Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.714 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      927
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

καλησπερα

θα ηθελα να σας ρωτησω τι σημαινει εγκεκριμενη σε αναμονη.

εκανα αιτηση ηλεκτρονικα στην alpha bank οπου εχω λογαριασμο και μισθοδοσια

για την πιστωτικη της aegean bonus.

ευχαριστω

 

Εκτός απροόπτου, σε ενημερώνουν για παραλαβή (ή υπογραφές, εφόσον δεν τα έχεις κάνει ήδη).

Link to comment
Share on other sites

Στο pay pal τι νόμισμα έχεις πρώτο? Εαν εχεις ευρώ στα έφαγε το paypal από την μετατροπή ή την μετατροπή την έκανε το paypal και όχι η κάρτα.
Euro έχω σαν πρώτο νόμισμα. Είναι προτιμότερο να ορισω pounds?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Device : Samsung Galaxy 3 (GT I5801)

Rom : Kyrillos' ROM v10 GWK74 beta

Kernel : CM7-kernel 1.3 H.V.

Min Freq: 83Mhz, Max Freq:1200Mhz

Init.d Scripts: Supercharger Storage Method Used: Hybrid Data2SD

Link to comment
Share on other sites

Euro έχω σαν πρώτο νόμισμα. Είναι προτιμότερο να ορισω pounds?

 

Όχι. Να το αφήσεις Euro. Δεν έχει καμία σημασία αυτό για το πρόβλημα που αντιμετώπισες και είναι το πως βλέπει (προβληματικά) το Paypal τη Revolut. Εδώ λέει τι σημαίνει το primary currency.

Επίσης υπάρχει ειδικό topic για το Paypal: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=17773

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έβγαλα περσι την aegean bonus visa για χρήση με μίλια, έλεγα να δοκιμάσω φέτος μήπως μου βγάλουν κάποια amex με διπλασιασμό μιλίων και βλέπω ότι αυτό το extra το έχουν η premium amex, η blue amex και η vodafone amex (έχω ήδη τη notos amex αλλά δε δίνει Χ8 δυστυχώς) και μιας και χρησιμοποιώ πολύ πιστωτικές για μάζεμα πόντων και εξαργύρωση μιλίων έλεγα να δοκιμάσω σε κάποια με διπλασιασμό.

Σκέφτομαι ότι πιθανόν η vodafone (έχω και vodafone cu κινητό) μιας και διαφημιστική να έχει πιο εύκολη έκδοση με λιγότερα αυστηρά κριτήρια. Να ισχύει η σκέψη μου η να δοκιμάσω καλύτερα μία από τις απλές amex (blue ή premium); Έχει κανείς εμπειρία;

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Η Premium Amex θέλει ετήσιο εισόδημα 15.000 ευρώ. Για τις άλλες δεν γνωρίζω.
Link to comment
Share on other sites

Η Premium Amex θέλει ετήσιο εισόδημα 15.000 ευρώ. Για τις άλλες δεν γνωρίζω.

 

Ναι αυτό το έχω ακούσει γι αυτό έλεγα ανάμεσα σε blue και vodafone ποια να επιλέξω σαν πιο safe επιλογή

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το έχω ακούσει γι αυτό έλεγα ανάμεσα σε blue και vodafone ποια να επιλέξω σαν πιο safe επιλογή

 

Μίλησα με μια εξαιρετική κοπέλα πρόσφατα στην εξυπηρέτηση της Alpha και το «εκμεταλλεύτηκα» ρωτώντας για τα μίνιμουμ εισοδηματικά κριτήρια για όλες τις κάρτες τους. Και οι δύο που αναφέρεις 8.000€ έχουν μίνιμουμ. Για την Premium έχω ενημέρωση για 20.000€ αλλά γνωστή με λίγο χαμηλότερο εκκαθαριστικό αλλά περιουσία και πολύ καλή καταθετική σχέση με την τράπεζα δεν αντιμετώπισε κανένα θέμα στην έκδοση.

 

Εγώ θα πήγαινα στην blue τόσο λόγω εμφάνισης αλλά και για τα προγράμματα τα έξτρα που έχει (shopping protection & διπλασιασμός εγγυήσεως). Αν είχες συμβόλαιο vodafone θα άξιζε η άλλη λόγω επιστροφής πόντων κλπ αλλά στο cu δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα εκτός αν κάνεις εξαργύρωση πόντων για ανανέωση χρόνου στο κινητό.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με μια εξαιρετική κοπέλα πρόσφατα στην εξυπηρέτηση της Alpha και το «εκμεταλλεύτηκα» ρωτώντας για τα μίνιμουμ εισοδηματικά κριτήρια για όλες τις κάρτες τους. Και οι δύο που αναφέρεις 8.000€ έχουν μίνιμουμ. Για την Premium έχω ενημέρωση για 20.000€ αλλά γνωστή με λίγο χαμηλότερο εκκαθαριστικό αλλά περιουσία και πολύ καλή καταθετική σχέση με την τράπεζα δεν αντιμετώπισε κανένα θέμα στην έκδοση.

 

Εγώ θα πήγαινα στην blue τόσο λόγω εμφάνισης αλλά και για τα προγράμματα τα έξτρα που έχει (shopping protection & διπλασιασμός εγγυήσεως). Αν είχες συμβόλαιο vodafone θα άξιζε η άλλη λόγω επιστροφής πόντων κλπ αλλά στο cu δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο νόημα εκτός αν κάνεις εξαργύρωση πόντων για ανανέωση χρόνου στο κινητό.

 

1000 thanks φίλε μου, όχι καθαρά και μόνο είδα ποιες κάρτες έχουν διπλασιασμό πόντων και βρήκα αυτές τις τρεις και σκέφτηκα με λογική ότι καρτες συνεργασίας ίσως βγαίνουν πιο εύκολα, διαφορετικά για τη blue σκεφτόμουν κι εγώ. Δεν είχα προσέξει και τα έξτρα προνόμια που λες οπότε θα κάνω αίτημα γι αυτή και βλέπουμε

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

μολις ανακαλυψα οτι η καρτα(ατμ/χρεωστικη) στην πειραιως ληγει 10/17

θα στειλουν αλλη; αν ναι δε θα επρεπε να την εχω ηδη στα χερια μου;

 

 

Εχω την ιδια, εληγε 8/17 και η νεα μου ηρθε το δευτερο δεκαπενθημερο του Αυγουστου.

Υπομονη θα ερθει.

 

Όχι δεν θα έπρεπε. Όταν οι κάρτες γράφουν μήνα/έτος λήξης, εννοούν πάντα ότι ισχύουν την τελευταία μέρα αυτού του μήνα.

Μέσα στις επόμενες 10-15 μέρες θα λάβεις τη νέα κάρτα.

 

 

 

Καμία σχετική ασφάλεια δεν υπάρχει. Η συντριπτική πλειοψηφία των "antivirus & Internet Security" σε Windows είναι απλά άχρηστα. Δεν κάνουν κυριολεκτικά για τίποτα. Ένα κινητό που τρέχει android ή ios είναι μάλλον ασφαλέστερο από οποιοδήποτε pc με Windows για τέτοια πράγματα.

Τελικα ηρθε η καρτα

Το πιν δεν αλλαξε!

 

Στην εθνική αλλαζει

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια .Η πιστωτικη καρτα της πειραιως εχει εκπτωση σε επιλεγμενα βενζιναδικα -3%.ξερει κανεις πως γινεται και αν αφαιρητε το -3% κατευθειαν στην συναλλαγη??
Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστώνεται κατευθείαν. Σε όλες τις κάρτες τις Πειραιώς Όχι μονο στις πιστωτικές.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι πιστώνεται κατευθείαν. Σε όλες τις κάρτες τις Πειραιώς Όχι μονο στις πιστωτικές.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatal

φιλε εβαλα 29 ευρω βενζινη και βλεπω ακομη 29 μεσω winbank δεν αλλαξε κατι

Link to comment
Share on other sites

Αν το έκανες μέσω πιστωτικής τότε πρέπει να περιμένεις να γίνει έγκριση της συναλλαγής. Επίσης στα βενζινάδικα της avin ισχύει η προσφορά. Εγώ που χρησιμοποιώ χρεωστική φαίνεται αμέσως η χρέωση και η επιστροφή ή τέλος πάντων μια μέρα μετά.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

με πιστωτικη το εκανα .ξερω avin kai cyclon και οχι σε ολα εχει επιλεγμενα

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν το έκανες μέσω πιστωτικής τότε πρέπει να περιμένεις να γίνει έγκριση της συναλλαγής. Επίσης στα βενζινάδικα της avin ισχύει η προσφορά. Εγώ που χρησιμοποιώ χρεωστική φαίνεται αμέσως η χρέωση και η επιστροφή ή τέλος πάντων μια μέρα μετά.

 

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

με πιστωτικη το εκανα .ξερω avin kai cyclon και οχι σε ολα εχει επιλεγμενα

Link to comment
Share on other sites

με πιστωτικη το εκανα .ξερω avin kai cyclon και οχι σε ολα εχει επιλεγμενα

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

με πιστωτικη το εκανα .ξερω avin kai cyclon και οχι σε ολα εχει επιλεγμενα

Με πιστωτικη που ξερω οταν βγαινει ο λογαριασμος σου τοτε σου κανει πιστωση

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με πιστωτικη που ξερω οταν βγαινει ο λογαριασμος σου τοτε σου κανει πιστωση

 

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εντάξει θα περιμένω Τότε γιατί που βλέπω online από το winbank ακόμη τίποτα

Link to comment
Share on other sites

1000 thanks φίλε μου, όχι καθαρά και μόνο είδα ποιες κάρτες έχουν διπλασιασμό πόντων και βρήκα αυτές τις τρεις και σκέφτηκα με λογική ότι καρτες συνεργασίας ίσως βγαίνουν πιο εύκολα, διαφορετικά για τη blue σκεφτόμουν κι εγώ. Δεν είχα προσέξει και τα έξτρα προνόμια που λες οπότε θα κάνω αίτημα γι αυτή και βλέπουμε

 

Να 'σαι καλά, αναμένω τα ευχάριστα (έγκριση)!

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να μη κρύβεται από πίσω ότι δε θα μπορείς να στέλνεις πόντους από τη μια κάρτα στην άλλη για να ανανεώνεται η ημερομηνια λήξη τους4e6d9059d953d8165d4132edc45e278a.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτι να αρχίζει να κινείται με τις εγκρίσεις πιστώσεων και ειδικότερα καρτών. Φίλη μου της οποίας της αρνούντο έκδοση πιστωτικής ανεξαρτήτως χαμηλού όριου προ 2-3 ετών, πήρε πριν λίγες μέρες έγκριση για πιστωτική από ΕΤΕ με πιστωτικό όριο 4.000€ μάλιστα! Με εισοδήματα (από μισθό δημοσίου βέβαια...) γύρω στις μόλις 11-12.000€. Σαν να αρχίζει επιτέλους να καταλαβαίνει ο τραπεζικός τομέας ότι έμπορος που κάνει πείσματα και κόνξες και αρνείται να πουλήσει εμπόρευμα (γιατί αυτό ακριβώς έκαναν εδώ και χρόνια κρυβόμενοι πίσω και από την προστασία του κράτους) είναι ζήτημα χρόνου να ψοφολογήσει από την πείνα...
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να μη κρύβεται από πίσω ότι δε θα μπορείς να στέλνεις πόντους από τη μια κάρτα στην άλλη για να ανανεώνεται η ημερομηνια λήξη τους4e6d9059d953d8165d4132edc45e278a.jpg

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Αυτό σήμερα είδα και εγώ... Τι θα γίνεται άραγε με τη λήξη των πόντων;;; Ήδη το προηγούμενο μήνα έκοψε τους πόντους για συναλλαγές στο δημόσιο.. Αν κοπεί και αυτό και οι πόντοι λήγουν σε 1 χρόνο οι αρχικοί και σε 2 οι επόμενοι... μάλλον πάει για κατάργηση...

 

 

Σαν κάτι να αρχίζει να κινείται με τις εγκρίσεις πιστώσεων και ειδικότερα καρτών. Φίλη μου της οποίας της αρνούντο έκδοση πιστωτικής ανεξαρτήτως χαμηλού όριου προ 2-3 ετών, πήρε πριν λίγες μέρες έγκριση για πιστωτική από ΕΤΕ με πιστωτικό όριο 4.000€ μάλιστα! Με εισοδήματα (από μισθό δημοσίου βέβαια...) γύρω στις μόλις 11-12.000€. Σαν να αρχίζει επιτέλους να καταλαβαίνει ο τραπεζικός τομέας ότι έμπορος που κάνει πείσματα και κόνξες και αρνείται να πουλήσει εμπόρευμα (γιατί αυτό ακριβώς έκαναν εδώ και χρόνια κρυβόμενοι πίσω και από την προστασία του κράτους) είναι ζήτημα χρόνου να ψοφολογήσει από την πείνα...

 

 

Γενικότερα τα πράγματα έχουν σταθεροποιηθεί κάπως .. Ελπίζω να μην ξαναγίνει όπως προ 2 ετών που έγινε το ίδιο και μετά ξαναχάλασαν όλα

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτι να αρχίζει να κινείται με τις εγκρίσεις πιστώσεων και ειδικότερα καρτών. Φίλη μου της οποίας της αρνούντο έκδοση πιστωτικής ανεξαρτήτως χαμηλού όριου προ 2-3 ετών, πήρε πριν λίγες μέρες έγκριση για πιστωτική από ΕΤΕ με πιστωτικό όριο 4.000€ μάλιστα! Με εισοδήματα (από μισθό δημοσίου βέβαια...) γύρω στις μόλις 11-12.000€.

 

Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, αλλά μου φαίνεται ριψοκίνδυνο ακόμη για δημόσιο υπάλληλο, να χορηγείται κάρτα με πιστωτικό όριο το 1/3 του ετήσιου εισοδήματός του. Ειδικά σε μια περίοδο που τα κόκκινα δάνεια και τις απλήρωτες οφειλές κάποιων τις επιβαρυνόμαστε όλοι....

 

Ας κάνουμε τη δουλειά μας με αυτά που έχουμε στην τσέπη μας (άντε και με μικρή βοήθεια από κάρτες, χωρίς υπερβολές), γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι για ανοίγματα. Οι τράπεζες τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν, εμείς είναι που πρέπει να προσέχουμε :X

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, αλλά μου φαίνεται ριψοκίνδυνο ακόμη για δημόσιο υπάλληλο, να χορηγείται κάρτα με πιστωτικό όριο το 1/3 του ετήσιου εισοδήματός του. Ειδικά σε μια περίοδο που τα κόκκινα δάνεια και τις απλήρωτες οφειλές κάποιων τις επιβαρυνόμαστε όλοι....

 

Ας κάνουμε τη δουλειά μας με αυτά που έχουμε στην τσέπη μας (άντε και με μικρή βοήθεια από κάρτες, χωρίς υπερβολές), γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι για ανοίγματα. Οι τράπεζες τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν, εμείς είναι που πρέπει να προσέχουμε :X

Συμφωνώ απόλυτα. Είναι απολύτως παράλογο ένας με εισόδημα 10-11 χιλιάρικα να βγάζει πιστωτική 4.000€!! Εκτός κι αν το εκκαθαριστικό μαζί με σύζυγο ανεβαίνει πάνω από 25.000€.

 

Θεωρώ ότι ένα ασφαλές και λογικό όριο είναι στο 10% των αποδοχών σου και να ελέγχει η τράπεζα αν έχεις κι άλλα δάνεια ή υποχρεώσεις.

 

Αλλιώς να δω εγώ αν τη φορτώσει 2.000€ πως θα ξεπληρώσει με 1.000€ μισθό.

 

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η τράπεζα δεν υπολογίζει με αυτόν τον τρόπο .

Υπολογίζει και ενδιαφέρεται για το αν είσαι σε θέση να πληρώνεις τους τόκους των 4.000 . Για το ίδιο το ποσό δεν καίγεται να το επιστρέψεις. Όσο πιό πολύ χρωστάς 4.000 τόσο μεγαλύτερο το κέρδος για την τράπεζα.

Ο τόκος λοιπόν των 4000 για 30 ημέρες με 17% περίπου είναι χοντρικά 57 ευρώ. Άρα με μια ελάχιστη καταβολή 80 ευρώ ( 2% του συνολικού ποσού ) μπορεί να σε θεωρεί συνεπή πελάτη.

Από κει και πέρα ο καθένας οφείλει να δει πως θα προστατευθεί από την υπερχρέωση.

Προφανώς με 11000 τον χρόνο δηλαδή 916 ευρώ τον μήνα δεν έχεις πρόβλημα να πληρώνεις 80 ευρώ τον μήνα.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, αλλά μου φαίνεται ριψοκίνδυνο ακόμη για δημόσιο υπάλληλο, να χορηγείται κάρτα με πιστωτικό όριο το 1/3 του ετήσιου εισοδήματός του. Ειδικά σε μια περίοδο που τα κόκκινα δάνεια και τις απλήρωτες οφειλές κάποιων τις επιβαρυνόμαστε όλοι....

 

Ας κάνουμε τη δουλειά μας με αυτά που έχουμε στην τσέπη μας (άντε και με μικρή βοήθεια από κάρτες, χωρίς υπερβολές), γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι για ανοίγματα. Οι τράπεζες τη δουλειά τους θέλουν να κάνουν, εμείς είναι που πρέπει να προσέχουμε :X

 

Είναι δεν είναι ριψοκίνδυνο αυτό συνέβη. Και καλώς συνέβη κατά τη γνώμη μου. Μακάρι να είναι γενικότερη στροφή. Διαφωνώ με τον "προτενσταντισμό" που υποστηρίζετε. Σε μια οικονομία βυθισμένη σε τέτοια ύφεση επί τόσα πολλά χρόνια είναι η μόνη λύση για επανεκκίνηση που μπορώ να δω. Η συγκεκριμένη δήλωσε (την ρώτησαν) τι την θέλει την κάρτα και απάντησε "θέλω να πάρω έπιπλα". Θα μπορούσε θεωρητικά να κάνει αποταμίευση από τα ...900€ μηνιαίο μισθό που έχει αλλά πρακτικά κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό και δεν θα το έκανε με τους πάντες με απλωμένο το χέρι να αρπάζουν από τις τσέπες μας. Τώρα θα το κάνει και θα πέσει χρήμα στην αγορά. Κι αν κάτι στραβώσει πολύ έχει και αρκετά -μικρής αξίας αλλά αυτό είναι μάλλον πλεονέκτημα καθώς ρευστοποιούνται ευκολότερα- ακίνητα και αυτός είναι ίσως και ο λόγος έγκρισης της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...