Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Για τρεχούμενο στο ίδιο site πάτα καταθέσεις ταμιευτηρίου .

Θα βρείς όλα τα προϊόντα ταμιευτηρίου και τρεχούμενους μαζί .

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ενδιαφέρον. Απ' ότι βλέπω, υπάρχουν καλύτερα επιτόκια αλλά σου βάζουν προϋποθέσεις όπως ότι κάθε μήνα θα πρέπει να κάνεις κατάθεση και είτε δεν σου επιτρέπουν καμία ανάληψη για ένα χρόνο, ή μόνο μία. Με λίγα λόγια, δεν μιλάμε για τρεχούμενο. Εξακολουθεί λοιπόν ο live να είναι best στην κατηγορία του.
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας στις 21 Ιανουαριου αγορασα ενα λαπτοπ απο το Πλαισιο αξιας 1.199 ευρω με την πιστωτικη μου cosmote Mastercard που συμμετεχει στο προγραμμα Επιστροφη της Eurobank η αγορα εγινε online γιατι εδω Καστορια δεν εχουμε Πλαισιο. Τωρα η Eurobank μου λεει οτι δεν δικαιουμαι τα ευρω απο το προγραμμα Επιστροφη γιατι λεει η συναλλαγη δεν εγισε σε καταστημα ωστες να χτυπηθει η καρτα στο μηχανημα της eurobank . Το θεμα ειναι οτι αυτο δεν αναφερεται στους ορους του προγραμματος και ειναι και αδικο δηλαδη τι παει να πει πρεπει να χτυπηθει σε μηχανημα eurobank?
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω ειναι οτι το καθε καταστημα χτυπαει τις καρτες στο μηχάνημα της τραπεζας που εχει την καλύτερη συνεργασια και τις λιγότερες κρατήσεις, τωρα αν αυτο αναφέρεται η οχι στους ορους, πρεπει να δεις το συμβόλαιο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ξερω ειναι οτι το καθε καταστημα χτυπαει τις καρτες στο μηχάνημα της τραπεζας που εχει την καλύτερη συνεργασια και τις λιγότερες κρατήσεις, τωρα αν αυτο αναφέρεται η οχι στους ορους, πρεπει να δεις το συμβόλαιο.

 

δεν ειναι ακριβως ετσι. Αν μια εταιρια εχει συνεργασια με συγκεκριμενες καρτες μιας τραπεζας, τις περναει απο συγκεκριμενο μηχανακι ωστε ο πελατης να παρει το συμφωνημενο μπονους.

 

Στις καρτες μπονους της αλφα μπανκ, οταν κλεινεις μεσω ιντερνετ αερπορικο εισιτηριο και το πληρωνεις μεσω πιστωτικης, παιρνεις κανονικα το μπονους παρολο που δεν εχεις περασει την καρτα απο το μηχανακι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακριβως ετσι. Αν μια εταιρια εχει συνεργασια με συγκεκριμενες καρτες μιας τραπεζας, τις περναει απο συγκεκριμενο μηχανακι ωστε ο πελατης να παρει το συμφωνημενο μπονους.

 

Στις καρτες μπονους της αλφα μπανκ, οταν κλεινεις μεσω ιντερνετ αερπορικο εισιτηριο και το πληρωνεις μεσω πιστωτικης, παιρνεις κανονικα το μπονους παρολο που δεν εχεις περασει την καρτα απο το μηχανακι.

 

Ειναι ακριβως οπως τα λεω, εκτος αν τυχη η καρτα σου να ειναι ιδια με το μηχάνημα του καταστηματος ή αν το απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ακριβως οπως τα λεω, εκτος αν τυχη η καρτα σου να ειναι ιδια με το μηχάνημα του καταστηματος ή αν το απαιτήσεις.

 

στις δικες μου συναλλαγες με πιστωτικη καρτα,που ειναι παρα πολλες καθε μηνα, δεν ισχυει ουτε στο ελαχιστο αυτο που περιγραφεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ακριβως ετσι. Αν μια εταιρια εχει συνεργασια με συγκεκριμενες καρτες μιας τραπεζας, τις περναει απο συγκεκριμενο μηχανακι ωστε ο πελατης να παρει το συμφωνημενο μπονους.

 

Στις καρτες μπονους της αλφα μπανκ, οταν κλεινεις μεσω ιντερνετ αερπορικο εισιτηριο και το πληρωνεις μεσω πιστωτικης, παιρνεις κανονικα το μπονους παρολο που δεν εχεις περασει την καρτα απο το μηχανακι.

 

Στις κάρτες της alphabank Πέρνεις ένα πόντο για κάθε ευρώ από όλες τις συναλλαγές όπου και να τις κάνεις . Το ίδιο ισχύει και στις κάρτες Cosmote Mastercard όπου πέρνεις το 2% από παντού , άσχετα αν είναι μηχανάκι της Eurobank .

Όταν όμως μιλάμε για τους έξτρα πόντους της BONUS πρέπει να γίνει σε μηχάνημα BONUS, ( Και όχι απλά σε μηχάνημα Alphabank )

Το ίδιο ισχύει και στο πρόγραμμα επιστροφή και αναφέρεται στους όρους του προγράμματος

 

https://www.epistrofi-eurobank.gr/pws-kerdizw.aspx

Βεβαιωθείτε μόνο ότι ο υπάλληλος της επιχείρησης χρησιμοποίησε το μηχάνημα αποδοχής καρτών Eurobank για την πραγματοποίηση της συναλλαγής σας

 

Άρα αφού ο φίλος έχει cosmote mastercard παίρνει κανονικά το 2% αλλά δεν παίρνει το επιπλέον 1% που δίνει το Plaisio

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Στις κάρτες της alphabank Πέρνεις ένα πόντο για κάθε ευρώ από όλες τις συναλλαγές όπου και να τις κάνεις .

Όταν όμως μιλάμε για τους έξτρα πόντους της BONUS πρέπει να γίνει σε μηχάνημα BONUS, ( Και όχι απλά σε μηχάνημα Alphabank )

 

οι εξτρα μπονους ποντοι αποδιδονται στην καρτα πχ premium american express, ακομα και αν η συναλλαγη με την επιχειρηση που συμμετεχει στο προγραμμα μπονους γινει μεσω ιντερνετ πχ αγορα εισιτηριου απο το σαιτ της aegean

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επρεπε να αναφερει τι ισχυει σχτικα με τις online αγορες αφου το Πλαισιο εχει αγορες online στους ρους δεν αναφερεται τι ισχυει για αγορα απο πλαισιο online
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια πιστωτικη φοιτητικη της citibank της vodafone με π.ο. 1000 ευρω. Σκεφτομαι να την ακυρωσω και να βγαλω μια bonus της alpha bank.. Επειδη δεν δουλευω ομως αν βαλω εγγυητή την μανα μου , λετε να μου την εγκρινουν; Εχει 1400 ευρω μισθο περιπου. Δανεια δεν εχει κανεις .. Ή να μην μπω καν στον κόπο; Το θεμα ειναι αν ακυρωσω την καρτα της citibank, μετα αν δεν εγκρινουν της alpha φοβαμαι μην μεινω χωρις κάρτα.. (σκεφτομουν αν ειναι να την ακυρωσω για να μην φαινεται ότι έχω ηλδη κι άλλη πιστωτικη).
Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλει η μητέρα σου μια κάρτα ( θα την εγκρίνουν ) και μία οικογενειακή για σένα. ( θα της την εγκρίνουν . Εκεί που έχουν πέσει οι μισθοί 1400 είναι μεγάλο ποσό )
Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλει η μητέρα σου μια κάρτα ( θα την εγκρίνουν ) και μία οικογενειακή για σένα. ( θα της την εγκρίνουν . Εκεί που έχουν πέσει οι μισθοί 1400 είναι μεγάλο ποσό )

 

Δεν μπορω να τη βγαλω στο ονομα μου; Δεν θελω να ναι στο δικο της ουτε να την μπλεξω

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να τη βγαλω στο ονομα μου; Δεν θελω να ναι στο δικο της ουτε να την μπλεξω

 

Ετσι οπως ειναι τα πραγματα, πολυ δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως ειναι τα πραγματα, πολυ δυσκολο...

 

Μα αν τη βαλω εγγυητη;; Γιατι δηλαδη να την εγκρινουν αν τη βγαλει αυτη και οχι αν τη βγαλω εγω με εγγυητη εκεινη;

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς επειδή θα την μπλέξεις που θα την μπλέξεις , αν έρθει για εγγυοδοσία . Ο πιό εύκολος τρόπος είναι αυτός .

Έτσι ακριβώς πήραν τα παιδιά μου κάρτα . Έβγαλα εγώ στο όνομα μου και αυτά οικογενειακή.

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς επειδή θα την μπλέξεις που θα την μπλέξεις , αν έρθει για εγγυοδοσία . Ο πιό εύκολος τρόπος είναι αυτός .

Έτσι ακριβώς πήραν τα παιδιά μου κάρτα . Έβγαλα εγώ στο όνομα μου και αυτά οικογενειακή.

 

Δεν θελει καταρχην εκεινη να βγαλει καρτα.. Τόσα χρόνια δεν ειχε ποτε και ουτε θελει.. Μονο μια θελω να βγαλω στο ονομα μου να την εχω και για αργότερα. Να μην ειναι οικογενειακη κτλ.. 22 χρονων ειμαι μπορει σε ενα χρονο να φυγω απο το σπιτι.. Αν δεν μου εγκρινουν καρτα βαζοντας εκεινη εγγυητη θα κρατησω την παλια που εχω της citibank. Απλα νομιζω της alpha bank ειναι πιο συμφερουσα και με καλυτερα επιτοκιο.. (συνηθως πληρωνω όλο το ποσό αλλά μπορει να τυχει κανα μηνα να μην το πληρωσω όλο καμια φορα.. 19,8% επιτοκιο εχει η citibank)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει καταρχην εκεινη να βγαλει καρτα.. Τόσα χρόνια δεν ειχε ποτε και ουτε θελει.. Μονο μια θελω να βγαλω στο ονομα μου να την εχω και για αργότερα. Να μην ειναι οικογενειακη κτλ.. 22 χρονων ειμαι μπορει σε ενα χρονο να φυγω απο το σπιτι.. Αν δεν μου εγκρινουν καρτα βαζοντας εκεινη εγγυητη θα κρατησω την παλια που εχω της citibank. Απλα νομιζω της alpha bank ειναι πιο συμφερουσα και με καλυτερα επιτοκιο.. (συνηθως πληρωνω όλο το ποσό αλλά μπορει να τυχει κανα μηνα να μην το πληρωσω όλο καμια φορα.. 19,8% επιτοκιο εχει η citibank)

 

αν για ενα μηνα δεν πληρωσεις ολο το ποσο, θα πληρωσεις μεν τοκους αλλα οχι κατι τραγικο. Και στην αλφα μπανκ 18% εχει επιτοκιο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν για ενα μηνα δεν πληρωσεις ολο το ποσο, θα πληρωσεις μεν τοκους αλλα οχι κατι τραγικο. Και στην αλφα μπανκ 18% εχει επιτοκιο.

 

Τα επιτοκια ειναι τραγικα αυτα.. Δες σε αλλες χωρες ευρωπαικες να δεις ποσο ειναι

 

Απλα ειδα οτι ειναι πιο συμφερον το προγραμμα bonus..

 

Αυτο που θα θελα να ρωτησω ομως ειναι.. Πχ περσι ειχα πληρωσει την εκτακτη εισφορα, τους φορους κτλ μεσα απο την καρτα μου (11.000 ευρω συνολικα, εγινε πρωτα καταθεση φυσικα και μετα πληρωμη λογω π.ο.) αλλα η επιστροφη που επαιρνα απο τη citibank δεν μεταφερονταν και το μεγιστο ανα μηνα εναι μεχρι 20 ευρω. Οπογε εχασα πολυ.. Αν πληρωσω στην εφορια με μια καρτα bonus οι ποντοι θα μετρησουν κανονικα ολοι; Υπαρχει κανενας περιορισμος;

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

Τα επιτοκια ειναι τραγικα αυτα.. Δες σε αλλες χωρες ευρωπαικες να δεις ποσο ειναι

 

Απλα ειδα οτι ειναι πιο συμφερον το προγραμμα bonus..

 

Αυτο που θα θελα να ρωτησω ομως ειναι.. Πχ περσι ειχα πληρωσει την εκτακτη εισφορα, τους φορους κτλ μεσα απο την καρτα μου (11.000 ευρω συνολικα, εγινε πρωτα καταθεση φυσικα και μετα πληρωμη λογω π.ο.) αλλα η επιστροφη που επαιρνα απο τη citibank δεν μεταφερονταν και το μεγιστο ανα μηνα εναι μεχρι 20 ευρω. Οπογε εχασα πολυ.. Αν πληρωσω στην εφορια με μια καρτα bonus οι ποντοι θα μετρησουν κανονικα ολοι; Υπαρχει κανενας περιορισμος;

 

στις καρτες μπονους αν επαιρνες ποντους πληρωνοντας τις εισφορες σου θα επαιρνες 11000 ποντους και θα τους εξαργυρωνες σε οποια συνεργαζομενη επιχειρηση ηθελες.

Λεω αν επαιρνες γιατι δεν ειμαι σιγουρος. Και που το βασιζω αυτο; μεσω καρτας μπονους πληρωνω τον οτε,μεσω ιντερνετ. Γιαυτη την συναλλαγη δεν παιρνω μπονους ποντους. Γιαυτο και η επιφυλαξη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

στις καρτες μπονους αν επαιρνες ποντους πληρωνοντας τις εισφορες σου θα επαιρνες 11000 ποντους και θα τους εξαργυρωνες σε οποια συνεργαζομενη επιχειρηση ηθελες.

Λεω αν επαιρνες γιατι δεν ειμαι σιγουρος. Και που το βασιζω αυτο; μεσω καρτας μπονους πληρωνω τον οτε,μεσω ιντερνετ. Γιαυτη την συναλλαγη δεν παιρνω μπονους ποντους. Γιαυτο και η επιφυλαξη.

 

Γιατι δεν παιρνεις; Τι περιορισμους εχει; Αν πληρωσεις με καρτα οφειλες προς εφορια η συναλλαγη θα γινει απο καταστημα της alpha..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις; Τι περιορισμους εχει; Αν πληρωσεις με καρτα οφειλες προς εφορια η συναλλαγη θα γινει απο καταστημα της alpha..

 

για σιγουρια ρωτα στην εξυπηρετηση πελατων της αλφα μπανκ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος ανανέωσης χρόνου ομιλίας μέσω eurobank e-banking? Λέω μήπως είναι κάπου που δεν έχω ψάξει...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος ανανέωσης χρόνου ομιλίας μέσω eurobank e-banking? Λέω μήπως είναι κάπου που δεν έχω ψάξει...

 

οχι δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...