Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.712 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      925
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

Το λογιστικό είναι το υπόλοιπο των συναλλαγών που έχουν περαστεί στο λογαριασμό σου . Κάποιες αγορες μπορεί να μην έχουν ακόμα επιβεβαιωθεί , και συνήθως αν γίνει σε μηχανάκι άλλης τράπεζας περνιέται μία με δύο μέρες μετά.
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα ξερει καποιος εδω αν η VisaDebitCard της Τράπεζα Πειραιώς συνδεεται με paypal για αγορες απο το ebay χωρις θεματα ?!
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα ξερει καποιος εδω αν η VisaDebitCard της Τράπεζα Πειραιώς συνδεεται με paypal για αγορες απο το ebay χωρις θεματα ?!

 

Ακριβώς όπως τα λες - χωρίς κανένα πρόβλημα εδώ και χρόνια :happy:

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα ξερει καποιος εδω αν η VisaDebitCard της Τράπεζα Πειραιώς συνδεεται με paypal για αγορες απο το ebay χωρις θεματα ?!

 

Λογικα ναι.....εγω χρεισιμοποιω της πρωην κυπρου και της λαικης που τωρα ανηκουν στην πειραιως.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι τρεις εβδομάδες για την έγκριση.Μόλις σήμερα τους ήρθε η καρτούλα και την παρέλαβα.

Αύριο θα έρθει και το pin της κάρτας.

Το να στέλνουν την κάρτα πρώτα και το pin αργότερα γίνεται για λόγους ασφαλείας ή επειδή είναι μπάχαλο η μηχανοργάνωση της τράπεζας;

 

σημερα συμπληρωθηκαν 3 βδομαδες και δεν ειχα καποια ενημερωση για την τυχη της αιτησης μου....υπαρχει καποιος τροπος να μαθω τι γινετε;να παρω 182838;(απλα βαριεμαι την αναμονη)

Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Το να στέλνουν την κάρτα πρώτα και το pin αργότερα γίνεται για λόγους ασφαλείας ή επειδή είναι μπάχαλο η μηχανοργάνωση της τράπεζας;

Προφανώς για λόγους ασφαλείας. Αν έρθουν και οι δύο φάκελοι μαζί ή ακόμη χειρότερα η κάρτα μαζί με το PIN σε έναν φάκελο, τότε κάποιος εκτός από εσένα μπορεί να τα πάρει και να πάει να βγάλει λεφτά, χωρίς να έχεις πάρει χαμπάρι τίποτα :p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι δ.υπαλληλος με 13.000 ευρω περιπου εισοδημα...εκανα μια αιτηση προ ενος μηνα στην alpha για πιστωτικη η οποια απορριφθηκε...οταν μιλησα μαζι τους μου τα μασουσαν και ελεγαν οτι ειναι γενικοι οι λογοι φταιει η οικονομικη κατασταση της χωρας και κατι τετοια κουλα...Υπαρχει καποια τραπεζα που εκδιδει στις μερες μας καρτα με αυτο το εισοδημα ? Αν μπορειτε να βοηθησετε θα το εκτιμουσα γιατι χανεται αδικος ο χρονος με το να τραβιεμαι στις τραπεζες με τα δικαιολογητικα κτλ και να μην υπαρχει τελικα αποτελεσμα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειμαι δ.υπαλληλος με 13.000 ευρω περιπου εισοδημα...εκανα μια αιτηση προ ενος μηνα στην alpha για πιστωτικη η οποια απορριφθηκε...οταν μιλησα μαζι τους μου τα μασουσαν και ελεγαν οτι ειναι γενικοι οι λογοι φταιει η οικονομικη κατασταση της χωρας και κατι τετοια κουλα...Υπαρχει καποια τραπεζα που εκδιδει στις μερες μας καρτα με αυτο το εισοδημα ? Αν μπορειτε να βοηθησετε θα το εκτιμουσα γιατι χανεται αδικος ο χρονος με το να τραβιεμαι στις τραπεζες με τα δικαιολογητικα κτλ και να μην υπαρχει τελικα αποτελεσμα

Ακριβώς το ίδιο έπαθε και η αδερφή μου. (Εάν πάντως έχεις δάνειο στο όνομα σου ή εισαι εγγυητής για κάποιον δεν σου δίνουν). Έχεις στην alpha λογαριασμό μισθοδοσίας? Αν ΄ναι, μετέφερε τον στην Πειραιώς και κάνε άιτηση εκεί. Δίνει με δωρεάν συνδρομή στους λογαριασμούς μισθοδοσίας και 3.5 % επιτόκιο στα 5.000 του λογαριασμού.

Link to comment
Share on other sites

Exω μία Alpha Enter VISA η οποία μου δόθηκε ως πρωην χρήστης της Emporiki VISA χρεωστικής που είχα. Λήγει πολύ σύντομα, 10ος του 2014. Προσπαθώ να την περάσω στο Google Wallet ώστε να ψωνίζω στο Play store αλλά δεν την δέχεται. Λέει να επικοινωνήσω με την τράπεζα γιατί έχει κάποιο πρόβλημα. Το ίδιο και όταν πάω να την προσθέσω στο Paypal. Εχει γίνει και σε κάποιον άλλον;:confused: Edited by elteo
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έπαθε και η αδερφή μου. (Εάν πάντως έχεις δάνειο στο όνομα σου ή εισαι εγγυητής για κάποιον δεν σου δίνουν). Έχεις στην alpha λογαριασμό μισθοδοσίας? Αν ΄ναι, μετέφερε τον στην Πειραιώς και κάνε άιτηση εκεί. Δίνει με δωρεάν συνδρομή στους λογαριασμούς μισθοδοσίας και 3.5 % επιτόκιο στα 5.000 του λογαριασμού.

δανειο δεν εχω εκτος αν θεωρειται δανειο ενα πλυντηριο που εχω παρει απο τον κωτσοβολο με δανειοδοτηση της alpha...λογαριασμο μισθοδοσιας εχω στην εθνικη ελπιζω να βγαλω απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για λόγους ασφαλείας. Αν έρθουν και οι δύο φάκελοι μαζί ή ακόμη χειρότερα η κάρτα μαζί με το PIN σε έναν φάκελο, τότε κάποιος εκτός από εσένα μπορεί να τα πάρει και να πάει να βγάλει λεφτά, χωρίς να έχεις πάρει χαμπάρι τίποτα :p

 

Με την ίδια λογική όμως αυτός ο κάποιος μπορεί να πάρει το πρώτο φάκελο και να αναμένει το δεύτερο μετά από λίγες μέρες για να πάει να βγάλει λεφτά και πάλι χωρίς να έχεις πάρει χαμπάρι τίποτα.

Το πιο λογικό είναι, για τη διασφάλιση του πελάτη, να γίνεται τηλεφωνική επιβεβαίωση στοιχείων για την ενεργοποίηση της κάρτας. Νομίζω κάποιες τράπεζες το κάνουν αλλά όχι όλες.

Link to comment
Share on other sites

για τους φιλους που εκαναν αιτηση για πιστωτικη alpha και τους απορριφθηκε μια ειναι η λυση . ONLINE ΑΙΤΗΣΗ .-

ειμαι δημοσιος υπαλληλος και πηγα σε καταστημα alpha bank για να παρω την amerika express την καρτα.

εκανα την αιτηση και μου απορριφθηκε.Αμεσως μετα την απορριψη εκανα αιτηση online στο σιτε τους και μετα 20 μερες ειχα την καρτα στα χερια μου....

ΓΙΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΤΗΣ ALPHA BANK ΑΙΤΗΣΗ ONLINE!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σημερα συμπληρωθηκαν 3 βδομαδες και δεν ειχα καποια ενημερωση για την τυχη της αιτησης μου....υπαρχει καποιος τροπος να μαθω τι γινετε;να παρω 182838;(απλα βαριεμαι την αναμονη)

 

Ναι δοκίμασε να τηλεφωνήσεις,δε χάνεις κάτι.

Είχες παραδώσει όλα τα δικαιολογητικά;

Link to comment
Share on other sites

Exω μία Alpha Enter VISA η οποία μου δόθηκε ως πρωην χρήστης της Emporiki VISA χρεωστικής που είχα. Λήγει πολύ σύντομα, 10ος του 2014. Προσπαθώ να την περάσω στο Google Wallet ώστε να ψωνίζω στο Play store αλλά δεν την δέχεται. Λέει να επικοινωνήσω με την τράπεζα γιατί έχει κάποιο πρόβλημα. Το ίδιο και όταν πάω να την προσθέσω στο Paypal. Εχει γίνει και σε κάποιον άλλον;:confused:

 

Υποψιάζομαι τι μπορεί να έχει συμβεί προφανώς.Οι χρεωστικές της Πρώην Εμπορικής Τραπέζης που ανανεώθηκαν το διάστημα που ήταν ακριβώς λίγο πριν γίνει η ενοποίηση στα συστήματα της Alpha,απλά έχει αλλάξει μόνο το λογότυπο της Τράπεζας και λειτουργούν όπως ήταν οι Χρεωστικές της Εμπορικής (δηλαδή δεν είναι δεκτές για συναλλαγές μέσω internet,δοκίμασε αν θές να την καταχωρήσεις και στην υπηρεσία alpha secure web,θα δείς να βγάζει error,δεν αναγνωρίζει το BIN της κάρτας.)Στανταρ είναι αυτό που λέω γι'αυτο και άλλωστε έχουν ανανεωθεί μόνο για ένα χρόνο.Το ίδιο ακριβώς έχω παρατηρήσει και στη δική μου χρεωστική που λήγει 10/2014 ενώ σε συναδέλφους μου,που ανανεώθηκαν μετά τον Οκτώβριο,λήγουν το 2018 και λειτουργούν φυσικά σε ηλεκτρονικές συναλλαγές,όπως 'όλες' οι κάρτες της Alpha ;)

 

 

καλησπερα παιδια ειμαι δ.υπαλληλος με 13.000 ευρω περιπου εισοδημα...εκανα μια αιτηση προ ενος μηνα στην alpha για πιστωτικη η οποια απορριφθηκε...οταν μιλησα μαζι τους μου τα μασουσαν και ελεγαν οτι ειναι γενικοι οι λογοι φταιει η οικονομικη κατασταση της χωρας και κατι τετοια κουλα...Υπαρχει καποια τραπεζα που εκδιδει στις μερες μας καρτα με αυτο το εισοδημα ? Αν μπορειτε να βοηθησετε θα το εκτιμουσα γιατι χανεται αδικος ο χρονος με το να τραβιεμαι στις τραπεζες με τα δικαιολογητικα κτλ και να μην υπαρχει τελικα αποτελεσμα

 

Το θέμα είναι αν εσύ θέλεις πιστωτική απο την Alpha,να την αποκτήσεις.Πληροίς τις προυποθέσεις,όπως αναφέρεις,να μάθεις λόγω απόρριψης & να επανέλθεις με επανεξέταση αιτήματος.Άδικος χρόνος και να καταλήγεις τελικά σε αυτό που δεν θές,την ταλαιπωρία,συμβαίνει όταν τα παρατάς στο παραμικρό κόλλημα :D

Link to comment
Share on other sites

για τους φιλους που εκαναν αιτηση για πιστωτικη alpha και τους απορριφθηκε μια ειναι η λυση . ONLINE ΑΙΤΗΣΗ .-

ειμαι δημοσιος υπαλληλος και πηγα σε καταστημα alpha bank για να παρω την amerika express την καρτα.

εκανα την αιτηση και μου απορριφθηκε.Αμεσως μετα την απορριψη εκανα αιτηση online στο σιτε τους και μετα 20 μερες ειχα την καρτα στα χερια μου....

ΓΙΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΤΗΣ ALPHA BANK ΑΙΤΗΣΗ ONLINE!!!!!

 

Έλα που εμείς κάναμε αίτηση on line......Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι ότι προωθούν την american express κι όχι τη visa. .

Link to comment
Share on other sites

για τους φιλους που εκαναν αιτηση για πιστωτικη alpha και τους απορριφθηκε μια ειναι η λυση . ONLINE ΑΙΤΗΣΗ .-

ειμαι δημοσιος υπαλληλος και πηγα σε καταστημα alpha bank για να παρω την amerika express την καρτα.

εκανα την αιτηση και μου απορριφθηκε.Αμεσως μετα την απορριψη εκανα αιτηση online στο σιτε τους και μετα 20 μερες ειχα την καρτα στα χερια μου....

ΓΙΑΥΤΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΤΗΣ ALPHA BANK ΑΙΤΗΣΗ ONLINE!!!!!

 

Και Online ριχνουν ακυρα παντως σε δημοσιους υπαλληλους

Link to comment
Share on other sites

Λογικό! Φοβούνται μην τους απολύσουν. :lol:

 

Ειλικρινά δεν φαντάζομαι τι γίνεται με τους ΙΥ.:lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Λογικό! Φοβούνται μην τους απολύσουν. :lol:

 

Ειλικρινά δεν φαντάζομαι τι γίνεται με τους ΙΥ.:lol:

 

Ουτε καν, σε στρατιωτικο αναφερομαι π εριξαν ακυρο. Υψηλοβαθμο κιολας. Απλα πλεον ισχυει πως οποιος καει με τον χυλο φυσαει και το γιαουρτι

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν, σε στρατιωτικο αναφερομαι π εριξαν ακυρο. Υψηλοβαθμο κιολας. Απλα πλεον ισχυει πως οποιος καει με τον χυλο φυσαει και το γιαουρτι

 

Δεν πάει να είναι και στρατηγος, αν είναι φεσωμενος παντού λογικό είναι να του απορρίπτουν την αίτηση. Παιδιά δεν απορρίπτουν τις αιτήσεις ετσι, κάνουν την έρευνα τους πριν απαντήσουν σε Τειρεσία κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει να είναι και στρατηγος, αν είναι φεσωμενος παντού λογικό είναι να του απορρίπτουν την αίτηση. Παιδιά δεν απορρίπτουν τις αιτήσεις ετσι, κάνουν την έρευνα τους πριν απαντήσουν σε Τειρεσία κλπ

 

Δν αμφιβαλλω οτι κανουν την ερευνα τους, απλα η Alpha ριχνει πορτα σε ατομα που αλλες τραπεζες εκδιδουν καρτες, και πιο συγκεκριμενα η Εθνικη. Απο οτι λενε και απο πανω η Alpha δειχνει δυσκοιλια στις καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάει να είναι και στρατηγος, αν είναι φεσωμενος παντού λογικό είναι να του απορρίπτουν την αίτηση. Παιδιά δεν απορρίπτουν τις αιτήσεις ετσι, κάνουν την έρευνα τους πριν απαντήσουν σε Τειρεσία κλπ

 

Κάνε έναν κόπο και ξαναδιάβασε τα post γιατί θα επαναλαμβανόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δν αμφιβαλλω οτι κανουν την ερευνα τους, απλα η Alpha ριχνει πορτα σε ατομα που αλλες τραπεζες εκδιδουν καρτες, και πιο συγκεκριμενα η Εθνικη. Απο οτι λενε και απο πανω η Alpha δειχνει δυσκοιλια στις καρτες.

 

Εγώ χωρίς να έχω στο παρελθόν καμιά συναλλαγή με την τράπεζα έβγαλα την dynamic express με την πρώτη! Βέβαια δεν έχω κανένα δάνειο στο όνομα μου..

Συνάδελφος με δάνειο έφαγε πόρτα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς να έχω στο παρελθόν καμιά συναλλαγή με την τράπεζα έβγαλα την dynamic express με την πρώτη! Βέβαια δεν έχω κανένα δάνειο στο όνομα μου..

Συνάδελφος με δάνειο έφαγε πόρτα

 

Στεχικά είναι όλα και όχι απόλυτα.θα μπορούσαν να δουν το όνομα σου & το πατρώνυμο σου,χωρίς να κοιτάξουν περαιτέρω στοιχεία και να στην απορρίψουν λόγω απλής συνωνυμίας,όπως είχε γίνει στη δίκη μου περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω εδώ και ένα χρόνο περίππου ένα λογαριασμό και μια προπληρωμένη κάρτα συνδεμένα με το paypal και κάνω αγορές απο εξωτερικό (ebay σχεδόν πάντα) φορτίζοντάς τα κάθε φορά τα ανάλογα λεφτά. Βέβαια επειδή στην πορεία προέκυψαν και πολλές παραγγελίες απο φίλους που έκανα για να τους εξυπηρετήσω (να γλιτώσουν την διαδικασία να βγάζουν προπληρωμένες, να συνδέουν με το paypal και τέτοια) άρχισα να αναρωτιέμαι αν αυτά τα ποσά των αγορών μου ελέγχονται και με βάση το δηλωθέν εισόδημα μου, αν δεν δικαιολογούνται μπορεί να προκύψουν επιπλέον φόροι. Από γνωστούς που ήξερα παλιά με πολύ μεγάλες αγορές και σχεδόν μηδενικό δηλωμένο εισόδημα δεν είχαν ποτέ πρόβλημα αλλά πρόσφατα μου είπε κάποιος που έμεινε άνεργος εδώ και λίγους μήνες ότι σταμάτησε να κάνει πλέον αγορές γιατί θα τον τσεκούρωναν με μηδενικό εισόδημα και θορυβήθηκα. Θα ήθελα όποιος ξέρει σίγουρα τι γίνεται να με πληροφορήσει γιατί είχα την εντύπωση οτι δεν παίζει κανένα ρόλο και δεν πρόκειται να υπάρξει κάτι τέτοιο. Βέβαια δεν έχω άμεσο πρόβλημα μιας και δεν έγιναν μεγάλες αγορές αλλά και δηλώνω αρκετά σε σχέση με τις αγορές που έκανα ώστε να έχω πρόβλημα, απλώς αν ισχύει κάτι τέτοιο αυτού του είδους οι εξυπηρετήσεις θα πρέπει να κοπούν για να έχω καλύτερο έλεγχο. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...