Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ερώτηση - Απορία :

1. Για ηλεκτρονική μεταφορά χρημάτων από Πειραιώς (τρίτου) σε Πειραιώς (δικό μου), υπάρχει κόστος και αν ναι πόσο;

Αν αναφέρεσαι στο web banking της Πειραιώς (winbank), έχω μεταφέρει άπειρες φορές σε λογαριασμό τρίτου χρήματα (από Πειραιώς σε Πειραιώς όπως λες και εσύ), χωρίς κάποια χρέωση για μένα. Είμαι 99% σίγουρος πως και για τον παραλήπτη δεν υπάρχει κόστος. Αν θες πάρε τηλ στο 801 802 803 804.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στο web banking της Πειραιώς (winbank), έχω μεταφέρει άπειρες φορές σε λογαριασμό τρίτου χρήματα (από Πειραιώς σε Πειραιώς όπως λες και εσύ), χωρίς κάποια χρέωση για μένα. Είμαι 99% σίγουρος πως και για τον παραλήπτη δεν υπάρχει κόστος. Αν θες πάρε τηλ στο 801 802 803 804.

 

ουτε για τον παραληπτη υπαρχει. το e banking της πειραιως ειναι απο τα πιο συμφεροντα για συναλλαγες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και μια άλλη ερώτηση σχετικά με e-banking ..

'Οταν γίνεται μεταφορά χρημάτων από ελληνικό λογαριασμό (Πειραιώς) σε κάποιο λογαριασμό του εξωτερικού (στην προκειμένη Αγγλία) είναι προτιμότερο να γίνεται η μεταφορά σε euro ή στο συνάλλαγμα της χώρας (δλδ, λίρες) ;;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το ποσό δεν μπόρεσε να πιστωθεί στην κάρτα σου και έμεινε στο balance που έχεις στο Paypal? Έχεις μπει στο λογαριασμό σου στο Paypal να δεις τι κινήσεις σου δείχνει και αν υπάρχει ένα ποσό διαθέσιμο στο balance σου?

 

Οχι δεν ειχε μπει στο balance γι'αυτο με παραξενεψε αλλα τελικα ολα καλα πιστωθηκε το ποσο στην καρτα απο οτι μου ειπαν απο την τηλεφωνικη εξυπηρετηση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να μου πείτα για κάτι αν γνωρίζετε: πήγα να κάνω ανάληψη ένα προθεσμιακό λογαριασμό από την Τράπεζα Aspis γιατί το επιτόκιο που μου δίναν ήταν μάπα, και άρχισε να μου λέει ο υπάλληλος ότι σε ποσά πάνω από 30000 ευρώ δεν δίνουν μετρητά μόνο επιταγή για κατάθεση σε άλλο λογαριασμό και σε περίπτωση που τα θέλω cash θα πρέπει να τους αποδείξω γιατί τα θέλω...είναι λέει ντιρεκτίβα της ΤτΕ για τη μη νομιμοποίηση εσόδων από εγληματικές ανέργειες. Κατευθείαν πήγα στην ΤτΕ και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο παρά μόνο η αυξημένη υποβολή στοιχείων ταυτοπροσωπίας σε περίπτωση μεγάλων ποσών. Φυσικά και μου τα έδωσαν μετρητά μόλις τους ζήτησα στοιχεία για αυτά που ισχυρίζονται...γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος παρόμοια προβλήματα σε ποσά μέχρι 100000 ευρώ;
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ρώτησες αν υπάρχει προμήθεια έκδοσης ή εξαργύρωσης αυτής της τραπεζικής επιταγής? Εμένα εκεί πάει το μυαλό μου...

 

Και μια άλλη ερώτηση σχετικά με e-banking ..

'Οταν γίνεται μεταφορά χρημάτων από ελληνικό λογαριασμό (Πειραιώς) σε κάποιο λογαριασμό του εξωτερικού (στην προκειμένη Αγγλία) είναι προτιμότερο να γίνεται η μεταφορά σε euro ή στο συνάλλαγμα της χώρας (δλδ, λίρες) ;;

Εξαρτάται ποιος θέλεις να επιβαρυνθεί τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ρώτησες αν υπάρχει προμήθεια έκδοσης ή εξαργύρωσης αυτής της τραπεζικής επιταγής? Εμένα εκεί πάει το μυαλό μου...

 

όχι δεν υπήρχε αλλά το ζητούμενο για μένα είναι αν αυτή η πολιτική είναι διαδεδομένη σε όλες τις τράπεζες ή αποτελεί κάποιο τρυκ του Ομίλου Ασπίς για να αποφεύγει να δίνει μετρητά μετάτην κρίση που προηγήθηκε...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για λόγους ρευστότητας του ταμείου. Ήθελες να τα πάρεις σε άλλη τράπεζα δηλαδή? Εγώ αρχικά νόμισα πως ήθελες να τα μεταφέρεις στο ταμιευτήριο. Συνηθίζεται πάντως για μεγάλα ποσά (πχ εκταμιεύσεις δανείων) να μην δίνονται cash, καθώς στο 90% δεν θα εξυπηρετεί και τον ίδιο τον πελάτη...

 

Όσο για την κρίση, δεν έχει διαφορά αν το χρήμα θα φύγει από ως cash ή ως τραπεζική επιταγή. Απλά θα φύγει, ίδιες είναι οι συνέπειες.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ρώτησες αν υπάρχει προμήθεια έκδοσης ή εξαργύρωσης αυτής της τραπεζικής επιταγής? Εμένα εκεί πάει το μυαλό μου...

 

 

Εξαρτάται ποιος θέλεις να επιβαρυνθεί τα έξοδα μετατροπής συναλλάγματος...

 

όποιος με συμφέρει περισσότερο οικονομικά .... !! Μπορώ να το μάθω κάπως αυτό ;!;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον για λόγους ρευστότητας του ταμείου. Ήθελες να τα πάρεις σε άλλη τράπεζα δηλαδή? Εγώ αρχικά νόμισα πως ήθελες να τα μεταφέρεις στο ταμιευτήριο. Συνηθίζεται πάντως για μεγάλα ποσά (πχ εκταμιεύσεις δανείων) να μην δίνονται cash, καθώς στο 90% δεν θα εξυπηρετεί και τον ίδιο τον πελάτη...

 

Όσο για την κρίση, δεν έχει διαφορά αν το χρήμα θα φύγει από ως cash ή ως τραπεζική επιταγή. Απλά θα φύγει, ίδιες είναι οι συνέπειες.

 

Τα ήθελα μετρητά. Το τι θα τα έκανα δεν αφορούσε την τράπεζα, δικά μου είναι ότι θέλω τα κάνω. Εμένα με ενδιαφέρει αν έχουν νομικό υπόβαθρο τα όσα μου λένε...δηλώσεις του στυλ "μας το υπαγορεύει η ΤτΕ" αν δεν συνοδεύονται από έγγραφο είναι ψέματα. Για αυτό ρώτησα αν κάποια άλλη τράπεζα πήγε να εξαναγκάσει άλλο μέλος σε κάτι παρόμοιο κατά την ανάληψη...

Link to comment
Share on other sites

Τα ήθελα μετρητά. Το τι θα τα έκανα δεν αφορούσε την τράπεζα, δικά μου είναι ότι θέλω τα κάνω. Εμένα με ενδιαφέρει αν έχουν νομικό υπόβαθρο τα όσα μου λένε...δηλώσεις του στυλ "μας το υπαγορεύει η ΤτΕ" αν δεν συνοδεύονται από έγγραφο είναι ψέματα. Για αυτό ρώτησα αν κάποια άλλη τράπεζα πήγε να εξαναγκάσει άλλο μέλος σε κάτι παρόμοιο κατά την ανάληψη...

 

τα λεφτα παντα στην καταθεση ελεγχονται οχι στην αναληψη. απο την στιγμη που κατατεθηκαν και τα εκανε δεκτα η τραπεζα, το χρημα εχει ξεπλυθει. μπαρουφες σου λεγανε για να σε δυσκολεψουν να τα παρεις μπας και τα αφησεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να μου πείτα για κάτι αν γνωρίζετε: πήγα να κάνω ανάληψη ένα προθεσμιακό λογαριασμό από την Τράπεζα Aspis γιατί το επιτόκιο που μου δίναν ήταν μάπα, και άρχισε να μου λέει ο υπάλληλος ότι σε ποσά πάνω από 30000 ευρώ δεν δίνουν μετρητά μόνο επιταγή για κατάθεση σε άλλο λογαριασμό και σε περίπτωση που τα θέλω cash θα πρέπει να τους αποδείξω γιατί τα θέλω...είναι λέει ντιρεκτίβα της ΤτΕ για τη μη νομιμοποίηση εσόδων από εγληματικές ανέργειες. Κατευθείαν πήγα στην ΤτΕ και μου είπαν ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο παρά μόνο η αυξημένη υποβολή στοιχείων ταυτοπροσωπίας σε περίπτωση μεγάλων ποσών. Φυσικά και μου τα έδωσαν μετρητά μόλις τους ζήτησα στοιχεία για αυτά που ισχυρίζονται...γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό; έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος παρόμοια προβλήματα σε ποσά μέχρι 100000 ευρώ;

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να πας σε οποιαδήποτε τράπεζα και να τους πεις «Καλημέρα, θέλω να κάνω ανάληψη 2000/3000/10000 ευρώ» και να σου πουν «βεβαίως, τα θέλετε σε χοντρά ή ψιλά;», να σου τα δώσουν δηλαδή με απλό έλεγχο ταυτοπροσωπίας, έστω και αυξημένο. Δεν είναι θέμα Τράπεζας της Ελλάδος, είναι θέμα να μην βρεθούν εκτεθειμένες οι ίδιες οι τράπεζες. Άλλο να γίνει μία στραβή με 100/200/500 ευρώ και άλλο με τέτοιο ποσό.

 

Επίσης δεν υπάρχει θέμα ρευστού στα ταμεία, οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες από την ΤτΕ να έχουν συγκεκριμένα ποσά διαθέσιμα σε μετρητά ανάλογα με το μέγεθος του καταστήματος και την κίνηση που έχει.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να τους πεις γιατί τα θέλεις, απλά είσαι υποχρεωμένος να είσαι προετοιμασμένος για τέτοιες αντιδράσεις. Η συνήθης πρακτική για τέτοια ποσά είναι οι τραπεζικές επιταγές τις οποίες θα προσπαθήσουν να σε κάνουν να πάρεις (βολεύει την τράπεζα από θέμα ασφάλειας), αλλά δεν μπορεί να σε αναγκάσει να πεις γιατί τα θέλεις.

 

Μιλάμε φυσικά για λογικά - μεγάλα - ποσά. Αν πας στην Τράπεζα και ζητήσεις ανάληψη 50.000 ευρώ or something πολύ δύσκολα θα γίνει χωρίς να πεις τον λόγο που τα θες...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γνωρίζει μήπως κανείς ποια είναι η χρέωση για την αποστολή εμβάσματος, στην Αμερική, μέσω του web banking της Πειραιώς;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να πας σε οποιαδήποτε τράπεζα και να τους πεις «Καλημέρα, θέλω να κάνω ανάληψη 2000/3000/10000 ευρώ» και να σου πουν «βεβαίως, τα θέλετε σε χοντρά ή ψιλά;», να σου τα δώσουν δηλαδή με απλό έλεγχο ταυτοπροσωπίας, έστω και αυξημένο. Δεν είναι θέμα Τράπεζας της Ελλάδος, είναι θέμα να μην βρεθούν εκτεθειμένες οι ίδιες οι τράπεζες. Άλλο να γίνει μία στραβή με 100/200/500 ευρώ και άλλο με τέτοιο ποσό.

 

Επίσης δεν υπάρχει θέμα ρευστού στα ταμεία, οι τράπεζες είναι υποχρεωμένες από την ΤτΕ να έχουν συγκεκριμένα ποσά διαθέσιμα σε μετρητά ανάλογα με το μέγεθος του καταστήματος και την κίνηση που έχει.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να τους πεις γιατί τα θέλεις, απλά είσαι υποχρεωμένος να είσαι προετοιμασμένος για τέτοιες αντιδράσεις. Η συνήθης πρακτική για τέτοια ποσά είναι οι τραπεζικές επιταγές τις οποίες θα προσπαθήσουν να σε κάνουν να πάρεις (βολεύει την τράπεζα από θέμα ασφάλειας), αλλά δεν μπορεί να σε αναγκάσει να πεις γιατί τα θέλεις.

 

Μιλάμε φυσικά για λογικά - μεγάλα - ποσά. Αν πας στην Τράπεζα και ζητήσεις ανάληψη 50.000 ευρώ or something πολύ δύσκολα θα γίνει χωρίς να πεις τον λόγο που τα θες...

 

VeCo και πως εξακριβωνει η τραπεζα οτι ο λογος που ειπες οτι τα θες ειναι και αληθινός? χρειαζονται κανενα χαρτι ??εγω εκεινη την στιγμη μπορω να πω οποιο λογο μου κατεβει , ειναι κατωχηρωμενες νομικα να σου ζητησουν τον λογο ή αν πας τον υπάλληλο μεχρι τον διευθυντη λυνονται αυτα τα προβληματα?

Παντως εμενα μια φορα σε ενα υποκαταστημα την Alpha μου εχει τυχει να δω τυπο που να τα εχει παρει κρανιο και να ειναι ετοιμος για φονο επειδη δεν του διναν τα λεφτα του που ειχε σε εναν λογαριασμο ταμιευτηριου, γυρω στα 60.000 πρεπει να ζητησε απ οτι θυμαμαι , και εγινει ο κακος χαμος μεσα στην τραπεζα , βεβαια δεν πηρε δεκαρα τσακιστη αλλα δεν καταλαβα τον λογο , επρεπε και να φυγω δεν μπορουσα να δω ολο το σοου!!

Εχοντας αυτο στο μυαλο μου και όντας προετοιμασμένος για τα παντα πηγα και γω μετα απο καποιους μηνες να σηκωσω 85.000 ευρω που ηθελα σε μετρητα , για προσωπικους λογους απο την ιδια τραπεζα.Οπου και με ενημερωσαν πολυ ευγενικα οτι δεν ειναι δυνατον να γινει η αναληψη την ιδια μερα αλλα επρεπε να ενημερωσω καποιες μερες πριν για τετοια αναληψη για τον λογο που ειπες και εσυ...και σε μενα επεσε το παραμυθι της τραπεζικης επιταγης αλλα δεν με βολευε αυτος ο τροπος και με ενα ραντεβου μετα απο 2 μερες ολα πηγαν ρολοι..

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω δεν θα αισθανομουν ανετος να κυκλοφορησω με τοσα χρηματα στον δρομο,ενω με επιταγη ειναι διαφορετικα.Ακομα και να την χασεις δεν μπορει να την εισπραξει αλλος.
Link to comment
Share on other sites

VeCo και πως εξακριβωνει η τραπεζα οτι ο λογος που ειπες οτι τα θες ειναι και αληθινός? χρειαζονται κανενα χαρτι ??εγω εκεινη την στιγμη μπορω να πω οποιο λογο μου κατεβει , ειναι κατωχηρωμενες νομικα να σου ζητησουν τον λογο ή αν πας τον υπάλληλο μεχρι τον διευθυντη λυνονται αυτα τα προβληματα?

 

Οι υπάλληλοι της τράπεζας είναι υποχρεωμένοι να σε ρωτήσουν. Από κει και πέρα εννοείται ότι μπορείς να τους πεις ότι σου κατέβει, δεν έχουν το δικαιώμα να ρωτήσουν περαιτέρω.

 

Με επίσκεψη στον διευθυντή και απλή δήλωση του τύπου «θέλω τα χρήματα μου, δεν υπάρχει θέμα συζήτησης, δεν είμαι υποχρεωμένος να σας πω τον λόγο» και εφόσον φυσικά μιλάμε για λογικά ποσά (καθώς από 10000 ευρώ και πάνω δημιουργείται πρόβλημα με πιθανές παράνομες δραστηριότητες), δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

 

Επίσης, ο κάθε υπάλληλος έχει κάποια όρια στις συναλλαγές που μπορεί να εκτελέσει. Λ.χ., οι νέοι υπάλληλοι, για αναλήψεις ή εξαργυρώσεις επιταγών άνω των 1000 ευρώ, πρέπει να πάρουν έγκριση από κάποιον ανώτερο τους.

 

Οπότε εάν πας και ζητήσεις ανάληψη 5000 ευρώ και το όριο του υπαλλήλου είναι 3000 ευρώ, θα αναγκαστεί να πάει στον ανώτερο για έγκριση και ο ανώτερος θα πρέπει με τη σειρά του να ρωτήσει γιατί τα θέλεις, καθώς θα θέλει και ο ίδιος να είναι καλυμμένος σε περίπτωση «στραβής».

 

Αν τώρα πεις ας πούμε στον υπάλληλο ότι θες τα χρήματα για να αγοράσεις αμάξι, ο υπάλληλος είναι υποχρεωμένος από την τράπεζα του να σου πει ότι μπορείς να εκδόσεις τραπεζική επιταγή με το ποσό που θες, την οποία μονάχα η εταιρεία από την οποία θα πάρεις το αμάξι θα μπορεί να εξαργυρώσει. Έτσι και η τράπεζα αλλά και τα χρήματα σου θα είναι ασφαλισμένα. Αλλά, δεν είσαι υποχρεωμένος να το αποδεχθείς.

 

Παντως εμενα μια φορα σε ενα υποκαταστημα την Alpha μου εχει τυχει να δω τυπο που να τα εχει παρει κρανιο και να ειναι ετοιμος για φονο επειδη δεν του διναν τα λεφτα του που ειχε σε εναν λογαριασμο ταμιευτηριου, γυρω στα 60.000 πρεπει να ζητησε απ οτι θυμαμαι , και εγινει ο κακος χαμος μεσα στην τραπεζα , βεβαια δεν πηρε δεκαρα τσακιστη αλλα δεν καταλαβα τον λογο , επρεπε και να φυγω δεν μπορουσα να δω ολο το σοου!!

 

Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε επίσης, ότι αναλήψεις/εξαργυρώσεις μεγάλων ποσών καλύτερα να γίνονται από το υποκατάστημα της τράπεζας με το οποίο έχουμε στενότερη συνεργασία, και οι υπάλληλοι εκεί μπορεί να μας ξέρουν προσωπικά. Αλλιώς είναι πολύ πιθανόν ο διευθυντής του υποκαταστήματος να αρνηθεί να υπογράψει για την ανάληψη/εξαργύρωση. Δεν τον υποχρεώνει κανένας να υπογράψει. Μπορεί να σου ζητήσει να αποταθείς σε άλλο κατάστημα ή στο κατάστημα στο οποίο ανοίχτηκε ο λογαριασμός σου, απλά και μόνο γιατί μπορεί να μην θέλει να αναλάβει την ευθύνη.

 

Εχοντας αυτο στο μυαλο μου και όντας προετοιμασμένος για τα παντα πηγα και γω μετα απο καποιους μηνες να σηκωσω 85.000 ευρω που ηθελα σε μετρητα , για προσωπικους λογους απο την ιδια τραπεζα.Οπου και με ενημερωσαν πολυ ευγενικα οτι δεν ειναι δυνατον να γινει η αναληψη την ιδια μερα αλλα επρεπε να ενημερωσω καποιες μερες πριν για τετοια αναληψη για τον λογο που ειπες και εσυ...και σε μενα επεσε το παραμυθι της τραπεζικης επιταγης αλλα δεν με βολευε αυτος ο τροπος και με ενα ραντεβου μετα απο 2 μερες ολα πηγαν ρολοι..

 

Επομένως, εμπίπτει θέμα ρευστότητας του ταμείου!

 

Μπορεί να έτυχε. Εάν ήταν αρχή του μήνα, όπου και υπάρχουν μεγάλες αναλήψεις, εάν είχαν σφραγίσει χρήματα για μεταφορά σε άλλα καταστήματα ή στα κεντρικά, πολλά είναι πιθανά.

 

85000 ευρώ είναι πολύ μεγάλο ποσό για τα δεδομένα των ταμείων. Επαναλαμβάνω όμως, πως εξαρτάται από το κατάστημα και την καθημερινή κίνηση που έχει. Στο δικό μου υποκατάστημα, είχαμε διαθέσιμα μετρητά στο θησαυροφυλάκιο πάνω από 1 εκατομμύριο και στα ταμεία άλλο μισό (αλλά δεν λέω ούτε ποιό υποκατάστημα, ούτε ποιας τράπεζας, ούτε ποιάς χώρας :p).

 

Παντως εγω δεν θα αισθανομουν ανετος να κυκλοφορησω με τοσα χρηματα στον δρομο,ενω με επιταγη ειναι διαφορετικα.Ακομα και να την χασεις δεν μπορει να την εισπραξει αλλος.

 

Ακριβώς.

 

Οι τράπεζες δεν έχουν ως σκοπό να μας φάνε τα λεφτά μας. Οι τραπεζικές επιταγές γίνονται και για δική τους αλλά και για δική μας ασφάλεια. Από κει και πέρα το να επιμένουμε να πάρουμε τα χρήματα μας μετρητά είναι ανοησία εάν δεν συντρέχει σημαντικός λόγος.

 

Θυμάμαι πελάτη ο οποίος σήκωσε περίπου 10000 ευρώ μετρητά για μισθούς και 15 λεπτά μετά που έφυγε από την τράπεζα του έκλεψαν το τσαντάκι από το αυτοκίνητο.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα λογαριασμό στη τράπεζα Πειραιώς και ενώ έκανα εχθές μια κατάθεση χρημάτων σε ΑΤΜ, βλέπω σήμερα μέσω e-banking πως τα χρήματα αυτά όντως μπήκαν στο λογαριασμό μου, ωστόσο δεν είναι διαθέσιμα.

Συγκεκριμένα, τα έχει σε μια κατηγορία η οποία ονομάζεται "Ποσό Μή Διαθέσιμο Λόγω Αξίας Ημέρας".

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος

Α) τι σημαίνει αυτό και

Β) για ποιόν λόγο γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα λογαριασμό στη τράπεζα Πειραιώς και ενώ έκανα εχθές μια κατάθεση χρημάτων σε ΑΤΜ, βλέπω σήμερα μέσω e-banking πως τα χρήματα αυτά όντως μπήκαν στο λογαριασμό μου, ωστόσο δεν είναι διαθέσιμα.

Συγκεκριμένα, τα έχει σε μια κατηγορία η οποία ονομάζεται "Ποσό Μή Διαθέσιμο Λόγω Αξίας Ημέρας".

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος

Α) τι σημαίνει αυτό και

Β) για ποιόν λόγο γίνεται?

 

Όταν κάνεις μία κατάθεση στις 13/10 λ.χ., τα χρήματα μπαίνουν με ημερομηνία αξίας 14/10. Οπότε είναι διαθέσιμα μία μέρα μετά - συνήθως. Μπορεί να είναι και δύο, ανάλογα με την τράπεζα.

 

Αυτό γίνεται πολύ απλά για να γλυτώνει η τράπεζα τόκους.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνεις μία κατάθεση στις 13/10 λ.χ., τα χρήματα μπαίνουν με ημερομηνία αξίας 14/10. Οπότε είναι διαθέσιμα μία μέρα μετά - συνήθως. Μπορεί να είναι και δύο, ανάλογα με την τράπεζα.

 

Αυτό γίνεται πολύ απλά για να γλυτώνει η τράπεζα τόκους.

 

Μάλιστα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτό το κάνουν όλες οι τράπεζες δηλαδή και οχι απλά η Πειραιώς?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Αυτό το κάνουν όλες οι τράπεζες δηλαδή και οχι απλά η Πειραιώς?

 

Νομίζω πως ναι. Σίγουρα δεν είναι μονάχα η Πειραιώς.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι. Σίγουρα δεν είναι μονάχα η Πειραιώς.

 

Σε λογαρισμούς που έχω σε alpha και εθνική αυτό δε γίνεται πάντως. Αυτό που κάνουν, είναι να τα τοκίζουν από τη επόμενη μέρα αλλά είναι αμέσως διαθέσιμα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα λογαριασμό στη τράπεζα Πειραιώς και ενώ έκανα εχθές μια κατάθεση χρημάτων σε ΑΤΜ, βλέπω σήμερα μέσω e-banking πως τα χρήματα αυτά όντως μπήκαν στο λογαριασμό μου, ωστόσο δεν είναι διαθέσιμα.

Συγκεκριμένα, τα έχει σε μια κατηγορία η οποία ονομάζεται "Ποσό Μή Διαθέσιμο Λόγω Αξίας Ημέρας".

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος

Α) τι σημαίνει αυτό και

Β) για ποιόν λόγο γίνεται?

Τα εβαλες με φακελο;Μηπως επειδη δεν εχουν μετρηθει/επιβεβαιωθεί ακομα απο ταμια ;

Link to comment
Share on other sites

εγω χθες πηγα στην τραπεζα Κυπρου για να ακυρωσω την νεα Prepaid! και να βγαλω τα χρηματα που ειχα μεσα..13.50 euro - 5 ευρο για την εκδοση της νες καρτας,που μεταξυ μας ειχε ανανεωθει χωρις να τους παρω τηλεφωνο :mad:,τα χρηματα μου ειπε ο υπαλληλος θα μπουν στον λογαριασμο σε 2-3 μερες.(καταθετικο λογαριασμο κυπρου).

μου κακοφανηκε πολυ..που ενω ειναι δωρεαν η εκδοση της,μετα τα 2 χρονια την πληρωνεις κανονικοτατα!! :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε λογαρισμούς που έχω σε alpha και εθνική αυτό δε γίνεται πάντως. Αυτό που κάνουν, είναι να τα τοκίζουν από τη επόμενη μέρα αλλά είναι αμέσως διαθέσιμα.

 

Αναφέρεσαι σε κατάθεση από το ταμείο ή από την ΑΤΜ;

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...