ειχα κανει αιτηση και στα ικεα να βγαλω της Μillenium που συνεργαζονται για αγορες μονο εντος ικεα και πιστωτικο οριο 600ευρω και παλι δεν εγινε αποδεκτο. εχω κανει την φορολογικη μου δηλωση καθυστερημενα τον ιανουαριο μηπως παιζει καποιο ρολο αυτο? τι αλλο να υποθεσω? πραγματικα μου δενουν τα χερια γιατι μπορω να παρω καποια πραγματα απαραιτητα μονο με δοσεις και δεν εχω αλλο τροπο.πως μπορω να μαθω γιατι δεν το εγκρινουν?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...