Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Δυστυχώς εκτός από την τρέχουσα μισθοδοσία ελέγχουν και το εκκαθαριστικό της εφορίας.

Αργώτερα θα σου δώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Είναι παράλογο αυτό . Να πεις χρωστούσα σε κράτος η ιδιώτη η δανεισμό οκ. Αλλά με ΑΦΜ πεντακάθαρο δεν δικαιολογείται. Ήθελα να κάνω αγορά που την έκανα τελικά. Αργότερα όταν λες το 2020
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ όταν κάνεις καλό εκκαθαριστικό .

Δεν γνωρίζω αν αυτό ειναι μετα το τέλος των φετινών δηλώσεων ή όχι.

Ανάλογα πότε έπιασες δουλιά.

Link to comment
Share on other sites

Platinum Bonus Mastercard Έφτασε :)

 

edit: τίποτα ιδιαίτερο, ειδικά σε σχέσημε την χρυσή MC...τα lounges στα αεροδρόμια είναι μόνο στην πείπτωση που η πτήση θα έχει καθυστέρηση πάνω από 2 ώρες (δηλαδή κατά 95% το ξεχνάς) και τα 50 ευρώ έκπτωση στην Aegean δεν μπορούν να εξαργυρωθούν στο low fare calendar...τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδια. (θυμίζω ότι η platinum έχει 80 ευρώ συνδρομή)

Οπότε, μια χαρά θα είναι και η χρυσή! :)

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Προηγούμενο εκκαθαριστικό μικρό λόγο του ότι ήμουν άνεργος . Πλέον εργαζόμενος σε φορέα του δημοσίου με εισόδημα 1,5 φορά του βασικού χωρίς καμία οφειλή δάνειο χρέη κτλ. 3 φορές άκυρο και από διαφορετικές τράπεζες... Δεν ασχολειθηκα άλλο γιατί δεν ανακοινώνουν καν τον λόγο...

 

Και συ 12μηνο οαεδ;

Εγω εχω την φοιτητικη και θα κανω τσεκ αυριο για αυξηση οριου στα 700 ( αν μπορω να ζητησω) απο 300 με μικρο εκκαθαριστικο βεβαια (2400)

Edited by Ribopaido
I am a man who walks alone..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα από την Πέμπτη δεν έχω κάποια ενημέρωση για την πορεία της πιστωτικής.αν αργούν μυρίζει άκυρο;[/quote

Από την άλφα περιμένεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα από την Πέμπτη δεν έχω κάποια ενημέρωση για την πορεία της πιστωτικής.αν αργούν μυρίζει άκυρο;[/quote

Από την άλφα περιμένεις;

 

οχι φιλε μου.Απο eurobank.μεσο internet την εκανα και τεταρτη ηρθε πηε τα δικαιολογητικα ο κουριερ

Edited by rio0013
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα από την Πέμπτη δεν έχω κάποια ενημέρωση για την πορεία της πιστωτικής.αν αργούν μυρίζει άκυρο;

Από την άλφα περιμένεις;

οχι φιλε μου.Απο eurobank.μεσο internet την εκανα και τεταρτη ηρθε πηε τα δικαιολογητικα ο κουριερ

Εγώ θυμάμαι πως έλαβα SMS σχεδόν ένα μήνα μετά την αίτηση, αν και μεσολάβησε η περίοδος Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς-Θεοφανείων όπου είναι λογικό να υπολειτουργούν λόγω υποχρεωτικής εξάντλησης των αδειών του προσωπικού.

Περίμενε και μην απογοητεύεσαι!

logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θυμάμαι πως έλαβα SMS σχεδόν ένα μήνα μετά την αίτηση, αν και μεσολάβησε η περίοδος Χριστουγέννων-Πρωτοχρονιάς-Θεοφανείων όπου είναι λογικό να υπολειτουργούν λόγω υποχρεωτικής εξάντλησης των αδειών του προσωπικού.

Περίμενε και μην απογοητεύεσαι!

 

sms θα μου στειλουν και ακυρο να φαω;;ετσι κι αλλιως;;

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε και στο site η Platinum Bonus Mastercard με όλα τα χαρακτηριστικά και online αίτηση:

https://www.alpha.gr/el/idiotes/kartes/pistotikes-kartes/platinum-bonus-mastercard

Γράφτηκε ήδη νωρίτερα:

Platinum Bonus Mastercard Έφτασε :)

 

edit: τίποτα ιδιαίτερο, ειδικά σε σχέσημε την χρυσή MC...τα lounges στα αεροδρόμια είναι μόνο στην πείπτωση που η πτήση θα έχει καθυστέρηση πάνω από 2 ώρες (δηλαδή κατά 95% το ξεχνάς) και τα 50 ευρώ έκπτωση στην Aegean δεν μπορούν να εξαργυρωθούν στο low fare calendar...τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι ίδια. (θυμίζω ότι η platinum έχει 80 ευρώ συνδρομή)

Οπότε, μια χαρά θα είναι και η χρυσή! :)

Edited by GraveDigger
logo-vwclub-2016.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν ξέρω τι άλλαξε (αν άλλαξε όντως) τελευταία με την Πειραιώς, όμως και εμένα μου έκανε πολύ κακή εντύπωση το όλο θέμα... Δηλαδή πραγματικά μιλάμε για κάρτα που έχω 12-13 χρόνια και σε απόπειρα να την καταργήσω εγώ στο παρελθόν, ήθελαν σώνει και καλά να την κρατήσω για ώρα ανάγκης και καλά και μου είχαν χαρίσει προφανώς και τη συνδρομή...

Anyway όπως είπα και στο προηγούμενο μήνυμα, αφού την είδε περίεργα η Πειραιώς υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές... Και δε θα είναι για τα 15 ευρώ... Και όσον αφορά τις βλακείες που λένε ότι δεν εκδίδουν πλέον οι τράπεζες πιστωτικές και τέτοια, με εγγυημένο εισόδημα, μια χαρά εκδίδουν...

 

Πριν λιγες μερες παντως η συννενοηση εγινε σε 1'. Δεν ξέρω γιατι σου εκαναν νερα. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες παντως η συννενοηση εγινε σε 1'. Δεν ξέρω γιατι σου εκαναν νερα. :rolleyes:

 

Και σε μένα πάντως δε δέχτηκαν να μου δώσουν κάρτα για φέτος χωρίς συνδρομή όταν ήρθε η ώρα να ανανεωθεί. Τα προηγούμενα χρόνια μου την χάριζαν τη συνδρομή στην κάρτα αυτή. Φέτος δε δέχτηκαν και ήταν ανένδοτοι (σε κεντρικό επίπεδο, όχι καταστήματος).

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την αλλαγή της Dynamic AMEX σε Diners, έστειλα email να ρωτήσω αν θα έχω τους ίδιους όρους στη συνδρομή (πάνω από 2500 γίνεται αντιλογισμός).

Μου απάντησαν ότι δε θα έχει χρέωση ετήσιας συνδρομής η νέα κάρτα, χωρίς να αναφέρει κάτι σχετικά με το όριο των 2500 (αν θυμάμαι καλά τόσο είναι στην dynamic που έχω).

Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω πχ μια αγορα online 500 euro. Με την εταιρια που μιλησα λεει οτι δεν μπορει να κανει δοσεις μεσω πιστωτικης, αλλα αν μιλησω με την τραπεζα μου και το δεχθουν, γινεται. Τι εννοει ο ποιητης;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

θελω να κανω πχ μια αγορα online 500 euro. Με την εταιρια που μιλησα λεει οτι δεν μπορει να κανει δοσεις μεσω πιστωτικης, αλλα αν μιλησω με την τραπεζα μου και το δεχθουν, γινεται. Τι εννοει ο ποιητης;

 

Σημαίνει ότι δε γίνεται. Αν δεν το προσφέρει η επιχείρηση σπανια το προσφέρουν οι τράπεζες. Π.χ. Η Πειραιώς έκανε φέτος άτοκες δόσεις για αγορά πετρελαίου θερμανσης με πιστωτικής της κάρτες (πάνω από ένα ποσό).

Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι η διαδικασία δηλαδή; γίνεται η αγορά και μετά μιλας με την τραπεζα;
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι η διαδικασία δηλαδή; γίνεται η αγορά και μετά μιλας με την τραπεζα;

 

Δε γίνεται. Αν γινόταν, θα το ήξερες ήδη απο την τραπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Και ποια είναι η διαδικασία δηλαδή; γίνεται η αγορά και μετά μιλας με την τραπεζα;

 

Θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς καν... Αν προσφέροταν η δυνατότητα, θα το έλεγε και το κατάστημα... Εφόσον γίνει η αγορά, τι θα πεις στην τράπεζα; Το ποσό που δεσμεύτηκε αφαιρέστε το και χρεώστε το σε δόσεις; Δε μου φαίνονται λογικά πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.υστερα από καινούργια επικοινωνία με την τράπεζα μου είπαν ότι η πιστωτική έχει προ εγκριθεί και έχει πάει σε μια επιτροπή .τι εννοούν;; θετικό είναι αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Για να μην αγχώνεσαι.. Εγώ αυτό που έκανα και στις δύο πιστωτικές μου είναι απλά αίτηση μέσω καταστήματος... Μετά περιμένεις να έρθει η κάρτα σπίτι.. Χωρίς καμία επικοινωνία με κανέναν.. Είναι λιγότερο βασανιστικό έτσι..

 

Έρχεται σπίτι η κάρτα και είναι σκληρό μέσα, έχει πλαστικό.. Ενώ τα statements που έρχονται διπλώνουν εύκολα.. Έτσι καταλαβαίνεις ότι ήρθε κάρτα :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.υστερα από καινούργια επικοινωνία με την τράπεζα μου είπαν ότι η πιστωτική έχει προ εγκριθεί και έχει πάει σε μια επιτροπή .τι εννοούν;; θετικό είναι αυτό;

 

Mάλλον κάτι σα last step φαντάζομαι για την τελική έγκριση... Αφού έχει προεγκριθεί, νομίζω είσαι σε καλό δρόμο... Μην αγχώνεσαι και περίμενε...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...