Jump to content

Πιστωτικές κάρτες/Τράπεζες


CptBill
 Κοινοποίηση

Έχεις Πιστωτική Κάρτα;  

1.713 members have voted

  1. 1. Έχεις Πιστωτική Κάρτα;

    • Έχω Visa
      926
    • Έχω MasterCard
      446
    • Έχω Amex [aka American Express]
      143
    • Έχω Cash Card [Maestro κλπ.]
      276
    • Έχω Άλλη [Euroline κλπ.]
      59
    • Τις Έχω Όλες [Είμαι Credit Card Addicted!!!]
      87
    • Έχω Diners
      78
    • Δεν Έχω
      452


Recommended Posts

μαλιστα ... για να δουμε αν θα μας κατσει ( ο μονος λογος που συμφερει ειναι για μεταφορα υπολοιπου )

 

παντως μου ειχαν βγαλει παλια μια φοιτητικη στην citibank με αρχικο οριο τα 600 ευρω ... και σιγα σιγα ανεβαινε το οριο...

καλη καρτα , χωρις συνδρομη , χωρις καποιο παραπονο γενικα , ακομα την εχω

Link to comment
Share on other sites

Μια στήλη σε πρωτοσέλιδο κάποιας πολιτικής εφημερίδας χθες ,έλεγε ότι με τα οικονομικά μέτρα που σχεδιάζονται ενόψη νέου προυπολογισμού,θα ισχύσουν νέα κριτήρια για τις φοιτητικές κάρτες.

 

Θεωρούν ότι εγγυούνται οι γονείς που δεν δηλώνουν πραγματικά εισοδήματα σε σχέση με ότι ξοδεύεται από τους φοιτητές.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά εφημερίδα αναφέρεσαι ; Με ενδιαφέρει πάρα πολύ το σχετικό άρθρο
Link to comment
Share on other sites

αν έχει κανείς πιστωτική στην alpha bank μπορεί να πάρει κωδικούς για internet banking ή είναι προυπόθεση να έχεις λογαριασμό ταμιευτηρίου;
μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

αν έχει κανείς πιστωτική στην alpha bank μπορεί να πάρει κωδικούς για internet banking ή είναι προυπόθεση να έχεις λογαριασμό ταμιευτηρίου;

 

Σε υποχρεώνουν να ανοίξεις ταμιευτήριο αν θες internet banking στην πιστωτική. Και είναι και της κακιάς ώρας απότι μου έχουν πει (έχω μόνο κάρτα κι έτσι δεν έβγαλα ποτέ κωδικούς)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε υποχρεώνουν να ανοίξεις ταμιευτήριο αν θες internet banking στην πιστωτική. Και είναι και της κακιάς ώρας απότι μου έχουν πει (έχω μόνο κάρτα κι έτσι δεν έβγαλα ποτέ κωδικούς)

 

το χειρότερο που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής είναι της εμπορικής. θα το ξεπεράσει λες;

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

το χειρότερο που έχω συναντήσει μέχρι στιγμής είναι της εμπορικής. θα το ξεπεράσει λες;

της εμπορικής??? που να δεις της citibank!

Link to comment
Share on other sites

της εμπορικής??? που να δεις της citibank!

 

Αυτό που δεν παλεύεται με τίποτα είναι το citiphone banking. Βάλτε χρονόμετρο και προσπαθήστε να μιλήσετε με εκπρόσωπο. Αν τα καταφέρετε τελικά και δε σας έχουν σπάσει τα νεύρα, τότε έχετε γαϊδουρινή υπομονή και βάλε. Λες και το έχουν φτιάξει έτσι που να μην πιάνεις γραμμή ποτέ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν παλεύεται με τίποτα είναι το citiphone banking. Βάλτε χρονόμετρο και προσπαθήστε να μιλήσετε με εκπρόσωπο. Αν τα καταφέρετε τελικά και δε σας έχουν σπάσει τα νεύρα, τότε έχετε γαϊδουρινή υπομονή και βάλε. Λες και το έχουν φτιάξει έτσι που να μην πιάνεις γραμμή ποτέ

Βασικά ρε συ το μενου του citiphone! Ειναι το πιο δυσκολο μενου σε phone banking τραπεζας που έχω συναντήσει! Μια μερα προσπαθουσα να βγάλω ακρη να καταλαβω πως στο καλό γίνεται να μιλήσεις με εκπρόσωπο της τράπεζας χωρίς να χρειάζεται να είσαι πελάτης! Ε τελικά δεν βρήκα άκρη!

Αλλά το κορυφαίο phone banking είναι της εμπορικής! Δεν ξερω τι προβλημα εχουν οι γραμμές τους, παντως δεν υπάρχει ΜΙΑ φορά που να εχω πάρει τηλ. και να μην έχει πέσει η γραμμή τους! Βεβαια τις περισσότερες φορές με πήραν πίσω, αλλά ειναι καντάντια για τοσο μεγάλη τράπεζα...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ρε συ το μενου του citiphone! Ειναι το πιο δυσκολο μενου σε phone banking τραπεζας που έχω συναντήσει! Μια μερα προσπαθουσα να βγάλω ακρη να καταλαβω πως στο καλό γίνεται να μιλήσεις με εκπρόσωπο της τράπεζας χωρίς να χρειάζεται να είσαι πελάτης! Ε τελικά δεν βρήκα άκρη!

...

 

Εγώ (αν βιάζομαι), πατάω για "απώλεια" και όταν βγει ο εκπρόσωπος του λέω ότι έκανα λάθος και να με συνδέσει εκείνος με αυτό που θέλω. Δεν θυμάμαι αν το έχω κάνει συγκεκριμένα στην citi, αλλά γενικώς το έχω κάνει κάποιες φορές και έχει δουλέψει, δηλάδη με συνέδεσαν και δεν μου είπαν πχ να κλείσω και να ξαναπάρω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ (αν βιάζομαι), πατάω για "απώλεια" και όταν βγει ο εκπρόσωπος του λέω ότι έκανα λάθος και να με συνδέσει εκείνος με αυτό που θέλω. Δεν θυμάμαι αν το έχω κάνει συγκεκριμένα στην citi, αλλά γενικώς το έχω κάνει κάποιες φορές και έχει δουλέψει, δηλάδη με συνέδεσαν και δεν μου είπαν πχ να κλείσω και να ξαναπάρω...

 

χαχα ναι έτσι θέλουν καμιά φορά καλά κάνεις φίλε

μέτρον άριστον
Link to comment
Share on other sites

Εγώ (αν βιάζομαι), πατάω για "απώλεια" και όταν βγει ο εκπρόσωπος του λέω ότι έκανα λάθος και να με συνδέσει εκείνος με αυτό που θέλω. Δεν θυμάμαι αν το έχω κάνει συγκεκριμένα στην citi, αλλά γενικώς το έχω κάνει κάποιες φορές και έχει δουλέψει, δηλάδη με συνέδεσαν και δεν μου είπαν πχ να κλείσω και να ξαναπάρω...

 

Αυτό κάνω μόνιμα με τη συγκεκριμένη τράπεζα. Μία φορά μόνο έπεσα σε μία στριμένη που πήγε να μου βάλει χέρι. Αλλά μην ανησυχείτε, την έφτιαξα μια χαρά :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία σχετικά με ενα καταθετικό λογαριασμό της citibank. Στο site λέει:

 

"Ανοίξτε σήμερα το δικό σας EASY PAY λογαριασμό, δώστε πάγια εντολή για αυτόματη εξόφληση 2 λογαριασμών Δ.Ε.Κ.Ο(Δ.Ε.Η., ΕΥΔΑΠ κ.λπ.) "

 

Δηλαδή εκτός της ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ ποιές άλλες μπορούμε να βάλουμε? Σορρυ για την μάλλον χαζή απορία αλλά είχα την εντύπωση οτι μονο αυτές οι 2 υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

"Ανοίξτε σήμερα το δικό σας EASY PAY λογαριασμό, δώστε πάγια εντολή για αυτόματη εξόφληση 2 λογαριασμών Δ.Ε.Κ.Ο(Δ.Ε.Η., ΕΥΔΑΠ κ.λπ.) "

 

Δηλαδή εκτός της ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ ποιές άλλες μπορούμε να βάλουμε? Σορρυ για την μάλλον χαζή απορία αλλά είχα την εντύπωση οτι μονο αυτές οι 2 υπάρχουν!

 

Η ΕΥΔΑΠ είναι μόνο για Αθήνα/Πειραιά, η Θεσσαλονίκη έχει την ΔΕΥΑΘ και κατά τόπους υπάρχουν τοπικές (δημοτικές) εταιρείες ύδρευσης. Επίσης λογικά πιάνεται και το φυσικό αέριο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για φοιτητές υπάρχει και η κάρτα που βγαίνει μέσω του e-shop

http://www.marfinbank.gr/MarfinEgnatia/Gr/Docs/Idiotes/Kartes/eShopVisa.aspx

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ο ΟΤΕ φυσικά άσχετα αν δεν είναι και τόσο ΔΕΚΟ πλέον

Επίσης να ξέρεις ότι χρεώνεσαι την πληρωμή των λογαριασμών στην Citibank Νονίζω 1 ευρώ το δίμηνο (ΔΕΗ) και ένα το τρίμηνο (ΕΥΔΑΠ)0

Link to comment
Share on other sites

H Citi κι από τη μύγα ξύγκι θα βγάλει.

 

Εκτός από το αίσχος της χρέωσης της πάγιας εντολής

 

χρεώνει την κατάθεση επιταγής με 1,5 ευρώ ανά επιταγή

 

χώρια που όποτε πας να πληρώσεις στα κάνουνε τσουρέκια με τα διάφορα «αποταμιευτικά»/ ασφαλιστικά προγράμματα.

Πολύ σπαμ βρε παιδί μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πριν από 4 μήνες περίπου ρώτησα σε κατάστημα Eurobank για φοιτητική πιστωτική και μου ζήτησαν εκκαθαριστικό δικό μου ή γονέων! Ζητούν εκκαθαριστικά και απο φοιτητές τώρα;:worry:

Νόμιζα μόνο με βιβλιάριο βγαίνει (δεν το είπα στον υπάλληλο αυτό, ξέχασα... εεε μετά εξέλειψε ο λόγος που χρειαζόμουν την κάρτα και δεν ξαναρώτησα)

 

Τέσπα, από περιέργεια και μόνο, βγαίνει εύκολα; Απορρίπτουν τις αιτήσεις μαζικά; Αν σπουδάζεις στον τόπο κατοικίας σου, σου βγάζουν πιστωτική ή...;

 

Ευχαριστώ. :D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια τράπεζα εκτός της Citibank που να έχει ΑΤΜ με οθόνη αφής?

(Σημ.: Αναφέρομαι συγκεκριμένα σε ΑΤΜ, όχι σε APS που βρίσκονται εντός των καταστημάτων)

Link to comment
Share on other sites

Η Λέσχη Φίλων ΑΡΗ εξασφάλισε την έκδοση πιστωτικής κάρτας VISA Eurobank δωρεάν (χωρίς ετήσια συνδρομή), για όλα τα μέλη της αλλά και για όσους εγγραφούν νέα μέλη, εφόσον το επιθυμούν.

 

Τα μέλη θα μπορούν να χρησιμοποιούν την πιστωτική κάρτα είτε μόνο για την πληρωμή της συνδρομής τους στη Λέσχη Φίλων ΑΡΗ και την αγορά εισιτηρίου διαρκείας είτε σαν κανονική πιστωτική για όλες τις συναλλαγές τους.

 

Υπενθυμίζεται ότι με τη χρήση πιστωτικής κάρτας η ετήσια συνδρομή των 100€ στη Λέσχη Φίλων ΑΡΗ μπορεί να εξοφληθεί σε 10 άτοκες μηνιαίες δόσεις των 10€ έκαστη.

 

http://www.arismembers.gr

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια University VISA της Πειραιώς. Η κάρτα αυτή ισχύει για όσο είμαι στην σχολή ή μπορώ να συνεχίσω να την χρησιμοποιώ και όταν τελειώσω;

Επίσης γνωρίζει κανείς αν μπορώ να την μετατρέψω σε Miles & More MasterCard ή θα πρέπει να βγάλω και νέα κάρτα;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια University VISA της Πειραιώς. Η κάρτα αυτή ισχύει για όσο είμαι στην σχολή ή μπορώ να συνεχίσω να την χρησιμοποιώ και όταν τελειώσω;

Επίσης γνωρίζει κανείς αν μπορώ να την μετατρέψω σε Miles & More MasterCard ή θα πρέπει να βγάλω και νέα κάρτα;

 

Μπορεις να την εχεις οσα χρονια θελεις.

Η καρτα εκδιδεται με την προυποθεση οτι εισαι φοιτητης.

Για την ανανεωση της μετα τη ληξη,μονη προυποθεση ειναι να πληρωνεται κανονικα.

Δεν μπορεις να την μετατρέψεις σε Miles & More MasterCard.

Μπορεις να ζητησεις την ακυρωση της και μετα να κανεις αιτηση για τη Miles & More MasterCard.

Για την εκδοση αυτης της καρτας,ομως,απαιτειται εκκαθαριστικο.

-
Link to comment
Share on other sites

παιδια το e-banking(alphabank) μετραει?ειναι επιφοβο απο θεμα ασφαλειας κτλ η οχι?τι χρειαζεται για να το χρησιμοποιησεις?
Link to comment
Share on other sites

παιδια το e-banking(alphabank) μετραει?ειναι επιφοβο απο θεμα ασφαλειας κτλ η οχι?τι χρειαζεται για να το χρησιμοποιησεις?

Υπολογιστή ή κινητό με πρόσβαση στο Internet.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...