Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

στην Bonus Premium American Express μπορεις να βγαλεις προσθετη καρτα?

αν ναι ποια δικαιολογητικα χρειαζονται?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το για λόγους δικής μας προστασίας δεν μπορώ να το καταλάβω. Πρίν που είχα μεγαλύτερο πιστωτικό όριο δεν είχα δηλαδή προστασία;
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Στην Bonus Premium American Express έβγαλα πρόσθετη στον γυιό μου .

Τις ταυτότητες μας ζήτησαν , και ένα εκκαθαριστικό .

Δεν γίνεται από Internet, πρέπει να πας σε κατάστημα για πρόσθετη .

Κάτι άλλο , σήμερα με ενημέρωσαν ότι οι 500 πόντοι δώρο με την πρώτη συναλλαγή σε ΑΒ , Ηλεκτρονική , ΒΡ , και FOKAS καταργήθηκαν ..... Ο γυιός μου με τις πιστωτικές που του έβγαλα, πρόλαβε και πήρε μόνο από BP ....από τον ΑΒ που ψώνησε δεν πήρε τους 500 ...

Οι 2.000 δώρο με την πρώτη συναλλαγή παραμένουν

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Στην Bonus Premium American Express έβγαλα πρόσθετη στον γυιό μου .

Τις ταυτότητες μας ζήτησαν , και ένα εκκαθαριστικό .

Δεν γίνεται από Internet, πρέπει να πας σε κατάστημα για πρόσθετη .

Κάτι άλλο , σήμερα με ενημέρωσαν ότι οι 500 πόντοι δώρο με την πρώτη συναλλαγή σε ΑΒ , Ηλεκτρονική , ΒΡ , και FOKAS καταργήθηκαν ..... Ο γυιός μου με τις πιστωτικές που του έβγαλα, πρόλαβε και πήρε μόνο από BP ....από τον ΑΒ που ψώνησε δεν πήρε τους 500 ...

Οι 2.000 δώρο με την πρώτη συναλλαγή παραμένουν

 

σημερα μου ηρθε εκκαθαριστικο της Bonus Premium American Express μετα απο 6 μηνες.τοσο εισα να την χρησιμοποιησω.

τον σεπτεμβριο που την χρησιμοποιησα τελευταια φορα ειχα 10.280 ποντους και εξαργυρωσα τους 10.000. ενω λοιπον περιμενα να δω υπολοιπο ποντων 280, μετα χαρας μου ειδα στο statement οτι εχω 10.280. οι τελευταιοι ποντοι που εξαργυρωσα δεν αφαιρεθηκαν απο την καρτα και παραμενουν μεσα. δωρακι απο την αλφα μπανκ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η alpha bank κατεβάζει τα πιστωτικά όρια στις κάρτες και καλά για "λογους ασφαλείας" . Όσοι έχετε πιστωτική από την alpha bank σας έχουν μειωθεί τα πιστωτικά όρια;

 

Δεν είναι μόνο στην άλφα , είναι σε όλες , και μιλάμε για μεγάλες μειώσεις ..έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα τελευταία με τις κάρτες ..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο , σήμερα με ενημέρωσαν ότι οι 500 πόντοι δώρο με την πρώτη συναλλαγή σε ΑΒ , Ηλεκτρονική , ΒΡ , και FOKAS καταργήθηκαν ..... Ο γυιός μου με τις πιστωτικές που του έβγαλα, πρόλαβε και πήρε μόνο από BP ....από τον ΑΒ που ψώνησε δεν πήρε τους 500 ...

Οι 2.000 δώρο με την πρώτη συναλλαγή παραμένουν

καλά αυτό με τους πόντους στην alpha bank έχει καταντήσει αστείο...κάθε φορά που γεμίζεις σε ΒΡ, σου παίρνουν όλο και περισσότερους πόντους...από 3000 πήγε 4000 και τώρα 5000 για βενζίνη αξίας 60-100 ευρώ..

btw, πριν λίγες μέρες, πήγαν να μου ''φάνε'' και 16000 πόντους, αλλά δυστυχώς γι'αυτούς το παρακολουθώ και τους επέστρεψαν...ντεμέκ έγινε λάθος στο σύστημα και ενώ έληγαν στις 26 του μήνα, αφαιρέθηκαν στις 22...:X:confused:

anyway...ειδικά η premium παραμένει πολύ καλή επιλογή, αν την χρησιμοποιείς για ΒΡ, Βασιλόπουλο,Φωκά και κανά 2-3 ακόμη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο στην άλφα , είναι σε όλες , και μιλάμε για μεγάλες μειώσεις ..έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα τελευταία με τις κάρτες ..

 

Και οχι μονο με τις καρτες

Link to comment
Share on other sites

καλά αυτό με τους πόντους στην alpha bank έχει καταντήσει αστείο...κάθε φορά που γεμίζεις σε ΒΡ, σου παίρνουν όλο και περισσότερους πόντους...από 3000 πήγε 4000 και τώρα 5000 για βενζίνη αξίας 60-100 ευρώ..

btw, πριν λίγες μέρες, πήγαν να μου ''φάνε'' και 16000 πόντους, αλλά δυστυχώς γι'αυτούς το παρακολουθώ και τους επέστρεψαν...ντεμέκ έγινε λάθος στο σύστημα και ενώ έληγαν στις 26 του μήνα, αφαιρέθηκαν στις 22...:X:confused:

anyway...ειδικά η premium παραμένει πολύ καλή επιλογή, αν την χρησιμοποιείς για ΒΡ, Βασιλόπουλο,Φωκά και κανά 2-3 ακόμη...

 

εχει τοσες προσφορεε εξαργυρωσης. Η εξαργυρωση σε βενζινη ειναι η λιγοτερο ανταποδοτικη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ούτε μία φορά δεν έχω εξαργυρώσει σε BP και ούτε πρόκειται να εξαργυρώσω ποτέ εκεί. Είναι τόσο ασύμφορο για τον πελάτη, που είναι η μόνη επιχείρηση, που όταν ψωνίζεις, σε πιέζει να εξαργυρώσεις τους πόντους σου .
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια. εχω μπλεξιματα με την εθνικη οποιος ξερει ας μου απαντησει σας παρακαλω...

ειχα βγαλει το 2009 ενα φοιτητικο δανειο ειχα τραβηξει και τα 600 ευρω. πριν ενα μηνα τα πληρωσα με τουσ τοκους και ξεμπλεξα....

πριν μια εβδομαδα ομως μου ερχεται ενας λογαριασμος πιστωτικης απο την εθνικη 900 ευρω!!!

το θεμα μου ειναι οτι ποτε δεν ειχα στα χερια μου πιστωτικη... και στην εθνικη μου λενε οτι μαζι με το δανειο μου ειχαν χορηγησει και πιστωτικη!!!! το μονο ενδεχομενο που σκεφτομαι ειναι να εστειλαν στην πολυκατοικια την καρτα και να την πηρε αλλος.....

τι μπορω να κανω??? εννοειται δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να την πληρωσω....

Link to comment
Share on other sites

πρώτον ζητάς ακύρωση της κάρτας για να σταματήσουν να την χρησιμοποιούν ,

Δεύτερον κάνεις αμφισβίτηση λογαριασμού .

Link to comment
Share on other sites

πρώτον ζητάς ακύρωση της κάρτας για να σταματήσουν να την χρησιμοποιούν ,

Δεύτερον κάνεις αμφισβίτηση λογαριασμού .

 

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. αλλα 1ον δεν εχω καρτα πως θα την κανω ακυρωση?

και δευτερον εγω πως μπορω μεσω της αμφισβητησης λογαριασμου να αποδειξω οτι δεν τα πηρα εγω τα λεφτα και τα πηρε αλλος??

παντως μου εκανε περιεργεια οτι στελνουν στο σπιτι καρτα και πιν δηλαδη οποιος θελει την παιρνει και τη χρησιμοποιει????

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. αλλα 1ον δεν εχω καρτα πως θα την κανω ακυρωση?

και δευτερον εγω πως μπορω μεσω της αμφισβητησης λογαριασμου να αποδειξω οτι δεν τα πηρα εγω τα λεφτα και τα πηρε αλλος??

παντως μου εκανε περιεργεια οτι στελνουν στο σπιτι καρτα και πιν δηλαδη οποιος θελει την παιρνει και τη χρησιμοποιει????

 

ολες οι καρτες οταν ερχονται στο σπιτι,χρειαζονται ενεργοποιηση. Πως μπορει να ενεργοποιηθηκε η δικια σου και να χρησιμοποιηθηκε κιολας;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ολες οι καρτες οταν ερχονται στο σπιτι,χρειαζονται ενεργοποιηση. Πως μπορει να ενεργοποιηθηκε η δικια σου και να χρησιμοποιηθηκε κιολας;

 

δεν ξερω τι αλλο μπορει να εχει γινει?????

εψαξα και τα χαρτια της εθνικης και πουθενα δεν υπαρχει πιστωτικη. δεν την εχω χρησιμοποιησει.....

τι αλλο μπορει να εχει συμβει?

Link to comment
Share on other sites

ολες οι καρτες οταν ερχονται στο σπιτι,χρειαζονται ενεργοποιηση. Πως μπορει να ενεργοποιηθηκε η δικια σου και να χρησιμοποιηθηκε κιολας;

 

δεν ξερω τι αλλο μπορει να εχει γινει?????

εψαξα και τα χαρτια της εθνικης και πουθενα δεν υπαρχει πιστωτικη. δεν την εχω χρησιμοποιησει..... δεν υπαρχει τετοια καρτα

τι αλλο μπορει να εχει συμβει?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι αλλο μπορει να εχει γινει?????

εψαξα και τα χαρτια της εθνικης και πουθενα δεν υπαρχει πιστωτικη. δεν την εχω χρησιμοποιησει..... δεν υπαρχει τετοια καρτα

τι αλλο μπορει να εχει συμβει?

 

 

ζητα να σου πουνε που χρησιμοποιηθηκε η καρτα, σε ποιες επιχειρησεις. Στα αποκοματα των συναλλαγων δεν θα ειναι η υπογραφη σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ζητα να σου πουνε που χρησιμοποιηθηκε η καρτα, σε ποιες επιχειρησεις. Στα αποκοματα των συναλλαγων δεν θα ειναι η υπογραφη σου.

 

αποτι μου ειπαν ειναι αναληψη μετρητων δεν ειναι αγορες. θα παω τη Δευτερα να ρωτησω σε ποια περιοχη εγινε....

αλλα αντε και μαθαινω το θεμα ειναι πως θα αποδειξω οτι δεν την εκανα εγω και επισης πως εγινε η ενεργοποιηση της καρτας απο τη στιγμη που εγω δεν ειχα ιδεα οτι ειχε βγει καρτα.....

επισης κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι το 2009 που εβγαλα το δανειο αλλαξα σπιτι μετα απο 2 μηνες και ειχα ξεχασει να αλλαξω διευθυνση και αυτο με κανει να ειμαι σιγουρος οτι καποιος αλλος την πηρε,,,,

Link to comment
Share on other sites

αποτι μου ειπαν ειναι αναληψη μετρητων δεν ειναι αγορες. θα παω τη Δευτερα να ρωτησω σε ποια περιοχη εγινε....

αλλα αντε και μαθαινω το θεμα ειναι πως θα αποδειξω οτι δεν την εκανα εγω και επισης πως εγινε η ενεργοποιηση της καρτας απο τη στιγμη που εγω δεν ειχα ιδεα οτι ειχε βγει καρτα.....

επισης κατι που ξεχασα να πω ειναι οτι το 2009 που εβγαλα το δανειο αλλαξα σπιτι μετα απο 2 μηνες και ειχα ξεχασει να αλλαξω διευθυνση και αυτο με κανει να ειμαι σιγουρος οτι καποιος αλλος την πηρε,,,,

 

Όλες οι νέες κάρτες θέλουν ενεργοποίηση πλέον. Παλιά τις έστελναν με συστημένο γράμμα. Άρα κάποιος υπέγραψε και την παρέλαβε. Είναι πολύ εύκολο δηλαδή να βρεις ακόμα και ποιος το έκανε. Απλά θα έχει λίγο μπλέξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι νέες κάρτες θέλουν ενεργοποίηση πλέον. Παλιά τις έστελναν με συστημένο γράμμα. Άρα κάποιος υπέγραψε και την παρέλαβε. Είναι πολύ εύκολο δηλαδή να βρεις ακόμα και ποιος το έκανε. Απλά θα έχει λίγο μπλέξιμο.

 

δε με νοιαζει να εχει μπλεξιμο τη Δευτερα θα παω και θα βρω ακρη....

απλως επειδη δεν εχω εμπειρια με τραπεζες αν θελετε πειτε μου τι να ρωτησω ακριβως για να σας πω μετα τι μου ειπαν.... σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

δε με νοιαζει να εχει μπλεξιμο τη Δευτερα θα παω και θα βρω ακρη....

απλως επειδη δεν εχω εμπειρια με τραπεζες αν θελετε πειτε μου τι να ρωτησω ακριβως για να σας πω μετα τι μου ειπαν.... σας ευχαριστω

 

για να κανεις αναληψη μετρητων πρεπει να ξερεις και το πιν της καρτας το οποιο ποτε δεν στελνεται μαζι με την καρτα. Καθε ατμ εχει καμερα. Δες απο που εκανε αναληψη και δες τι κατεγραψε η καμερα της τραπεζας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

για να κανεις αναληψη μετρητων πρεπει να ξερεις και το πιν της καρτας το οποιο ποτε δεν στελνεται μαζι με την καρτα. Καθε ατμ εχει καμερα. Δες απο που εκανε αναληψη και δες τι κατεγραψε η καμερα της τραπεζας.

 

ναι ξερω οτι δε στελνεται μαζι με την καρτα αλλα θα ηρθε αλλη μερα οποτε θα πηρε και το πιν οταν ηρθε.... ελπιζω να ειναι εφικτο να δω τι κατεγραψε η καμερα γιατι την αναληψη μπορει να την εχει κανει απο το 2009.....

περιμενω να μου προτεινετε ερωτησεις που να κανω ωστε να εξαντλησω καθε περιθωριο που εχω για να το αποδειξω....

Link to comment
Share on other sites

ναι ξερω οτι δε στελνεται μαζι με την καρτα αλλα θα ηρθε αλλη μερα οποτε θα πηρε και το πιν οταν ηρθε.... ελπιζω να ειναι εφικτο να δω τι κατεγραψε η καμερα γιατι την αναληψη μπορει να την εχει κανει απο το 2009.....

περιμενω να μου προτεινετε ερωτησεις που να κανω ωστε να εξαντλησω καθε περιθωριο που εχω για να το αποδειξω....

 

ρε φιλε εκανε την αναληψη το 2009 και το εκκαθαριστικο σημειωμα της καρτας ηρθε το 2012; κατι δεν παει καλα. Ανεκδοτο ειναι η ολη ιστορια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεςι κάρτα , τώτε σε ποια κάρτα σου είπαν ότι χρωστάς ;

2ον ) αν δεν ξέρεις εσύ τον αριθμό της, τον ξέρει η τράπεζα.

Για λόγους ασφαλείας μπορείς να τους πείς να ακυρώσουν την κάρτα που θεωρούν ότι έχεις.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θέλω να κάνω πιστωτική κάρτα προκειμένου να χρησιμοποιώ την επιλογή των δόσεων.Για λόγους όμως, ασφαλείας, υπάρχει δυνατότητα να μην γίνεται το υπόλοιπο αρνητικό;Αν ναι, τι πιστωτική να δημιουργήσω στην πειραιώς; έχει καμιά πρακτική διάφορα visa mastercard?
Proud HTC User!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Θέλω να κάνω πιστωτική κάρτα προκειμένου να χρησιμοποιώ την επιλογή των δόσεων.Για λόγους όμως, ασφαλείας, υπάρχει δυνατότητα να μην γίνεται το υπόλοιπο αρνητικό;Αν ναι, τι πιστωτική να δημιουργήσω στην πειραιώς; έχει καμιά πρακτική διάφορα visa mastercard?

 

στις 100 επιχειρησεις και οι 100 δεχονται βιζα, ενω μαστερκαρντ οι 95

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...