Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

με ενδιαφερουν 200 στο χερι κ τα 600 καποιες επειγων αγορες.

 

για τις αγορες εξαρταται αν θα ειναι μια δοση, αν θα ειναι πολλες δοσεις, αν θα ειναι εντοκες η ατοκες. σε καθε περιπτωση απο την χρηση που προτιθεσε να κανεις θα προκυψουν τοκοι. καλο ειναι λοιπον καθε μηνα να πληρωνεις οσο περισσοτερο απο το χρεωστουμενο ποσο γινεται

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν κανω αγορα πχ. 300€, θελω να τα τραβηξουν απο την καρτα κ να το αποπληρωσω οποτε θελω

 

δεν προκειται να την δουλεψω ετσι, αλλα αυτη την εποχη σε αυτη την χωρα, θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο, γιατι δεν ξερεις..μπορει να σπασει ο διαολος το ποδαρ και μετα θα τρεχουμεε :P

Link to comment
Share on other sites

αν κανω αγορα πχ. 300€, θελω να τα τραβηξουν απο την καρτα κ να το αποπληρωσω οποτε θελω

 

δεν προκειται να την δουλεψω ετσι, αλλα αυτη την εποχη σε αυτη την χωρα, θελω να εχω το κεφαλι μου ησυχο, γιατι δεν ξερεις..μπορει να σπασει ο διαολος το ποδαρ και μετα θα τρεχουμεε :P

 

θα τραβηξουν απο την καρτα τα 300 ευρω και οταν γινει η εκκαθαριση θα χρωστας 300 ευρω συν τους τοκους με δυνατοτητα πληρωμης ολου του ποσου, η της ελαχιστης καταβολης η καποιου ποσου μεταξυ αυτων των δυο. σε καμια μα καμια περιπτωση δεν θα πληρωσεις μικροτερο ποσο απο την ελαχιστη καταβολη

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να μαθω! Νασαι καλα ;)

 

Οποτε στο καταστημα τι θα πω, αν με ρωτησουν "ποσες δοσεις θελετε κυριε?"

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηθελα να μαθω! Νασαι καλα ;)

 

Οποτε στο καταστημα τι θα πω, αν με ρωτησουν "ποσες δοσεις θελετε κυριε?"

 

επειδη διακρινω μια δυστοκια στην αποπληρωμη, αν ειναι ατοκες οσες περισσοτερες γινεται. αν ειναι εντοκες, εσυ θα κρινεις. οσες περισσοτερες τοσο περισσοτερος τοκος. να προσπαθησεις να αγορασεις το προιον που θελεις απο καταστημα που προσφερει ατοκες δοσεις. ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια πλεον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα "δυστοκιας"

 

απλα θελω να γνωριζω τι μου γινεται.

 

Παντα πρεπει να υπολογιζουμε "την χειροτερη"

 

σε περιπτωση απωλειας εργασιας, ενα δεκαρικο (ελαχιστη μηνιαια καταβολη) θα εχεις καθε μηνα ΣΙΓΟΥΡΑ να βαλεις, για να μην σε τρελανουν στον τοκο. Ασχετα αν μετα απο μια βδομαδα κανω αποπληρωμη μερικου ποσου..

 

ανεξαρτητα με αυτο, θελω να ξεμπερδευω γενικα γρηγορα με τετοιου ειδους χρεωσεις και πιστωσεις

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα "δυστοκιας"

 

απλα θελω να γνωριζω τι μου γινεται.

 

Παντα πρεπει να υπολογιζουμε "την χειροτερη"

 

σε περιπτωση απωλειας εργασιας, ενα δεκαρικο (ελαχιστη μηνιαια καταβολη) θα εχεις καθε μηνα ΣΙΓΟΥΡΑ να βαλεις, για να μην σε τρελανουν στον τοκο. Ασχετα αν μετα απο μια βδομαδα κανω αποπληρωμη μερικου ποσου..

 

ανεξαρτητα με αυτο, θελω να ξεμπερδευω γενικα γρηγορα με τετοιου ειδους χρεωσεις και πιστωσεις

 

αν πληρωνεις μονο την ελαχιστη καταβολη θα σε τρελανουν στον τοκο, απλα δεν θα εχεις περαιτερω προβληματα με την τραπεζα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

150€ θα βαζω σιγουρα καθε μηνα :-)

 

οποτε δεν αγχωνομαι..

 

ευχαριστω!

 

με τετοιο ποσο δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα. αρκει να το πληρωνεις καθε μηνα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σε ειδος εννοω. χρηματα δεν επιστρεφουν καθολου. δεν εξαργυρωσα ποτε ποντους σε wind γιατι ειναι μικρης ανταποδοτικοτητας τα δωρα

 

Εμένα καλά μου φαίνονται της wind, μου κάνει εντύπωση που το λες...

Σε ποιές επιχειρήσεις δηλαδη έχουν μεγάλης ανταποδοτικότητας δώρα?

Link to comment
Share on other sites

εγω υπολογιζω οτι κερδιζω γυρω στα 1000 ευρω τον χρονο με την χρηση των πιστωτικων καρτων.

μήπως είσαι λίγο υπερβολικός έχεις 1000 ευρώ επιστροφή? με ποια τράπεζα συνεργάζεσαι? κάνεις δηλαδή αγορές ~30000 το χρόνο πιστωτική?

επειδη διακρινω μια δυστοκια στην αποπληρωμη, αν ειναι ατοκες οσες περισσοτερες γινεται. αν ειναι εντοκες, εσυ θα κρινεις. οσες περισσοτερες τοσο περισσοτερος τοκος. να προσπαθησεις να αγορασεις το προιον που θελεις απο καταστημα που προσφερει ατοκες δοσεις. ειναι η συντριπτικη πλειοψηφια πλεον.

Φυσικά συμφωνώ με τα παραπάνω. Απλά να προσθέσω πως, εάν θέλεις πάση θυσία τελικά να προτιμήσεις μια επιχείρηση που προσφέρει μόνο έντοκες δόσεις, είναι καλύτερο να προτιμήσεις αυτή τη λύση, από το να χρεωθείς όλο το ποσό στην κάρτα και να το καταλάβεις τμηματικά. Και αυτό διότι, εξ΄όσων έχω παρατηρήσει, και θα ήθελα να με διορθώσετε σε περίπτωση που κάνω λάθος, οι τόκοι που βάζει μια επιχείρηση στις "τοκοχρεολυτικές" δόσεις είναι αισθητά λιγότεροι από αυτούς που θα επιβαρυνόσουν στην κάρτα, αν επέλεγες να αποπληρώσεις ολόκληρο το ποσό τμηματικά και σε διάρκεια αντίστοιχη με την διάρκεια του πρώτου σεναρίου.

Link to comment
Share on other sites

μήπως είσαι λίγο υπερβολικός έχεις 1000 ευρώ επιστροφή? με ποια τράπεζα συνεργάζεσαι? κάνεις δηλαδή αγορές ~30000 το χρόνο πιστωτική?

 

1000 ευρω οχι σε επιστροφη μετρητων, αλλα 1000 ευρω δωρεαν αγορες σε μαγαζια και για προιοντα που ετσι και αλλιως θα αγοραζα.γιαυτο θεωρω οτι ειμαι πολυ κερδισμενος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

1000 ευρω οχι σε επιστροφη μετρητων, αλλα 1000 ευρω δωρεαν αγορες σε μαγαζια και για προιοντα που ετσι και αλλιως θα αγοραζα.γιαυτο θεωρω οτι ειμαι πολυ κερδισμενος.

Και πάλι, πολλά είναι (βασικά αυτό εγώ το θεωρώ επιστροφή, αφού όπως είπες και ο ίδιος, έτσι κι αλλιώς θα τα αγόραζες!). Να τολμήσω να ρωτήσω με ποιά κάρτα, μπας και δούμε και εμείς καμιά άσπρη μέρα?

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι, πολλά είναι (βασικά αυτό εγώ το θεωρώ επιστροφή, αφού όπως είπες και ο ίδιος, έτσι κι αλλιώς θα τα αγόραζες!). Να τολμήσω να ρωτήσω με ποιά κάρτα, μπας και δούμε και εμείς καμιά άσπρη μέρα?

 

με ολη την σειρα καρτων bonus της alpha bank. δεν ειναι επιστροφη, ειναι αξιοποιηση προσφορων και μαζεμα ποντων. μια συναλλαγη των 200 ευρω στο ιδιο καταστημα, σημερα σου αποφερει 800 ποντους, αυριο 1200 και μεθαυριο 6000. ειναι να εκμεταλευεσε στο επακρο αυτες τις προσφορες, χωρις να κανεις υπερβολες και χωρις να ξεπερνας τις αναγκες σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

με ολη την σειρα καρτων bonus της alpha bank. δεν ειναι επιστροφη, ειναι αξιοποιηση προσφορων και μαζεμα ποντων. μια συναλλαγη των 200 ευρω στο ιδιο καταστημα, σημερα σου αποφερει 800 ποντους, αυριο 1200 και μεθαυριο 6000. ειναι να εκμεταλευεσε στο επακρο αυτες τις προσφορες, χωρις να κανεις υπερβολες και χωρις να ξεπερνας τις αναγκες σου.

 

Παρακολουθώ από το πρωί την συζήτηση που 'χει ανάψει κάπως ...

δεν μου λέτε, που θέλω και γω να μάθω για την alpha bonus ... τους πόντους στους δίνει και για αγορές από το εξωτερικό ... ;; ή μόνο εντός συνόρων .. ;; και απλά έχεις το δικαίωμα (όπως κι όλες τις άλλες κάρτες.. ) να την χρησιμοποιείς στο εξωτερικό...;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ από το πρωί την συζήτηση που 'χει ανάψει κάπως ...

δεν μου λέτε, που θέλω και γω να μάθω για την alpha bonus ... τους πόντους στους δίνει και για αγορές από το εξωτερικό ... ;; ή μόνο εντός συνόρων .. ;; και απλά έχεις το δικαίωμα (όπως κι όλες τις άλλες κάρτες.. ) να την χρησιμοποιείς στο εξωτερικό...;

 

ειναι 3 κατηγοριες.

1) 1 ποντος για καθε 1 ευρω σε οποιαδηποτε επιχειρηση σε ελλαδα και εξωτερικο

2) 2 ποντοι για καθε 1 ευρω στις συνεργαζομενες επιχειρησεις

3) 4 ποντοι για καθε 1 ευρω στους μεγαλους συνεργατες( σε καποιες περιπτωσεις 1ευρω= 5 ποντοι η και 1ευρω=6 ποντοι)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Aπο τις καρτες μου(12) ,σε ενα χρονο ειχα οφελος περιπου3300€.

συγκεκριμενα, απο alpha bonus(6 kαρτες):140000 ποντους επι

15 €/1000ποντους=2100 €.(αγορες απο φωκα,alex pak, wind)

απο aspis visa:15000€ epi 5%=750€.

απο dymamic+simply:10000€ epi 5 η 3%=400 € περιπου.

οι 140000 ποντοι δεν ειναι αγορες 140000€.οι 45000 ειναι δωρο με την αιτηση αποκτησης.90000 ποντοι ειναι απο μεταφορες υπολοιπων απο aspis και

μονο 5000 ειναι αγορες(800 € περιπου).

τοκοι 0€

συνδρομες 0€

Η ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗ!!!!!!!!!

 

φυσικα θελει καποιο τρεξιμο.......για μεταφορες,αιτησεις,εμπροθεσμες πληρωμες,διαχειριση μεγαλου ογκου

δεδομενων=λογιστηριο, αλλα αξιζει τον κοπο.......

αν το κυνηγησει καποιος...... ανετα θα κερδισει 5000€.

 

Υ.Γ. Το 5% της aspis σταματησε τον αυγουστο.

οι 45000 ποντοι-δωρο δεν ειναι επαναλαμβανομενοι.

Link to comment
Share on other sites

Aπο τις καρτες μου(12) ,σε ενα χρονο ειχα οφελος περιπου3300€.

συγκεκριμενα, απο alpha bonus(6 kαρτες):140000 ποντους επι

15 €/1000ποντους=2100 €.(αγορες απο φωκα,alex pak, wind)

απο aspis visa:15000€ epi 5%=750€.

απο dymamic+simply:10000€ epi 5 η 3%=400 € περιπου.

οι 140000 ποντοι δεν ειναι αγορες 140000€.οι 45000 ειναι δωρο με την αιτηση αποκτησης.90000 ποντοι ειναι απο μεταφορες υπολοιπων απο aspis και

μονο 5000 ειναι αγορες(800 € περιπου).

τοκοι 0€

συνδρομες 0€

Η ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΤΡΑΠΕΖΙΤΗ!!!!!!!!!

 

φυσικα θελει καποιο τρεξιμο.......για μεταφορες,αιτησεις,εμπροθεσμες πληρωμες,διαχειριση μεγαλου ογκου

δεδομενων=λογιστηριο, αλλα αξιζει τον κοπο.......

αν το κυνηγησει καποιος...... ανετα θα κερδισει 5000€.

 

Υ.Γ. Το 5% της aspis σταματησε τον αυγουστο.

οι 45000 ποντοι-δωρο δεν ειναι επαναλαμβανομενοι.

 

Το θέμα είναι πόσα ξόδεψες για να έχεις αυτό το bonus ... !!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Με ολα αυτα που διαβασα για την alpha bonus visa εχω ζηλευψει και σκεφτομαι να βγαλω , αποριεσ :

1) επειδη δεν εχω τραπεζικο λογαριασμο στην alpha θα εχω συνδρομη ? διαβασα καπου μεσα στο σαιτ οτι χωρισ συνδρομη για παντα για αιτησεισ μεχρι 31-12-2009.

2) τι παραπανω προσφερει η premium απο την απλη alpha bonus visa? νομιζω οτι θα μου την εγκρινουν αν την ζητησω γιατι εχω εκκαθαριστικο πανω απο 15.000€. και διαβασα μεσα στο φορουμ οτι αυτο ειναι και το οριο για την εκδοση τησ.

3) μια ματια που εριξα στην on line αιτηση δεν ειδα ομωσ κατηγορια αιτησησ για τη premium μονο για την απλη. Μήπωσ σου δινουν αυτοματα την premium αναλογα αν ξεπερνα τα 15000???

ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε πληροφορια :)

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

Με ολα αυτα που διαβασα για την alpha bonus visa εχω ζηλευψει και σκεφτομαι να βγαλω , αποριεσ :

1) επειδη δεν εχω τραπεζικο λογαριασμο στην alpha θα εχω συνδρομη ? διαβασα καπου μεσα στο σαιτ οτι χωρισ συνδρομη για παντα για αιτησεισ μεχρι 31-12-2009.

2) τι παραπανω προσφερει η premium απο την απλη alpha bonus visa? νομιζω οτι θα μου την εγκρινουν αν την ζητησω γιατι εχω εκκαθαριστικο πανω απο 15.000€. και διαβασα μεσα στο φορουμ οτι αυτο ειναι και το οριο για την εκδοση τησ.

3) μια ματια που εριξα στην on line αιτηση δεν ειδα ομωσ κατηγορια αιτησησ για τη premium μονο για την απλη. Μήπωσ σου δινουν αυτοματα την premium αναλογα αν ξεπερνα τα 15000???

ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε πληροφορια :)

1)χωρισ συνδρομη για παντα

2)διπλασιους ποντους

3)ψαξε καλυτερα.υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

3)ψαξε καλυτερα.υπαρχει

 

την μονη premium που βλεπω on line ειναι η american expess

αν την βρισκεισ καπωσ αλλιωσ....στειλε το λινκ!:)ευχαριστω για την αμεση απαντηση:thanks:

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

3)ψαξε καλυτερα.υπαρχει

 

την μονη premium που βλεπω on line ειναι η american expess

αν την βρισκεισ καπωσ αλλιωσ....στειλε το λινκ!:)ευχαριστω για την αμεση απαντηση:thanks:

 

Αυτή είναι....!!!

Στο στόμα του σκύλου....

Link to comment
Share on other sites

την μονη premium που βλεπω on line ειναι η american expess

αν την βρισκεισ καπωσ αλλιωσ....στειλε το λινκ!:)ευχαριστω για την αμεση απαντηση:thanks:

 

Αυτή είναι....!!!

 

εχω την εντυπωση οτι αλλο visa και αλλο america express!!!!!!!τελοσ παντων θα παω και σε καταστημα για εξυπηρετιση γιατι ζηταει και λογαριασμο τησ τραπεζασ που δεν εχω αλλωστε!!!

Let's conspire to re-ignite

All the souls that would die just to feel alive!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι....!!!

 

εχω την εντυπωση οτι αλλο visa και αλλο america express!!!!!!!τελοσ παντων θα παω και σε καταστημα για εξυπηρετιση γιατι ζηταει και λογαριασμο τησ τραπεζασ που δεν εχω αλλωστε!!!

η premium einai amex και μονο.δε χρειαζεται λογαριασμος.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...