Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Σε αυτή την ερώτηση, της οποίας η απάντηση με ενδιαφέρει και εμένα, να προσθέσω τι διαφορά έχουν τα δύο διαφορετικά λογότυπα visa που υπάρχουν (ένα με άσπρο φόντο και ένα με μπλε νομίζω) και τι ρόλο παίζουν τα ΑΝΑΓΛΥΦΑ γράμματα πάνω στην κάρτα. Αν κάποιος ξέρει....

 

Οι πιστωτικές χωρίς ανάγλυφα γράμματα χρησιμοποιούνται μόνο ηλεκτρονικά (σε ηλεκτρονικά μηχανάκια ή σε ηλεκτρονικές συναλλαγές). Αν έχουν ανάγλυφα γράμματα μπορούν να γίνουν δεκτές και με τον παλιό τρόπο, με ένα μηχανάκι με καρμπόν που αποτύπωνε τον αριθμό. Νομίζω ότι ακόμη και στην Ελλάδα δύσκολα να βρεθεί πια κάποιος που κάνει συναλλαγές με το χειροκίνητο μηχανάκι.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια prepaid καρτα (visa electron ) που χρησιμοποιω για online αγορες .Γνωριζει κανεις αν ειναι δυνατον να γινει επιστροφη χρηματων ή

γενικα εισαγωγη χρηματων σε αυτην ?? Φανταζομαι πως ναι ,αλλα πρεπει να εμαι σιγουρος .... Ευχαριστω .

Edited by Formant56
Link to comment
Share on other sites

Οι πιστωτικές χωρίς ανάγλυφα γράμματα χρησιμοποιούνται μόνο ηλεκτρονικά (σε ηλεκτρονικά μηχανάκια ή σε ηλεκτρονικές συναλλαγές). Αν έχουν ανάγλυφα γράμματα μπορούν να γίνουν δεκτές και με τον παλιό τρόπο, με ένα μηχανάκι με καρμπόν που αποτύπωνε τον αριθμό. Νομίζω ότι ακόμη και στην Ελλάδα δύσκολα να βρεθεί πια κάποιος που κάνει συναλλαγές με το χειροκίνητο μηχανάκι.

 

Αυτές με τα αναγλυφα γραμματα έχουν ήδη αντικατασταθεί με νέες.Αν κάποιον έχουν ξεχάσει είναι γιατί δεν κάνει συχνή χρήση,αλλά όταν λήξει

θα του στείλουν την νέα πλέον.

 

Παιδια εχω μια prepaid καρτα (visa electron ) που χρησιμοποιω για online αγορες .Γνωριζει κανεις αν ειναι δυνατον να γινει επιστροφη χρηματων ή

γενικα εισαγωγη χρηματων σε αυτην ?? Φανταζομαι πως ναι ,αλλα πρεπει να εμαι σιγουρος .... Ευχαριστω .

 

Επιστροφή χρημάτων μόνο με συμφωνία με τον πωλητή αν έχεις αγοράσει κάτι.Αν εννοείς επιστροφή όσων έχεις στη κάρτα,πρεπει να ρωτήσεις στην τράπεζα ,παλιά το δέχονταν,τώρα που έχουν σφίξει τα πράγματα από ρευστότητα,δεν ξέρω.Για να βάλεις χρήματα,πάς στην τράπεζα στο ταμείο την κάρτα, και την γεμίζουν πληρώνοντας αντίστοιχα μετρητά το ταμείο.Νομίζω πλεον χρεώνεται 1 ευρώ το γέμισμα...

Link to comment
Share on other sites

10% ποσοστο επιστροφης με το προγραμμα ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ της eurobank στα καταστηματα prakιtker μεχρι 2 ιουλιου
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οι πιστωτικές χωρίς ανάγλυφα γράμματα χρησιμοποιούνται μόνο ηλεκτρονικά (σε ηλεκτρονικά μηχανάκια ή σε ηλεκτρονικές συναλλαγές). Αν έχουν ανάγλυφα γράμματα μπορούν να γίνουν δεκτές και με τον παλιό τρόπο, με ένα μηχανάκι με καρμπόν που αποτύπωνε τον αριθμό. Νομίζω ότι ακόμη και στην Ελλάδα δύσκολα να βρεθεί πια κάποιος που κάνει συναλλαγές με το χειροκίνητο μηχανάκι.

 

τελευταία φορά που έκανα χειροκίνητη συναλλαγή ήταν σε αεροπλάνο !

Link to comment
Share on other sites

10% ποσοστο επιστροφης με το προγραμμα ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ της eurobank στα καταστηματα prakιtker μεχρι 2 ιουλιου

 

Ισχύει και για τα attica;)

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει και για τα attica;)

 

για τους αθηναιους. για εμας τους θεσσαλονικεις ειναι λιγο μακρια

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση Starenios .

Ενοουσα, εαν γινεται καποιος να εισαγει λεφτα στην prepaid καρτα . Για παραδιεγμα ,αν θελω να πουλισω κατι online γινεται να δωσω τον αριθμο της καρτας και να βαλει καποιος την πληρωμη σε αυτην (prepaid - visa electron )?

Link to comment
Share on other sites

Οι πιστωτικές χωρίς ανάγλυφα γράμματα χρησιμοποιούνται μόνο ηλεκτρονικά (σε ηλεκτρονικά μηχανάκια ή σε ηλεκτρονικές συναλλαγές). Αν έχουν ανάγλυφα γράμματα μπορούν να γίνουν δεκτές και με τον παλιό τρόπο, με ένα μηχανάκι με καρμπόν που αποτύπωνε τον αριθμό. Νομίζω ότι ακόμη και στην Ελλάδα δύσκολα να βρεθεί πια κάποιος που κάνει συναλλαγές με το χειροκίνητο μηχανάκι.

 

Ευχαριστώ, άρα απ' ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποια συναλλαγή που να ΜΗΝ μπορεί να γίνει με την ΜΗ-ανάγλυφη κάρτα. Σωστά;

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, άρα απ' ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει κάποια συναλλαγή που να ΜΗΝ μπορεί να γίνει με την ΜΗ-ανάγλυφη κάρτα. Σωστά;

 

Όχι απαραίτητα. Συνήθως με τις Electron κάρτες για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή απαιτείται η φυσική παρουσία της κάρτας, εν ολίγοις μπορεί να μην γίνει δεκτή σε συναλλαγές μέσω διαδικτύου ή μέσω τηλεφώνου. Πλέον όμως πολλές υπηρεσίες αποδέχονται τις Electron κάρτες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Edited by VeCo

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση Starenios .

Ενοουσα, εαν γινεται καποιος να εισαγει λεφτα στην prepaid καρτα . Για παραδιεγμα ,αν θελω να πουλισω κατι online γινεται να δωσω τον αριθμο της καρτας και να βαλει καποιος την πληρωμη σε αυτην (prepaid - visa electron )?

 

Αυτό που λές, απαιτεί λογ/μό σε τράπεζα (με στοιχεία κλπ για την όποια ασφάλεια.).

Η κάρτα αυτή δεν είναι λογ/μός, απλά είναι ένας κωδικός με πλαστική εμφάνιση, για μεταφορά ορισμένων χρημάτων μόνο.

Βέβαια περισσότερα θα σου πουν στην τράπεζα σου ,γιατί μπορεί να γίνεται να μπορείς να συνδέσεις την κάρτα με λογ/μο/

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,θα ηθελα γνωμες για το παρακατω θεμα.Eχω 2 πιστωτικες(αμερικαν-βιζα)με συνολικο χρεος γυρω στα 1100 ευρω(550 η καθεμια).Mου προτειναν αν θελω να τις κλεισω και να κανω διακανονισμο στην συνολικη οφειλη.Mε συμφερει;Tωρα με εχουν ταραξει στους τοκους και στις 2.Δεν ειμαι και συνεπεις στις δοσεις καταλαβαινετε.Eυχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,θα ηθελα γνωμες για το παρακατω θεμα.Eχω 2 πιστωτικες(αμερικαν-βιζα)με συνολικο χρεος γυρω στα 1100 ευρω(550 η καθεμια).Mου προτειναν αν θελω να τις κλεισω και να κανω διακανονισμο στην συνολικη οφειλη.Mε συμφερει;Tωρα με εχουν ταραξει στους τοκους και στις 2.Δεν ειμαι και συνεπεις στις δοσεις καταλαβαινετε.Eυχαριστω.

 

Φιλε μου αν δεν διορθώσεις αυτο οτι και να κάνεις χαμενος εισαι, ενα πανω δυο κατω δεν λεει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω.Eιδικα στην βιζα μου εκαναν μονοι διακανονισμο(δεν τους πληρωνα)και με εχουν ταραξει στον τοκο.Πιο λιγα μου ερχετε OΛA μαζι.Aπλως ρωταω μην εχει καμια παγιδα.
Link to comment
Share on other sites

Τι παγίδες ψάχνεις από τη στιγμή που δεν είσαι εσύ εντάξει; Έλεος, ρε παιδιά...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε μια πιστωτική φοιτητική που είχα κάνει αίτηση στη citibank της vodafone (visa).. Moυ έκανε εντύπωση ότι μου έβαλαν πιστωτικό όριο 1.000 ευρώ!! Που από ότι έχω ακούσει σε άλλες πιστωτικές φοιτητικές βάζουν π.ο. 200,400,600 ευρώ. Δεν γράφει κι όλας πουθενά ότι είναι φοιτητική.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου ήρθε μια πιστωτική φοιτητική που είχα κάνει αίτηση στη citibank της vodafone (visa).. Moυ έκανε εντύπωση ότι μου έβαλαν πιστωτικό όριο 1.000 ευρώ!! Που από ότι έχω ακούσει σε άλλες πιστωτικές φοιτητικές βάζουν π.ο. 200,400,600 ευρώ. Δεν γράφει κι όλας πουθενά ότι είναι φοιτητική.

 

για φοιτητικη πιστωτικη εχει οντως πολυ μεγαλο πιστωτικο οριο.προσοχη στην χρηση της

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πάω να κάνω μία συναλλαγή από το internet από αξιόπιστο site και μόλις βάζω τον αριθμό κτλ με βγάζει σε αυτό το site. Μήπως παίζει τίποτα ??

 

http://i55.tinypic.com/2hmg83o.jpg

 

Aν πατήσω περισσότερες πληροφορίες με βγάζει εδώ

 

https://secure5.arcot.com/acspage/en_US_Citibank/help_en.htm?citibankgreecevbv.gif

 

 

ps το UNREGISTERES USER που λέει είναι από το πρόγραμμα που έκανα το capture

Edited by Alex0077
Link to comment
Share on other sites

'Οχι δεν υπάρχει πρόβλημα

είναι η νέα διαδικασία verified by Visa .

Μπορείς να κάνεις 3 συναλλαγές χωρίς αυτήν την διαδικασία αλλά μετά πρέπει να πιστοποιηθείς και να αποκτήσεις ένα password για συναλλαγές στο Internet

Αν πατήσεις don't active now , θα μπορέσεις να κάνεις 3 συναλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Πήρα και την τράπεζα και με ενημέρωσαν. Καλό μέτρο για την ασφάλεια των ηλεκτρονικών συναλλαγών. Από ότι μου παν δημιουργείς έναν pin αποκλειστικά για συναλλαγές μέσω internet που συνδέεται με την τράπεζά σου.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εκανα μια αγορα απο το ιντερνετ αλλα μου ζητησαν να τους πω "κωδικο εξουσιοδοτησης συναλλαγης" (transaction authorization code). Η καρτα μου ειναι visa. Αυτος δεν ειναι κωδικος οταν θελει να ψωνισει καποιος αλλος με την καρτα μου? Εγω τι να τους απαντησω?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εκανα μια αγορα απο το ιντερνετ αλλα μου ζητησαν να τους πω "κωδικο εξουσιοδοτησης συναλλαγης" (transaction authorization code). Η καρτα μου ειναι visa. Αυτος δεν ειναι κωδικος οταν θελει να ψωνισει καποιος αλλος με την καρτα μου? Εγω τι να τους απαντησω?

 

Η απάντηση είναι μόλις δύο μηνύματα πριν από το δικό σου... :X

 

Eπικοινώνησε με την τράπεζά σου και ζήτα τους πληροφορίες για τη διαδικασία "Verified by VISA".

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Έχετε ακούσει για πληρωμή από πιστωτική σε πιστωτική; ένας θέλει να πληρώσει κάτι χρήματα από την πιστωτική του στην πιστωτική μου αλλά δεν το έχω ξανακούσει.

 

Εγώ έχω μόνο τη πιστωτική στη συγκεκριμένη τράπεζα, όχι λογαριασμό.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Απλά μπορεί να κάνει κατάθεση στην Πιστωτική σου .Κάποτε όταν οι τράπεζες είχαν έξοδα στις καταθέσεις , έδινα σε γνωστούς τον αριθμό της πιστωτικής μου και μου βάζαν χρήματα ανέξοδα.

Εννοείτε ότι αριθμό πιστωτικής δεν δίνουμε σε αγνώστους και ειδικά στο Internet.

Αν μιλάς για συναλλάγη στο Ιντερνετ μπορεί να κρύβει απάτη ,

Εννοείτε ότι ακόμα και να δώσεις τον αριθμό , ποτέ δεν θα δώσεις τον τριψήφιο κωδικό και την ημερομηνία λήξης ή το PIN σου

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω για να κάνει κάποιος κατάθεση στην πιστωτική σου, πρέπει αυτή να συνδέεται με τραπεζικό λογ/μό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...