Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Μήπως θυμάσαι καθόλου τι χρηματικό ποσό είχες βγάλει και από ποια τράπεζα...; Γιατί εγώ ενδιαφέρομαι για ποσό άνω των 1000 λιρών σε μία συναλλαγή!!

 

ειχα βγαλει 1200 ευρο! (απο τραπεζα αlpha)

στην τραπεζα(κυπρου) μου ειχε περιορισμο 900 ευρο.μαλιστα το δοκιμασα και σε αλλο υποκαταστημα μηπως και ειχα πεσει σε ΑΤΜ χωρις χρηματα αλλα και στο αλλο το ιδιο ισχυε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω επί 13 χρόνια την κάρτα DYNAMIC της ALPHA BANK. Φροντίζω πάντα να πληρώνω στην λήξη όλο το ποσόν. Τον Σεπτέμβριο, επειδή έλειπα, έμεινε απλήρωτο το ''τρομερό'' ποσόν των 73,90 Ευρώ. Μετά από 10 ημέρες βγήκε το ειδοποιητήριο της τράπεζας. Για Ευρώ 73,90, για 10 ημέρες που είχαν περάσει από την ημερομηνία πληρωμής, μου έβαλαν τόκο Ε 4,29 που σημαίνει ότι για 10 ημέρες μου έβαλαν 6 % τόκο. Δηλαδή 18 % τον μήνα ή 216 % ετήσιο επιτόκιο. Φαντάζομαι ότι αυτό το επιτόκιο σπάει κάθε παγκόσμιο ρεκόρ !!!! Επικοινώνησα με την ALPHA BANK και τους είπα ότι ήδη πλήρωσα το ποσό αυτό και παρακαλώ να εξετάσουν το θέμα γιατί είναι απίστευτο να τοκίζουν με 216 % τον χρόνο. Όμως μου απάντησαν ότι είναι όλα σωστά και δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα απολύτως ! Απίστευτο κι όμως αληθινό. Κατά τα άλλα οι πολιτικοί μπορούν να θεωρολογούν για τα δάνεια την ώρα που οι τράπεζες συνεχίζουν να πλουτίζουν με τρόπο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ και ΑΝΕΝΤΙΜΟ.

 

έχεις την καλοσύνη να μας πείς την ημερομηνία της συναλλαγής, την ημερομηνία της πληρωμής και το επιτόκιο της κάρτας?

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Ajohn, σε αντίστοιχη ερώτηση πρόσφατα στην Citibank, μου διευκρίνισαν πως αν έχεις οφειλές, ο τόκος μπαίνει όχι μόνο στο οφειλόμενο ποσό του προηγούμενο μήνα, αλλά και σε κάθε νέα συναλλαγή του τρέχοντα μήνα, ακόμα και αν έχεις κάθε καλή διάθεση να την εξοφλήσεις εμπρόθεσμα! Μήπως πρόκειται για μια παρόμοια περίπτωση?

 

Επίσης, το ειδοποιητήριο μπορεί να βγήκε "10 μέρες μετά", αλλά πάντα αφορά περίοδο μηνός.

Πότε έπρεπε να τα πληρώσεις, πότε τα πλήρωσες, και ποιά η ημερομηνία έκδοσης του λογαριασμού?

Link to comment
Share on other sites

Έχω επί 13 χρόνια την κάρτα DYNAMIC της ALPHA BANK. Φροντίζω πάντα να πληρώνω στην λήξη όλο το ποσόν. Τον Σεπτέμβριο, επειδή έλειπα, έμεινε απλήρωτο το ''τρομερό'' ποσόν των 73,90 Ευρώ. Μετά από 10 ημέρες βγήκε το ειδοποιητήριο της τράπεζας. Για Ευρώ 73,90, για 10 ημέρες που είχαν περάσει από την ημερομηνία πληρωμής, μου έβαλαν τόκο Ε 4,29 που σημαίνει ότι για 10 ημέρες μου έβαλαν 6 % τόκο. Δηλαδή 18 % τον μήνα ή 216 % ετήσιο επιτόκιο. Φαντάζομαι ότι αυτό το επιτόκιο σπάει κάθε παγκόσμιο ρεκόρ !!!! Επικοινώνησα με την ALPHA BANK και τους είπα ότι ήδη πλήρωσα το ποσό αυτό και παρακαλώ να εξετάσουν το θέμα γιατί είναι απίστευτο να τοκίζουν με 216 % τον χρόνο. Όμως μου απάντησαν ότι είναι όλα σωστά και δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα απολύτως ! Απίστευτο κι όμως αληθινό. Κατά τα άλλα οι πολιτικοί μπορούν να θεωρολογούν για τα δάνεια την ώρα που οι τράπεζες συνεχίζουν να πλουτίζουν με τρόπο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ και ΑΝΕΝΤΙΜΟ.

 

δεν υπαρχει επιτοκιο πιστωτικης καρτας 216% φιλε μου. κατι αλλο συμβαινει. δεν πληρωσες 4,29 ευρω για καθυστερημενη οφειλη 10 ημερων της ταξης των 74 ευρω. τον τοκο αυτον τον πληρωσες γιατι καθυστερησες μεν 10 μερες αλλα γιατι συντρεχουν και αλλοι λογοι. οπως γιατι εκανες και αλλες συναλλαγες και τοκιστηκε ολο το ποσο η εχεις ατοκες δοσεις και τοκιστηκε και εκεινο το ποσο για καποιο λογο η και εγω δεν ξερω τι(δες τα ψιλα γραμματα της συμβασης της καρτας). θα σου προτεινα να πας σε ενα καταστημα με την αναλυση του λογαριασμο του επιμαχου μηνα που δεν πληρωσες και να σου εξηγησει ενας υπαλληλος τι συνεβη για να σου φυγει και εσενα η απορια. αφου το κανεις, ενημερωσε μας και εμας.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω επί 13 χρόνια την κάρτα DYNAMIC της ALPHA BANK. Φροντίζω πάντα να πληρώνω στην λήξη όλο το ποσόν. Τον Σεπτέμβριο, επειδή έλειπα, έμεινε απλήρωτο το ''τρομερό'' ποσόν των 73,90 Ευρώ. Μετά από 10 ημέρες βγήκε το ειδοποιητήριο της τράπεζας. Για Ευρώ 73,90, για 10 ημέρες που είχαν περάσει από την ημερομηνία πληρωμής, μου έβαλαν τόκο Ε 4,29 που σημαίνει ότι για 10 ημέρες μου έβαλαν 6 % τόκο. Δηλαδή 18 % τον μήνα ή 216 % ετήσιο επιτόκιο. Φαντάζομαι ότι αυτό το επιτόκιο σπάει κάθε παγκόσμιο ρεκόρ !!!! Επικοινώνησα με την ALPHA BANK και τους είπα ότι ήδη πλήρωσα το ποσό αυτό και παρακαλώ να εξετάσουν το θέμα γιατί είναι απίστευτο να τοκίζουν με 216 % τον χρόνο. Όμως μου απάντησαν ότι είναι όλα σωστά και δεν πρόκειται να κάνουν τίποτα απολύτως ! Απίστευτο κι όμως αληθινό. Κατά τα άλλα οι πολιτικοί μπορούν να θεωρολογούν για τα δάνεια την ώρα που οι τράπεζες συνεχίζουν να πλουτίζουν με τρόπο ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ και ΑΝΕΝΤΙΜΟ.

 

Η απάντηση είναι εδώ:----> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2855925#post2855925

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση είναι εδώ:----> http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2855925#post2855925

 

αρα δεν φταιει η κακια και ανηθικη τραπεζα που κλεβει τον πολιτη, αλλα ο φιλος που δεν διαβασε τους ορους της καρτας της οποιας ειναι κατοχος. εκτος απο δικαιωματα, εχουμε και υποχρεωσεις οπως να διαβαζουμε τους ορους πριν υπογραψουμε κατι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα National Go Gold της Εθνικής Τράπεζας είναι και για αγορές με δόσεις (κατάστημα ή ίντερνετ) ή μπορείς να "σηκώσεις" μόνο λεφτά;; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα National Go Gold της Εμπορικής Τράπεζας είναι και για αγορές με δόσεις (κατάστημα ή ίντερνετ) ή μπορείς να "σηκώσεις" μόνο λεφτά;; :worry:

 

Της Εμπορικής? Μήπως εννοείς της Εθνικής?

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω γιατί ζητάνε τόσα για μία κάρτα που πρέπει να βάζω ΕΓΩ χρήματα για να κάνω αγορές (prepaid)...:mad:

 

 

Εάν δεν έχεις άλλη συνεργασία με την Τράπεζα Κύπρου, θα πρέπει επιπρόσθετα να προσκομίσεις στο κατάστημα και τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

# Πρόσφατο Εκκαθαριστικό Σημείωμα

# Λογαριασμό ΔΕΚΟ (ΔΕΗ, ΟΤΕ κ.λπ)

# Βεβαίωση αποδοχών από Εργοδότη

 

σιγά μην τους δώσω και τι νούμερο φανέλα φοράω...:blink:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα National Go Gold της Εθνικής Τράπεζας είναι και για αγορές με δόσεις (κατάστημα ή ίντερνετ) ή μπορείς να "σηκώσεις" μόνο λεφτά;; :worry:

 

Για αγορές και αναλήψεις κανονικά όπως όλες οι πιστωτικές της Εθνικής.

Link to comment
Share on other sites

Για αγορές και αναλήψεις κανονικά όπως όλες οι πιστωτικές της Εθνικής.

Τελικά, η Go Gold της Εθνικής δεν είναι για αγορές με δόσεις.. Όταν θες να αγοράσεις κάτι με τη συγκεκριμένη κάρτα, το κατάστημα "τραβάει" όλο το ποσό.. :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, η Go Gold της Εθνικής δεν είναι για αγορές με δόσεις.. Όταν θες να αγοράσεις κάτι με τη συγκεκριμένη κάρτα, το κατάστημα "τραβάει" όλο το ποσό.. :(

 

Eσυ πληρωνεις ομως ολο το ποσο ή σε δοσεις;

Link to comment
Share on other sites

Οι δόσεις ισχύουν στα καταστήματα που προσφέρουν δόσεις . Καμμία καρτα δεν προσφέρει άτοκες δόσεις σε όλα Τα καταστήματα
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς δοκιμάσει μεταφορά εμβάσματος από τράπεζα Κύπρου σε αγγλική τράπεζα; Πόσο διάστημα κάνει και πόσο κοστίζει η όλη διαδικασία και για τις 2 πλευρές ;

Ρωτάω διότι στο site της τράπεζας κύπρου αναφέρεται σε προνομοιακή τιμολόγηση εμβασμάτων για πληρωμή διδάκτρων στο εξωτερικό ή αποστολή χρημάτων στο Ηνωμένο Βασίλειο... (μέσα από το e-banking δίνουν ένα αρχείο με την τιμολόγηση, αλλά δεν ανοίγει και δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο πουθενά!!! )

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,και δεν ξερω αν αφορα αυτο το τοπικ η ερωτηση μου.Εκανα 3 αγορες στο ιντερνετ προχτες.Συμφωνα με τιςς αποδειξεις των μαγαζιων και τo paypal ηταν 26,95 $(18,51 ευρω συμφωνα με paypal) ,221 ευρω και 46,33 λιρες(52,2 ευρω).Η αλφα βανκ ειδα ομως πως με χρεωσε 18,70 ,223.2 , 52.72 ....Οι αγορες εγιναν την ιδια ωρα με χρεωστικη ελεκτρον...Τι παιζει ρε παιδια?
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,και δεν ξερω αν αφορα αυτο το τοπικ η ερωτηση μου.Εκανα 3 αγορες στο ιντερνετ προχτες.Συμφωνα με τιςς αποδειξεις των μαγαζιων και τo paypal ηταν 26,95 $(18,51 ευρω συμφωνα με paypal) ,221 ευρω και 46,33 λιρες(52,2 ευρω).Η αλφα βανκ ειδα ομως πως με χρεωσε 18,70 ,223.2 , 52.72 ....Οι αγορες εγιναν την ιδια ωρα με χρεωστικη ελεκτρον...Τι παιζει ρε παιδια?

 

Το πιθανότερο - και εφόσον οι διαφορές είναι μικρές - είναι πως το Paypal χρησιμοποιεί διαφορετική ισοτιμία απ' ότι η τράπεζα. Εξ άλλου όταν οι αγορές γίνονται σε ξένο νόμισμα, οι τιμές που δίνουν τα καταστήματα (ή εν προκειμένω το Paypal), είναι ενδεικτικές.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

ωραιος το σκεφτηκα αυτο..Αλλα δεν δικαιολογειται η αγορα απο Ιταλια των 221 ευρω σε 223,2 ευρω....

 

Σε αυτό έχεις δίκαιο... Είδα τις τιμές σε δολλάρια και λίρες και μου διέφυγε το 221 ευρώ... :O

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς δοκιμάσει μεταφορά εμβάσματος από τράπεζα Κύπρου σε αγγλική τράπεζα; Πόσο διάστημα κάνει και πόσο κοστίζει η όλη διαδικασία και για τις 2 πλευρές ;

Ρωτάω διότι στο site της τράπεζας κύπρου αναφέρεται σε προνομοιακή τιμολόγηση εμβασμάτων για πληρωμή διδάκτρων στο εξωτερικό ή αποστολή χρημάτων στο Ηνωμένο Βασίλειο... (μέσα από το e-banking δίνουν ένα αρχείο με την τιμολόγηση, αλλά δεν ανοίγει και δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο πουθενά!!! )

 

Επειδή μπορεί να ενδιαφέρει κάποιους να σας πω τι μου είπανε από τράπεζα Κύπρου σχετικά με τα τιμολόγια :

Για έμβασμα σε ελληνική τράπεζα από Τράπεζα Κύπρου η χρέωση είναι 1.30 Euro. Για έμβασμα σε τράπεζα του εξωτερικού μέχρι 3.500 Euro είναι 16 Euro, και είναι προτιμότερο να γίνεται η μεταφορά σε Euro και η τράπεζα που τα παραλαμβάνει να τα μετατρέπει στο οικείο νόμισμα. Μετά τα 3.500 Euro πάει με ποσοστό 2 της χιλής..

 

Συγκριτικά με την χρέωση για αποστολή εμβάσματος στο εξωτερικό η Κύπρου είναι φθηνότερη από την Πειραιώς .. (η χρέωση είναι αναλογική της Πειραιώς, για 100 euro χρεώνει 3,30 Euro, άρα για 1000 θα είναι 33, σύμφωνα με το τιμολόγιο της).

 

Τέλος, για το άλλο θέμα που με απασχολούσε σχετικά με ανάληψη ποσού από ATM άνω του επιτρεπόμενου ορίου που θέτουν οι Αγγλικές τράπεζες (άλλες 900 GBP, άλλες 500 GBP) η Lloyds δίνει τη δυνατότητα (τουλάχιστον προθυμοποιήθηκαν να κάνουν την προσπάθεια) στο ταμείο, με την κάρτα και το διαβατήριο να τραβήξουν ποσό άνω των 1000 GBP. (Για την επιτυχία ή όχι αυτής της προσπάθειας, θα σας ενημερώσω στο προσεχές μέλλον - όταν και θα κάνω αυτή τη συναλλαγή).

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό έχεις δίκαιο... Είδα τις τιμές σε δολλάρια και λίρες και μου διέφυγε το 221 ευρώ... :O

 

Veco περαστηκε η αγορα η συγκεκριμενη απο το"υπολοιπα λογαριασμου" στο "κινησεις λογαριασμου" μολις τωρα στα 221,00 ΕΥΡΩ.Κοροιδευομαστε δλδ...Ωστοσο εκτος απο τις 3 αγορες ειδα και μια χρεωση 1,01 ευρω,για την οποια μιλησα στην εξυπηρετηση πελατων και μου ειπε πως εγινε απο το καταστημα των 221,00 ευρω.Paypal,αποδειξη αγορας και εμπειρια απο το συγκεκριμενο καταστημα δεν μου το επιβεβαιωνει αυτη τη χρεωση.Θα περιμενω να περαστει η χρεωση στις "κινησεις λογαριασμου" για να δω την προελευση της χρεωσης γιατι τωρα δε φαινεται.Και αν ισχυει θα μιλησω με το καταστημα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι το εξής: Ορισμένες φορές όταν πληρώνω με την πιστωτική μου, μου έρχεται μήνυμα ότι έγινε έγκριση της κάρτας για ποσό μεγαλύτερο απ' ότι πλήρωσα στην πραγματικότητα. Η τελική χρέωση όμως της κάρτας, είναι το σωστό ποσό.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σκέφτομαι τώρα είναι το εξής: Ορισμένες φορές όταν πληρώνω με την πιστωτική μου, μου έρχεται μήνυμα ότι έγινε έγκριση της κάρτας για ποσό μεγαλύτερο απ' ότι πλήρωσα στην πραγματικότητα. Η τελική χρέωση όμως της κάρτας, είναι το σωστό ποσό.

 

Επειδή με βάλατε σε υποψίες ρε παιδιά .. μπήκα κι εγώ να δω το δικό μου ιστορικό συναλλαγών ... μήπως και μου'χει ξεφύγει κάτι...

Απ'όπου κι αν έχω αγοράσει με paypal, σε όποιο νόμισμα κι αν έπρεπε να γίνει convert (συνήθως προτιμώ δολλάρια, αλλά και λίρες όταν θέλω από καταστήματα στο Η.Β.), όποια χρέωση δίνει το paypal το ίδιο ποσό αφαιρείται κι από τις κάρτες μου (έχω κάμποσες χρεωστικές συνδεδεμένες) ...

 

Μήπως, να το αφήνεις 1-2 μέρες και να το τσεκάρεις μετά ..;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

ωραιος το σκεφτηκα αυτο..Αλλα δεν δικαιολογειται η αγορα απο Ιταλια των 221 ευρω σε 223,2 ευρω....

 

δεν πρέπει να είναι αυτό, αλλά το amazon.co.uk όταν φτάνεις στο ταμείο και βάζεις ελληνική διεύθυνση, σου χρεώνει κάτι παραπάνω που είναι η διαφορά του ΦΠΑ Ελλάδας με ΦΠΑ αγγλίας (1,19/1,15).

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση,και δεν ξερω αν αφορα αυτο το τοπικ η ερωτηση μου.Εκανα 3 αγορες στο ιντερνετ προχτες.Συμφωνα με τιςς αποδειξεις των μαγαζιων και τo paypal ηταν 26,95 $(18,51 ευρω συμφωνα με paypal) ,221 ευρω και 46,33 λιρες(52,2 ευρω).Η αλφα βανκ ειδα ομως πως με χρεωσε 18,70 ,223.2 , 52.72 ....Οι αγορες εγιναν την ιδια ωρα με χρεωστικη ελεκτρον...Τι παιζει ρε παιδια?

Αν τα είχες κάνει με πιστωτική θα πλήρωνες 221 ευρώ

Τώρα βλέπω ότι έχεις πληρώσει ακριβώς 1% παραπάνω στην συναλλαγή με ευρώ.

Δηλαδή σε έχει χρεώσει σαν να έκανες ανάληψη στο εξωτερικό

Κοίτα τους όρους της κάρτας σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...