Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.711 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      924
    • Έχω MasterCard
      445
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      58
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Ξέρει κανείς ποια τράπεζα δίνει το χαμηλότερο επιτόκιο για καταναλωτικό για αγορά αυτοκινήτου?
Link to comment
Share on other sites

poia trapeza afora?

 

Marfin, αλλά δεν ξέρω αν θα είχε διαφορά σε κάποια άλλη τράπεζα.

 

Καλύτερα να αποφεύγεις τα greeklish στα μηνύματά σου, σε λίγο θα απαγορευτούν εντελώς... :blink:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τόσο περίπου είναι η χρέωση του γκισέ σε έμβασμα, σε όλες τις τράπεζες. Η λύση λέγεται Internet banking, και θα μπορούσες να το είχες στείλει με χρέωση της τάξης του 0,50€.

 

Αυτό που λες που έπρεπε να τα βάλεις πρώτα στο λογ/μο σου, γίνεται για λόγους ξεπλύματος χρήματος. Τα στοιχεία του αποστολέα πρέπει να είναι γνωστά και διασταυρωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Τόσο περίπου είναι η χρέωση του γκισέ σε έμβασμα, σε όλες τις τράπεζες. Η λύση λέγεται Internet banking, και θα μπορούσες να το είχες στείλει με χρέωση της τάξης του 0,50€.

 

Αυτό που λες που έπρεπε να τα βάλεις πρώτα στο λογ/μο σου, γίνεται για λόγους ξεπλύματος χρήματος. Τα στοιχεία του αποστολέα πρέπει να είναι γνωστά και διασταυρωμένα.

 

Λογικά αυτά που λες. Αν επρόκειτο για δική μου συναλλαγή δεν θα έδινα ποτέ τόσα χρήματα για μια και μόνο μεταφορά χρημάτων (κατάθεση στην ουσία), καθώς έχω λογαριασμό με web-banking σε άλλη τράπεζα. Το θέμα είναι ότι εξυπηρετούσα κάποιον ο οποίος ήθελε την απόδειξη της τράπεζας στα χέρια του (για δικούς του λόγους) οπότε δεν ήθελα να ανακατευτώ περισσότερο.

 

Πάντως οι χρεώσεις αυτές είναι αδικαιολόγητα υψηλές...

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα λογαριασμό ταμιευτηρίου στη eurobank, αλλά δεν μου χρειάζεται πλέον ο συγκεκριμένος λογαριασμός. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν ποια είναι η διαδικασία για να τον κλείσω, καθώς και αν υπάρχουν κάποια έξοδα...

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα παει να κλεισω εναν στην κυπρου,απλα πηγα με το βιβλιαριο κ την καρτα και μου τον εκλεισαν!(ισως κ ταυτοτητα,αλλα δεν ειμαι σιγουρος)
Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα παει να κλεισω εναν στην κυπρου,απλα πηγα με το βιβλιαριο κ την καρτα και μου τον εκλεισαν!(ισως κ ταυτοτητα,αλλα δεν ειμαι σιγουρος)

 

Εγώ για μία πιστωτική στην Πειραιώς (την university συγκεκριμένα) πέρασα γολγοθά τηλεφωνικών ερωτήσεων με κάποια τύπισσα από τα κεντρικά της εν λόγω τράπεζας .. η οποία προσπαθούσε με τους άπειρους λόγους να με αποτρέψει από το να την διακόψω .. !! :X

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα παει να κλεισω εναν στην κυπρου,απλα πηγα με το βιβλιαριο κ την καρτα και μου τον εκλεισαν!(ισως κ ταυτοτητα,αλλα δεν ειμαι σιγουρος)

 

Σίγουρα θα χρειάστηκε ταυτότητα.

 

Εγώ για μία πιστωτική στην Πειραιώς (την university συγκεκριμένα) πέρασα γολγοθά τηλεφωνικών ερωτήσεων με κάποια τύπισσα από τα κεντρικά της εν λόγω τράπεζας .. η οποία προσπαθούσε με τους άπειρους λόγους να με αποτρέψει από το να την διακόψω .. !! :X

 

Οι πιστωτικές είναι άλλη ιστορία. Δεν είναι τόσο απλό όσο ένας λογαριασμός, οι τράπεζες βγάζουν τρελλά κέρδη από τις πιστωτικές, οπότε είναι λογικό να επέμενε μέχρι αηδίας να μην την κλείσεις...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

εγω που ειχα παει να κλεισω εναν στην κυπρου,απλα πηγα με το βιβλιαριο κ την καρτα και μου τον εκλεισαν!(ισως κ ταυτοτητα,αλλα δεν ειμαι σιγουρος)

 

Πήγες στο ταμείο ή σε κάποιον υπάλληλο?

Επίσης, επειδή έχω και χρεωστική καρτούλα για το ΑΤΜ, θα πρέπει να την πάω κι αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Πήγες στο ταμείο ή σε κάποιον υπάλληλο?

Επίσης, επειδή έχω και χρεωστική καρτούλα για το ΑΤΜ, θα πρέπει να την πάω κι αυτή?

 

Μπορεί να μην χρειαστεί, αλλά δεν θα πάθεις τίποτα να την πάρεις μαζί σου. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μην χρειαστεί, αλλά δεν θα πάθεις τίποτα να την πάρεις μαζί σου. :)

 

Ok, εγώ θα τους τα πάω όλα και ας τα κάνουν ό,τι θέλουν!

Απλά μια διευκρίνηση: πηγαίνω στο ταμείο της τράπεζας ή σε κάποιον υπάλληλο για να κλείσω τον λογαριασμό?

Link to comment
Share on other sites

Ok, εγώ θα τους τα πάω όλα και ας τα κάνουν ό,τι θέλουν!

Απλά μια διευκρίνηση: πηγαίνω στο ταμείο της τράπεζας ή σε κάποιον υπάλληλο για να κλείσω τον λογαριασμό?

 

Με κάποια επιφύλαξη, νομίζω πως στην εξυπηρέτηση ιδιωτών (όχι δηλαδή στα ταμεία).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ok, εγώ θα τους τα πάω όλα και ας τα κάνουν ό,τι θέλουν!

Απλά μια διευκρίνηση: πηγαίνω στο ταμείο της τράπεζας ή σε κάποιον υπάλληλο για να κλείσω τον λογαριασμό?

 

Στην Εθνική και την Αττικής το είχα κλείσει κανονικά στο γκισέ. Κάνουν μια τελευταία ενημέρωση για να περάσουν τους τόκους και μετά σου δίνουν όλο το υπόλοιπο.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Και στη eurobank στο γκισέ πας. Έχω κλείσει δικό μου λογαριασμό έτσι, αν και ο υπάλληλος με παρακαλούσε να μη τον κλείσω.
مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για μία πιστωτική στην Πειραιώς (την university συγκεκριμένα) πέρασα γολγοθά τηλεφωνικών ερωτήσεων με κάποια τύπισσα από τα κεντρικά της εν λόγω τράπεζας .. η οποία προσπαθούσε με τους άπειρους λόγους να με αποτρέψει από το να την διακόψω .. !! :X

 

το κολπο ειναι να παιρνεις στην εξυπηρετηση πελατων, να λες οτι σου εκλεψαν την καρτα και οτι ζητας ακυρωση χωρις επανεκδοση. ετσι δεν σε πρηζουν να μην την ακυρωσεις. το εχω κανει πολλες φορες και πιανει;););)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και στη eurobank στο γκισέ πας. Έχω κλείσει δικό μου λογαριασμό έτσι, αν και ο υπάλληλος με παρακαλούσε να μη τον κλείσω.

 

Α οκ, καλώς, ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω βέβαια να μη με πρήξει κι εμένα ο υπάλληλος για να μη το κλείσω:)

Link to comment
Share on other sites

Α οκ, καλώς, ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω βέβαια να μη με πρήξει κι εμένα ο υπάλληλος για να μη το κλείσω:)

 

Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να μην σου πει έστω και μία φορά να μην κλείσεις/ακυρώσεις. Αλλιώς δεν είναι καλός υπάλληλος.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να μην σου πει έστω και μία φορά να μην κλείσεις/ακυρώσεις. Αλλιώς δεν είναι καλός υπάλληλος.

 

Το καταλαβαίνω πως του εχουν δώσει εντολή να προσπαθεί να μεταπείσει τους πελάτες απ'το να κλείσουν τον λογαριασμό τους...

Απο την άλλη όμως, για δικούς μου λόγους θέλω να τον κλείσω. Όσο είναι εκείνος ευγενικός, θα είμαι κι εγώ... πάντα είμαι άλλωστε:)

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω πως του εχουν δώσει εντολή να προσπαθεί να μεταπείσει τους πελάτες απ'το να κλείσουν τον λογαριασμό τους...

Απο την άλλη όμως, για δικούς μου λόγους θέλω να τον κλείσω. Όσο είναι εκείνος ευγενικός, θα είμαι κι εγώ... πάντα είμαι άλλωστε:)

 

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Το αν θα είναι ευγενικός είναι κάτι το οποίο πρέπει να εννοείται. Εξ άλλου, τυχόν αγένεια εκ μέρους του, θα σε αποτρέψει από πιθανή συνεργασία ξανά με την τράπεζα στο μέλλον.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτες cash card στην Πειραιώς και την Εμπορική, συνδεδεμένες με λογαριασμό ταμιευτηρίου, είναι από αυτές που γράφουν VISA με μικρά γράμματα επάνω δεξιά.

Σκοπεύω να κάνω ανάληψη μετρητών από τoυς λογαριασμούς μου ενώ θα βρίσκομαι στο εξωτερικο.

Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα και μου είπαν και οι 2 ότι δεν χρεώνεται προμήθεια ή κάποια άλλη χρέωση για την ανάληψη αυτή και ότι θα γίνεται απλώς μετατροπή του νομίσματος με την ισοτιμία που θα βλέπω στην τράπεζα.

Είναι έτσι ή θα δω μετά τίποτα περίεργες χρεώσεις στο λογαριασμό μου;

Link to comment
Share on other sites

Ως συνήθως σε κορόιδεψαν

Τουλάχιστον η εμπορική

Σε παραπέμπω στην σελίδα

http://www.emporiki.gr/files/GR/Other/basic_transaction_terms_gr.pdf

Όρος 4.1.3

Ανάληψη εκτός ευρωπαϊκής ένωσης

1% με ελάχιστο 4 Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτες cash card στην Πειραιώς και την Εμπορική, συνδεδεμένες με λογαριασμό ταμιευτηρίου, είναι από αυτές που γράφουν VISA με μικρά γράμματα επάνω δεξιά.

Σκοπεύω να κάνω ανάληψη μετρητών από τoυς λογαριασμούς μου ενώ θα βρίσκομαι στο εξωτερικο.

Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα και μου είπαν και οι 2 ότι δεν χρεώνεται προμήθεια ή κάποια άλλη χρέωση για την ανάληψη αυτή και ότι θα γίνεται απλώς μετατροπή του νομίσματος με την ισοτιμία που θα βλέπω στην τράπεζα.

Είναι έτσι ή θα δω μετά τίποτα περίεργες χρεώσεις στο λογαριασμό μου;

 

Αν εχεις περισσότερους απο εναν λογαριασμους συνδεδεμένους στην καθε καρτα μπορει να εχεις προβλημα.Θα σου εμφανιζει μονο ενα λογαριασμο στο ΑΤΜ ,δεν θα εχεις επιλογη ποιον να χρησιμοποιησεις.Αν πχ εχεις δυο ταμιευτήρια θα σου εμφανιζει μονο το ενα .Την πατησα ετσι εγω στην Βουλγαρια και εβγαλα τελικα χρηματα απο την πιστωτικη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτες cash card στην Πειραιώς και την Εμπορική, συνδεδεμένες με λογαριασμό ταμιευτηρίου, είναι από αυτές που γράφουν VISA με μικρά γράμματα επάνω δεξιά.

Σκοπεύω να κάνω ανάληψη μετρητών από τoυς λογαριασμούς μου ενώ θα βρίσκομαι στο εξωτερικο.

Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα και μου είπαν και οι 2 ότι δεν χρεώνεται προμήθεια ή κάποια άλλη χρέωση για την ανάληψη αυτή και ότι θα γίνεται απλώς μετατροπή του νομίσματος με την ισοτιμία που θα βλέπω στην τράπεζα.

Είναι έτσι ή θα δω μετά τίποτα περίεργες χρεώσεις στο λογαριασμό μου;

 

οπως εγραψε και ο vasileios θα σε χρεωσουν με προμηθεια. Αν κινηθεις εκτος ΕΕ θα σε χρεωσουν με 1% (ελ. πσσο 4 ευρω) , ενω αν εισαι εντος ΕΕ θα ειναι ιδια η προμηθεια με αυτη που θα σε χρεωναν για αναληψη απο ΑΤΜ άλλης τραπεζας μεσω ΔΙΑΣ.

 

επισης οπως εγραψε ο bill33, αν εχεις πανω απο 1 λογαραιασμους συνδεδεμενους με τις καρτες σου, πρεπει να μαθεις ποιος ειναι ο default λογαριασμος. Αυτον θα μπορεις να χρησιμοποιησεις για αναληψεις απο ΑΤΜ και αγορες απο καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάρτες cash card στην Πειραιώς και την Εμπορική, συνδεδεμένες με λογαριασμό ταμιευτηρίου, είναι από αυτές που γράφουν VISA με μικρά γράμματα επάνω δεξιά.

Σκοπεύω να κάνω ανάληψη μετρητών από τoυς λογαριασμούς μου ενώ θα βρίσκομαι στο εξωτερικο.

Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα και μου είπαν και οι 2 ότι δεν χρεώνεται προμήθεια ή κάποια άλλη χρέωση για την ανάληψη αυτή και ότι θα γίνεται απλώς μετατροπή του νομίσματος με την ισοτιμία που θα βλέπω στην τράπεζα.

Είναι έτσι ή θα δω μετά τίποτα περίεργες χρεώσεις στο λογαριασμό μου;

 

η απολυτη ξεφτιλα-κοροιδια οπως καταλαβαινεις. να πας να ξαναρωτησεις σε ενα καταστημα και αν σου πουν τα ιδια να τον κανεις ξεφτιλα τον υπαλληλο.οχι βεβαιως βριζοντας τον, απλα λεγοντας του ποσο ανεπαρκης ειναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Από την εμπειρία μου στο εξωτερικό (Αγγλία κ άλλες Ευρωπαϊκές πόλεις) και κάνοντας χρήση πολλών και διαφορετικών λογαριασμών απο διάφορες ελληνικές τράπεζες .. έχω να πω .. ότι οι χρεώσεις δεν είναι ίδιες για κάθε τράπεζα όταν γίνονται αναλήψεις μέσω του ΔΙΑΣ από εξωτερικό. Άλλες χρεώνουν αναλογικά, άλλες για κάθε ανάληψη 2.5 ευρώ, άλλες 5 ευρώ .. γενικότερα..άντε να βγάλεις άκρη ... !!

Πάντως αυτό που σου είπε ο υπάλληλος σε καμία περίπτωση δεν ισχύει ... καλύτερα να πάρεις στην εξυπηρέτηση πελατών της τράπεζας .. και να σιγουρέψεις μάλιστα ότι οι κάρτες σου θα "λειτουργούν" .. γιατί ... μέχρι κι αυτό μου'χει συμβεί ... να λένε ότι είναι δυνατές οι αναλήψεις από εξωτερικό .. και μετά ... να τρέχεις για δανεικάααα!!

Επίσης να προσέξεις και το ημερήσιο ποσό ανάληψης από εξωτερικό .. γιατί πάλι κάθε τράπεζα το δικό της βάζει ....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...