Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Επίσης πολλές τράπεζες βγάζουν φοιτητικές πιστωτικές κάρτες χωρίς καν αποδεικτικό ότι έχεις εισόδημα (εκκαθαριστικό εφορίας)

 

Μπορεις να αναφερεις μερικες γιατι εχω φαει τον κοσμο και δεν μπορω να βρω τραπεζα που εκδιδει Visa χωρις εκκαθαριστικο. Εκτος απο Citibank που δυστυχως ομως δεν με εχει βολεψει πολυ διοτι σπανια γινεται δεκτη για δοσεις. :mad:

Link to comment
Share on other sites

ela re pou den brikes. mehri kai i ethniki dinei pistwtikes hwris ekatharistiko. malista an den kanw lathos an eisai foithths anoigeis kai enan foithtiko logariasmo kai sou dinoun electron visa dwrean.

Dulce et decorum est pro sciencia mori.

----------------------------------------------

milan - kountera : 1 - 0

Link to comment
Share on other sites

Πιστωτικη χωρις εκκαθαριστικο,νομιζω μονο σε φοιτητες γινεται.Για αλλους δεν εχω ακουσει να γινεται.Electron σου δινουν οταν ανοιγεις ενα λογαριασμο,εκτος απο την εθνικη που σου δινει μια maestro καρτα που δεν διευκολυνει καθολου τις συναλλαγες.
Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Guyz, αύριο θα φτιάξω λογαριασμό στην Πειραιώς!

Για να μπορώ να διαχειρίζομαι τον λογαριασμό μου μέσω Internet πρέπει να το ζητήσω εγώ ή γίνεται αυτόματα με το που θα βγάλω την electron;

Επίσης πόσο χρεώνεται αυτή η υπηρεσία;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Guyz, αύριο θα φτιάξω λογαριασμό στην Πειραιώς!

Για να μπορώ να διαχειρίζομαι τον λογαριασμό μου μέσω Internet πρέπει να το ζητήσω εγώ ή γίνεται αυτόματα με το που θα βγάλω την electron;

Επίσης πόσο χρεώνεται αυτή η υπηρεσία;

Πριν κανά χρόνο που είχα ανοίξει κι εγώ λογαριασμό στην Πειραιώς, είχαν ζητήσει 5€ για το ebanking. Όχι δε γίνεται αυτόματα, πρέπει να το ζητήσεις, αλλά το αξίζει με τα 1000. Είναι από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) web interface αυτό της Πειραιώς.

Link to comment
Share on other sites

ela re pou den brikes. mehri kai i ethniki dinei pistwtikes hwris ekatharistiko. malista an den kanw lathos an eisai foithths anoigeis kai enan foithtiko logariasmo kai sou dinoun electron visa dwrean.

 

Φιλε μου Electron εχω απειρες...Αλλα η Electron ειναι χρεωστικη...Εγω ψαχνω πιστωτικη αναγλυφη Visa και απο τραπεζα ευρειας αποδοχης ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Electron εχω απειρες...Αλλα η Electron ειναι χρεωστικη...Εγω ψαχνω πιστωτικη αναγλυφη Visa και απο τραπεζα ευρειας αποδοχης ;)

 

Υπαρχει και πιστωτικη electron.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και πιστωτικη electron.

 

Πιστωτικες καρτες ειναι ολες...

Χωριζονται ομως σε:

Visa Electron η Maestro δλδ που αν δεν εχεις λεφτα στον λογαριασμο σου δεν μπορεις να κανεις μια αγορα. Οπως επισης γινονται δεκτες για δοσεις σπανια σε καταστηματα. :(

Visa, AMEX, Diners που η τραπεζα σου "εμπιστευεται" ενα ποσο και πιστευει οτι θα το ξεπληρωσεις. Μπορεις να την χρεωνεις χωρις να εχεις λεφτα στον λογαριασμο σου. Οι περισσοτερες γινονται δεκτες για δοσεις.

Εκτος απο της Citibank (συνηθως) που εχω εγω :cry: Για αυτο και ψαχνω καποια αλλη...Visa αναγλυφη

Link to comment
Share on other sites

Πιστωτικες καρτες ειναι ολες...

Χωριζονται ομως σε:

Visa Electron η Maestro δλδ που αν δεν εχεις λεφτα στον λογαριασμο σου δεν μπορεις να κανεις μια αγορα. Οπως επισης γινονται δεκτες για δοσεις σπανια σε καταστηματα. :(

Visa, AMEX, Diners που η τραπεζα σου "εμπιστευεται" ενα ποσο και πιστευει οτι θα το ξεπληρωσεις. Μπορεις να την χρεωνεις χωρις να εχεις λεφτα στον λογαριασμο σου. Οι περισσοτερες γινονται δεκτες για δοσεις.

Εκτος απο της Citibank (συνηθως) που εχω εγω :cry: Για αυτο και ψαχνω καποια αλλη...Visa αναγλυφη

Πήγαινε Μαρινόπουλο ή Carefour και ζήτα DynamicVisa .

Δίνουν μόνο με ταυτότητα αλλά με μικρό όριο .

Link to comment
Share on other sites

Πιστωτικες καρτες ειναι ολες...

Χωριζονται ομως σε:

Visa Electron η Maestro δλδ που αν δεν εχεις λεφτα στον λογαριασμο σου δεν μπορεις να κανεις μια αγορα. Οπως επισης γινονται δεκτες για δοσεις σπανια σε καταστηματα. :(

Visa, AMEX, Diners που η τραπεζα σου "εμπιστευεται" ενα ποσο και πιστευει οτι θα το ξεπληρωσεις. Μπορεις να την χρεωνεις χωρις να εχεις λεφτα στον λογαριασμο σου. Οι περισσοτερες γινονται δεκτες για δοσεις.

Εκτος απο της Citibank (συνηθως) που εχω εγω :cry: Για αυτο και ψαχνω καποια αλλη...Visa αναγλυφη

 

Δεν ειναι πιστωτικες ολες. Πιστωτικες = πιστωση, δηλαδη ανευ χρηματων στο λογαριασμο να μπορεις να κανεις αγορες. Συνεπως αλλο πιστωτικη, αλλο χρεωστικη :)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Μαρινόπουλο ή Carefour και ζήτα DynamicVisa .

Δίνουν μόνο με ταυτότητα αλλά με μικρό όριο .

Πέρα από ταυτότητα ζητάνε και εκκαθαριστικό ... εμένα τουλάχιστον ζήτησαν..

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από ταυτότητα ζητάνε και εκκαθαριστικό ... εμένα τουλάχιστον ζήτησαν..

Εμένα μου ζήτησαν μόνο τον Α.Φ.Μ. να τους πω.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Πιστωτικες καρτες ειναι ολες...

Χωριζονται ομως σε:

Visa Electron η Maestro δλδ που αν δεν εχεις λεφτα στον λογαριασμο σου δεν μπορεις να κανεις μια αγορα. Οπως επισης γινονται δεκτες για δοσεις σπανια σε καταστηματα. :(

Visa, AMEX, Diners που η τραπεζα σου "εμπιστευεται" ενα ποσο και πιστευει οτι θα το ξεπληρωσεις. Μπορεις να την χρεωνεις χωρις να εχεις λεφτα στον λογαριασμο σου. Οι περισσοτερες γινονται δεκτες για δοσεις.

Εκτος απο της Citibank (συνηθως) που εχω εγω :cry: Για αυτο και ψαχνω καποια αλλη...Visa αναγλυφη

Έχω 2 πιστωτικές Electron και καμία δεν είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό.

Μάλιστα η μια είναι στη Eurobank στην οποία δεν έχω καν λογαριασμό.

Οπότε μην μιλάς με τόση σιγουριά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Οι Electron όπως και οι Maestro δεν είναι απαραίτητο να είναι συνδεδεμένες με κάποιον λογαριασμό. Ειδικά για τις Electron οι κύρια διαφορά τους από τις κανονικές Visa, είναι το χαμηλό πιστωτικό όριο και φυσικά δεν είναι είναι ανάγλυφες.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 πιστωτικές Electron και καμία δεν είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό.

Μάλιστα η μια είναι στη Eurobank στην οποία δεν έχω καν λογαριασμό.

Οπότε μην μιλάς με τόση σιγουριά.

 

Και αυτες με εκκαθαριστικο,ετσι??

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια συλλογής στοιχείων (phising) μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος (e-mail)

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι βρίσκεται σε εξέλιξη μία νέα προσπάθεια συλλογής στοιχείων (phising) μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος (e-mail). Πιθανόν να έχετε ήδη λάβει ή ενδέχεται να λάβετε ένα e-mail με αποστολέα VISA Company (VISA Service [VisaCard@visa.com]). Πρόκειται για hackers που με αυτόν τον τρόπο προσπαθούν να αποκομίσουν τα στοιχεία των πελατών.

 

Παρακαλούμε να μην προχωρήσετε σε καταχώρηση των στοιχείων σας. Αν παρόλα αυτά το έχετε ήδη κάνει, επικοινωνήστε άμεσα με τα γνωστά τηλέφωνα της Τράπεζας Πειραιώς για ακύρωση της συγκεκριμένης κάρτας σας και έκδοση νέας.

 

Aπό το Ebanking της ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

 

Να μην ψαρώνετε. Μου ήρθε και σε μένα αυτό το μέιλ, αλλά το αγνόησα.

Link to comment
Share on other sites

Η μια (της Eurobank) σίγουρα όχι. Την άλλη (της Αγροτικής) την έχω αρκετά χρόνια και δε θυμάμαι σίγουρα, αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος πως ούτε για αυτήν έδωσα εκκαθαριστικό.

Είναι και οι 2 φοιτητικές.

Της Αγροτικής έχει πιστωτικό όριο 900€, ελάχιστη δόση 3% και μηνιαίο πάγιο 0,29€, ενώ της Eurobank έχει πιστωτικό όριο 450€, ελάχιστη δόση 10% και μηνιαίο πάγιο 1€. Το επιτόκιο είναι το ίδιο και στις 2, αλλά δε το θυμάμαι.

Παρόλο που στα χαρτιά της Αγροτικής είναι καλύτερη, της Eurobank έχει πολλά πλεονεκτήματα, όπως δωρεάν αναλήψεις σε ΑΤΜ σε όλη την Ευρώπη (!), πολλές προσφορές κατά καιρούς (όπως πχ πρόσφατα που μας έδωσε 6 μήνες άτοκα για τις αγορές την περίοδο των γιορτών) και e-banking (κάτι που η Αγροτική δεν ξέρει τι σημαίνει).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Η electron VISA της Εθνικης ειναι πιστωτικη παντως κ οχι χρεωστικη!!! Αλλα επειδη δεν ειναι αναγλυφη χρησιμοποιειται μονο σε ηλεκτρονικες συναλλαγες(ΑΤΜς, POS, Internet)! Εκαθαριστικα χρειαζονται οπως κ δηποτε στην Εθνικη για Πιστωτικα Ορια μεγαλυτερα των 900€ και για τους φοιτητες που "δεν χρειαζεται" αυτο γινεται γιατι μπαινει εγγυητης καποιος εκ των γονιων του!!! Αν οπως ειπα θελετε μικρο πιστωτικο Οριο <900 Μπορειτε να παρετε και χωρις εκκαθαριστικο αφου λαμβανεται υπ οψη το "κατα δηλωση" εισοδημα!!
:tease:
Link to comment
Share on other sites

Αν πάτε στο ΑΒ (Βασιλόπουλο) και κάνετε αίτηση γιά Εθνοκάρτα ΑΒ δεν θέλει εκαθαριστικό .Δηλώστε υψιλό εισόδημα και αν εγκριθεί η κάρτα θα εχει και υψιλό πιστωτικό όριο.
Link to comment
Share on other sites

Προσπάθεια συλλογής στοιχείων (phising) μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος (e-mail)

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι βρίσκεται σε εξέλιξη μία νέα προσπάθεια συλλογής στοιχείων (phising) μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος (e-mail). Πιθανόν να έχετε ήδη λάβει ή ενδέχεται να λάβετε ένα e-mail με αποστολέα VISA Company (VISA Service [VisaCard@visa.com]). Πρόκειται για hackers που με αυτόν τον τρόπο προσπαθούν να αποκομίσουν τα στοιχεία των πελατών.

 

Παρακαλούμε να μην προχωρήσετε σε καταχώρηση των στοιχείων σας. Αν παρόλα αυτά το έχετε ήδη κάνει, επικοινωνήστε άμεσα με τα γνωστά τηλέφωνα της Τράπεζας Πειραιώς για ακύρωση της συγκεκριμένης κάρτας σας και έκδοση νέας.

 

Aπό το Ebanking της ΠΕΙΡΑΙΩΣ.

 

Να μην ψαρώνετε. Μου ήρθε και σε μένα αυτό το μέιλ, αλλά το αγνόησα.

Η ανακοίνωση είναι πραγματική. Υπάρχει και στην επίσημη σελίδα του Winbank της τράπεζας Πειραιώς. Άλλωστε το email αυτό δεν προσπαθεί να συλλέξει στοιχεία για να είναι ύποπτο. Ίσα ίσα που προτρέπει για το ακριβώς αντίθετο.

 

https://www.winbank.gr/loginPortal/login.asp?Lang=GR

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Η ανακοίνωση είναι πραγματική. Υπάρχει και στην επίσημη σελίδα του Winbank της τράπεζας Πειραιώς. Άλλωστε το email αυτό δεν προσπαθεί να συλλέξει στοιχεία για να είναι ύποπτο. Ίσα ίσα που προτρέπει για το ακριβώς αντίθετο.

 

https://www.winbank.gr/loginPortal/login.asp?Lang=GR

 

O minovg εννοει οτι το email που του εστειλαν δεν ειναι αληθινο, οχι η ανακοινωση :p

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση να είναι ύποπτο (αν και ακίνδυνο) είναι να μην έχει ο minovg, πάρε δώσε με Πειραιώς.

Και ποιος ο λόγος να στείλει κάποιος ένα τέτοιο ψεύτικο email, από την στιγμή που δεν διαφαίνεται διάθεση να υποκλέψει κάτι; :)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη περίπτωση να είναι ύποπτο (αν και ακίνδυνο) είναι να μην έχει ο minovg, πάρε δώσε με Πειραιώς.

Και ποιος ο λόγος να στείλει κάποιος ένα τέτοιο ψεύτικο email, από την στιγμή που δεν διαφαίνεται διάθεση να υποκλέψει κάτι; :)

Έχω πάρε-δώσε με την Πειραιώς. Χρησιμοποιώ καθημερινά το e-banking της. Και μου στείλαν αυτό το mail. Απλά το αγνόησα. Σιγά μην κάνω reply με τα στοιχεία μου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρε-δώσε με την Πειραιώς. Χρησιμοποιώ καθημερινά το e-banking της. Και μου στείλαν αυτό το mail. Απλά το αγνόησα. Σιγά μην κάνω reply με τα στοιχεία μου.

Μα το email δεν ζητούσε απάντηση :O

Τέλος πάντων καλά κάνεις και φυλάγεσαι. Κι εγώ προσέχω πάρα πολύ με αλληλογραφία τέτοιας φύσεως.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Μα το email δεν ζητούσε απάντηση :O

Τέλος πάντων καλά κάνεις και φυλάγεσαι. Κι εγώ προσέχω πάρα πολύ με αλληλογραφία τέτοιας φύσεως.

 

Μήπως αυτό που έχει κάνει copy είναι η ανακοίνωση και όχι το ίδιο το email??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...